راهنمای جامع دستکش کوهنوردی و طبیعت گردی

زمان مطالعه: 4 دقیقه

انتخاب دستکش کوهنوردی فرآیندی است که نیاز به تجربه و دانش فنی کافی پیرامون آنها دارد، بنابراین در راهنمای جامع دستکش کوهنوردی و طبیعت گردی که در دکوول می‌خوانید  قصد داریم آگاهی کافی پیرامون آنچه که در انتخاب شما موثر خواهد بود بپردازیم.


فهرست:

دستکش کوهنوردی و طبیعت گردی

    دستکش کوهنوردی از جمله پوشاک مهمی در حوزه کوهنوردی و طبیعت گردی به شمار می‌رود که علاوه بر ایجاد پوشش مناسب برای محافظت از زخم‌های سطحی و عمیق می‌تواند در برابر برودت هوا یا شرایط محیطی خشن محافظ دستان ورزشکاران و طبیعت گردان باشد. با توجه به اهمیت دست­ها در انجام امور روزمره بدیهی است که با حفاظت از آنها می‌توان کارایی و عملکرد خود را نیز افزایش د اد.

اشکال مخلتف دستکش­های کوهنوردی و طبیعت گردی

    دستکش‌ها به شکل معمول به شکل پنج انگشتی طراحی می‌شوند و ما به دیدن این نوع از دستکش‌های کوهنوردی و طبیعت گردی عادت داریم اما باید بگوییم انواع متداولی از دستکش‌ها به شکل دو انگشتی و سه انگشتی نیز وجود دارند که با توجه به کاربری می‌توانید آنها را تهیه کنید. توصیه می‌کنیم بیشتر به کاربری که از آنها انتظار دارید  توجه کنید.

درباره انواع دستکش کوهنوردی زمستانه و پاییزه را در دکوول بخوانید.

در انتخاب دستکش به این موارد توجه کنید

  • در گام اول باید هدف خود از خرید دستکش را مشخص کنید. شرایط برودت، رطوبت و دمای هوا را تخمین بزنید. استفاده از مراجع دقیق برای شرایط هوایی از جمله مواردی است که باید قبل از برنامه به آن مراجعه کنید و وضعیت جوی را مشخص کنید. به تدریج و با کسب تجربه در این مسیر پیشرفت خواهید کرد.
  • در گام دوم هدف خود از رفتن به طبیعت را مشخص کنید. همانطور که می‌دانید فعالیت‌هایی که در طبیعت انجام می‌دهید تنوع بسیار زیادی را دارست. از سنگنوردی تا دره نوردی، از کوهنوردی در ارتفاعات بلند و هیمالیا تا پیاده روی در جنگل، غار پیمایی یا کوهنوردی در زمستان تنها بخشی از فعالیت‌هایی است که نیاز به پوشاک و به تبع آن نیاز به تجهیزات تخصصی آن رشته را داراست. بنابراین هدف شما مشخص کننده تجهیزاتی است که باید در اختیار داشته باشید.
  • گام سوم نیز انتخاب سیستم دستکش مناسب برای شرایطی است که در دو گام گذشته به آن اندیشیده‌اید.  دستکش بیس، دو لایه. دو انگشتی، پنج انگشتی، دستکش با انگشتان آزاد برای سنگنوردی و فرود و ... از جمله مواردی است که در پی آن حق انتخاب دارید. مسلما باید به مقایسه برندها و مدل‌های مختلف دستکش بپردازید و آنها را از لحاظ جنس، شرایط دمایی، مقاومت، ضد آب بودن و دیگر پارامترهای مهم مقایسه کنید.

انواع دستکش‌­های کوهنوردی

دستکش بیس

    معمولا باید به این نکته توجه کرد که هر چقدر دستکش حجیم و بزرگ و چند لایه باشه امکان کار کردن با آن نیز به همان اندازه مشکل‌تر و سخت‌تر خواهد بود. بنابراین دستکشی که کاملا چسبیده به دست شما باشد در عین حال که گرمایش کافی و حفاظت از دستان شما در برابر عوامل محیطی مانند سنگ و شاخ و برگ درختان یا حتی برف محافظت کند می‌توانید به راحتی به انجام تمام اموری که می‌خواهید بپردازید.

    معمولا دستکش‌ها از نوعی میکروپلار با کیفیت بالا ساخته می‌شوند که از ترکیب دو جنس پلی استر و اسپاندکس ساخته می‌شود. به عبارت دیگر این دستکش رو می‌توان مانند لباس بیس لایه اول نامید و به همین دلیل دارای تنفس کافی و امکان خشک شدن سریع نیز است تا به سلامت دستان شما نیز لطمه‌ای وارد نشود.

 آشنایی با دستکش بیس در دکوول بخوانید.

    در سال‌های اخیر با توجه به رشد علم و فناوری کارایی‌های جالبی نیز به این نوع از دستکش‌ها اضافه شده است، برای مثال تاچ اسکرین بودن انگشتان دستکش که به منظور کار با گوشی‌های هوشمند یا با دستگاه‌های GPS که دارای صفحه تاچ هستند تبیین و تولید شده است می‌تواند به محبوبیت این نوع از دستکش‌ها بیافزاید.

آشنایی با دستکش تاچ اسکرین را در دکوول بخوانید.

دستکش فلیس (پلار)

    این نوع از دستکش‌ها با هدف ایجاد گرمایش کافی در طی فعالیت ایجاد شده‌اند، اما باید توجه داشته باشید که این دستکش به خودی خود خاصیت ضد آب ندارد و در صورتی که در معرض آب قرار گیرد با جذب رطوبت خاصیت گرمایی خود را از دست خواهد داد. این دستکش‌ها را معمولا همراه با دستکش‌هایی که دارای لایه ضد آب یا گورتکس هستند مورد استفاده قرار می‌دهند.

آشنایی با دستکش پلار را در پایگاه داده دکوول بخوانید این دستکش مناسب تمام فصول است.

ضد آب (گورتکس)

    این نوع دستکش­ها از دولایه تشکیل شده‌اند. لایه رویی از جنس گورتکس و لایه زیرین از جنس پلار است، در واقع لایه بیرونی از خیس شدن دستان شما جلوگیری به عمل می‌آورد و لایه زیری نیز می‌تواند گرما و راحتی کافی برای دستان شما را به همراه داشته باشد. در بعضی از مدل‌های این دستکش این دو لایه به شکل مجزا هستند و حتی امکان استفاده جداگانه آنها نیز وجود دارد و در بعضی از مدل‌ها این امکان فراهم نیست و دستکش به شکل دو لایه باید مورد استفاده قرار گیرد.

    آشنایی با دستکش گورتکس که در دو الی سه لایه تولید می‌شونذ اطلاعات کامل را در دکوول بخوانید.

    همچنین باید توجه کرد این نوع از دستکش‌ها در انواع دولایه و سه لایه تولید می‌شود که با توجه به شرایطی که در آن فعالیت می‌کنید باید به انتخاب صحیح دستکش بپردازید. تکنولوژی‌های نوین کمک می‌کنند تا هر چه بیشتر تعداد لایه‌های این تجهیزات کاهش یافته و تجهیزات به سمت مقاومت بالا و وزن کمتر سوق پیدا کنند.

آشنایی با دستکش گورتکس که در دو الی سه لایه تولید می‌شونذ اطلاعات کامل را در دکوول بخوانید.

دستکش پر

    صعود به قلل ارتفاع بالا یا صعود در زمستان نیازمند داشتن تجهیزات مناسب با چنین شرایطی را داراست. دستکش‌های پر محبوبیت بسیار زیادی در این حوزه دارند و استفاده از آنها می‌تواند گرمایش بسیار خوبی را در شرایطی که برودت هوا بسیار بالاست ایجاد می‌کند. دستکش‌های پر غالبا به شکل دو انگشتی طراحی می‌شوند تا بتوانند بیشترین مقدار گرمایش و بیشترین مقدار محافظت از بدن را ایجاد کند.

    امروزه از دو نوع پر طبیعی و الیاف مصنوعی پریمالافت برای ایجاد گرمایش کافی در این نوع دستکش‌ها به کار گرفته می‌شوند. الیاف مصنوعی وزن کمتر و کارایی بهتری نسبت به پر طبیعی ثبت کرده‌اند و طرفداران محیط زیست نیز بیشتر طرفدار استفاده از این نوع الیاف هستند اما متعاقبا قیمت پریمالافت نیز بالاتر است. این نوع از دستکش‌ها از یک لایه محافظ بیرونی نیز بهره می‌گیرند تا خاصیت ضد آب بودن به این دستکش‌ها بیافزایند.

    همچنین باید توجه کنید که دستکش‌های پر در محدوده‌های دمایی مختلف تولید می‌شوند و می‌توان آنها را به دو نوع پر سبک و پر سنگین تقسیم بندی کرد. هر چقدر برودت هوایی که به فعالیت در آن می‌پردازید بیشتر باشد می‌توان گفت درصد پر و کیفیت پری که در دستکش شما به کار گرفته می‌شود نیاز باید بیشتر شود. در حین خرید به درصد پر دستکش و درصد پر به کرک توجه کنید، در مقاله‌ای جداگانه به این مساله مهم که در تهیه کیسه خواب و کت پر نیز اهمیت دارد خواهیم پرداخت.

دستکش ایمنی

    نمونه دیگر از دستکش­هایی که در کوهنوردی به خصوص در (سنگ‌نوردی، غارنوردی و دره‌نوردی) مورد استفاده قرار می­گیرد دستکش ایمنی است (لازم به ذکر است بعضی از افراد بعضا از دستکش‌های کار نیز بهره می‌گیرند). این نوع از دستکش‌ها در فرود بر روی طناب بسیار کاربردیست، چرا که از پوست دست در برابر سایش محافظت می­کند.

    در قسمت کف دست از پارچه به جنس کولار استفاده شده که مقاومت آن قسمت را بطور خوبی افزایش داده است. سر انگشتان، سه انگشت شصت، اشاره، میانی به اندازه یه بند انگشت برش داده شده است تا بتوان به راحتی به انجام کار فنی پرداخت، همچنین مچ دست دارای پارچه‌ای کشسان است که اندازه را تنظیم می­کند و پشت دستکش از نایلون تنفسی ساخته شده است که در مقابل سایش مقاومت بالایی دارد.