دریاچه نمک حاج علی قلی کجاست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

اگر به شهرستان دامغان سفر کردید، به سمت جنوب شرق آن بروید و خود را به روستای خورزان برسانید. در این روستا می‌توانید دریاچه نمک و کویر معروف حاج علی قلی و دریاچه نمک آن را ببینید. درواقع یک جاده خاکی شما را به دریاچه نمکی می‌رساند که در این مطلب قصد داریم درباره‌اش حرف بزنیم. در مطلب دریاچه نمک حاج علی قلی کجاست، قصد داریم سیر تا پیاز را درباره این جاذبه طبیعی که در دامغان قرار دارد و یکی از ارزشمندترین جاذبه های گردشگری استان سمنان محسوب می‌شود؛ بررسی کنیم. ابتدا به معرفی این دریاچه نمک خواهیم پرداخت و سپس درباره دیگر موارد مهم مربوط به آن حرف می‌زنیم. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید؛ با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.


دریاچه نمک حاج علی قلی کجاست؟

    اگر از تهران به سمت شهر مشهد مقدس حرکت کنید، پس از اینکه به شهر زیبای دامغان رسیدید و از کمربندی این شهر وارد جاده فرعی معلمان که به سمت جنوب شدید و پس از گذشتن از روستای صلح‌آباد خود را به روستای خورزان رسانید؛ پس از عبور از یک جاده خاکی می‌توانید دریاچه نمک حاج علی قلی را ببینید. برای اینکه بتوانید این مسیر خاکی را پیدا کنید بهتر است از یک راهنمای محلی کمک بگیرید. یقینا این راهنما شما را از نزدیک‌ترین و آسان‌ترین مسیر به دریاچه خواهد رساند. این دریاچه نمک را باید خاص‌ترین جاذبه طبیعی موجود در استان سمنان دانست که قدمت آن به میلیاردها سال پیش می‌رسد.

    به نظر می‌رسد در ابتدای امر در این دردیاچه ماهی‌ها و موجودات آبزی زندگی می‌کرده‌اند اما با مرور زمان و بخار شدن آب آن، دریاچه حاج علی قلی به شکل امروزیش در آمده است و در حال حاضر فقط در آن نمک وجود دارد.

جاهای دیدنی دریاچه اطراف نمک حاج علی قلی

    برای اینکه به این دریاچه کویری زیبا و خاص برسید، باید از شهر دامغان گذر کنید. حیف است اگر در گذر از این شهر برای ساعاتی توقف ننمایید و از جاذبه‌ های گردشگری زیبایش دیدن ننمایید. در ادامه دو مورد از مهم‌ترین جاذبه‌هایی که در نزدیکی دریاچه نمک در شهر دامغان وجود دارد را به شما معرفی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

مقبره پیر علمدار

    مقبره پیر علمدار را باید یکی از جاذبه‌های تاریخی زیبای شهر دامغان دانست که پس از گنبد قابوس در شهر گرگان، دومین برج قدیمی و کهن ایران به حساب می‌آید. قدمت این مقبره به قرن پنجم هجری باز می‌گردد. روی مقبره تزئینات بی‌نظیر و شاهکاری دیده می‌شود که معمولا گردشگران را به خود جذب می‌کند. این تزئینات به صورت آجرچینی کار شده‌اند و به شکل نقش برجسته‌هایی زیبا هستند.

درباره مقبره پیر علمدار در شهرستان دامغان با این مقاله از دکوول همراه باشید.

برج چهل دختر

    یکی دیگر از جاذبه‌های شهر دامغان که در نزدیکی این دریاچه نمک کویری قرار دارد و نباید فرصت بازدید از آن را از دست داد، برج چهل دختر است.این برج ماند نگینی در دل شهر دامغان می‌درخشد. پررنگ‌ترین ویژگی این برج را باید گنبد بزرگ و زیبایش دانست. جالب است بدانید 11 قرن از عمر ساخت برج چهل دختر می‌گذرد اما استحکام آن به حدی بالاست که هنوز هم سالم باقی ماده است.

درباره برج چهل دختر دامغان با این مقاله از دکوول همراه باشید.

کویر و دریاچه حاج‌ علی ‌قلی

    حالا وقت آن رسیده که به موضوع اصلی این مقاله یعنی کویر و دریاچه حاج علی قلی بازگردیم. درواقع این منطقه را باید یکی از زیباترین کویرهای ایران دانست که آرامش زیادی را به گردشگران تزریق می‌کند. اگر اهل عکاسی هستید، دوربینتان را آماده کنید چرا که قرار است تلالو سفید نمک‌ها که بازتاب خوبی از نور را عکس زیبایی بگیرید.

    اگر خوش شانس باشید و در زمان بارش باران به این منطقه کویری برسید؛ می‌توانید از نزدیک پدیده آینه‌ای شدن زمین را ببینید. از آنجایی که این منطقه کویری است معمولا گیاهان شورپسند در آن رشد می‌کند و ذویش گیاهان دیگر کمی سخت و نشدنی است. نکته‌ دیگری که باید درباره این منطقه بدانید این است که بافت خاک این منطقه از جنس خاصی است، به طوری که وقتی این خاک در زمستان و بهار خیس شود، حالت بسیار لیزی به خود می‌گیرد.

درباره کویر و دریاچه حاج‌ علی ‌قلی در شهرستان دامغان با این مقاله از دکوول همراه باشید.

بهترین زمان بازدید از دریاچه نمک حاج علی قلی

    اگر بخواهیم کویری بودن منطقه را در نظر بگیریم، بهترین زمان بازدید از این دریاچه نمک را را باید فصل‌های سرد سال مانند پاییز و زمستان و نهایتا اوایل بهار دانست. در این زمان‌ها اگرچه گرمای روز دلنشین است اما معمولا شب‌های سردی انتطار شما را می‌کشد و بنابراین اگر در این ایام راهی دریاچه نمک حاج علی قلی شدید؛ یادتان باشد که حتما لباس گرم همراه با خود ببرید. در این فصول اختلاف دمای بین روز و شب زیاد است و باید در طول سفرتان آمادگی این اختلاف دما را داشته باشید.

لوازم ضروری در بازدید از دریاچه نمک حاج علی قلی

    در طی این طبیعت‌گردی مانند هر طبیعت‌گردی دیگری باید کفش مناسب داشته باشید. همچنین باید نوشیدنی و تنقلات مناسب همراه خود ببرید. جدا از کفش مناسب همراه داشتن یک صندل یا کفش سبک هم می‌تواند در راه رفتن روی شن‌ها به شما کمک کند.

    با توجه به اینکه اقلیم این منطقه بیابانی است و همانطور که بالاتر هم گفته شد؛ اختلاف دمای شب و روز آن بالاست؛ حتما لباس گرم همراه داشته باشید. از دیگر لوازم مورد نیاز در این سفر می‌توان به بر عینک، کلاه و لباس سبک برای روز اشاره کرد. داشتن یک اسکارف برای زمان‌هایی که باد می‌وزد نیز به کارتان می‌آید. در آخر دوربین عکاسی یا موبایل خود را برای ثبت تصاویر زیبا از این سفر آماده کنید.

کلام آخر

    در مطلب دریاچه نمک حاج علی قلی کجاست، هر آنچه را که لازم بود درباره این جاذبه طبیعی استان سمنان بدانید بیان کردیم و درباره مسیر دسترسی، جاذبه‌های اطراف و دیگر اطلاعات مهم مربوط به آن حرف زدیم. اگر نکته دیگری درباره این موضوع وجود دارد که در این نوشته بدان اشاره نشد و یا اگر تجربه بازدید از دریاچه نمک علی قلی خان را دارید؛ حتما آن را با ما و دی گر خوانندگان به اشتراک بگذارید تا دیگران هم بتوانند از تجربیات شما استفاده کنند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و از خواندن آن لذت ببرید.
امتیاز دهی


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها