چگونگی انتخاب و استفاده از GPS

تاریخ انتشار: 1402/3/4 - تاریخ آخرین تغییرات: 1403/2/4

فناوری GPS که قبلاً انقلابی بود، در حال حاضر در همه چیز از پهپادها تا گردنبندهای سگ وجود دارد. با این حال، گیرنده دستی GPS همچنان یک ابزار ارزشمند برای کوهنوردان و سایر کاوشگران و طبیعت گردان در فضای باز است. GPS می‌تواند اطلاعات حیاتی در مورد موقعیت جغرافیایی شما، محل قبلی و محل مورد نظر را به شما بدهد.

در این مقاله، انتخاب و استفاده از واحدهای دستی GPS برای استفاده در فضای باز مورد بحث قرار می‌گیرد. واحدهای GPS برای مسیریابی خودرو و ردیابی ورزشی در اینجا پوشش داده نمی‌شوند، و نیز ردیاب‌های ماهواره‌ای دارای قابلیت‌های مسیریابی که به صورت GPS فعال هستند، مورد بررسی قرار نمی‌گیرند.

در این مقاله، نرم افزارهای تلفن همراه و نقشه‌ها پوشش داده نشده‌اند و در مقالات دیگری به این دو موضوع مهم نیز خواهیم پرداخت. نوآوری در فناوری تلفن همراه به سرعت در حال تقلید از دستگاه‌های GPS دستی سنتی است. با این حال، گیرنده دستی GPS در فضای باز مزایای کلیدی ارائه می‌دهد:

 • از نظر مقاومت و ضد آب بیشتر است
 • باطری‌های قابل تعویض در میدان
 • دریافت ماهواره‌ای برتر در مکان‌های دورافتاده
 • ویژگی‌های قوی توسعه یافته به طور خاص برای استفاده در فضای باز

با ایده دور انداختن نقشه و قطب نما، گیرنده GPS نخرید. پیدا کردن راه خودتان در محیط‌های طبیعی چیزی است که نمی‌توانید تماما به تجهیزات الکترونیکی که با باتری کار می‌کند اتکا کنید. برای آموزش درباره این ابزارهای جهت یابی کلاسیک، مقالات " چگونه از قطب‌نما استفاده کنیم" و "چگونه از نقشه توپوگرافی استفاده کنیم" را بخوانید. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با چگونگی انتخاب و استفاده از GPS با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.


آنچه میخواهید درباره چگونگی انتخاب و استفاده از GPS بدانید:

راهنمایی خرید GPS

    اگر لیست جامع ویژگی‌های GPS برای شما گیج کننده است، می‌توانید با در نظر گرفتن سه نکته کلیدی تصمیم گیری خود را ساده‌تر کنید:

 1. اندازه دستگاه در مقابل اندازه صفحه نمایش: با افزایش اندازه صفحه نمایش، اندازه و وزن دستگاه نیز افزایش می یابد. تعیین موقعیت خود در طیف وزن کم تا صفحه نمایش بزرگ، گام خوبی است.
 2. ترجیحات رابط کاربری: اگر نمی توانید خودتان را بدون داشتن صفحه لمسی تصور کنید، انتخاب‌های شما به این ترتیب کمتر می‌شود. برای فعالیت‌های زمستانی، دستگاهی که تنها با دکمه ها کنترل می‌شود را در نظر بگیرید زیرا استفاده از آن در هنگام استفاده از دستکش آسان‌تر است.
 3. ویژگی‌های پیشرفته: دستگاه‌های گران‌تر ویژگی‌هایی مانند بارومتر، قطب نمای الکترونیکی و انتقال بی‌سیم ارائه می‌دهند. اگر این قابلیت‌ها برای شما مهم هستند، این نیز گزینه‌های شما را محدودتر می کند.

درباره نحوه انتخاب gps با این مقاله از وب سایت دکوول همراه با ما باشید.

ویژگی‌های پیشرفته GPS

    تمام مدل‌های GPS دستی، مسیریابی پایه را انجام می‌دهند. انتخاب و خرید یک واحد GPS به طور قابل توجهی به ویژگی های زیر و تعداد آنها وابسته است:

 • بارومتر / ارتفاع سنج: در حالی که تمام گیرنده‌های GPS می توانند بر اساس داده‌های ماهواره‌ای به شما ارتفاع را ارائه دهند، یک واحد با ویژگی بارومتر / ارتفاع سنج با در نظر گرفتن داده‌های بارومتری نیز برای شما ارتفاع دقیق‌تری را فراهم می‌کند. این ویژگی همچنین به شما اجازه می‌دهد که از روند هواشناسی نیز آگاه شوید.
 • قطب‌نما الکترونیکی: تمامی دستگاه‌های GPS می‌توانند در حین حرکت به شما جهت حرکت را نشان دهند. اگر دستگاهی با قطب‌نما الکترونیکی داشته باشید، این ویژگی به شما اجازه می‌دهد تا هنگامی که ساکت هستید، جهتی که به سمت آن می‌روید را هم بفهمید. این ویژگی به شما امکان بهتری برای تعیین جهت و برنامه‌ریزی مسیر در مکان استراحت می‌دهد.
 • انتقال داده بی‌سیم: این ویژگی به دستگاه شما اجازه می‌دهد تا با دستگاه‌های GPS سازگار (همان برند) ارتباط برقرار کند و به سرعت و راحتی داده‌هایی مانند مسیرها، نقاط مشخص شده و مسیرهایی که طی کرده‌اید را با دیگران به اشتراک بگذارید.
 • نقشه‌های پیش‌بارگذاری شده: تمام دستگاه‌های GPS با یک نقشه پایه ساده عرضه می‌شوند. برخی دستگاه‌ها شامل نقشه‌های توپوگرافی کامل هم هستند. بیشتر دستگاه‌ها هم نقشه‌های توپویی را که به صورت جداگانه خریداری می‌شوند و بر روی یک دیسک سی‌دی یا کارت حافظه microSD در دسترس هستند، قبول می‌کنند. با اتصال به کامپیوتر شخصی یا مک خود، می‌توانید تمام نقشه‌های خود را مدیریت کنید و سفرهای خود را برنامه‌ریزی کنید، سپس از برنامه کاربردی که سازنده دستگاه GPS شما فراهم می‌کند، استفاده کنید.
 • نقشه‌ها و نرم‌افزارهای شخص ثالث: به دلیل قیمت بالای نقشه‌های سازندگان GPS، می‌توانید آنلاین جستجو کنید و انواع نقشه‌های ارزان یا رایگان را پیدا کنید. اگر شما فن‌آور نیستید یا محصولات تضمینی را ترجیح می‌دهید، بهتر است با نقشه‌ها و نرم‌افزارهای GPS سازندگان خود باقی بمانید. از انتخاب نرم‌افزارهای نقشه‌برداری REI استفاده کنید.
 • حافظه و تعداد نقاط مسیر: هر چه بیشتر باشد، می‌توانید بیشتر از داده‌های نقشه و مسیریابی ذخیره کنید. علاوه بر این، بیشتر دستگاه‌ها به شما اجازه می‌دهند تا حافظه خود را از طریق کارت حافظه microSD گسترش دهید. حافظه داخلی کافی (و ظرفیت نقطه راهنمایی) برای ذخیره نقشه‌های دقیق و داده‌های کلیدی مکانی برای یک سفر تکی است. همچنین، به راحتی می‌توانید به مرور محتویاتی که بیشتر نیازی به آنها ندارید، از جمله نقشه‌ها و نقاط راهنمایی، را پاک کرده و به یادگیری از سفر بعدی خود بپردازید.
 • امکانات ژئوکشینگ: بسیاری از دستگاه‌ها دارای امکانات جیوکشینگ هستند که اجازه می‌دهد به صورت بی‌کاغذ جیوکشینگ کنید و زندگی با کشف شما را مدیریت کنید. برای یادگیری بیشتر در مورد این فعالیت، مقاله جیوکشینگ: چگونه شروع کنیم را بخوانید.

    (توجه: برای جیوکشینگ نیازی به خرید دستگاه GPS نیست؛ برنامه‌های تلفن همراه برای این کار کافی هستند. اگر شما در حال حاضر یک جیوکشر هستید و می‌خواهید یک دستگاه GPS برای مسیریابی در جنگل داشته باشید، امکانات جیوکشینگ برای شما کارآمد است.)

 • دوربین دیجیتال: با کیفیت قابل مقایسه با دوربین ساده تلفن همراه، همچنین می‌تواند اطلاعات مکانی (جیوتگ) عکس‌ها را ارائه کند تا بتوانید ببینید عکس‌های شما در کدام قسمت نقشه گرفته شده است.
 • قابلیت ارسال پیام با ماهواره: به شما اجازه می‌دهد در شرایط اضطراری درخواست کمک بفرستید. برای دانستن بیشتر، مطلب مقدماتی پیام‌رسان ماهواره‌ای را بخوانید.

    حتی یک واحد ساده GPS دارای یک ردیابی گسترده از تنظیمات و ویژگی‌های مختلف است. چون عملکرد هر دستگاه متفاوت است، این مقاله جزئیات مرحله به مرحله را ارائه نمی‌دهد. برای آشنایی با دستگاه خود، دفترچه راهنما را بخوانید. سپس در محله خود یا یک پارک تمرین کنید تا با کارکرد همه چیز آشنا شوید.

درباره ویژگی‌های پیشرفته GPS با این مقاله از دکوول همراه باشید.

عملکردهای پایه دستگاه GPS

    گرچه مراحل متفاوت هستند، همه گیرنده‌های GPS عملکردهای پایه زیر را انجام می‌دهند:

 • نمایش موقعیت: GPS با نمایش مختصات شما، به شما می گوید کجایید. همچنین موقعیت شما را بر روی نقشه پایه یا نقشه توپو نشان می‌دهد.
 • ضبط مسیر: وقتی ردیابی روشن است، GPS به طور خودکار در فواصل منظم، خطوط دیجیتالی را که "نقطه مسیر" نامیده می شوند، قرار می دهد. این خطوط را بعداً برای بازگشت به محل اصلی یا بررسی مسیری که طی کرده اید، استفاده می‌کنید.
 • هدایت از نقطه به نقطه: GPS با دادن جهت و فاصله به یک مکان، یا "نقطه ایابی"، شما را هدایت می کند. می‌توانید با وارد کردن مختصات خود در خانه، نقاط ایابی را پیش فرض کنید. در میدان، شما می‌توانید واحد را در یک مکانی که می‌خواهید به آن بازگردید، مشخص کنید، مانند سر راه یا اردوگاه شما. یک واحد GPS جهت و فاصله "مستقیم" تا یک نقطه را نشان می‌دهد. چون مسیرها خط مستقیم را دنبال نمی‌کنند، جهت تغییر می‌کند هنگامی که شما پیاده روی می‌کنید. فاصله سفر نیز (اگر به جهت صحیح حرکت کنید) هنگام نزدیک شدن به هدف شما تغییر می‌کند.
 • نمایش داده‌های سفر: این عملکرد مانند فضای سبز ماندگار، آمار تجمعی مانند چقدر طولانی شده اید و چقدر بلند شده اید را به شما می‌گوید.
 • سیستم جی‌پی‌اس و کامپیوتر شما: واحدهای جی‌پی‌اس با یک برنامه نرم‌افزاری قدرتمند همراه هستند که به شما امکان مدیریت نقشه‌ها، برنامه‌ریزی مسیرها، تحلیل سفرها و بیشتر را می‌دهد. برای آشنایی با امکانات آن و تمرین کردن با تمامی قابلیت‌های آن، زمان لازم را بگذارید.

درباره عملکردهای پایه دستگاه GPS با این مقاله از دکوول همراه باشید.

تنظیمات دستگاه جی پی اس

تنظیمات قبل از سفر

    برای اینکه بتوانید توابع دستگاه خود را سفارشی کنید، منوی تنظیمات انتخابی را با تعدادی از گزینه‌ها که ممکن است گیج‌کننده باشند ارائه می‌دهد. شما می‌توانید باور مسیر را بدون نگرانی درباره بیشتر این تنظیمات آغاز کنید. منوی فرمت موقعیت (که شامل فرمت موقعیت و داده نقشه است) یکی از تنظیماتی است که باید آن را تنظیم کنید.

 • فرمت موقعیت (مختصات): دستگاه GPS شما می‌تواند مختصات را در ده‌ها سیستم نمایش دهد. شما می‌توانید هر زمان که می‌خواهید این تنظیم را به سیستمی که در آن بهترین تجربه را دارید تغییر دهید. اما هنگام نشانه‌گذاری نقاط مسیر، باید سیستم مشابه با کتاب، نقشه یا هر منبع دیگری که از آن به عنوان منبع اطلاعات مکانی استفاده می‌کنید را انتخاب کنید. (در هر زمان که این تنظیم را تغییر می‌دهید، دستگاه GPS به صورت بی دردسر اطلاعات شما را به تنظیم کنونی تبدیل می‌کند.)
 • داده نقشه: این تنظیم هم غامض و هم مهم است. ایده کلی این است که داده‌ای که در دستگاه GPS خود تنظیم می‌کنید باید با داده نقشه توپوگرافی شما یا داده‌ای هر راهنمای مسیر یا منبع دیگری که برای اطلاعات مکانی استفاده می‌کنید، مطابقت داشته باشد. در غیر این صورت، مختصات موقعیت در GPS شما یک نقطه را در محل اشتباهی روی نقشه نشان خواهد داد.

قفل شدن روی ماهواره‌ها

    "GPS" به معنی "سامانه موقعیت یابی جهانی" است که شبکه‌ای جهانی از ماهواره‌ها را که سیگنال‌هایی که یک واحد GPS دریافت می‌کند را پخش می‌کند. اکثر GPS‌های امروزی از بیش از یک سامانه ماهواره ای سیگنال دریافت می‌کنند، به همین دلیل نسبت به قبلی‌هایشان، به خصوص در موقعیت‌هایی که یک سقف درختان سنگین بر سر شماست، عملکرد بهتری دارند. برای کالیبره اولیه ماهواره‌ها، به سادگی بیرون بروید، GPS را روشن کنید و به جستجو بپردازید. به دست آوردن ماهواره‌ها پس از راه اندازی چند دقیقه زمان می‌برد. بعد از آن، هنگام سفر، به سرعت ماهواره‌ها را پیدا خواهد کرد.

زمانی که واحد را خاموش می کنید، ماهواره های بالای سر شما به حرکت خود ادامه می‌دهند. بنابراین، هر بار که واحد را روشن می‌کنید، چند دقیقه لازم است تا ماهواره‌ها را مجدداً به دست آورید. اگر برای مدت زمان طولانی خاموش شده باشد یا قبل از روشن کردن آن، فاصله طولانی‌ای سفر کرده باشید، زمان به دست آوردن ماهواره‌ها چند دقیقه بیشتر خواهد بود.‌ اگر شما زیر پوشش درختان یا در یک دره تنگ هستید، سیگنال‌ها مسدود می‌شوند. بعد از رسیدن به نقطه‌ای که آسمان بالای سر شما مانع ندارد، چند دقیقه طول می‌کشد تا با ماهواره‌ها دوباره کالیبره شود. توجه داشته باشید که سیگنال‌های GPS توسط پوشش ابرها تحت تأثیر نیستند، حتی اگر ابرها دید شما به خورشید و ماه را مسدود کرده باشند.

وقتی در حال پیمایش هستید، بهتر است GPS را در داخل جیب بزرگ یا در پایین کوله‌پشتی نگه ندارید تا سیگنال‌های ماهواره را مسدود نکنید. نگه داشتن دستگاه در دست یا جیب بند استراپ مناسب خواهد بود. توجه؛ دستگاه‌های GPS می‌توانند قدرت سیگنال (دقت) را به چندین روش نمایش دهند، از جمله یک صفحه ماهواره جزئیاتی، یک سری نوار یا مشخصات دقت پایه. اگر GPS شما به شما اجازه می‌دهد تا بخش‌های قطب نما، رایانه سفر و صفحات نقشه را سفارشی کنید، باید یک بخش قدرت سیگنال اضافه کنید. توجه به این مورد به شما کمک خواهد کرد که در زمان نیاز به ناوبری دقیق، به چه اندازه به GPS اعتماد کنید.

قفل شدن روی ماهواره‌ها را در دکوول ببنید و درباره آن بخوانید.

روال راه‌اندازی دستگاه جی پی اس

    گام‌های مورد نیاز برای هر بار که در محل تریل‌هد هستید را توسعه دهید. روال با ویژگی‌های دستگاه GPS شما متفاوت است، اما باید شامل بسیاری از موارد زیر باشد:

 1. ایجاد ارتباط با ماهواره‌ها
 2. تنظیم مجدد داده‌های سفر
 3. پاک کردن لاگ مسیر
 4. قرار دادن نقطه‌ای در نقطه شروع مسیر
 5. کالیبراسیون قطب‌نما
 6. کالیبراسیون بارومتر/التیمتر: دستورالعمل‌های کالیبراسیون برای قطب‌نما و بارومتر / التیمتر به طور معمول در خود دستگاه یافت می‌شوند.

درباره نکات باتری GPS با این مقاله از دکوول همراه باشید.

نکات باتری GPS

 • باتری‌های قابل شارژ برای پیاده‌روی‌های یک روزه عالی هستند.
 • برای سفرهای بیش از یک شب، باتری‌های لیتیوم با عمر باتری طولانی، بهترین گزینه هستند.
 • مطمئن شوید که باتری‌ها پیش از شروع سفر تازه هستند.
 • همیشه باتری جایگزین با خود داشته باشید.
 • کاهش نور پس‌زمینه باتری را طولانی‌تر می‌کند.
 • برخی از واحدها حالت صرفه جویی در باتری را برای حفظ عمر باتری ارائه می‌دهند.