قبرستان خالد نبی| گورستانی پر از رمز و راز

زمان مطالعه: 4 دقیقه

اگر از آن دسته افرادی باشید که اخبار گردشگری را دنبال می‌کنند؛ حتما در سال‌های اخیر نام قبرستان خالد نبی به گوشتان خورده است. این جاذبه گردشگری یک گورستان پر رمز و راز به حساب می‌آید که در استان گلستان قرار گرفته است. منظره خیره‌کننده اطراف این زیارتگاه و گورستان، گردشگران زیادی را به سویش روانه کرده است. اما جدا از این منظره و دیدنی‌های خالد نبی، شکل خاص سنگ قبرهای این منطقه پر رمز و راز و آن افزوده است.

در واقع خالد نبی یک مجموعه از جاذبه های گردشگری است که در ارتفاعات 700 متری یکی کوهستان‌های استان گلستان واقع شده است. در یکی از بقعه‌های آن خالد نبی مدفون شده که او را به عنوان پیغمبر عربی می‌شناختند که 40 سال پیش از حضرت محمد پیامبری کرده است. در این منطقه همچنین یک گورستان با سنگ‌های عجیب کوچک و بزرگ قرار دارد.

در مطلب راهنمای بازدید از قبرستان خالد نبی قصد داریم همه چیز را درباره این گورستان پر رمز و راز بررسی کنیم. ابتدا به معرفی مختصر این منطقه خواهیم پرداخت و سپس اطلاعات مهم دیگر درباره آن مانند تاریخچه، مسیر دسترسی و دیدنیهای خالد نبی را بررسی خواهیم کرد. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید و یا قصد بازدید از گورستان خالد نبی را دارید با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.


معرفی قبرستان خالد نبی

    گورستان خالد نبی در واقع یک مجموعه شامل زیارتگاه، گورستان، چند بقعه مربوط به عالم بابا و چوپان اتا و منظره شگفت‌انگیز اطرافش است که در استان گلستان، شمال غرب گنبد کاووس قرار دارد. گفته می‌شود این زیارتگاه محل دفن پیامبری عرب تبار به نام خالد نبی است. او از راه یمن وارد ایران شده و در ایران هم از دنیا رفته است.

    زیارتگاه خالد نبی یک بنای مسقف با طرح چهار ضلعی است که در ورودی آن طاق هلالی شکل دارد. همچنین تعدادی پنجره ساده در این بنا وجود دارد که در هیچکدامشان کتیبه‌ای برای تزئین به کار نرفته است. از بیرون که به زیارتگاه نگاه کنید، سقف آن را سبز رنگ و شلجمی شکل می‌بینید. داخل بقعه هم فقط یک سنگ قبر ساده بدون هیچ کتیبه تاریخی وجود دارد.

در اطراف زیارتگاه، تعدادی اتاق و زائرسرا وجود دارد که زائران و گردشگران می‌توانند برای استراحت از این اتاق‌ها استفاده کنند. همچنین چندین سرویس بهداشتی و تعدادی آب انبار از دیگر امکانات رفاهی این مجموعه به حساب می‌آید. آب این آب انبارها از باران تامین می‌شود و توسط شیروانی و لوله‌های آب نیز هدایت می‌شوند.

    همانطور که در بالا ذکر شد بقعه چوپان آتا نیز در این منطقه قرار دارد. این بقعه نیز یک بنای چهارضلعی ساده است که یک قبر ساده و بدون سنگ در آن قرار گرفته و بنای خارجیش را با سیمان تمیزکاری کرده‌اند. بقعه عالم بابا نیز دقیقا به همین صورت است. یک درخت کوچک نذر نیز در ورودی این بقعه قرار دارد که مردم برای برآورده شدن حاجتشان بدان دخیل می‌بندند.

    گورستان نیز در شرق بقعه عالم بابا، روی یک رشته تپه‌های خاکی با ارتفاعی کمتر از ارتفاع زیارتگاه قرار گرفته است. این گورستان منظره‌ای خیره‌کننده و سنگ‌هایی به شکل استوانه‌ای تا ارتفاع دو متر دارد. آنطورکه به نظر می‌رسد، بیش از 600 سنگ مزار در گورستان خالد نبی وجود دارد. سنگ‌های تراشیده شده موجود در این گورستان معمولا به شکل استوانه‌ای و صلیبی هستند. در واقع این سنگ قبرها را باید یکی از جاذبه‌ های گردشگری مهم در استان گلستان دانست.

درباره قبرستان خالد نبی و تاریخچه آن در دکوول بخوانید.

مختصری از پیشینه قبرستان خالد نبی

    اگرچه تا امروز اطلاعات دقیقی درباره قدمت و پیشینه مجموعه خالد نبی پیدا نشده اما، براساس برخی از روایاتی که سینه به سینه نقل شده‌اند و برخی افسانه‌هایی که درباره این مکان وجود دارد می‌توان یک تاریخچه فرضی برای آن متصور شد. در واقع هنوز یک تحقیق علمی و پژوهشی درستی درباره قدمت گورستان‌ها انجام نشده و بنابراین نمی‌توان به حدس و گمان‌ها اعتماد کرد.

    از روی معماری بقعه‌های موجود در این مکان نیز نمی‌توان به درستی قدمتش را تعیین کرد. زیرا معماری‌ها بسیار ساده و شبیه به معماری‌های امروزی هستند. اما بومی‌ها بر این مساله تاکید می‌کنند که خالد نبی از دیرباز مکانی برای زیارت ترکمن‌ها بوده است. البته اگر سری به سنگ قبرهای موجود در گورستان بزنید، می‌بینید برخی از آنها دیگر هیچ نوشته و توضیحی ندارند و برخی که روی آنها نوشته‌هایی وجود دارد مربوط به دوره‌های مختلف مثلا 70 سال پیش یا زمان حکومت قاجاریه در ایران است.

    همچنین سنگ مزارهای افقی نیز به زمان سلجوقیان یعنی قرون 6 تا 8 نسبت داده می‌شود. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت، گورستان خالد نبی حداقل از زمان سلجوقیان تاکنون مورد توجه بومیان این منطقه بوده و مردگان خود را در آن به خاک می‌سپرده‌اند. اما همانطور که ذکر شد افسانه‌ها و روایت‌های زیادی درباره این مکان در میان ترکمن‌ها وجود دارد. برای مثال روی قبر خالد نبی یک پارچه سفید کشیده شده که نوارها و تکه پارچه های رنگی به صورت افقی روی آن آویزان است. ترکمن‌ها معتقدند که این کار را برای فرد جوانی که تازه ازدواج کرده و فوت شده است و با کسی که جوانمرگ شده استفاده می‌نمایند.

    افسانه دیگر درباره تعدادی سنگ کروی شکل است که در زیارتگاه خالد نبی روی یکی از پنجره‌ها قرار دارد. در واقع این سنگ‌های کروی شکل را از پای سنگ مزارها جمع کرده‌اند. یک عقیده در این باره وجود دارد که این مکان را یک محل نفرین شده می‌داند که در قدیم جالیز هندوانه بوده و این هندوانه‌ها در اثر نفرین به سنگ تبدیل شده است.

درباره تاریچه قبرستان خالد نبی و علت وجود مجستمه ها بر روی قب ها در دکوول بخوانید.

قبرستان خالد نبی کجاست؟

    مجموعه گورستان و زیارتگاه خالد نبی در ارتفاعات استان گلستان قرار دارد. در واقع این جاذبه گردشگری در ارتفاع 700 متری کوهستانی به اسم تانگری داغ قرار گرفته است. مسیر قبرستان خالد نبی فقط از راه‌های گنبد، مراوه تپه و کلاله قابل دسترسی است زیرا این منطقه در کوهستان‌های دور افتاده استان قرار دارد. برای رسیدن به این جاذبه ابتدا باید خود را به شهر گرگان برسانید. مسیر گرگان به خالد نبی نیز به این صورت است که باید وارد جاده گرگان- بجنورد شوید. از آزادشهر و مینو دشت عبور کنید و سپس به گالیکش برسید. پس از اینکه کمی این مسیر را طی کردید به یک دو راهی می‌رسید.

    باید از جاده گرگان- بجنورد خارج شده و مسیر را ادامه دهید تا به کلاله برسید. در شهر کلاله باید به سمت مراوه تپه بروید و در میانه راه تابلوی راهنمایی را خواهید دید که ادامه مسیر را به شما نشان می‌دهد. در ادامه مسیر خاکی جاده خالد نبی شروع می‌شود و شما باید تا رسیدن به مقصد این جاده را طی کنید. جاده خالد نبی یکی از زیباترین جاده‌هایی است که می‌توانید در شمال کشور ببینید.

    اما این جاده 6 کیلومتری شیب‌های تند و خظرناکی دارد و رانندگی در آن در همه فصل‌ها کار آسانی نیست. بنابراین در انتخاب بهترین زمان سفر به خالد نبی باید به این نکته نیز توجه کرد. بهترین زمان بازدید از این جاذبه را می‌توان فصل‌های بهار و تابستان دانست زیرا خالد نبی در بهار و همچنین تابستان منظره فوق‌العاده زیبا و آب و هوای بسیار مطبوعی دارد.

راز قبرستان خالد نبی

    راز گورستان خالد نبی چیزی است که همه گردشگران دوست دارند آن را کشف کنند. یقینا شما هم اگر برای اولین بار وارد این گورستان شوید، گمان خواهید کرد که راز و رمزی پشت آن پنهان است. براساس افسانه‌ها این گورستان بیش از هزار سال قدمت دارد و در ابتدا حدود 600 سنگ قبر در آن قرار داشته است. برخی معتقدند تندیس‌های سنگی بزرگی که در این گورستان قرار دارد، نشانگر عضوی از بدن مردان است که این تفکر در سال‌های اخیر حاشیه‌های زیادی برای این گورستان به وجود آورده است. عده دیگر برخی از این سنگ‌ها را به صلیب تشبیه می‌کنند و برخی هم سنگ‌های بزرگ‌تر را نشانگر مردان و سنگ‌های کوچک‌تر را نشانگر زنان می‌دانند.

    همه این داستان‌ها ممکن است درست باشد و ممکن است اشتباه. از آنجایی که اطلاعات تاریخی دقیقی درباره این گورستان در دستمان نیست نمی‌توانیم به درستی قضاوت کنیم و همین امر هم این منطقه را به گورستان راز و رمزها تبدیل کرده است. امروزه گردشگران جدا از زیبایی منطقه جذب این رازآلودی نیز می‌شوند.

درباره رمز و راز قبرستان خالد نبی در دکوول بخوانید.

دیدنی‌های خالد نبی

    در طول بازدید از خالد نبی، جدا از دیدنی‌هایی که در خود مجموعه وجود دارد، می‌توانید از دیگر جاذبه‌هایی که در نزدیکی این منطقه هستند نیز دیدن کنید. در ادامه به برخی از این جاذبه های گردشگری اشاره خواهیم کرد.

  • چشمه خالد نبی:

در نزدیکی مجموعه خالد نبی یک چشمه قرار دارد که آب آن در فصل بهار به جریان می‌افتد. به اعتقاد محلی‌ها آب این چشمه شفا بخش است و به همین دلیل زمانی که حیواناتشان بیمار می‌شوند، از این آب برای شفا به آنها می‌خورانند.

  • درخت نظرکرده:

درخت نظر کرده دیگر جاذبه‌ای است که در این مکان می‌توانید ببینید. این درخت در کنار بقعه عالم بابا قرار دارد و مردم برای گرفتن حاجت به آن دخیل می‌بندند.

  • دشت شقایق خالد نبی:

در اطراف گورستان یک دشت وسیع بسیار زیبا از گل‌های شقایق وجود دارد که اگر در فصل مناسب برای بازدید اقدام کنید، یکی از زیباترین مناظر عمرتان را خواهید دید. این مکان همچنین جای مناسبی برای عکاسی محسوب می‌شود.

کلام آخر

    در مطلب راهنمای بازدید از قبرستان خالد نبی اطلاعات زیادی درباره این جاذبه گردشگری که در استان گلستان قرار دارد به دست آوردیم. در این نوشته درباره تاریخچه، دیدنی‌های خالد نبی، مسیر دسترسی و راز این مکان رمزآلود حرف زدیم. اگر گذرتان به استان گلستان افتاد بازدید از این جاذبه گردشگری را به هیچ عنوان از دست ندهید. اگر نکته دیگری درباره گورستان خالد نبی وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد، آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.
امتیاز دهی ( میانگین امتیازات: 1 )


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها