قله ریزان

زمان مطالعه: 6 دقیقه

قله ریزان با ارتفاع 3570 متر، یکی از قلل محبوب و پرطرفدار در میان کوهنوردان، به ویژه ساکنین تهران است. این قله در رشته کوه البرز و در بخش البرز مرکزی قرار دارد. در واقع به شکل جزئی‌تر این قله در منطقه لواسانات و در نزدیکی روستای افجه واقع شده است. در این مقاله از دکوول قصد داریم به بررسی قله ریزان بپردازیم قله‌ای که بسیار پر صعود است و به دلیل موقعیت بسیار جذابی که نسبت به دشت هویج و دشت لار دارد بسیار مورد توجه کوهنوردان قرار می‌گیرد.


قله ریزان

    قله ریزان هم خودش بسیار مورد توجه است به واسطه ماهیت خودش و مسیر دسترسی که دارد و به دلیل همسایه بودن با قلل بسیار شناخته‌ای شده‌ای مثل آتشکوه و ساکا می‌توان گفت هم بسیاری آن را صعود کرده‌اند و بسیاری دیگر نیز حداقل آن را مشاهده کرده‌اند. از فراز قله ریزان نمای بسیار خوبی نسبت به دشت لار و اگر هوا خوب باشه قله دماوند خواهید داشت.

    نمای پانورامیک این قله نسبت به قلل منطقه البرز مرکزی و دشت لار و دماوند از جمله مواردی است که افراد را ترغیب به صعود می‌کند و همچنین که در این صعود می‌تواند از جذابیت دشت هویج دیدن کنید و از آن لذت ببرید هم مزید بر علت است. در نهایت قله ریزان از آنجایی که خودش یکی از مسیرهای صعود به قله آتشکوه محسوب می‌شود کوهنوردان زیادی خود را از طریق این خط الراس به روی قله آتشکوه می‌رسانند.

    البته که این مسیر نسبت به مسیر معمول کمی دورتر است اما بی شک مسیر بسیار زیبایی است و پیمایش آن قطعا ارزش افزوده بسیاری بر مهارت‌های کوهنوردی و هوازی شما خواهد داشت. در ادامه قصد داریم به مسیرهای صعود به قله ریزان بپردازیم پس کماکان با ما همراه باشید.

درباره قله ریزان و صعود زمستانه به این قله در این مقاله از دکوول بخوانید.

مسیرهای صعود به قله ریزان

صعود به قله ریزان از مسیر دشت هویج

    صعود به قله ریزان از مسیر دشت هویج را می‌توان رایج‌ترین مسیر صعود به قله ریزان دانست. از طریق جاده لواسان به سمت افجه حرکت کنید و پس از عبور از این روستا و پارک کردن در انتهای این روستا پیاده‌روی شما به سمت دشت هویج آغاز خواهد شد. دو نکته در اینجا وجود دارد. اولی اینکه از دو راهی برگ جهان به سمت چپ بروید تا به پارکینگ برسید و دوم اینکه زمانی که به رودخانه رسیدید دیگر نشانی اینکه مسیر پیاده‌روی شما آغاز شده است را دریافت خواهید کرد.

    از این بخش مسیر پاکوب کاملا مشخص دارد و ادامه مسیر و یافتن میسر حداقل تا دشت هویج هیچ چالش خاصی را برای شما همراه نخواهد داشت.

صعود به قله ریزان از طریق خط الراس

    مسیر بعدی صعود به قله ریزان قطعا از طریق خط الراس است و باید توجه کنید که بدون آمادگی کافی امکان صعود از این مسیر به سختی برای شما ایجاد خواهد شد. حال یا خط الراس را از سمت پرسون به سمت ریزان بروید یا از سمت آتشکوه بروید. به هر حال ریزان در میانه خط الراس پرسون به آتشکوه قرار گرفته است. البته از سمت پرسون نسبتا آسان‌تر تلقی می‌شود تا اینکه بعد از صعود آتشکوه بخواهید به این قله دست یابید. اما کماکان میسر پستی و بلندی‌های زیادی دارد و دست یافتن به آن نسبتا دشوار خواهد بود.

درباره مسیرهای صعود به قله ریزان در زمستان و تابستان با این مقاله از دکوول بخوانید.

نکات مهم برای صعود به قله ریزان

 • به دلیل شرایط آب و هوایی کوهستان، همواره قبل از صعود به پیش‌بینی وضعیت آب و هوا توجه داشته باشید. برای بررسی هوا این قله از سایت mountain forecast و کانال تلگرام و پیج اینستاگرام آقای هاشم نژاد استفاده نمایید.
 • پوشیدن لباس و کفش مناسب کوهنوردی، به همراه داشتن تجهیزات کافی مانند کوله پشتی، باتوم کوهنوردی، بادگیر، کلاه، کرم ضد آفتاب و آب آشامیدنی الزامی است.
 • در طول مسیر به مسیر پاکوب توجه داشته باشید و از رفتن به مسیرهای فرعی خودداری کنید.
 • به حفظ محیط زیست کوهستان احترام بگذارید و از ریختن زباله در طبیعت خودداری کنید.

جاذبه‌های اطراف قله ریزان

 • دشت هویج: دشتی سرسبز و زیبا که در ابتدای مسیر صعود به قله ریزان واقع شده است.
 • نمای بی نظیر قله ریزان: منظره‌ای پانوراما از قلل البرز، دشت لواسان و شهر تهران از فراز قله ریزان قابل مشاهده است. همچنین قطعا نمای بی نظیر قله دماوند از فراز قله پرسون نیز بسیار محصور کننده است.
 • دشت لار: جبهه شرقی قله ریزان به طور کامل در تسلط دشت لار می‌باشد. دشتی که وجود آن نعمتی هم برای حیات وحش منطقه و هم برای کوهنوردان و طبیعت گردان است که فرصت‌های بی نظیری را برای انجام انواع ورزش‌ها در اختیار افراد قرار می‌دهد.

درباره نکات مهم برای صعود به قله ریزان و جاذبه های اطراف آن با این مقاله از دکوول همراه باشید.

درجه سختی قله ریزان

    قله ریزان با توجه به اینکه از ارتفاع حدود 2200 متر پیمایش آن شروع می‌شود و ارتفاع خود قله نیز 3570 متر است بنابراین از نظر درجه سختی و مقدار صعود جزو قلل سخت نیست. شما باید 1300 متر افزایش ارتفاع داشته باشید و مسافت پیمایشی به قله نیز در حد متوسط می‌باشد. درجه سختی این قله را می‌توان بین کلکچال و توچال در نظر گرفت. یعنی سخت‌تر از کلکچال و آسان‌تر از توچال.

 • ناگفته پیداست که درجه سختی برای افرادی با سطح توانایی‌های مختلف متفاوت است و در اینجا بیشتر با ارائه اطلاعات کلی قصد داریم توجه شما را به سختی نسبی این قله جذب کنیم.

بهترین فصل صعود برای قله ریزان

    قطعا بهترین فصل صعود به قله ریزان را می‌توان از اواسط بهار و حتی اواخر فروردین دانست تا اواخر تیر ماه. قطعا شروع فصل معمول صعود به این قله به میزان بارش‌ها وابسته است اما معمولا فصل بهار و سرسبزی دشت هویج آنقدر زیباست که خالی از لطف نیست در این فصل وارد منطقه شوید و صعود به قلل منطقه را در نظر داشته باشید.

    در زمستان نیز از همین مسیر معمول می‌توانید صعود به قله را انجام دهید اما باید اطمنیان حاصل کنید که خطراتی مانند خطر بهمن در مسیر شما را تهدید نمی‌کند. همچنین تجهیزات کافی برای انجام این صعود مانند کفش مناسب برای فصل زمستان را می‌توان الزام ورود به این منطقه دانست.

درباره بهترین فصل صعود برای قله ریزان در این مقاله از دکوول بخوانید.

کلام آخر

    صعود به قله ریزان تجربه‌ای لذت‌بخش و به یاد ماندنی برای کوهنوردان با سطوح مختلف آمادگی جسمانی است. در طول مسیر، از تماشای مناظر طبیعی زیبا و تنفس هوای پاک کوهستان لذت خواهید برد. رسیدن به قله و حس فتح آن، تمام سختی‌های مسیر را از بین خواهد برد. مخصوصا که بعد از رسیدن به قله چشمتان به قله دماوند بیافتد که پر فراز آنجا ایستاده است. یا قلل آتشکوه و مهرچال را مشاهده  کنید که در سمت شمالی شما قد برافراشته‌اند. دکوول رسانه ادونچر و کوهنوردی ایران همراه شماست.


یوسف تقی زاده
یوسف تقی زاده

علاقه شخصی من به کوهنوردی و صعودهای بلند هیمالیایی منجر شد که به شکل حرفه‌ای این ورزش رو دنبال کنم و به سمت مربی شدن و راهنمای کوهستان شدن برم.امتیاز دهی


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها

سوالات متداول شما

قله ریزان با ارتفاع 3570 متر در رشته کوه البرز مرکزی و در منطقه لواسانات، نزدیک روستای افجه قرار دارد.

دو مسیر اصلی برای صعود به قله ریزان وجود دارد:

 1. مسیر دشت هویج: رایج‌ترین مسیر صعود که از طریق جاده لواسان به سمت افجه و پس از آن به دشت هویج می‌رسد.
 2. مسیر خط الراس: که می‌توان از سمت قله پرسون یا قله آتشکوه به قله ریزان صعود کرد.

درجه سختی قله ریزان متوسط است و نیاز به افزایش ارتفاع حدود 1300 متر دارد. درجه سختی این قله بین قله کلکچال و قله توچال قرار می‌گیرد، به‌طوری که سخت‌تر از کلکچال و آسان‌تر از توچال است.

بهترین فصل برای صعود به قله ریزان از اواسط بهار تا اواخر تیر ماه است. همچنین در زمستان نیز می‌توان به این قله صعود کرد، اما باید به خطرات احتمالی مانند بهمن و نیاز به تجهیزات زمستانی توجه داشت.

 • اطلاع از پیش‌بینی وضعیت آب و هوا قبل از صعود
 • پوشیدن لباس و کفش مناسب کوهنوردی
 • به همراه داشتن تجهیزات کافی مانند کوله پشتی، باتوم کوهنوردی، بادگیر، کلاه، کرم ضد آفتاب و آب آشامیدنی
 • توجه به مسیر پاکوب و خودداری از رفتن به مسیرهای فرعی
 • احترام به محیط زیست و جلوگیری از ریختن زباله در طبیعت