مناطق تاریخی استانبول

تاریخ انتشار: 1402/2/10 - تاریخ آخرین تغییرات: 1403/3/3

منطقه تاریخی استانبول، یکی از بزرگترین و مهمترین مناطق تاریخی جهان است. این منطقه در شرق ترکیه قرار گرفته و با تاریخ بسیاری از فرهنگ‌ها، مذاهب و تمدن‌ها در ارتباط است. استانبول، سابقه‌ای باستانی دارد که بیش از دو هزار سال به اوج خود رسیده استاستانبول، شهری با سابقه‌ی تاریخی طولانی است که از زمان تأسیس در سال ۶۳۳ قبل از میلاد، مهمترین مراکز فرهنگی و تجاری جهان بوده است.

این شهر دارای مناطق تاریخی بسیار زیادی است که با توجه به آثارهای تاریخی، فرهنگی و معماری بی‌نظیر خود، محل بازدید گردشگران از سراسر جهان هستند. در ادامه به برخی از مهمترین مناطق تاریخی استانبول اشاره می‌کنیم، جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره منطقه تاریخی استانبول با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.


آنچه میخواهید درباره مناطق تاریخی استانبول بدانید:

منطقه سلطان‌آباد

    منطقه سلطان‌آباد، یکی از مناطق معروف و جذاب استانبول است که در قسمت اروپایی شهر واقع شده است. این منطقه، با توجه به موقعیت مکانی و تاریخی‌اش، از جاذبه‌های توریستی مهم استانبول به شمار می‌رود. سلطان‌آباد در طول تاریخ، محل اقامت بسیاری از پادشاهان و سلطنت‌های عثمانی بوده است و به همین دلیل، دارای آثار تاریخی بسیاری است.

مهمترین جاذبه‌های تاریخی سلطان‌آباد، بازارهای قدیمی و اماکن مذهبی می‌باشند. یکی از معروف‌ترین بازارهای سلطان‌آباد، بازار مصالح ساختمانی یا بازار کاپالی است. این بازار، معروف به فروش مصالح ساختمانی از جمله سنگ‌های قیمتی، زیورآلات، فرش‌های دستباف و سایر محصولات دست‌ساز بسیار زیباست. بازار کاپالی، به دلیل چنین امکاناتی که در اینجا وجود دارد، جزء پربازدیدترین جاذبه‌های توریستی سلطان‌آباد است.

درباره بازار کاپالی در منطقه تاریخی سلطان آباد استانبول با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.

    مسجد سلیمانیه یکی دیگر از جاذبه‌های مهم سلطان‌آباد است. این مسجد، در سال ۱۵۵۰ توسط سلطان سلیمان بن سلیمان شاه ساخته شده و یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین مساجد استانبول است. مسجد سلیمانیه با طراحی معماری منحصر به فرد و برجستگی در میان بقیه ساختمان‌ها، محل جذب توریست‌های زیادی است. مسجد سلطان‌ احمد یکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی سلطان‌آباد است که در قلب این منطقه قرار دارد.

درباره مسجد سلیمانه در منطقه تاریخی استانبول با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.

منطقه تاریخی تقسیم

    منطقه تاریخی تقسیم، یکی از محبوب‌ترین مناطق توریستی در شهر استانبول است. این منطقه در شمال شرقی شهر و در بخش اروپایی واقع شده است. تقسیم به دو بخش که به نام‌های "تقسیم جدید" و "تقسیم کهن" شناخته می‌شوند. هر دو بخش از نظر فرهنگی و تاریخی بسیار مهم هستند و دارای جاذبه‌های زیادی هستند.

    منطقه تقسیم جدید در اوایل قرن بیستم به وجود آمده و در طول زمان به یکی از مراکز تجاری و تجارتی بزرگ در شهر تبدیل شده است. این منطقه شامل ساختمان‌های بلند، فروشگاه‌های بزرگ، هتل‌ها و رستوران‌های معروف است که به عنوان یکی از مراکز خرید بزرگ شهر معروف است.

    منطقه تقسیم کهن در اصل بخشی از شهر استانبول است که در طول قرن‌های گذشته، به یکی از مراکز تجاری و تاریخی شهر تبدیل شده است. این منطقه دارای خیابان‌های پرجنب و جوش، بازارچه‌های محلی، ساختمان‌های تاریخی و مساجد باستانی است که همگی به عنوان جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی شناخته می‌شوند. یکی از جاذبه‌های مهم منطقه تاریخی تقسیم، برج گالاتا است که یکی از نمادهای شهر استانبول به شمار می‌رود. این برج در قلب منطقه تاریخی تقسیم کهن قرار گرفته و از بالای آن، می‌توان به منظره فوق‌العاده‌ای از شهر لذت برد.

درباره منطقه تاریخی تقسیم و برج گالاتا با این مقاله از دکوول همراه باشید.

    همچنین، مسجد نور اوسکودار، مسجد نوروس‌اوغلو و کلیسای سنت آنتونیوس در این منط قه به عنوان جاذبه‌های تاریخی و مذهبی مهم تقسیم شناخته می‌شوند. مسجد نور اوسکودار یکی از قدیمی‌ترین مساجد منطقه است که در سال ۱۶۴۰ ساخته شده و طراحی زیبا و خاصی دارد. مسجد نوروس‌ اوغلو هم یکی دیگر از مساجد تاریخی تقسیم است که در سال ۱۷۹۵ ساخته شده و دارای طراحی زیبا و منحصر به فردی است.

    کلیسای سنت آنتونیوس نیز یکی از کلیساهای تاریخی منطقه تقسیم است که در سال ۱۹۱۲ ساخته شده و دارای طراحی زیبا و جذابی است. این کلیسا دارای آثار هنری و فرهنگی مهمی است که از جمله‌ آن‌ها می‌توان به آیین نامه‌های مختلف، تصاویر زیبا و طراحی داخلی و خارجی آن اشاره کرد.

    همچنین، منطقه تقسیم دارای بازارهای متنوعی است که از جمله محبوب‌ترین بازارهای توریستی استانبول هستند. بازار کتاب تقسیم، بازار پیاده‌رو تقسیم و بازار مواد غذایی تقسیم تنها بخشی از بازارهایی هستند که در این منطقه قرار دارند و با تنوع محصولات و مطالبات مختلف، گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کنند.

درباره کلیسای سنت آنتونیوس منطقه تاریخی تقسیم با این مقاله از دکوول همراه باشید.

منطقه تاریخی بزیت

    منطقه تاریخی بزیت، یکی از جذاب‌ترین مناطق تاریخی شهر استانبول در ترکیه است. این منطقه در بخش اروپایی شهر قرار دارد و از غرب به دریای مرمره، از شرق به منطقه تاریخی سلطان‌آباد، از شمال به بخش گالاتا و از جنوب به خیابان بیکتاش محدود می‌شود. بزیت، یکی از شهرک‌های کوچک شهر استانبول بوده است.

    این شهرک، در دورهٔ بیزانسی ساخته شده و در دوران حکومت عثمانی به منطقهٔ شهری استانبول ضمیمه شد. در منطقه بزیت، معابد، کلیساها، مدارس و بناهای دیگری از دورهٔ بیزانسی و عثمانی وجود دارند که به عنوان جاذبه‌های تاریخی شهر، همواره گردشگران زیادی را به سوی خود جذب کرده‌اند.

    یکی از جاذبه‌های تاریخی مهم منطقه بزیت، کلیسای سنت استپانوس است که در دوران بیزانسی ساخته شده و در دورهٔ عثمانی به مسجد تبدیل شد. این کلیسا با آرامگاه والاکیانیان و آرامگاه چرچیوغلو، جاذبه‌های تاریخی مهم بزیت هستند. منطقه بزیت همچنین دارای بازارهای محلی و بزرگی مانند بازار اوزدیل، بازار ساماتیا و بازار سوکولوک می‌باشد که جایی برای خرید سوغاتی و صنایع دستی منحصر به فرد این منطقه می‌باشد.

    از جمله خصوصیات بارز منطقه تاریخی بزیت، می‌توان به معماری زیبا و منحصر به فرد، فضای سبز بسیار زیبا و همچنین قدمتی که به آن نسبت داده می‌شود، اشاره کرد. به طور کلی، بازدید از منطقه تاریخی بزیت، یک تجربه فوق‌العاده برای گردشگران و علاقه‌مندان به تاریخ و فرهنگ ترکیه است.

درباره کلیسای سنت استپانوس منطقه تاریخی بزیت استانبول با این مقاله از دکوول همراه باشید.

منطقه تاریخی ایمینونو

    منطقه تاریخی ایمینونو یکی از مهمترین مناطق تاریخی شهر استانبول است که در ساحل دریای مرمره قرار دارد. این منطقه با داشتن ساختمان‌ها و مساجد تاریخی بسیار زیبا و جذاب برای گردشگران و علاقمندان به تاریخ و فرهنگ این شهر بسیار جذاب است. یکی از مهمترین جاذبه‌های این منطقه، پل گالاتا است. این پل، به عنوان یکی از مهمترین نمادهای شهر استانبول شناخته می‌شود و در اوایل قرن نوزدهم ساخته شده است. این پل ارتباط بین منطقه ایمینونو و منطقه تقسیم را فراهم می‌کند و یکی از مسیرهای اصلی حمل‌ونقل عمومی در شهر استانبول است.

درباره پل گالاتا در منطقه تاریخی ایمینونو استانبول با این مقاله از دکوول همراه باشید.

    ساختمان مرکزی منطقه تاریخی ایمینونو، بازار ایگدیر، بازاری است که بیشتر به فروش محصولات الکترونیکی معروف است و در طول روز باز است. این بازار، محلی برای خرید الکترونیکی، لوازم جانبی موبایل، کامپیوتر و لوازم جانبی آن و ... است. یکی از مهمترین مساجد این منطقه، مسجد جدید استانبول است.

    این مسجد، یکی از قدیمی‌ترین و بزرگترین مساجد شهر استانبول است که در سال ۱۵۶۹ ساخته شده است. مسجد جدید استانبول مسجدی با طراحی و معماری بسیار زیبا، به یکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری در شهر استانبول تبدیل شده است. همچنین، موزه روحانیون و فرقه‌های اسلامی ایمینونو نیز در این منطقه واقع شده است. این موزه، به عنوان یکی از مهمترین موزه‌های تاریخی ترکیه شناخته می‌شود و بیشترین تعداد بازدیدکننده‌ها را در بین موزه‌های تاریخی استانبول دارد.

درباره منطقه تاریخی ایمینونو و مسجد جدید استانبول با این مقاله از دکوول همراه باشید.

    از دیگر جاذبه‌های تاریخی ایمینونو می‌توان به پل کهنه گالاتا و زیرگذر بزرگ ایمینونو اشاره کرد. پل کهنه گالاتا، پلی است تاریخی و مشهور در استانبول است که در سال ۱۸۶۳ ساخته شده و از بزرگترین پل‌های جهان در آن زمان بوده است. زیرگذر بزرگ ایمینونو نیز یکی از بزرگترین زیرگذرهای پیاده‌راهی استانبول است که به دو طرف میدان بیزنس و منطقه تاریخی ایمینونو اتصال دارد.

    ایمینونو همچنین یکی از مراکز تجاری و بازارهای بزرگ استانبول است که در آن می‌توان به بازار کادیکوی، بازار تک‌تاش، بازار سوت‌چارشی و بازار فیش‌بازار اشاره کرد. بازار کادیکوی به عنوان یکی از معروف‌ترین بازارهای توریستی در استانبول شناخته می‌شود و محصولات متنوعی از جمله زیورآلات، لباس‌های محلی، مواد غذایی و شیرینی‌های محلی را در خود جای داده است. به طور کلی، ایمینونو با داشتن جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی، بازارهای محلی و مراکز تجاری، یکی از پربازدیدترین مناطق توریستی استانبول است.

درباره پل کهنه گالاتا با این مقاله از دکوول همراه باشید.

منطقه تاریخی فاتح

    منطقه تاریخی فاتح، یکی از محبوب‌ترین مناطق تاریخی استانبول است که در بخش اروپایی شهر واقع شده است. این منطقه، با داشتن آثار تاریخی، فرهنگی و هنری بسیار فراوان و غنی، هر ساله گردشگران زیادی از سراسر جهان را به خود جذب می‌کند. یکی از مهمترین جاذبه‌های تاریخی فاتح، مسجد فاتح است که با طراحی زیبا و بناهای بلند، جذابیت خاصی دارد. این مسجد، در دوره حکومت سلطان محمد فاتح ساخته شده و برای بسیاری از تاریخ‌نگاران و بازدیدکنندگان، نماد پایداری و اقتدار امپراطوری عثمانی است.

مسجد فاتح در منطقه تاریخی فاتح درباره آن با دکوول همراه باشید.

    در این منطقه، قصر توپ‌کاپی نیز قرار دارد که در گذشته، به عنوان محل اقامت سلطانان عثمانی استفاده می‌شد. این کاخ، با بناهای بزرگ، فضای داخلی زیبا و باغ‌های شگفت‌انگیز، همواره مورد توجه بازدیدکنندگان قرار گرفته است. همچنین در این منطقه، بازارچه‌های سنتی و خیابان‌های پرتردد، به عنوان محلی برای خرید اقلام سنتی، لباس‌های محلی و صنایع دستی، معروف هستند. با تفریح در این منطقه و خرید اقلام سنتی، می‌توان از فرهنگ و زندگی محلی استانبول بیشتر آگاهی پیدا کرد.

    در کنار اینها، در منطقه تاریخی فاتح، موزه‌ها و آثار تاریخی دیگری نیز وجود دارند که به عنوان جاذبه‌های تاریخی مهم شهر شناخته می‌شوند. به عنوان مثال، موزه تاریخی شهری است که به نمایش از تاریخ و فرهنگ شهر فاتح می‌پردازد. در این موزه، اشیاء و مجسمه‌های باستانی، نقوش و تصاویر تاریخی، سکه‌های قدیمی و کتب و مقالات تاریخی در مورد شهر فاتح نگهداری می‌شوند.

درباره قصر توپ کاپی با این مقاله از دکوول همراه باشید.

    همچنین، کلیسای سانت استپانوس نیز یکی از جاذبه‌های تاریخی منطقه فاتح است. این کلیسا، با سبک معماری باروک و داشتن آثار هنری مذهبی مهم، به عنوان یکی از مقدس‌ترین مکان‌های شهر محسوب می‌شود. در این منطقه همچنین، بازارچه بزرگ فاتح نیز قرار دارد که به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و پربازدیدترین بازارچه‌های شهر شناخته می‌شود. این بازارچه، با فروش انواع لباس‌های محلی، سوغاتی‌های تاریخی و هنری، غذاهای محلی و بسیاری دیگر از کالاها، گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.