معرفی 10 رشته کوه مهم در آمریکا

تاریخ انتشار: 1403/1/26 - تاریخ آخرین تغییرات: 1403/3/3

    کشور آمریکا پهنه بسیاری وسیعی است. در واقع بیش از 300 قله بالای 3000 متر وجود دارد. در تصویر و نقشه فوق تصاویر متعلق به این رشته کوه‌ها نمایش داده شده است. هر ایالت نقشه زمین شناختی مختص و منحصر به خودش را دارد. رشته کوه آپالاچیان (Appalachian) را می‌توان مهمترین رشته کوه سمت شرق را دانست در حالی که رشته کوه راکی در بخش مرکزی ایالات متحده اهمیت بالایی دارد و رشته کوه سیرا نوادا  (Sierra Nevada) و همچنین رشته کوه کسکاد (Cascade) نیز در سمت غرب اهمیت بالایی دارند.

    بیشترین تعداد قلل مرتفع نیز در ایالات کولورادو، آلاسکا و همچنین کالیفرنیا قرار گرفته‌اند. در تصویر زیر نقشه 10 رشته کوه مهم آمریکا نمایش داده شده است نقشه‌ای ارائه شده است به شما کمک می‌کند که بفهمید بلندترین قله‌ای که در نظر دارید در کدام ایالت قرار گرفته است. در این بخش قصد داریم به شکل خلاصه به بررسی رشته کوه‌های مهم این منطقه بپردازیم پس با ما در دکوول همراه باشید.

نقشه معرفی و بررسی کوه های ایالات متحده آمریکا را در دکوول ببینید.


آنچه میخواهید درباره معرفی 10 رشته کوه مهم در آمریکا بدانید:

رشته کوه راکی

    رشته کوه راکی رشته کوهی است که در بخش غربی آمریکا قرار گرفته است. با طولی بیش از 3000 مایل (4800 کیلومتر)، از از نیومکزیکو در بخش جنوبی تا بریتیش کلمبیا و آلبرتا در کانادا و آلاسکا ایالات متحده کشیده شده است. بلندترین قله این رشته کوه قله البرت  به ارتفاع 4401 متر (14440 فوت) می‌باشد که در ایالت کلرادو در رشته کوه ساواچ (Sawatch) قرار گرفته است. این رشته کوه همچنین با نام رشته کوه راکی کانادا نیز شناخته می‌شود و بلندترین قله آن قله رابسون (Robson) می‌باشد.

    ایالت‌هایی که رشت کوه راکی در آن قرار گرفته است: بریتیش کلمبیا، آلبرتا، واشینگتن، آیداهو، مونتانا، وایومینگ، یوتا، کلرادو، و نیومکزیکو. همچنین رشته کوه راکی یکی از زیباترین شگفتی‌های طبیعی به شمار می‌رود که ارزش‌های آمریکایی مانند صلابت و استقلال را نمایان می‌کنند. کوه‌های راکی مدت‌هاست که بخشی از زندگی آمریکایی هستند و میزبان پارک ملی کوه‌های راکی نیز می‌باشند.

درباره رشته کوه های راکی در قاره آمریکا با این مقاله از دکوول همراه باشید.

کوه‌های آپالاش

 • طول: ۲,۰۰۰ مایل (۳,۲۰۰ کیلومتر)
 • استان‌ها: نیوفاندلند و لابرادور، کبک، نوا اسکوشیا، و نیوبرانزویک
 • ایالت‌ها: مین، نیوهمپشایر، ورمونت، ماساچوست، کنتیکت، نیویورک، نیوجرسی، پنسیلوانیا، مریلند، واشینگتن دی.سی.، دلاور، ویرجینیا، ویرجینیای غربی، اوهایو، کنتاکی، تنسی، کارولینای شمالی، کارولینای جنوبی، جورجیا و آلاباما
 • بلندترین قله: کوه میچل (Mitchell) (۶,۶۸۴ فوت/۲,۰۳۷ متر)

    کوه‌های آپالاش طولانی‌ترین رشته کوه در شرق آمریکای شمالی هستند. آپالاش نزدیک مرز کانادا و ایالات متحده در نیوبرانزویک (New Brunswick) و نوا اسکوشیا (Nova Scotia) شروع می‌شوند. سپس، آن‌ها به سمت جنوب تا مرزهای شمالی آلاباما امتداد یافته‌اند. آپالاش به عنوان "ستون فقرات آمریکای شمالی" شناخته شده‌اند. این به دلیل اهمیت جغرافیایی و فرهنگی آن‌ها برای بخش زیادی از این قاره است.

    سالیان طولانی، این منطقه به دلیل مناظر زیبای خود محبوب ترکرها، کوهنوردان و طبیعت گردان بوده است و امروزه نیز در این حوزه نقش مهمی را ایفا می‌کند. وقتی از این منطقه بازدید می‌کنید، می‌توانید طیف گسترده‌ای از شگفتی‌های طبیعی را تجربه کنید. یکی از قابل توجه‌ترین آن‌ها مسیر آپالاش یا تریل آپالاش نام دارد. اما در کنار این تریل زیبا خواهید توانست از وجود آبشارها، دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و زیرشاخه‌های آن لذت ببرید که در ادامه به آنها اشاره می‌شود:

 • کوه‌های بزرگ دودی  (Great Smoky Mountains)
 • کوه‌های آبی ریج  (Blue Ridge Mountains)
 • کوه‌های سبز  (Green Mountains)
 • کوه‌های سفید  (White Mountains)
 • کوه‌های لانگفلو  (Longfellow Mountains)
 • برکشایرها (The Berkshires)

درباره کوه‌های آپالاش در آمریکا و ویژگی های خاص این رشته کوه در این مقاله از دکوول بخوانید.

رشته کوه کاسکید

 • طول: ۷۰۰ مایل (۱,۱۰۰ کیلومتر)
 • ایالت‌ها/استان‌ها: بریتیش کلمبیا، واشینگتن، اورگان، و کالیفرنیا
 • بلندترین قله: کوه رینیر (۱۴,۴۱۱ فوت/۴,۳۹۲ متر)

    رشته کوه کاسکید رشته کوهی است که از غرب واشینگتن تا شمال اورگان در ایالات متحده امتداد دارد. بلندترین قله این رشته کوه، قله رینیر (Mount Rainier)، بیش از ۱۴,۰۰۰ فوت بالاتر از سطح دریا قرار دارد به عبارتی بیش از 4200 متر ارتفاع دارد. این رشته کوه سیستمی عظیم از قله‌های آتشفشانی است که کوه سنت هلنز به عنوان معروف‌ترین و فعال‌ترین قله آتشفشانی این رشته کوه شناخته می‌شود. در طول یک میلیون سال گذشته، این رشته کوه شاهد فوران‌های آتشفشانی بوده است که بافت زمین‌شناسی آن را شکل داده‌اند.

    برخی از این فوران‌ها به قدری قوی بودند که مقادیر عظیمی از سنگ و لاوا را به هوا پرتاب کردند. اگرچه دیدن آن‌ها زیبا است، اما وقتی در نزدیکی آن‌ها پیاده‌روی می‌کنید، می‌تواند خطرناک باشد پس باید با قواعد و ریسک‌های کاری که می‌کنید کاملا آشنا باشید.

درباره رشته کوه کاسکید در قاره آمریکا در دکوول بخوانید.

رشته کوه بروکس

 • طول: ۷۰۰ مایل (۱,۱۰۰ کیلومتر)
 • ایالت‌ها/استان‌ها: آلاسکا و یوکان
 • بلندترین قله: کوه ایستو (۸,۹۷۶ فوت/۲,۷۳۶ متر)

    رشته کوه بروکس منطقه‌ای وسیع از کوه‌ها را در شمال ایالات متحده شامل می‌شود. این رشته کوه بین آلاسکا و کانادا قرار دارد و به طور ناگهانی از دشت‌های قطبی اطراف برخواسته و شکل گرفته است. طول این رشته کوه حدود ۷۰۰ مایل (۱,۱۰۰ کیلومتر) است و در جهت شرق به غرب گسترش یافته است. بلندترین قله آن کوه ایستو است که ارتفاعی به بلندی ۸,۹۷۶ فوت (۲,۷۳۶ متر) از سطح دریا دارد. این رشته کوه خانه‌ای برای انواع حیوانات و گیاهان است که از میان می‌توان به کاریبو، خرس‌های قطبی، و حتی گاومیش‌های مشک اشاره کرد.

درباره رشته کوه بروکس در قاره آمریکا و ویژگی زمین شناختی آن در دکوول بخوانید.

رشته کوه سیرا نوادا

 • طول: ۴۰۰ مایل (۶۴۰ کیلومتر)
 • ایالت‌ها/استان‌ها: کالیفرنیا و نوادا
 • بلندترین قله: کوه ویتنی (۱۴,۵۰۵ فوت/۴,۴۲۱ متر)

    سیرا نوادا در مرز بین کالیفرنیا و نوادا امتداد یافته است. این رشته کوه شامل چندین پارک ملی از جمله محبوب‌ترین پارک‌های ملی آمریکا است. همین مساله سبب شده است که این رشته کوه شناخته شده‌تر باشد و همچنین به یکی از پربازدیدترین رشته کوه‌های ایالات متحده بدل شده است. کوه‌های سیرا مامنی برای مناظر دیدنی و خیره کننده است. اگرچه بزرگترین رشته کوه کشور نیست، اما سه پارک ملی مهم را در دل خود جای داده است. یوسمیتی، سکویا، و کینگز کنیون برای کمپینگ، پیاده‌روی، و اسنوشوینگ (پیاده روی با راکت برف) عالی به شمار می‌رود.

درباره ایالت نوادا و رشته کوه سیرا نوادا در این منطقه با این مقاله از دکوول همراه باشید.

رشته کوه آلاسکا

 • طول: ۴۰۰ مایل (۶۴۰ کیلومتر)
 • ایالت‌ها/استان‌ها: آلاسکا
 • بلندترین قله: دنالی (۲۰,۳۱۰ فوت/۶,۱۹۰.۵ متر)

    رشته کوه آلاسکا رشته کوهی باریک و طولانی در آمریکای شمالی است. این رشته کوه از شمال غربی کانادا تا انتهای جنوبی دریای برینگ امتداد دارد. شما می‌توانید دنالی (کوه مک کینلی) را در این رشته کوه پیدا کنید. دنالی  بلندترین قله آمریکای شمالی با ارتفاع ۶,۱۹۰ متر (۲۰,۳۱۰ فوت) است.

    برای قرن‌ها، آلاسکا به دلیل منابع طبیعی و زیبایی‌هایش مورد توجه بوده است. بسیاری از افراد به دلیل اهمیت تاریخی این رشته کوه از آن بازدید می‌کنند. سایر کوه‌های قابل توجه این رشته کوه عبارتند از کوه فوراکر، هانتر، و هیز که افراد زیادی برای صعود آنها اقدام می‌کنند. آن‌ها به خاطر آتشفشان‌ها، یخشارها و همچنین یخچال‌های طبیعی بسیار شناخته شده‌اند.

درباره رشته کوه آلاسکا در قاره آمریکا در دکوول بخوانید.

رشته کوه ساحلی

 • طول: ۴۰۰ مایل (۶۴۰ کیلومتر)
 • ایالت‌ها/استان‌ها: کالیفرنیا
 • بلندترین قله: کوه لین (ارتفاع ۸,۰۹۸ فوت/۲,۴۶۸ متر)

    رشته کوه‌ ساحلی بین اقیانوس آرام، کوه‌های کاسکید، سیرا نوادا، و رشته کوه‌های کلماث (Klamath mountain ranges) در کالیفرنیا قرار دارد. این رشته کوه‌ها مجموعه‌ای از کوه‌های صخره‌ای هستند که حدود ۴۰۰ مایل (۶۴۴ کیلومتر) در طول ساحل کشیده شده‌اند.

    قله‌ها گاهی اوقات بیش از ۸,۰۰۰ فوت ارتفاع دارند و صخره‌های دریایی با ارتفاع بیش از صدها فوت منتهی به اقیانوس می‌شوند. جنگل‌های ساحلی پربرگ و سبزی در این رشته کوه قرار دارد و ارتفاعات پایین آن متشکل از جنگل‌های نسبتا کم درخت است. رشته کوه‌های ساحلی تنوع شگفت‌انگیزی از زیستگاه‌ها را برای گیاهان و حیوانات ارائه می‌دهند.

درباره رشته کوه ساحلی در بین اقیانوس آرام و ایالات دیگر آمریکا در این مقاله از دکوول بخوانید.

رشته کوه آدیرونداک

 • مساحت: ۵,۰۰۰ مایل مربع (۱۳,۰۰۰ کیلومتر مربع)
 • ایالت‌ها/استان‌ها: نیویورک
 • بلندترین قله: کوه مارسی (۵,۳۴۴ فوت/۱,۶۲۹ متر)

    آدیرونداک یک منطقه دیدنی در شمال نیویورک است که ۵,۰۰۰ مایل مربع (۱۳,۰۰۰ کیلومتر مربع) مساحت دارد. کوه‌ها و تپه‌های اطراف آن چشم‌اندازی از دریاچه جورج دارند که در شرق این رشته کوه قرار گرفته است. پارک آدیرونداک حیات وحشی شامل گوزن‌های شمالی، خرس‌های سیاه، کایوت‌ها، و سمورهای رودخانه‌ای دارد.

    آدیرونداک همچنین چندین دریاچه در دل خود دارد. دریاچه‌های چمپلین و ساکانداگا فرصتی برای کمپینگ، شنا، و ماهیگیری در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهد. علاوه بر این، مسیرهای ترکینگ بسیار زیبایی وجود دارد که این مسیرهای پیاده‌روی شما را از طریق برخی از زیباترین مناظر آمریکا به سفر می‌برد.

    افزایش ارتفاع رشته کوه آدیرونداک از خط ساحل بسیار شدید است. قله‌ها به ارتفاع بیش از ۵,۰۰۰ فوت (۱,۵۰۰ متر) نیز می‌رسند. این رشته کوه تقریبا در جهت شمالی جنوبی کشیده شده است و توسط رودخانه هادسون به دو بخش تقسیم شده است که از بخش‌های جنوبی این رشته کوه عبور می‌کند. بخش قابل توجهی از این طبیعت بی‌نظیر همچنین بخش‌هایی از ورمونت و قسمت‌هایی از کبک را نیز در بر می‌گیرد.

درباره رشته کوه آدیرونداک در قاره آمریکا در این مقاله از دکوول بخوانید.

کوه‌های اوآچیتا

 • طول: ۱۶۰ مایل (۲۶۰ کیلومتر)
 • ایالت‌ها/استان‌ها: آرکانزاس و اوکلاهما
 • بلندترین قله: کوه مگازین (۲,۷۵۳ فوت/۸۳۸ متر)

    کوه‌های اوآچیتا یک رشته کوه در شمال غربی آرکانزاس و جنوب شرقی اوکلاهما است. بلندترین قله این رشته کوه، کوه مگازین با ارتفاع ۸۳۸ متر (۲,۷۵۳ فوت) است که در پارک ایالتی کوه مگازین قرار دارد. اوآچیتاها بخشی از لبه جنوبی فلات اوزارک را تشکیل می‌دهند. این کوه‌ها به نام قبیله اوآچیتا نامگذاری شده‌اند که پیش از حجوم اروپاییان در این منطقه سکونت داشتند. کوه‌های اوآچیتا مسافران را از قلب آرکانزاس و اوکلاهما عبور می‌دهند. عظمت آن با صخره‌ها، دره‌ها، و آبشارهایش چشم‌اندازی دیدنی است.

کوه‌های کلماث

 • طول: ۱۵۵ مایل (۲۵۰ کیلومتر)
 • ایالت‌ها/استان‌ها: اورگان و کالیفرنیا
 • بلندترین قله: کوه ادی (۹,۰۲۵ فوت/۲,۷۵۱ متر)

    کوه‌های کلماث یک رشته کوه در بخشی بسیار شمال غربی کالیفرنیا و انتهای جنوبی اورگان هستند. این کوه‌ها شامل بلندترین نقطه در محدوده خود، کوه ادی، با ارتفاع ۹,۰۲۵ فوت (۲,۷۵۱ متر) هستند. کوه‌های کلماث در مرز کالیفرنیا و اورگان واقع شده‌اند و حدود ۱۵۵ مایل (۲۵۰ کیلومتر) از شمال به جنوب و حدود ۱۱۲ مایل شرق به غرب (۱۸۰ کیلومتر) گسترده هستند. مساحت کلی آن حدود ۹,۸۸۰ مایل مربع (۲۵,۵۹۵ کیلومتر مربع) است.

درباره کوه‌های کلماث در قاره آمریکا و ویژگی های خاص آن ها با این مقاله از دکوول همراه باشید.

کلام آخر

    آمریکا کشوری بسیاری وسیع است که در توصیف وسعت آن همینقدر بس که فاصله پروازی بین دو گوشه آن از فاصله پروازی تهران به لندن نیز بیشتر است یا اختلاف ساعت دو گوشه غرب و شرق آن نیز به همین ترتیب بیشتر از اختلاف ساعت تهران با اروپاست. رشته کوه‌ها، پارک‌های ملی و همچنین جذابیت‌های بی نظیری در سرتاسر این کشور وجود دارند که می‌بایست برای بازدید از آن به کشف جغرافیای این کشور بپردازید. یعنی همین کاری که در این مقاله برای شما انجام دادیم. با دکوول دنیا در نوک انگشتان شماست.


یوسف تقی زاده
یوسف تقی زاده

علاقه شخصی من به کوهنوردی و صعودهای بلند هیمالیایی منجر شد که به شکل حرفه‌ای این ورزش رو دنبال کنم و به سمت مربی شدن و راهنمای کوهستان شدن برم.