بازار بزرگ استانبول (کاپالی چارشی)

زمان مطالعه: 11 دقیقه

بازار بزرگ استانبول با نام کاپالی چارشی هم شناخته می‌شه و یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین بازارهای پوشیده در جهان به شمار می‌ره. بدیهی هستش که این بازار در شهر استانبول کشور ترکیه قرار دارد. قدمت این بازار خیلی قشنگ به قرن 15 میلادی برمی‌گرده. کاملا طبیعی هستش که بازار بزرگ علاوه بر اینکه نشانه‌ای از تاریخ در این سرزمین است، بلکه قسمتی حیاتی از صنعت گردشگری استانبول هم به حساب میاد که هر ساله میلیون‌ها بازدید کننده را جذب خودش می‌کنه. تو این مقاله به طور مفصل تاریخچه بازار و معماری بازار و بعدش بخش‌های مختلف اون رو به طور کامل بررسی می‌کنیم. پس تا آخر این مقاله با من بمون تا بتونی یه برنامه‌ریزی خوب برای بازدی از کاپالی چارشی بریزی. با دکوول زندگی جریان داره.


تاریخچه بازار بزرگ استانبول

    ساخت بازار بزرگ استانبول در سال ۱۴۵۵ در دوران حکومت سلطان محمد فاتح شروع شد. اصلی‌ترین هدف ساخت بازار، فراهم کردن منبع درآمد برای مسجد حاجی صفی‌الدین (ایاصوفیه) در نزدیکی آن بود. در طول سال‌ها، بازار بزرگ در اندازه و شهرت رشد کرد و به عنوان یک مرکز تجاری اساسی برای امپراتوری عثمانی شناخته شد. این بازار در طول قرن‌های گذشته، چندین بار بازسازی شده و از جمله بزرگ‌ترین فضاهای تجاری قرون وسطی محسوب می‌شود. به دلیل مکان استراتژیک کشور ترکیه و شهر استانبول، بازار بزرگ استانبول همیشه در مسیر تجارهای بین‌المللی بوده و از همان دوران‌های گذشته، مسافران و بازرگانانی از کشورهای مختلف به سمت آن جذب شده‌اند.

درباره تاریخچه بازار بزرگ استانبول با این مقاله از دکوول همراه باشید.

معماری بازار

    معماری بازار کاپالی چارشی در اصل یک ترکیب از سبک‌های معماری ترکی و اسلامی است. برخلاف سبک‌های معماری غربی، معماری ترکی بیشتر بر مبنای طرح‌های هندسی و نمادین ساخته شده است. در بازار کاپالی چارشی نیز این سبک معماری به‌ خوبی قابل مشاهده است. با توجه به تاریخچه بازار که به دوران عثمانی بازمی‌گردد، معماری بازار به شکل طبقاتی و مستطیلی ساخته شده. در این بازار بیشتر ساختمان‌ها از سنگ، آجر و چوب هستند و با استفاده از قوس‌های بلند و ستون‌ها پشتیبانی شده‌اند. همچنین در برخی از بازارچه‌ها می‌توان سقف‌های گنبدی و قوس‌های دهانه‌دار نیز مشاهده کرد.

    در طراحی بازار کاپالی چارشی، معماران و مهندسان به ویژه از تزئینات زیبا و جزئیات مینیاتوری استفاده کردند. برای مثال، در برخی از سقف‌های بازار، آثار هنری با استفاده از موزاییک و کاشی ایجاد شده است. همچنین در برخی از فضاهای بازار نیز نمای‌هایی از نقاشی‌های زیبا و رنگارنگ دیده می‌شود. در کل، معماری بازار کاپالی چارشی به عنوان یکی از مهم‌ترین معابر تجاری در ترکیه و جهان، ترکیبی از زیبایی‌های معماری ترکی و اسلامی است که هر ساله میلیون‌ها گردشگر را به سمت خود جذب می‌کند.

درباره  معماری بازار کاپالی چارشی با این مقاله از دکوول همراه باشید.

ساختار بازار کاپالی چارشی

    ساختار بازار کاپالی چارشی شامل مجموعه‌ای از دکان‌ها، کوچه‌ها، پله‌ها و بازارچه‌های کوچکتر است که با هم ترکیب شده‌اند. بازار به دو بخش تقسیم می‌شود: بخش قدیمی و بخش جدید. بخش قدیمی شامل ۶۶ سرای بزرگ و بیش از ۴۰۰۰ فروشگاه کوچک است. هر کدام از این سراها با نام یکی از صنایع دستی که در آنجا فروخته می‌شود، نامگذاری شده است. بخش جدید که در قرن نوزدهم ساخته شد، شامل بیش از ۳۰۰ فروشگاه است و در راستای یکی از محورهای بازار قرار دارد.

درباره ساختار بازار کاپالی‌چارشی با این مقاله از دکوول همراه باشید.

اهمیت بازار کاپالی چارشی

    علاوه بر پویایی اقتصادی، بازار کاپالی چارشی از نظر فرهنگی و تاریخی نیز ارزش بسیاری داره. در این بازار تجارت به شیوه سنتی انجام می‌شه و محصولاتی مانند چرم، پوست حیوانات، جواهرات، پوشاک، مواد غذایی و سوغاتی‌هایی مانند قهوه و شیرینی همچنان از دید بازدید کنندگان جذابیت خودشون را حفظ کردن. همانطور که گفتیم این بازار از دو بخش اصلی تشکیل شده است: بخش بزرگ (Uzunçarşı) و بخش کوچک .(Küçükçarşı) در بخش بزرگ، محصولاتی مانند چرم، پوشاک، جواهرات، موسیقی و ... عرضه می‌شوند، در حالی که بخش کوچک شامل فروشگاه‌هایی است که به مواد غذایی، سوغاتی و چای و قهوه می‌پردازند.

    در حال حاضر، بازار کاپالی چارشی به عنوان یکی از مقاصد گردشگری برتر ترکیه شناخته می‌شود و هر ساله میلیون‌ها بازدید کننده از سراسر جهان به این بازار سنتی می‌آیند. به علاوه، مسافران خارجی که به ترکیه سفر می‌کنند، معمولا بازار کاپالی چارشی را به عنوان یکی از مقاصد اصلی خود در نظر می‌گیرند. همچنین، بسیاری از فروشگاه‌هایی که در بازار کاپالی چارشی فعالیت می‌کنند، با استفاده از تکنولوژی‌های جدید و تبلیغات آنلاین، تونستند کسب و کار خود را بهبود ببخشند و در کنار آن پویایی اقتصادی به سبک قدیم را نیز حفظ نمایند، بازار کاپالی چارشی از نظر فرهنگی و تاریخی نیز ارزش بسیاری دارد.

اهمیت بازار کاپالی‌چارشی با این مقاله از دکوول همراه باشید.

    هر ساله میلیون‌ها گردشگر از سراسر جهان به این بازار می‌آیند تا از آنچه که از محصولات بسیاری از مناطق مختلف ترکیه و حتی کشورهای همسایه به دست می‌آید لذت ببرند. این بازار می‌تواند انتخابی عالی برای مشاغل گردشگری مانند هتل‌ها، رستوران‌ها، و فروشگاه‌های سوغات باشد. در این روزها، اکثر افراد قبل از مراجعه به بازار، اطلاعات مربوط به آن را به دست می‌آورند و برای بررسی و مقایسه تولیدکنندگان و محصولات مختلف در این بازار، از شبکه های اجتماعی و سایت‌های مختلف استفاده می‌کنند. بنابراین، برای کسب و کارهای مرتبط با بازار، داشتن حضور آنلاین قوی، بسیار مهم است.

    چیزی بالغ بر ۶۰ تا ۹۰ هزار نفر در این بازار بزرگ و جذاب کار می‌کنند. براساس یک سری مطالعات، می‌توان گفت که بازار کاپالی چارشی، از بزرگترین و پر فروش‌ترین بازارهای پوشاک جهان به حساب میاد. این بازار در دهه ۱۴۷۰ میلادی تاسیس شده و در زمان حکومت دولت عثمانی، به‌عنوان یک مرکز تجارت و توسعه اقتصادی بسیار مهم شناخته شده است. در طول تاریخ، بازار کاپالی چارشی چندین بار آتش سوزی، زلزله و حملات ارتش‌ها را تجربه کرده است اما با تلاش صاحبان و مردم، همیشه توانسته است به حالت اولیه خود بازگردد.

جاذبه‌های دیدنی بازار کاپالی چارشی

    کاپالی چارشی به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین بازارهای جهان، جاذبه‌های دیدنی فراوانی دارد. در ادامه به برخی از این جاذبه‌ها اشاره ‌می‌کنم:

دروازه نورگلر

    دروازه نورگلر دروازه اصلی ورودی به بازار بزرگ استانبول است که در سمت شرقی بازار قرار داره. این دروازه از قدیمی‌ترین و پرافتخارترین دروازه‌های بازار کاپالی است و به عنوان نقطه ورود به بازار شناخته می‌شود. دروازه نورگلر در سال 1835 توسط معمار "نورتین آمیر" ساخته شده است. این دروازه دارای یک کوبه بلند، دو برج نگهبان، پله‌هایی با قدمت تاریخی و زیبا است. پله‌های دروازه با نام «مردانه پله‌ها» و «زنانه پله‌ها» شناخته می‌شوند. دروازه نورگلر دارای چهار طبقه بوده و در هر طبقه فروشگاه‌هایی با محصولات متنوع و مختلف وجود دارد که از جمله محل‌های دیدنی و خرید در بازار کاپالی هستند.

    همچنین در بالای دروازه نورگلر، مسجدی قرار داره که به نام "مسجد نورتین آمیر" شناخته می‌شود. این مسجد به دستور خود معمار ساخته شده و دارای زیبایی‌های فراوانی از جمله مقرنس آن، سبک معماری آن و قرار گرفتن در بالای دروازه است. با ورود از دروازه نورگلر به بازار کاپالی، به دنیایی از رنگ‌ها، عطرها، طعم‌ها، بافت‌ها و سنت‌هایی که قدمتی صد ساله دارند، خواهید پرداخت. این بازار به عنوان یکی از قدیمی‌ترین و بزرگترین بازارهای جهان، برای تمامی افراد دنیا جاذبه‌ای فراوان دارد و تجربه خرید در آن، به یادماندنی و لذت‌بخش است.

درباره دروازه نورگلر بازار کاپالی چارشی با این مقاله از دکوول همراه باشید.

بازار قدیمی

    این بخش از بازار، با محصولات متنوع و فروشندگانی که لباس‌ها، چرم، کیف و کفش‌های دست‌ساز، فرش‌های بافته شده به دست، جواهرات، نقره و فلزات گران‌بها و ... را عرضه می‌کنند، به یکی از جذاب‌ترین قسمت‌های بازار تبدیل شده است.

مسجد بیگ

    مسجد بیگ یکی از معروف‌ترین و باشکوه‌ترین ساختمان‌های بازار کاپالی چارشی است. این مسجد در بخش جنوبی بازار و در نزدیکی دروازه نورگلر قرار دارد. مسجد بیگ در سال ۱۶۰۹ میلادی توسط معمار سنان آقا به دستور حاکم عثمانی سلطان سلیمان اول ساخته شد. این مسجد به دلیل طراحی زیبا و با کیفیت و همچنین قدمت تاریخی خود جاذبه گردشگران بسیاری از سراسر دنیا است. در زمان ساخت این مسجد، از مواد سنگی، برنز و طلا برای تزئینات استفاده شده است. طراحی داخلی مسجد بیگ بسیار زیبا و بافتی است که شامل آیینه کاری، فرش بافی و تزئینات چوبی است. همچنین دارای دو مناره با ارتفاع ۳۵ متر است که به عنوان نشانه از برجستگی اسلام و امپراتوری عثمانی شناخته می‌شود.

    از جمله ویژگی‌های مسجد بیگ، نمای داخلی و خارجی با طرح‌های هنرمندانه، معماری قوی و طراحی منحصر به فرد آن است. همچنین، مسجد بیگ به عنوان یکی از اولین ساختمان‌هایی بود که در قالب طرح سیاحتی بازار کاپالی به دسترسی گردشگران از سراسر جهان درآمد.

درباره مسجد بیک بازار بزرگ استانبول با این مقاله از دکوول همراه باشید.

کوزی شاری

    کوزی شاری یا "خیابان جواهرات"، یکی از خیابان‌های مهم بازار کاپالی است. این خیابان با فروش جواهرات، الماس‌ها، طلا، نقره و سایر محصولات گران‌بها، برای بازدید کنندگان جذابیت دارد. از جمله جاذبه‌هایی که در کوزی شاری قابل دیدن است، می‌توان به بازدید از مجموعه جواهرات تاریخی و ارزشمند "گنج مغربی" (غربینه یاقوت) اشاره کرد. در کنار این، فروشگاه‌هایی که تزئینات و زیورآلات مدرن و ظریفی را به فروش می‌رسانند، نیز در کوزی شاری واقع شده‌اند.

درباره کوزی شاری بازار کاپالی چارشی با این مقاله از دکوول همراه باشید.

موزه چینی‌ها

    موزه چینی بازار کاپالی چارشی در منطقه سلطان‌آباد استانبول قرار دارد و یکی از جاذبه‌های دیدنی برای گردشگران است. این موزه در طبقات زیرین بازار واقع شده است و شامل مجموعه‌ای از سفال‌های چینی و ژاپنی، نقاشی‌های چینی، سلاح‌های چینی و هنرهای چینی می‌باشد. موزه چینی بازار در سال ۱۹۸۴ تأسیس شد و هدف از آن نشان دادن فرهنگ و هنر چینی بود. با ورود به موزه، گردشگران با نمونه‌های گوناگون از هنر و صنایع دستی چینی آشنا می‌شوند و در میان آثاری همچون سرویس‌های چینی برای سرو چای ، فرش‌های چینی، لعاب‌کاری‌های چینی و مجسمه‌های چینی قدیمی قرار می‌گیرند.

    از دیگر مهمترین بخش‌های این موزه، نمایش انواع سلاح‌های چینی می‌باشد. این سلاح‌ها براساس طرح، سنگر و استفاده تقسیم‌بندی شده‌اند. این نمایشگاه شامل سلاح‌های همچون شمشیرهای چینی، تبر‌های چینی، کمان‌های چینی و شیشه‌های نمایشی است که مهارت تولید و طراحی آن‌ها را به روشنی نشان می‌دهد. موزه چینی بازار کاپالی چارشی از جمله مکان‌هایی است که برای دیدن آن‌ها نیاز به یک ساعت یا دو ساعتی وقت می‌باشد، این مجموعه، توسط تاجر چینی تبار ترکیه‌ای "اوزتورک" در سال 1985 بنا شده است و در سه طبقه به وسعت ۲۰۰۰ متر مربع از اشیاء چینی نمایش داده می‌شود. همچنین موزه چینی دارای فروشگاهی است که در آن می‌توان به خرید اشیاء چینی با کیفیت بالا و همچنین مطالعاتی درباره تاریخ و فرهنگ چین پرداخت.

درباره موزه چینی‌ها با این مقاله از دکوول همراه باشید.

مسجد روملی

     یکی از جاذبه‌های مهم بازار کاپالی چارشی در استانبول مسجد روملی (مسجد رستم پاشا) است. این مسجد در سال ۱۵۵۱ میلادی توسط یکی از نوادگان صفوی به نام رستم پاشا ساخته شد. مسجد روملی در طبقات بالایی این بازار قرار گرفته است و در یکی از خیابان‌های باریک و تپه‌ای قدیمی بازار واقع شده است. این مسجد بیشتر به خاطر دیواره‌های زیبایی که از آجر سفید و آبی ساخته شده‌اند و نقوش گل‌هایی که بر روی آن‌ها حک شده، معروف است. این دیوارهای زیبا، برای مسجد، بسیار منحصر به فرد هستند و تزئینات داخلی آن نیز شامل کاشی های زیبایی می‌شود. مسجد روملی، با ترکیبی از معماری عثمانی و فارسی، یکی از زیباترین مساجد استانبول را تشکیل می‌دهد.

    این مسجد هر روز به بازدید کنندگان از سراسر جهان باز است و به عنوان یکی از مهمترین مساجد استانبول محسوب می‌شود. همچنین، این مسجد به دلیل نزدیکی به بازار کاپالی چارشی، یکی از جاذبه‌های محبوب بین توریست‌ها است.

درباره مسجد روملی با این مقاله از دکوول همراه باشید.

مسجد جامع بازار کاپالی (Kapalıçarşı Mısır Çarşısı Camii)

     یکی از معابد تاریخی در مرکز بازار کاپالی استانبول است. این مسجد در داخل بازار واقع شده و در زمان حکومت عثمانی در سال ۱۷۴۱ ساخته شده است .مسجد جامع بازار کاپالی به دلیل اینکه در قلب بازار واقع شده است و به عنوان یکی از اماکن تاریخی و فرهنگی مهم شهر استانبول شناخته می‌شود. این مسجد برای بازدید کنندگان و توریست‌ها نیز جذابیت دارد و در کنار بازدید از بازار کاپالی می‌توان از آرامش و زیبایی این مسجد نیز لذت برد. طراحی معماری این مسجد بسیار زیباست و از خصوصیات آن می‌توان به سقف های بلند، معماری محوطه دار و طرح های هنری منحصر به فرد اشاره کرد. در این مسجد می‌توانید به سادگی هنر و فرهنگ اسلامی را در معماری آن ببینید.

    مسجد جامع بازار کاپالی به عنوان یکی از جاذبه های دیدنی شهر استانبول مورد استفاده گردشگران و بازدید کنندگان قرار می‌گیرد. به علاوه، مسجد در نزدیکی خیابان‌های پرتردد و محله‌های معروف شهر قرار دارد و به راحتی با وسایل نقلیه عمومی قابل دسترسی است.

درباره مسجد جامع بازار کاپالی شارچی با این مقاله از دکوول همراه باشید.

کاروانسرای خانه‌کاران

    کاروانسرای خانه‌کاران، یکی از مهمترین ساختمان‌های بازار کاپالی است که در طول تاریخ تبدیل به مرکز تولید و تجارت دست‌بافت‌ها و چرم‌کاری‌های محلی شده است. این ساختمان در قلب بازار قرار گرفته و به عنوان یکی از قدیمی‌ترین بناهای بازار محسوب می‌شود .این کاروانسرای بزرگ، در دوره عثمانی ساخته شده و در طول تاریخ تحولات گوناگونی را پشت سر گذاشته است. در ابتدا، خانه‌کاران در این کاروانسرا به فعالیت می‌پرداختند و تولیدات خود را به صورت مستقیم به بازار عرضه می‌کردند. این ساختمان بیشتر به عنوان مرکز تولید پوشاک و چرم‌کاری‌های محلی شناخته شده است.

    با گذر زمان و پیشرفت تجارت، این کاروانسرا به یکی از نقاط مهم تجاری بازار کاپالی تبدیل شد. امروزه، در داخل این ساختمان، فروشگاه‌هایی از قبیل فروشگاه‌های البسه و کیف و کفش وجود دارند. همچنین، تعدادی از کارگاه‌هایی که در زمینه دست‌بافت‌های محلی فعالیت می‌کنند، نیز در داخل این کاروانسرا قرار دارند. در کنار این فروشگاه‌ها و کارگاه‌ها، کاروانسرای خانه‌کاران به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری محلی شناخته شده است. توریست‌ها معمولاً به دنبال خرید هدایای یادگاری محلی از این بازار هستند می‌توانند در کاروانسرای خانه‌کاران می‌توانند به دنبال آن‌ها بگردند.

    در کنار این جاذبه‌های دیدنی، نزدیکی بازار کاپالی به سایر جاذبه‌های تاریخی و گردشگری شهر استانبول نیز باعث می‌شود که بازدید از بازار کاپال بازار Kapali Carsi از نظر تاریخی، فرهنگی و تجاری یکی از برجسته‌ترین مراکز شهر استانبول محسوب می‌شود.

درباره کاروانسرای خانه‌کاران بازار بزرگ استانبول با این مقاله از دکوول همراه باشید.

محصولات و خدمات بازار کاپالی چارشی

    بازار کاپالی چارشی به عنوان یک بازار تاریخی و محبوب در استانبول، انواع محصولات و خدمات مختلفی را به مشتریان ارائه می‌دهد. این بازار با توجه به تنوع محصولاتش، به یک شهر بازار شهرت دارد که به شما اجازه می‌دهد تا به تمام نیازهای خرید خود بپردازید. برخی از مهم‌ترین محصولات و خدمات ارائه شده در بازار کاپالی چارشی عبارتند از:

    بازار کاپالی چرشی بزرگترین بازار پوشیده جهان است و به همین دلیل، محصولات متنوعی در آن یافت می‌شود. این بازار، بهترین محل برای خرید انواع سوغاتی‌های ترکیه‌ای، لباس‌های محلی، تزئینات دست ساز، قلیون، فرش، جواهرات و غیره است. ترکیبی از هنرهای مختلف را می‌توان در این بازار یافت، به عنوان مثال، می‌توان لباس‌های محلی و تزئینات دست ساز از مناطق مختلف ترکیه را در بازار کاپالی چرشی پیدا کرد. در طول تاریخ، تولید و فروش فرش همیشه به عنوان یکی از صنایع مهم در ترکیه شناخته شده است و این محصولات بیشتر در مناطق آناتولی تولید می‌شود. فرش‌هایی با طرح‌های مختلف از جمله نقشه‌های خرگوشی، گل ها و طرح‌های هنری در بازار کاپالی چرشی یافت می‌شود.

    بازار کاپالی چرشی همچنین بهترین محل برای خرید جواهرات است. در این بازار، می‌توان جواهرات زیبا و منحصر به فردی مانند نگین‌ها و طلاهای آناتولی را پیدا کرد. همچنین، بازار کاپالی چرشی برای خرید محصولات چرمی شناخته شده است. در طول تاریخ، تولید محصولات چرمی از جمله کفش‌های چرمی در ترکیه بسیار رایج بوده است و این محصولات در بازار کاپالی چرشی به وفور یافت می‌شوند. آشپزی نیز یکی از صنایع مهم در ترکیه است و محصولات بعد از جنگ جهانی دوم است، با توسعه تجارت جهانی و تحریم‌های اقتصادی علیه ترکیه، برخی از مغازه‌های بازار بسته شدند و تعداد بازدیدکنندگان به صورت قابل توجهی کاهش یافت. با این حال، در دهه 1960 و 1970، با توجه به توسعه صنعت گردشگری در ترکیه، اقبال به بازدید از بازار دوباره افزایش یافت و تجارت آن نیز بهبود یافت. بازار در سال‌های بعدی همچنان به عنوان یکی از نقاط گردشگری مهم در استانبول شناخته شد و همچنان پویا و فعال بود.

    در حال حاضر، بازار کاپالی چارشی همچنان یکی از جاذبه‌های توریستی مهم در استانبول است و هر سال میلیون‌ها نفر از سراسر جهان به این بازار مراجعه می‌کنند. با این حال، با توجه به رقابت شدید در صنعت گردشگری، داشتن حضور آنلاین قوی و بهبود جستجوی گوگل برای کسب و کارهای مرتبط با بازار کاپالی چارشی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

علت رونق اقتصادی بازار کاپالی چارشی چیست؟

    علت رونق اقتصادی بازار کاپالی چارشی بسیار مختلف است. از یک سو، با توجه به قدمت و تاریخچه این بازار، به عنوان یکی از مناطق گردشگری مهم در استانبول شناخته شده است که هر ساله میلیون‌ها گردشگر از سراسر جهان به بازار Kapali Carsi می‌آیند. از طرفی دیگر، با توجه به وسعت و گستردگی بازار و نوع کالاهایی که در آن به فروش می‌رسد، این بازار یکی از بزرگترین مراکز تجاری در جهان به شمار می‌رود. تجارت و فروش کالاهای متنوع از جمله پوشاک، جواهرات، قالی و فرش‌های دستبافت و سفال‌های سنتی، نقش مهمی در اقتصاد بازار کاپالی چارشی و ترکیه به طور کلی دارد و موجب شده است تا این بازار به عنوان یک مقصد مهم توریستی و تجاری در جهان شناخته شود

دسترسی به بازار کاپالی چارشی

    بازار کاپالی چارشی در شهر استانبول، ترکیه واقع شده است. این بازار در منطقه فاتح قرار دارد و محل دقیق آن در مرکز شهر استانبول است.

کلام آخر

    بازار بزرگ یا کاپالی چارشی در استانبول یک نماد شهری است که نقش مهمی در تاریخ و اقتصاد این شهر داشته است. شهرت این بازار در بین گردشگران، آن را به یک مکان مناسب برای کسب و کارهای مرتبط با صنعت گردشگری تبدیل کرده است و همچنین پیشینه تاریخی آن و معماری جشم نوازش سالانه بسیاری از هنرمندان ، گردشگران و... به خود جذب می‌کند. امیدوارم با مطالعه این مقاله اطلاعات کافی در رابطه با این بازار به دست آورده باشید و اگر تجربه سفر به این مقضد گردشگری را دارید تجربه‌های خود را با ما به اشتراک بگذارید.
امتیاز دهی


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها