سیر تا پیاز درباره روستای جنت رودبار

زمان مطالعه: 4 دقیقه

رامسر یکی از شهرهای زیبای استان مازندران است که جاذبه‌‌های طبیعی زیادی را در دل خود جای داده است. یکی از جاذبه‌های طبیعی این شهر، روستای جنت رودبار نام دارد. این روستا را باید یکی از ییلاق‌های مرتفع رامسر دانست که چشم‌انداز زیبایی به کوهستان‌های اطراف دارد.

با سفر به جنت رودبار می‌توانید از تجربه زندگی بومی اهالی این روستا لذت ببرید. روستای جنت رودبار را همچنین باید یکی از مراکز عمده تولید گل گاوزبان در شمال کشورمان دانست تا جایی که به این روستا لقب پایتخت گل گاوزبان مازندران را نیز داده‌اند. از آنجایی که راه رسیدن به این روستا عبور از دل جنگل سحرانگیز دالخانی است، حتی مسیرش هم نوعی جاذبه محسوب می‌شود.

در مطلب سیر تا پیاز درباره روستای جنت رودبار، قصد داریم همه چیز را راجع به این جاذبه طبیعی بررسی کنیم. ابتدا به معرفی جنت رودبار خواهیم پرداخت و سپس درباره دیگر موارد مربوط به آن حرف خواهیم زد. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، با ما تا انتهای این مطلب از وب سات دکوول همراه باشید.

 


معرفی روستای جنت رودبار

    جنت رودبار را باید یک روستای ییلاقی با دشت‌‌های زیبا، کوه‌‌های بلند، آبشارهای فراوان و چشم‌انداری زیبا دانست که 60 کیلومتر تا جنوب غربی شهر رامسر فاصله دارد و قسمتی از دهستان بزرگ جنت رودبار به حساب می‌آید. این روستا را کوه‌ها احاطه کرده‌اند و در یک دشت و در کنار یک رودخانه قرار گرفته است. این رودخانه چالکرود نام دارد از به هم پیوستن چند رود دیگر ایجاد شده و در نهایت به دریای خزر می‌ریزد.

    خنکای هوا در فصول گرم سال، زمین‌ها و تپه‌های سرسبزی که سر تا سر آن گل‌های زیبا و گیاهان دارویی است، خانه‌های قدیمی و کاهگلی روستا و.. بخشی از از دلایلی است که شوق رفتن به این ییلاق را چند برابر می‌کند. این روستا به اندازه زیادی زیبایی و جذابیت دارد اما؛ این تمام جذابیت جنت رودبار نیست. یکی از بهترین لحظات سفر در مسیر این ییلاق است. یعنی دقیقا آن زمانی که از دل جنگل دالخانی عبور می‌کنید و لذت و  جذابیت سفرتان به این منطقه چندین برابر می‌شود. در کنار این‌ها، یکی از دلایل و شهرت جنت رودبار، به مزارع گل گاوزبان آن است که آن را به قطب تولید گل گاوزبان در رامسر تبدیل کرده و گل گاوزبان‌های بسیار مرغوبی تولید می‌کند.

درباره روستای زیبای جنت رودبار رامسر مازندران  با این مقاله از دکوول همراه باشید.

اقامت در روستای جنت رودبار رامسر

    اگر قصد اقامت در روستای جنت رودبار را دارید هم می‌توانید روی اقامتگاه‌های بومگردی حساب باز کنید و هم می‌توانید به سراغ خانه‌های محلی بروید. از امکاناتی که در این روستا وجود دارد می‌توان به واحد پذیرایی، رستوران، مسجد، سرویس بهداشتی، نانوایی، فروشگاه، غرفه صنایع‌دستی و ...اشاره کرد. بنابراین اگر شرایط آب و هوایی و امنیتی مناسب باشد می‌توانید به کمپ کردن هم فکر کنید.

اقامت در روستای جنت رودبار رامسر را در دکوول ببینید و درباره آن بخوانید.

جاذبه های روستای جنت رودبار

    روستای جنت رودبار به دلیل طبیعت فوق‌العاده و آب و هوای مطبوعش خود یک جاذبه طبیعی است اما در دل این روستا جاذبه‌های دیگری هم برای بازدید وجود دارد که دیدن آنها سفر شما را جذاب‌تر خواهد کرد. در ادامه برخی از این جاذبه‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

  • عبور از دل جنگل دالخانی: در مسیر رسیدن از رامسر به روستای جنت رودبار باید از دل جنگل زیبایی به نام دالخانی بگذرید. این اولین جاذبه طبیعی است که باعث می‌شود سفرتان را جذاب شروع کنید. روستای جنت رودبار همانطور که ذکر شد آب و هوای مطبوعی دارد و این آب و هوای ییلاقی و خنک آن در فصل‌های گرم سال را می‌توان دومین جذابیت برای گردشگران دانست.

جاذبه های روستای جنت رودبار رامسر مازندران را در دکوول ببینید.

  • آبشارها: آبشارها را باید یکی دیگر از جاذبه‌های این روستا و از جلوه‌های زیبایی آن دانست. در این روستا آبشارهای متعددی وجود دارد که از میان آنها می‌توان به آزارک، حسینیه، چاردر، خشکا، ریش بزار، هیسیان و سیاسرت اشاره کرد. برای بازدید از این آبشارها بهتر است از افراد محلی کمک بگیرید.
  • جمع آوری گیاهان دارویی: یکی دیگر از مواردی که گردشگران را به سوی جنت رودبار جذب می‌کند؛ گیاهان دارویی است که در این روستا وجود دارد. درواقع روستای جنت رودبار بهترین گزینه برای یافتن گیاهانان دارویی خصوصا گل گاوزبان در رامسر است.
  • جشنواره گل گاوزبان: کاشت گل گاوزبان در این روستا آنقدر جدی است که حتی یک جشنواره هم در این راستا برگزار می‌شود. جشنواره گل گاوزبان در طول چند سال اخیر در خرداد ماه هر سال در جنت آباد برگزار می‌شود. برگزاری این جشنواره همراه با موسیقی و رقص سنتی است و به همین دلیل هم طرفداران زیادی دارد. در جشنواره گل گاوزبان محلی‌ها به به معرفی سوغات و صنایع‌دستی منطقه خود نیز می‌پردازند.

درباره جشنواره گل گاوزبان جنت آباد رودبار رامسر مازندران با این مقاله از دکوول همراه باشید.

  • کوهنوردی: روستای جنت رودبار برای کوهنوران حرفه‌ای هم جذاب است زیرا می‌توانند در آن به صورت حرفه‌ای کوهنوردی را تجربه نمایند، ارتفاعات البرز را فتح کنند و از چشم‌انداز بالای این ارتفاعات دشت جنت رودبار را زیر پای خود ببینند.

    نکته مهم این است که اگر در کوهنوردی مبتدی هستید حتما باید از راهنماهای محلی و حرفه‌ای کمک بگیرید. همچنین اگر دوست دارید این تجربه را کسب کنید تجهیزات لازم برای کوهنوردی را همراه خود داشته باشید.

درباره کوهنوردی در جنت رودبار رامسر با این مقاله از دکوول همراه باشید.

بهترین زمان سفر به روستای جنت رودبار

    روستای جنت رودبار در فصل چشم‌انداز زیبای خود را دارد.در اداکه این روستا را در فصل‌های مختلف سال بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

  • بهار و تابستان: بهترین زمان سفر به روستای جنت رودبار را باید اواخر اردیبهشت تا اواخر تابستان دانست. در این روستای ییلاقی هوا خشک است و نسبت به سایر نقاط استان مازندران رطوبت کمتری دارد و همچنین در فصل تابستان خورشید به صورت عمود می‌تابد. به همین دلیل در این زمان هوای روز نسبتا گرم و هوای شب کمی سردتر است.
  • پاییز و زمستان: در فصل‌های پاییز و زمستان هم به دلیل ارتفاع بالای روستا، جنت رودبار هوای بسیار سردی خواهد داشت. بنابراین خصوصا به کسانی که زیاد اهل سرما نیستند توصیه می‌شود این فصل را برای سفر به روستای جنت رودبار انتخاب نکنند.

بهترین زمان سفر به روستای جنت رودبار در دکوول ببینید و بخوانید.

مسیر دسترسی به روستای جنت رامسر

    برای اینکه بتوانید خود را به روستای جنت رودبار برسانید در شرق شهرستان رامسر قرار گیرید. در این قسمت تابلوهای راهنما که شما را به سمت جنت روبار راهنمایی می‌کنند وجود دارد. با کمک این تابلوها مسیر را ادامه دهید. زمانی که وارد جاده روستا شدید، باید از دل جنگل زیبای دالخانی بگذرید و آن را تا انتهایش پیش بروید تا به روستای جنت رودبار برسید.

کلام آخر

    در مطلب سیر تا پیاز درباره روستای جنت رودبار، هر آنچه که لازم بود درباره این روستای زیبا در استان مازندران بدانید بیان کردیم. ابتدا به معرفی آن پرداختیم و در ادامه درباره جاذبه‌ها مسیر دسترسی، بهترین زمان سفر و... حرف زدیم. اگر نکته دیگری درباره این روستای ییلاقی وجود دارد که در ای مطلب بدان اشاره نشد و یا اگر تجربه بازدید از جنت رودبار را دارید؛ حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید تا دیگران هم بتوانند از آن استفاده کنند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و از خواندن آن لذت ببرید.