آبشار کلوگان

زمان مطالعه: 4 دقیقه

آبشار کلوگان در شمال استان تهران و در شهرستان شمیرانات یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های طبیعی پایتخت است که به ویژه در بهار افراد زیادی را به خود جذب می‌کند. در ادامه برای آشنایی بیشتر با این آبشار زیبا و جاذبه‌های اطراف آن که برای تهرانی‌ها گریزگاهی برای فرار از ترافیک و هوای آلوده است،با این مقاله از دکوول همراه باشید.


آبشار کلوگان

    هر چند پایتخت ایران در دهه‌های اخیر به عنوان شهری شلوغ با هوایی آلوده و ترافیک اعصاب خرد کن شناخته می‌شود، اما تهران از نظر طبیعی شهری با ظرفیت‌های بالا و جاذبه‌های کم نظیر است. دلیل برخورداری این شهر از طبیعت بکر، موقعیت جغرافیایی آن است. تهران در دامنه رشته کوهی طویل یعنی البرز و قله‌ای مرتفع و با صلابت یعنی دماوند واقع شده و این موقعیت و نزدیکی آن به شمال کشور که آب و هوایی معتدل و طبیعتی بکر دارد، باعث شده این شهر نیز جاذبه‌های طبیعی منحصر به فردی داشته باشد.

    اگر دنبال دیدن جاذبه‌های طبیعی تهران و لذت بردن از آنها هستیم باید به سمت شمال این شهر بروید. هر چند بخشی از این جاذبه‌ها در خود تهران واقع شده است، اما اگر به شهرستان‌های شمالی این استان بروید، بیشتر با طبیعت بکر پایتخت آشنا می‌شوید. در این میان شهرستان شمیرانات از این نظر از همه جای تهران بهتر است.

    شمیرانات شمالی‌ترین شهرستان تهران است که در دامنه البرز مرکزی قرار گرفته و از سه بخش لواسانات، رودبار قصران و مرکزی (تجریش) تشکیل شده است. این شهرستان تعداد زیادی روستای زیبا دارد که از جمله آنها می‌توان به روستاهای امامه، آهار، امین آباد، کمرخانی، لالان، پس قلعه و حاجی آباد اشاره کرد. روستای کلوگان نیز یکی از روستای زیبای شمیرانات است که در بخش رودبار قصران واقع شده و آبشار این روستا از جمله معروف‌ترین جاذبه‌های طبیعی پایتخت است.

    آبشار کلوگان، آبشاری ۴۰ متری است که در ارتفاع ۲۰۵۰ متری از سطح دریا واقع شده است. ابن آبشار که به طور پلکانی به سمت پایین جریان دارد در مسیر رودخانه‌ای فرعی است که از سمت چپ به رودخانه اصلی می‌ریزد.

درباره آبشار کلوگان و زیبایی های آن در دکوول بخوانید..

جاذبه‌های آبشار کلوگان

    کسانی که روستای کلوگان را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می‌کنند، بیش از هر چیز به دنبال زدن به دل طبیعت و لذت بردن از جاذبه‌های آن هستند. اولین و مهم‌ترین جاذبه کلوگان همین طبیعت‌گردی است که البته به صورت‌های مختلف امکان‌پذیر است.

    اگر از آن دسته آدم‌هایی هستید که دوست دارید به یک جای بکر بروید و ساعاتی را فارغ از دود و دم و ترافیک استراحت کنید، کلوگان و آبشار زیبای آن جای مناسبی هم برای اتراق چند ساعته و هم برای کمپ کردن است، اما این تنها امکانی نیست که با سفر به این منطقه به دست می‌آورید. قرار گرفتن کلوگان در دامنه البرز باعث شده این منطقه جای مناسبی برای کسانی باشد که اهل کوهنوردی هستند. علاوه بر پیاده‌روی و کوهنوردی، با رفتن به کلوگان امکان شنا کردن در رودخانه‌ای زلال و خنک را هم پیدا می‌کنید.

    نکته مهم درباره کلوگان این است که وقتی به آنجا می‌روید، با مجموعه‌ای از جاذبه‌های طبیعی رو به رو خواهید بود. همانطور که عنوان شد شهرستان شمیرانات که روستا و آبشار کلوگان نیز در آن واقع شده است، پر از جاذبه‌های طبیعی زیباست. بر این اساس شما با سفر به این منطقه می‌توانید از جاذبه‌های اطراف آن به ویژه روستاهایی مانند روستای امامه هم دیدن کنید. پیاده‌روی از کلوگان تا امامه از جمله تفریحات لذت بخش برای کسانی است که به شمیرانات می‌روند.

درباره جاذب های اطراف آبشار گلوگان در دکوول بخوانید.

چطور به کلوگان برویم؟

    برای رسیدن به آبشار کلوگان باید خود را به روستای کلوگان برسانید. اگر با ماشین شخصی قصد رفتن به این آبشار را دارید باید از بزرگراه شهید بابایی- شرق خود را به میدان لشکرگ یا قائم برسانید و سپس مسیر جاده فشم را در پیش بگیرید. تابلوی روستای کلوگان در کیلومتر هفت جاده فشم قرار دارد و با پیچیدن در خروجی کلوگان پس از چند دقیقه رانندگی به این روستا می‌رسید.

    رفتن به روستای کلوگان بدون ماشین شخصی هم امکان‌پذیر است. برای این کار کافی است به میدان تجریش تهران بروید و سوار ون‌هایی شوید که در ابتدای خیابان باهنر ایستاده‌اند و شما را به این روستا می‌برند. وقتی به روستای کلوگان رسیدید باید مسیر رودخانه فرعی را در پیش بگیرید و برای رسیدن به آبشار حدود یک ساعت و نیم پیاده‌روی کنید.

چند نکته درباره آبشار کلوگان

    آبشار کلوگان یک آبشار فصلی نیست و هر زمان از سال را که برای بازدید از آن انتخاب کنید، می‌توانید از زیبایی‌های آن لذت ببرید. با وجود این، فصل بهار به دلیل پر آب بودن رودخانه‌ای که این آبشار در آن قرار دارد، مناسب‌ترین فصل برای بازدید از آن است. در تابستان آب رودخانه به شدت کم می‌شود و به همین دلیل از زیبایی آبشار کلوگان هم کاسته می‌شود. زمستان‌ها نیز معمولا آب رودخانه یخ می‌زند و شما قندیل‌هایی را می‌بینید که در محل آبشار قرار گرفته‌اند. هر چند دیدن این آبشار یخی هم جذابیت‌های خودش را دارد، اما همانطور که عنوان شد دیدن آبشار کلوگان در بهار چیز دیگری است و تجربه‌ای فراموش نشدنی برای شما رقم خواهد زد.

    هر روز تعداد زیادی از تهران و جاهای دیگر به روستای کلوگان می‌روند تا از جاذبه‌های دیدنی این روستا و به ویژه آبشار آن بازدید کنند. تعداد گردشگران به ویژه آخر هفته‌ها بسیار زیاد است، به گونه‌ای که در مواقعی روستا پر از ماشین می‌شود و این اتفاق ساکنان روستا را به زحمت می‌اندازد.

    به همین دلیل در ورودی روستا زنجیری قرار داده شده و معمولا آخر هفته‌ها اجازه ورود خودروهای غیر بومی به روستا داده نمی‌شود. اگر برای دیدن آبشار به روستای کلوگان رفتید و با بسته بودن ورودی مواجه شدید باید توجه داشته باشید که می‌توانید ماشین را خارج از روستا و در مکان‌هایی که در نظر گرفته شده پارک کرده و مسیری چهارصد پانصد متری را پیاده بروید و خودتان را به روستا برسانید.

    سفر به کلوگان و بازدید از جاذبه‌های این روستا از جمله آبشار آن به نوعی سفری پیمایشی به حساب می‌آید و مجبور به پیاده روی هستید. چه بخواهید خودتان را به آبشار کلوگان برسانید و چه قصد داشته باشید اطراف روستا را ببینید، عدم استفاده از ماشین بهترین گزینه است. به همین دلیل در سفر به کلوگان باید کفش و لباس مناسب داشته باشید و اگر در تابستان به آنجا رفته اید، عینک آفتابی و کلاه نقاب‌دار نیز با خود ببرید. در صورتی که بخواهید کوهنوردی یا آب تنی کنید نیز باید لباس و ابزار لازم را به همراه داشته باشید و برای کمپ کردن احتیاج به چادر مناسب و کیسه خواب دارید.

چند نکته درباره آبشار کلوگان واقع در استان تهران را در دکوول بخوانید.

کلام آخر

    جمعیت زیاد و شلوغی شهر تهران باعث شده که پایتخت نشینان بیشتر از شهروندان جاهای دیگر خود را محتاج طبیعت‌گردی ببینند. نزدیکی تهران به استان‌های شمالی باعث شده که هر هفته تعداد زیادی از ساکنان پایتخت به این استان‌ها سفر کنند، تا جایی که جاده‌های منتهی به شمال در روز‌های تعطیل اغلب قفل می‌شوند و مسافران برای رسیدن به گیلان و مازندران مجبورند ساعت‌های توی ترافیک بمانند.

    شمیرانات در شمال تهران می‌تواند گزینه مناسبی برای سفری کوتاه و لذت بردن از طبیعت باشد. هر چند مسیرهای منتهی به این شهرستان زیبای تهران نیز آخر هفته‌ها و در روز‌های تعطیل معمولا شلوغ و پر ترافیک می‌شود، اما شلوغی آن قابل مقایسه با جاده‌هایی مثل چالوس و هراز نیست. با رفتن به شمیرانات امکان بازدید از جاذبه‌های مختلف طبیعی برای شما وجود دارد. روستاهای این شهرستان به رغم اینکه میزبان تعداد زیادی گردشگر در سال‌های اخیر بوده‌اند، اما همچنان بکر باقی مانده و زیبایی‌های منحصر به فردی دارند. چشمه‌های جوشان، رودخانه‌های خروشان و آبشارهایی که زیبایی و طراوت ویژه‌ای دارند از جمله جاذبه‌های طبیعی شمیرانات است.

    در این بین برخی از روستاهای این شهرستان از جمله روستای زیبای کلوگان که به آبشار با طراوتش معروف است، بیش از سایر جاها شهرت یافته اند. سفر به کلوگان و بازدید از آبشار آن از جمله تجربه‌هایی است که از یاد نخواهید برد، چرا که چنین سفری شما را سرشار از لذت کرده و انرژی بخش است.