قله پوموری

زمان مطالعه: 3 دقیقه

پوموری کوهی در مرز نپال و چین در بخش ماهالانگور هیمالیا است. پوموری تنها هشت کیلومتر از قله اورست فاصله دارد و در واقع در بخش غربی این کوه قرار گرفته است. معنی کلمه پوموری "دختر کوهستان" در زبان شرپا است و توسط جورج مالوری نامگذاری شده است. "پومو" به معنی دختر جوان یا دختر و "ری" به معنی کوه در زبان شرپا است. برخی کوهنوران به پوموری به عنوان "دختر اورست" اشاره می‌کنند. مالوری همچنین آن را "کوه کلر" نامید؛ کلر نام دختر جرج مالوری بود.

این قله در منطقه خومبو نپال و همچنین تبت اشغالی قرار دارد و شکل مخروطی آن به ارتفاع ۲۳،۴۹۵ فوت فضای اطراف قله کالاپاتار به ارتفاع ۱۹،۰۰۰ فوت را در سیطره خود قرار داده است. افرادی که به عنوان کوهنورد یا طبیعت گرد به سمت اورست وارد سفر می‌شوند، شکل مشخص و خاص پوموری را به خاطر خواهند داشت. این قله توسط جورج لی مالوری نامگذاری شده است و به نظر می رسد "پوموری" به معنی "دختر بیوه" در زبان شرپا است. این قله به عنوان یک قله آموزشی برای تیم های گذشته اورست استفاده شده است.

پوموری قله‌ای محبوب برای صعود به شمار می‌رود. ساده‌ترین مسیر آن درجه ۳ دارد، اما با خطرات بهمن اساسی و جدی همراه است. این قله در تاریخ ۱۷ می ۱۹۶۲ توسط گرهارد لنسر در قالب یک اکسپدیشن آلمانی-سوئیس صعود شد. دو شهروند چک (لئوپولد سولوفسکی و زدنک میخالیک) در بهار ۱۹۹۶ مسیری جدید روی صورت جنوبی آن صعود کردند.

یکی از ارتفاعات برجسته و مشخص پوموری قله کالاپاتار (۵،۶۴۳ متر، ۱۸،۵۱۴ فوت) است که به صورت یک برج قهوه‌ای زیر جبهه جنوبی پوموری ظاهر می‌شود. بسیاری از گردشگرانی که به دیدار اورست نزدیک می‌شوند تلاش می‌کنند تا به قله کالاپاتار صعود کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.


ترکینگ و کوهنوردی

    تا سال ۲۰۰۵ تقریباً ۵۰۰ نفر به قله پوموری صعود کرده‌اند که باعث ۴۲ مرگ شده است.. با این حال، برخی خطراتی مانند بهمن وجود دارد و برخی تیم‌های کوهنوردی اهل اسپانیا در سال‌های ۱۹۸۹ و ۲۰۰۱ خسارات سنگینی را در پوموری دیده‌اند. علاوه بر این، بهمن‌های بزرگی نیز به وقوع پیوسته‌اند، که برخی از آنها در اثر زمین‌لرزه ۲۰۱۵ در پوموری-لینگترن اتفاق افتاده‌اند. در سال ۱۹۸۲، یک گروه در صعود به پوموری، همچنین حین انجام سفر اسکی-هایکینگ، به دور از قله اورست پیمایش کردند. جیم بریدول سرپرست این تیم در صعود به قله پوموری بود.

درباره قله پوموری با این مقاله از دکوول همراه باشید.

ورود به لوکل ا 9350 فوت

    زمان‌های پیاده روی حدودی هستند و بستگی به نحوه سازگاری شما با ارتفاع دارد. به آرامی به فاکدینگ 8700 فوت نزدیک می‌شوید. اینجا حدود ۲ ساعت پیاده روی از لوکلا طول می‌کشد و شما احتمالا شب را اینجا خواهید گذراند. صبح روز بعد، بعد از حدود ۲-۳ ساعت پیاده‌روی به جرساله به ارتفاع 9100 فوت می‌رسید. در اینجا باید هزینه‌ای پرداخت کرده و به پارک ملی ساگارماتا (اورست) وارد شوید. سپس به مدت ۲-۳ ساعت دیگر به سمت روستای اصلی نامچه بازار 11300 فوت بالا می‌روید. این افزایش ارتفاع برای کسانی که با هواپیما وارد می‌شوند خیلی زیاد است. شما باید یک تا دو روز در اینجا استراحت کنید، کوهنوردی‌های کوچک و جانبی و ... را انجام دهید تا سازگاری کنید.

    روز بعد شما را از Shyangboche به ارتفاع 11,800 فوت (تقریباً) به روستای Khunde با ارتفاع 12,600 فوت می‌برد. سپس به Khumjung با ارتفاع 12,400 فوت می‌رسید و به نزدیکی محل چشمه، در ارتفاع 10,650 فوت فرود می‌آیید. در محل Pungo Tenga رودخانه را عبور کرده و سپس به مدت دو ساعت به سمت Tengboche در ارتفاعی دیگر از حدود 12,000 فوت پیش می‌روید که مکانی مناسب برای استراحت است. روز بعد از روستا به سمت شرق حرکت کرده و به مدت 1.5 ساعت به Pangboche با ارتفاع 12,800 فوت (راست را نگه داشته باشید) پیش می‌روید. به مدت 1.5 ساعت دیگر تا زمانی که به شاخه‌ی مسیر برسید ادامه دهید. به سمت چپ به سمت رودخانه بروید و آن را عبور کرده و به سمت بالا به روستای Pheriche با ارتفاع 13,950 فوت حرکت کنید و در آنجا برای شب اقامت کنید. در اینجا یک بیمارستان برای درمان بیماری‌های ناشی از ارتفاع وجود دارد.

    روز بعد یا دو روز بعد به سمت شمال در طول کف دره حرکت کنید و سپس به سمت شمال شرقی در طول دیواره یخی طولانی از Dunhla (با یادبود نفراتی که در کوهنوردی جان خود را از دست داده‌اند) به روستای Labouche با ارتفاع 16,175 فوت بروید. دو ساعت دیگر به شما کمک خواهد کرد تا به Gorak Shep برسید. از اینجا می‌توانید به سمت Kala Pattar با ارتفاع 18,450 فوت یا کمپ اصلی اورست با ارتفاع 17,575 فوت بروید. اگر قصد صعود به Pumori را دارید، باید از روی مورن‌های اطراف کمپ اصلی عبور کنید.

درباره نحوه پیمایش و صعود قله پوموری با این مقاله از دکوول همراه باشید.

صعودها

 • در سال ۱۹۶۲ ژرهارد لنسر از نیروی یک گروه آلمانی-سوئیس اولین بار این کوه را فتح کرد.
 • در سال ۱۹۷۴، مسیر جدید سمت غربی توسط باشگاه الپین آنپو ژاپن کشف شد و در تاریخ ۱۳ اکتبر، مینورو تاکاگی و نوبویاکی کانکو به قله صعود کردند.
 • در سال ۱۹۸۲، جیم بریدول طی گروهی به نام "اکسپدیشن گرند سرقلم" مسیر جدید "سفایر بولتس آف پیور لاو" را شکست و در تاریخ ۶ ژانویه به قله رسید. کتابی با عنوان "سفایر بولتس آف پیور لاو" نوشته بریدول در سال ۱۹۸۵ منتشر شد.
 • در سال ۱۹۸۶، هیروشی آوتا و یوشیکی ساساهارا از ژاپن با گذر از مسیر جدید سمت شرق به مدت سه روز، در تاریخ ۳ دسامبر به قله رسیدند.
 • در سال ۱۹۸۶، تاد بیبلر در تاریخ ۵ دسامبر به تنهایی و با گذر از مسیر کاتالانی جدید در سمت شرق به قله رسید.
 • در سال ۲۰۰۲، سه زن (لیلا بهرامی، میترا نظری و فرخنده) از یک اکسپدیشن ایرانی در تاریخ ۲۰ اکتبر به قله از مسیر جنوب شرقی و سپس از راس شرقی صعود کردند.
 • در سال ۲۰۱۷، قهرمان کوهنورد پاکستانی محمد علی صدپارا توانست اولین صعود زمستانی این قله را به انجام برساند.

تلاش‌های انجام شده با اسکی

 • در سال 2013، سب دو سنت ماری و پل هولدینگ تلاش ناموفقی برای صعود و اسکی از روی روی غربی کوه کردند.

درباره صعود های انجام شده بر روی قله پوموری با این مقاله از دکوول همراه باشید.

حوادث

 • در اواخر ماه اکتبر سال 1988، دو کوهنورد ایسلندی در این کوه جان باختند. آنها در نوامبر 2018 توسط یک کوهنورد آمریکایی پس از ۳۰ سال پیدا شدند.
 • در سال 1989 یک تیم چهار کوهنورد اسپانیایی در نتیجه یک بهمن در پوموری کشته شدند و دوباره در سپتامبر 2001 یک تیم دیگر اسپانیایی در نتیجه بهمن کشته شدند.
 • در تاریخ 19 اکتبر 2002، پنج کوهنورد بسک به دلیل بهمن در نتیجه سراک های بالای سرشان به سمت پایین در قسمت جنوب شرقی کوه ۶۰۰-۸۰۰ متر حرکت کردند.
 • در تاریخ ۲۵ آوریل ۲۰۱۵ زلزله‌ای با بزرگی ۷.۸ ریشتر نپال را زیر و رو کرد و چندین بهمن در و اطراف قله اورست، از جمله یکی که به پایگاه اصلی قله اورست برخورد کرد، را رخ داد. یک شاهد آن را به عنوان "یک بهمن بزرگ از پوموری" توصیف کرد بهمن از بخشی از یخبندان کومبو و به سمت پایگاه جنوبی حرکت کرد. حداقل ۱۹ نفر کشته شدند.امتیاز دهی


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها

سوالات متداول شما

قله پوموری با ساختاری هرمی شکل واقع در رشته‌کوه‌های هیمالیا است که در فاصلهٔ تقریبا ۸ کیلومتری غرب قله اورست در خومبو در مرز نپال با تبت قرار دارد.
پوموری به ارتفاع ۷٬۱۶۱ متر
مناسب‌ترین زمان برای صعود به قله پوموری در نپال بین ماه‌های آوریل، ژوئن، سپتامبر و اکتبر است. این ماه‌ها به عنوان فصل بهار و پاییز در نپال شناخته می‌شوند و شرایط آب و هوایی مناسب‌تری برای صعود فراهم می‌کنند.
بله، به دلیل مشکلات و چالش‌هایی که در صعود به قله پوموری وجود دارد، استفاده از راهنما و تیم کوهنوردی حرفه‌ای بسیار توصیه می‌شود. راهنماها با تجربه و آشنایی کافی در منطقه، مسیرهای صعود، تجهیزات و ایمنی راهنمایی می‌کنند و برای موفقیت صعود به قله پوموری بسیار حیاتی هستند.