کارابین چیست؟

تاریخ انتشار: 1401/2/25 - تاریخ آخرین تغییرات: 1403/2/4

کوهنوردان حرفه‌ای می‌دانند که استفاده از وسایل کوهنوردی چقدر می‌تواند ضروری باشد. یعنی درواقع کسانی که تصمیم می‌گیرند به صورت حرفه‌ای کوهنوردی کنند، به دنیال تهیه وسایل ضروری این ورزش هستند. زیرا بدون این وسایل ممکن است هنگام صعود به قله جانشان به خطر بیافتد. یکی از این وسایل ضروری که در این مقاله نیز قصد داریم سیر تا پیاز را درباره آن بررسی کنیم، کارابین است، جهت کسب اطلاعات بیشتر با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.


آنچه میخواهید درباره کارابین چیست؟ بدانید:

کارابین کوهنوردی

    در پاسخ به این سوال که کارابین چیست، باید گفت درواقع کارابین‌ها یک ابزارهای اصلی کوهنوری هستند که در تمام رشته‌های فنی این ورزش استفاده می‌شوند. کوهنوردان فتح قله‌های فنی را بدون داشتن این وسیله تقریبا غیر ممکن می‌دانند. اکثر این کارابین‌ها شبیه به حرف D هستند.

درباره انواع مختلق کارابین در دکوول بخوانید.

    اصلی‌ترین ویژگی که یک کارابین باید داشته باشد، استحکام است. این وسیله توسط شرکت‌های زیادی تولید می‌شود. فرقی ندارد که از کدام برند خرید می‌کنید چیزی که جدا از استحکام، اهمیت دارد استاندارد اروپایی EN12275 است که حتما باید این وسیله داشته باشد. در این مطلب قصد داریم کارابین را به صورت مختصر به شما معرفی کنیم. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.

کارابین

    کارابین وسیله‌ای است که در تمامی رشته‌های فنی کوهنوردی به طور وسیعی از آن استفاده می شوند. تقریبا صعودها و انجام کارهای فنی  بدون وجود کارابین‌ها عملا غیر ممکن است. هنگام انتخاب کارابین باید به فاکتورهایی مانند شکل، دهانه، سایز، اندازه، قدرت و... دقت نمایید.  کاربین انواع ختلفی دارد که هر کدام از این انواع را باید در جایگاه مخصوص خود استفاده کنید. در ادامه به معرفی انواع کارابین خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

بررسی و معرفی قسمت های مختلف کارابین را در دکوول بخوانید.

آشنایی با انواع کارابین

    کارابین‌ها توسط کارخانه‌های مختلفی تولید می‌شوند اما تمامی آنها دارای استاندارد خاص اروپایی EN12275 هستند و اگر این استاندارد را نداشته باشند از کیفیت لازم برای استفاده برخوردار نیستند. کارابین‌ها را می‌توان در شش گروه مختلف تقسیم‌بندی کرد. در ادامه این شش گروه را معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

نوع B پایه (Basic)

    اغلب کارابین‌ها در دسته جا داده می‌شوند. کاربین‌های پایه اکثرا شکلی مانند حرف D دارند. این شکل کمک می‌کند تا حداکثر استحکام را داشته باشند. شیوه صحیح استفاده از این کارابین‌ها به نوع دهانه این وسیله بستگی دارد که قفل شونده یا غیر قفل شونده باشد. کارابین غیر قفل شونده دهانه‌ای به شکل صاف یا خمیده دارد.

درباره کارابین بیس base در دکوول بخوانید

    دهانه صاف برای بسیاری از استفاده‌ها مناسب است به خصوص برای اتصال به انتهای کوئیک دراو. دهانه خمیده فقط برای اتصال طناب به انتهای دیگر کوئیک دراو قابل استفاده خواهد بود. اگرچه این خمیدگی انداختن طناب درون کارابین را راحت‌تر می‌کند. اما باید مراقب خارج شدن تصادفی طناب از داخل این وسیله هم بود و برای درست انجام شدن کار، با دقت بیشتری این کار را انجام داد. شاید جالب باشد که بدانید کارابین‌های غیر قفل شونده دارای وزن کمتری نسبت به مدل‌های قفل شونده هستند.

انواع کوئیک دراو و بررسی کاربینهای آن در دکوول بخوانید.

    در بعضی مواقع به ایمنی بالاتری نیاز پیدا می‌کنیم و بنابراین باید سراغ کارابین‌های قفل شونده برویم. رایج‌ترین نوع این کارابین‌ها، کارابین قفل شونده پیچی است که باید به صورت دستی با پیچاندن پیچ دهانه این وسیله را قفل کرد. کارابین‌های قفل شونده خودکار نیز البته وجود دارد اما سنگین‌تر و گران‌تر هستند، بسته به تشخیص شما و قوانینی که هنگام آموزش به شما یاد می‌دهند، باید برای امنیت بیشتر در قسمت‌هایی که نیاز به امنیت بیشتر است از کارابین قفل شونده استفاده کنید.

    برای مثال می‌توان به اتصال به کارگاه و اتصال به تونیک اشاره کرد. درصورت نیاز به کارابین قفل شونده و پیدا نکردن آن می‌توانید از دو کارابین غیر قفل شونده به صورتی که دهانه آنها مخالف یکدیگر باشند؛ استفاده نمایید.

نوعجهتی (Directional)

    کارابین جهتی برای تهیه و اتصال به کوئیک دراو تولید می‌شود و دستگیره‌ای در انتهای این وسیله برای اتصال تعبیه شده است. در صعودهای ورزشی معمولا زیاد از کارابین جهتی استفاده می‌شود.

معرفی و بررسی کاربین نوع D یا جهتی که در کوئیک دراو استفاده می‌شود در دکوول بخوانید.

نوع X تخم مرغی  (Oval)

    نوع تخم مرغی کارابین، برای صعودهای امداد و نجات استفاده می‌شود. شکل متقارن این کارابین از جابجایی این وسیله هنگامی که زیر بار است؛ جلوگیری خواهد کرد، اتفاقی که ممکن است برای دیگر شکل‌ها بیافتد. یکی از معایب این کارابین استحکام کمتر آن نسبت به مدل D شکل است. به خصوص زمانی که دهانه آن باز باشد، استحکام آن کمتر می‌شود.

بررسی و معرفی کارابین نوع X که به تخم مرغی معرف است را در دکوول بخوانید.

نوع  HMS – H

    این نوع از کارابین برای حمایت طراحی شده تا با اکثر ابزارهای حمایتی به راحتی کار کند. قسمت عریض این وسیله به طناب اجازه می‌دهد که با در اختیار داشتن فضایی بیشتر حرکتی نرم و روان داشته باشد. نکته منفی که این کارابین دارد، استحکام ضعیف آن به هنگام باز بودن دهانه است. هر چند که بدون استثنا این نوع وسیله به صورت دهانه قفل شونده تنها تولید می‌شود.

معرفی کارابین HMS یا H  در دکوول بخوانید

نوع  Klettersteig – K

    این نوع کارابین برای  تهیه لنیارد و یا فراتا استفاده می‌شود. کارابین‌های نوع K باید دارای دهانه قفل شونده خودکار باشند. اندازه آنها بزرگتر از معمول است تا به بتوانند به راحتی داخل کابل‌های مسیر و یا فراتا بیافتند.

معرفی و بررسی کارابین نوع K  و موارد استفاده آن را در دکوول بخوانید.

نوع QuickLink – Q

    این نوع از کارابین از آنجا که دهانه‌ای برای باز شدن تصادفی ندارند، امنیت را تا حد زیادی بالا می‌برند. فقط هنگام استفاده باید دقت کنید که مهره آن را تا انتها بچرخانید، تا کامل بسته شود. به دلیل ارزانی و استحکام بالای این نوع، جهت استفاده به عنوان حلقه فرود زمانی که می‌خواهید از مسیری که در آن قرار دارید،  فرود بیایید یا از ادامه مسیر منصرف شده‌اید و می‌خواهید با جاگذاشتن یک کارابین از مسیر به پایین برگردید؛ این وسیله می‌تواند برای استفاده شما مفید باشد. این نوع از کارابین در شکل‌ها و آلیاژها مختلفی تولید می‌شود.

بررسی و معرفی کامل کارابین نوع Q را در دکوول بخوانید.

کلام آخر

    در مطلب کارابین چیست هر آنچه را که لازم بود درباره این وسیله کوهنوردی بدانید بیان کردیم. ابتدا به معرفی این وسیله پرداختیم و سپس انواع آن را بررسی کردیم. اگر کوهنورد حرفه‌ای هستید و یا قصد داریم به صورت حرفه‌ای این ورزش را آغاز کنید، حتما باید برای خودتان کارابین تهیه نمایید. پس از خواندن این مقاله باید بتوانید به آسانی تشخیص دهید که که کدام یک از انواع کارابین برای شما مناسب‌تر است. اگر نکته دیگری درباره کارابین و انواع آن وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد، حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید. همچنین اگر تجربه استفاده از این وسیله را دارید، درباره این تجربه با ما حرف بزنید. امید است. این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.