آشنایی با مرداب هسل

زمان مطالعه: 3 دقیقه

مرداب هسل یا تالاب کَنّیچال یکی از جاذبه‌های هزار رنگ طبیعت جذاب استان مازندران است. سطح این مرداب به قطر 0.5 الی 1 سانتی‌متر با جلبک پوشیده شده است و در فصول مختلف سال به رنگ‌های سبز، صورتی و قرمز می‌توان این تالاب را مشاهده نمود. این مرداب را در نزدیکی‌ روستاهای سرسبز و حاصلخیر دیدنی طلاجو و سینوا و در دل جنگل مشل قرار دارد.

ایران پر از شگفتی است. پر از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی که در دنیا  بی‌نظیر و یا حداقل کم‌نظیر است. تاکنون نام مرداب هسل و یا  تالاب کَنّیچال به گوشتان خورده است؟ این مرداب که در استان مازندران در نزدیکی روستاهای طلاجو و سینوا قرار دارد یکی از این جاذبه‌های کم نظیر به شمار می‌رود. سطح مرداب هسل به قطر نیم سانتی متر با جلبک پوشیده شده که رنگ این جلبک‌ها در هر فصل با محیط اطراف هماهنگ می‌شود و آب مرداب را به یک رنگ در می‌آورد.

    در مطلب آشنایی با مرداب هسل قصد داریم سیر تا پیاز را درباره این جاذبه طبیعی که در دل جنگل قرار دارد، بررسی کنیم. ابتدا به معرفی این مرداب خواهیم پرداخت، سپس کمی درباره پوشش گیاهی و جانوری این منطقه و وضعیت آن در فصول مختلف حرف خواهیم زد. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.


معرفی مرداب هسل

     تالاب کنیچال یا همان مرداب هسل، یکی از جاذبه‌های شهر زیبای چالوس است که در دل جنگل‌های سر به فلک کشیده باید در جستجوی آن باشید. برای رسیدن به این جاذبه گردشگری خود را برای جنگل‌نوردی آماده کنید. راهنمای شما در این مسیر اسیدی شدن هوا خواهد بود. هرچه به این مرداب نزدیک‌تر می‌شوید هوا هم اسیدی و ترش‌مزه‌تر خواهد شد. اما با این حال اگر برای اولین بار است که به سوی مرداب هسل راهی می‌شوید سعی کنید از یک لیدر حرفه‌ای و یا راهنمای محلی کمک بگیرید.

    درباره وجه تسمیه این تالاب باید گفت، در زبان محلی به آب راکد هسل می‌گویند و به همین دلیل هم نام هسل را برای این مرداب انتخاب کرده‌اند. زیرا آبی که درون این تالاب وجود دارد راکد، آرام و بدون موج است. اما چرا آب این مرداب به رنگ‌های مختلف در می‌آید؟ در پاسخ به این سوال باید گفت، رنگ جلبک‌های کف تالاب با محیط اطراف هماهنگ شده و باعث تغییر رنگ آب تالاب می‌شود. این مرداب 250 متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد و اطرافش را درختان و گیاهان فراوان فرا گرفته است. مساحت هسل در زمانی که بیشترین آب را دارد کمتر از یک هکتار ارزیابی کرده‌‎اند. در گذشته مرداب هسل حجم آب بیشتری را شامل می‌شده است. حتی در برخی از قسمت‌های آن این حجم آب به 15 متر هم می‌رسیده اما در حال حاضر متاسفانه میزان آب در این مرداب بسیار کاهش یافته است.

    آب این مرداب از کف آن می‌جوشد و شاید برایتان جالب باشد که بدانید هیچ رود و جویباری به آن نمی‌ریزد. زیرآب هسل در واقع چشمه‌ای است که در پایین دست تالاب پای یک درخت کهنسال می‌جوشد. در نیمه دوم فصل پاییز می‌توانید پرآب‌ترین حالت مرداب را ببینید زیرا آب باران‌های موسمی نیز وارد تالاب می‌شود. این مساله تا اواسط بهار هم ادامه دارد. در برخی از روزهای سال حجم این مرداب آنقدر کم می‌شود که تا کف فرو می‌نشیند. با تمام این اوصاف بهترین زمان سفر به تالاب هسل را باید فصل بهار و فصل پاییز دانست.

چگونه به مرداب هسل برویم را در مقاله آشنایی با مرداب هسل از دکوول بخوانید.

پوشش گیاهی و جانوری مرداب هسل

    منطقه که  مرداب هسل در آن قرار دارد از نظر پوشش گیاهی و جانوری بسیار غنی محسوب می‌شود. این مرداب در قدیم زیستگاه تعداد زیادی پرنده و دیگر جانوران بوده که متاسفانه امروزه با بر هم خوردن اکوسیستم از شمار جانورانی که اطراف تالاب زندگی می‌کنند، کاسته شده است. درواقع یکی از دلایل اصلی این اتفاق را باید افزایش حضور گردشگران در این منطقه دانست.

    از میان جانورانی که روزگاری هسل را به عنوان زیستگاه‌شان انتخاب کرده بودند اما درحال حاضر کمتر آنها را در این منطقه می‌بینیم می‌توان به لاک‌پشت‌ها، وزغ‌ها و زالوها اشاره کرد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در این مرداب ماهی زندگی نمی‌کند اما برای زندگی دوزیستان بسیار جای ایده آلی است. و هنوز هم دو زیست‌های زیادی در این منطقه زندگی می‌کنند.

    این منطقه همچنین قبل از اینکه به عنوان یک منطقه ملی شناخته شود، چراگاه احشام دامداران روستاهای اطراف بوده است. این منطقه همچنین از نظر پوشش جانوری نیز بسیار غنی است. از میان گیاهانی که در اطراف مرداب وجود دارند می‌توان به درختان ممرز، انجیلی، راش، داغداغان، آزاد، شمشاد و بعضی درختان میوه جنگلی مانند سیب ترش جنگلی، انگور جنگلی، انجیر، انار و انواعی از گیاهان دارویی مثل بابونه، فشکی واش، زِمِنج اشاره کرد.

مسیر دسترسی به مرداب هسل

    در پاسخ به این سوال که مرداب هسل کجاست باید گفت، این مرداب از جاهای دیدنی چالوس محسوب می‌شود که در 10 کیلومتری غرب این شهر و 15 کیلومتری شمال غربی مرزن آباد قرار دارد. در ادامه  مسیر مرداب هسل باید 10 کیلومتر مانده به چالوس، بعد از پلیس راه، وارد اولین فرعی خاکی شوید و جاده جنگلی به سمت روستای سینوا را پیش بروید. سپس از پل رودخانه عبور کرده و زمانی که به دو راهی می‌رسید، سمت راست را انتخاب نمایید.

    حدود 45 دقیقه مانده به تالاب باید ماشین‌تان را پارک کرده و جنگل‌نوردی را آغاز کنید. البته این مسیر را با کمک ماشین‌های آفرود، وانت و نیسان نیز می‌توانید طی نمایید. بنابراین اگر اهل پیاده‌روی نیستید نگران این مساله نباشید. برای گرفتن نیسان و وانت می‌توانید از محلی‌ها راهنمایی بگیرید. اما جنگلی که در نهایت شما را به مرداب می‌رساند آنقدر زیباست که ارزش سختی پیاره‌روی را دارد.

مرداب هسل در فصل‌های مختلف

    همانطور که در ابتدای این مطلب توضیح دادیم مرداب هسل در فصل‌های مختلف به رنگ‌های متفاوتی در می‌آید بنابراین، بازدید از این مرداب در هر فصل لطف خود را دارد. در ادامه مرداب هسل را در یک از فصل‌ها توصیف خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

مرداب هسل در فصل بهار

    در فصل بهار اطراف مرداب بسیار سرسبز و زیبا است. خود مرداب هم در این فصل به رنگ سبز است. بسیاری معتقدند بهترین زمان بازدید از مرداد هسل همان فصل بهار است زیرا هم حجم آب آن بیشتر از دیگر فصل‌هاست و هم طبیعتی سبز  زیبا اطرافش را فراگرفته است.

مرداب هسل در فصل بهار  را در مقاله آشنایی با مرداب هسل از دکوول بخوانید

مرداب هسل در تابستان

    بازدید از مرداب هسل در تابستان مانند بهار دلچسب نیست زیرا هم سطح آب مرداب کمتر است و هم گرما و رطوبت هوا امکان دارد گردشگران را هنگام عبور از جنگل و در مسیر رسیدن به مرداب اذیت کند. اما رنگ مرداب مانند فصل بهار در تابستان هم سبز است.

مرداب هسل در تابستان و تلفظ مرداب هسل در پایگاه داده دکوول ارائه شده است.

مرداب هسل در پاییز

    پاییز هم زمان مناسبی برای بازدید از مرداب هسل است. در این فصل شاهد جشن رنگ‌ها در این منطقه خواهید بود. هوا هم دلپذیر است. رنگ‌های قرمز، صورتی و نارنجی را می‌توانید در پاییز هسل مشاهده کنید.

مرداب هسل در پاییز و مرداب هسل در روی نقشه از دکوول ارائه شده است

مرداب هسل در زمستان

    مرداب هسل در زمستان بسیار زیباست زیرا این تالاب را می‌توانید در رنگ‌های صورتی و نارنجی ببینید. از آنجایی که  درختان انجیلی و ممرز در زمستان هم سبز هستند، این منطقه در زمستان‌ فضای سرسبزی دارد. در نهایت اینکه چه فصلی را برای بازدید از این جاذبه طبیعی انتخاب می‌کنید بستگی به سلیقه شما دارد زیرا مرداب هسل در همه فصل‌ها زیبا است.

کلام آخر

    در مطلب آشنایی با مرداب هسل هر آنچه را که لازم بود درباره این جاذبه طبیعی در استان مازندران و شهر زیبای چالوس بدانید، بیان کردیم. ابتدا به معرفی این مرداب پرداختیم و سپس درباره دیگر اطلاعات مهم آن حرف زدیم. اگر گذرتان به شمال کشور و استان مازندران افتاد، حتما زمانی را هم برای بازدید از این جاذبه بی‌نظیر و زیبا کنار بگذارید. اگر نکته دیگری درباره مرداب هسل وجود دارد که در این نوشته بدان اشاره نشد، حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.
امتیاز دهی


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها