همه چیز درباره هارنس سنگنوردی و یخنوردی ویژه بانوان

تاریخ انتشار: 1403/1/29 - تاریخ آخرین تغییرات: 1403/3/2

همه چیز درباره هارنس سنگنوردی و یخنوردی ویژه بانوان

انتخاب هارنس مناسب، نیازمند تحقیق جدی و آزمون و خطای زیادی است. فرقی نمی‌کند که شما یک تازه‌کار هستید و به دنبال یک مدل همه‌ کاره برای شرایط مختلف می‌گردید، یا یک کوهنورد با تجربه که به دنبال به‌ روز رسانی تجهیزات خود هستید. به هر حال گزینه‌های پیش روی شما بسیار زیاد و متنوع هستند.
اینجا دکوول است و در مقاله‌ای دیگر قصد دارم به یکی از ضروری‌ترین تجهیزاتی که به عنوان یک کوهنورد، سنگنورد، یخنورد، دره نورد و هر جایی که کار با طناب وجود دارد به آن نیازمند است. پس کافی است با من همراه باشید و نظرات خودتون رو در آخر مقاله برای ما بنویسید. پیشاپیش از همراهیتون خوشحالیم.

 


آنچه میخواهید درباره همه چیز درباره هارنس سنگنوردی و یخنوردی ویژه بانوان بدانید:

ماجرای خرید هارنس

    خرید هارنس احتمالاً یکی از اولین خریدهایی است که شما هنگام شروع به سنگ‌وردی یا ورزش‌های دیگری که نیازمند این وسیله ارزشمند و مهم هستند، انجام می‌دهید و ممکن است در طول دوران سنگنوردی خود نیاز به تعویض چندین باره آن داشته باشید.  فرقی نمی‌کند که سنگنوردی اسپرت انجام می‌دهید یا به صعودهای بلند و چند طول طناب مشغول هستید. قطعا شما زمان زیادی را همراه با هارنس خود سپری می‌کنید، آویزان می‌شوید، در مناطق ورزشی قدم می‌زنید و بالا و پایین می‌روید.

    پیدا کردن مدلی که در همه این شرایط احساس راحتی به شما بدهد، ضروری است. ما سال‌ها تجربه سنگنوردی سپری کردیم و در این مقاله سعی می‌کنیم بخشی از تجربیات خودمان را که طبق بررسی‌های به دست آمده است به شما منتقل کنیم. پس در این مقاله قرار است با کلی نکات مهمی که در خرید هارنس به آن نیاز خواهید داشت مخصوصا برای شما بانوان عزیز را به قلم تحریر درآوردیم.

هارنس‌های سنگنوردی مخصوص بانوان

    اولین قدم در خرید هر مدل زنانه این است که مطمئن شوید این ویژگی در مدلی که قصد خرید آن را دارید و به دنبال آن هستید وجود دارد. مدت زیادی از ارائه مدل‌های مخصوص زنان نگذشته است، قبلا هارنس‌ها یونیکسس بودند و خانم‌ها هم مجبور بودند از مدل‌های ناراحت‌کننده‌ای که برای اندام مردان طراحی شده بود استفاده کنند. سرانجام، تعداد زنان سنگ‌نورد (و معترض) به اندازه‌ای زیاد شد که تولیدکنندگان تجهیزات شروع به ارائه مدل‌هایی کردند که برای فیزیک بدنی زنان مناسب بود و تناسب بیشتری با آناتومی آنان دارد.

    تفاوت زنان با مردان در چه چیزهایی است؟ اول، فاق خانم‌ها بلندتر است. یعنی  فاصله  بین جایی که حلقه‌های پا قرار می‌گیرند و جایی که کمربند هارنس روی آن قرار می‌گیرد، بیشتر است. دوم، پاهای خانم‌ها نسبت به کمرشان کمی حجیم‌تر از مردان است، بنابراین هارنس‌های مختص بانوان نیاز دارند تا در نسبت‌های متفاوتی از کمر به پا طراحی شوند. سوم، زاویه‌ای که استخوان‌های لگن در آن قرار می‌گیرند نیز در زنان با بدن مردان متفاوت است و همچنین بیشتر تغییر می‌کند. در واقع، همه این اندازه گیری‌ها در زنان بسیار متغیر بوده و بسیار بیشتر از مردان است.

    به طور کلی، بسیاری از بانوانی که تجربه استفاده از هارنس‌های مختص زنان را دارند بدون شک ترجیح آنها در مقابل پوشیدن هارنسی که برای هر دو گروه مردان و زنان است پوشیدن نوع تخصصی و منحصر به جنس آنهاست. پس اگر مردد هستید قطعا توصیه می‌کنیم نسبت به امتحان کردن هارنس‌های خودتان اقدام کنید.

درباره هارنس کوهنوردی برای بانوان با این مقاله از دکوول همراه باشید.

اندازه بالاتنه هارنس‌های زنانه

    بررسی‌ها نشان داده است که به طور کلی برای قد و هیکل‌های متفاوت زنان (چه فردی با قد کوتاه ۱۵۰ سانتی‌متر و سطح سنگنوردی ۵.۳ یا فردی با قد بلند ۱۸۰ سانتی‌متر و سطح سنگنوردی ۵.۹)  بلندای فاق بین ۱۷ تا ۲۰ سانتی‌متر داشتند. تقریباً یک‌چهارم از آن‌ها بالاتنه‌ای به اندازه ۱۵ سانتی‌متر داشتند و/یا ترجیح می‌دادند کمربند هارنس را بیشتر دور باسن خود به جای کمرشان ببندند، که اندازه‌گیری آن نیز  حدود ۱۵ سانتی‌متر بود.

    برای به دست آوردن قد بالاتنه خود، از استخوان لگن خاصره یا جایی که حلقه‌های پا قرار می‌گیرند تا کمر طبیعی خود، به طور معمول ناف شما، یا جایی که دوست دارید کمربند هارنس خود را ببندید، اندازه‌گیری کنید. شما به چه عددی می‌رسید در کامنت‌ها بنویسید که صحت مطالعه ما رو باقی هم متوجه بشن.

  • اگر قد بالاتنه شما ۱۷ تا ۲۰ سانتی‌متر است، پس در گروه  ۷۵ درصد از زنانی قرار می‌گیرید که مورد بررسی قرار گرفته‌اند و از مدل‌های زنانه برندهایی مانند Black Diamond، Mammut، Camp و Arc'teryx راضی خواهید بود.
  • اگر قد بالاتنه شما ۱۵ سانتی‌متر یا کمتر است، مدل‌های Petzl، Mad Rock و Edelrid را بررسی کنید، زیرا بالاتنه آن‌ها کمی کوتاه‌تر از سایر برندها است. گزینه دیگر شما برای بالاتنه کوتاه‌تر، خرید مدل‌های مردانه یا یونی‌سکس است.

    ممکن است هارنس‌های سنگنوردی زنانه همچنین دارای کمربندهای خمیده‌تری باشند که می‌توانند برای اندام زنانه راحت‌تر باشند. در نهایت، آن‌ها تمایل دارند با رنگ‌های روشن‌تر و اغلب « دخترانه‌تری» عرضه شوند، که ممکن است مورد پسند شما باشد یا نباشد. در نهایت، بهترین توصیه‌ای که می‌توانیم به شما بکنیم این است که چندین مدل مختلف مردانه و زنانه از تا آنجا که می‌توانید برندهای مختلف را امتحان کنید تا ببینید کدام یک برای شما بهتر کار می‌کند.

راهنمای سایز هارنس‌های سنگنوردی

    هارنس‌های سنگنوردی معمولا در چهار سایز مختلف، از بسیار کوچک تا بزرگ عرضه می‌شوند. هر تولیدکننده‌ای ایده خاص خود را در مورد اندازه‌گیری‌های مربوط به هر سایز دارد و معمولاً این اطلاعات را در وب‌سایت خود نمایش می‌دهد. هنگام تعیین سایز، توصیه می‌کنیم ابتدا آن را با سبک‌ترین لباسی که برای سنگنوردی می‌پوشید، مانند ساق و تاپ برای باشگاه یا یک روز گرم، امتحان کنید و مطمئن شوید که کمربند می‌تواند تقریباً به طور کامل بسته شود. این به شما فضای بیشتری برای پوشیدن لایه‌های زیرین در روزهای سردتر می‌دهد.

راحتی هارنس‌های سنگنوردی

    در بررسی «بهترین هارنس سنگنوردی برای زنان»، ما زمان زیادی را صرف بحث در مورد راحتی می‌کنیم، اما دوباره به اهمیت این ویژگی هنگام خرید هارنس اشاره خواهیم کرد. شما ممکن است مدلی را پیدا کنید که تمام ویژگی‌های اضافی مورد علاقه شما و یک طراحی فوق العاده با فناوری بالا را داشته باشد، اما اگر آویزان شدن با آن ناراحت کننده باشد، پس چه فایده‌ای دارد؟

    برای مثال، در سطح جهان محبوبیت هارنس Arc'teryx AR-385a بسیار زیاد است و بسیاری راجع به راحتی آن در هنگام بالا رفتن، رفتن به مسیرهای کوهپیمایی انجام سنگنوردی سخن گفته‌اند اما در حین فرود و پاندولی تسمه‌های بسیار نازک آن اصلا راحتی کافی را برای شخص صعود کننده ایجاد نمی‌کند. پس استفاده از این هارنس چه فایده‌ای می‌تواند داشته باشد عملا. باید در نظر بگیرید که در شرایط مختلف چه در صعود و چه در فرود با توجه به کاربری مورد انتظار شما راحتی کافی وجود داشته باشد.

درباره راهنمای انتخاب مناسب هارنس کوهنوردی برای بانوان با این مقاله از دکوول همراه باشید.

حلقه های پای هارنس‌های سنگنوردی

    هارنس‌ها با انواع مختلفی از سبک‌های حلقه‌های پا عرضه می‌شوند – از انواع کاملاً ثابت، تا نیمه قابل تنظیم، تا کاملاً قابل تنظیم. اینکه کدام سبک را ترجیح می‌دهید یک اولویت شخصی است و همچنین بستگی به این دارد که چه سبک سنگنوردی را بیشتر انجام می‌دهید.

    برای برخی، یک سگک اضافی و بال زدن نوار در برابر ران یا فشار دادن به پاها هنگام صعود تنوره‌ای مانند، می‌تواند آزار دهنده باشد. از طرف دیگر، یک حلقه پای محدود کننده نیز می‌تواند آزاردهنده باشد. همچنین، اگر قصد دارید از هارنس خود برای صعودهای ورزشی تابستانی استفاده کنید، جایی که ممکن است فقط ساق یا شورت بپوشید، و برای یخ‌نوردی یا سنگنوردی آلپی در زمستان، که چند لایه لباس اضافه می‌شود، یک حلقه پای قابل تنظیم ضروری است.

    علاوه بر این، همانطور که در بالا ذکر شد، پهنای ران زنان نسبت به کمرشان متفاوت است پس قابل تنظیم بودن آن شاید مزیت بزرگی به شمار رود. یک حلقه پای ثابت عالی است، اما تنها در صورتی که به درستی اندازه ما باشد. خانم‌هایی که پاهای بزرگ‌تری نسبت به دور کمرشان دارند، ممکن است در پیدا کردن حلقه پایی که مناسب آن‌ها باشد با مشکل مواجه شوند، بنابراین یک حلقه پای قابل تنظیم یک گزینه عالی است.

حلقه‌های پای هارنس‌های Arc'teryx

    به طور کلی، با توجه به بررسی‌های انجام شده هارنس‌های Arc'teryx دارای مقاوم‌ترین حلقه‌های پای ثابت هستند و تنها برای افرادی با لاغرترین پاها مناسب هستند. به نظر می‌رسد Mammut و Black Diamond فضای بیشتری را در حلقه‌های پای خود ایجاد کرده‌اند. بسیاری از مدل‌های Black Diamond دارای ویژگی trakFIT هستند که به کمی قابلیت تنظیم در حلقه پای الاستیکی ثابت اجازه می‌دهد.

    هارنس‌هایی با این ویژگی معمولا در بین خانم‌ها پر طرفدار است و از مواردی بسیار پر فروش به شمار می‌رود، زیرا بدون اضافه کردن یک سگگ بزرگ و اضافه وزن امکان کمی تنظیم را نیز ایجاد می‌کند.

حلقه‌ های ابزار هارنس‌های سنگنوردی

    چندین جنبه در مورد حلقه‌های ابزار وجود دارد که باید در نظر گرفت، مهمترین آنها محل قرارگیری آنهاست. اگر آنها برای دسترسی آسان روی کمربند قرار گرفته باشند، هنگام صعود – چه سرطناب باشید چه ابزارها را جمع‌آوری کنید – احساس راحتی خواهید کرد. در حالی که اکثر سنگ‌نوردان ورزشی عمدتاً از حلقه‌های ابزار جلویی استفاده می‌کنند، سنگ‌نوردان سنتی باید به همه چهار حلقه، به خصوص در صورت آویزان کردن ابزار روی کمربندشان و نه یک تسمه ابزار جداگانه، دسترسی آسان داشته باشند. 

    بر طبق بررسی‌هایی که انجام شده است و کامنت‌هایی که دریافت کردیم به این ترتیب است که حلقه‌های عقبی در مدل هارنس‌های Petzl Luna و Selena آنقدر عقب هستند که دسترسی به آنها بسیار سخت است در حین صعود. در مقابل کامنت‌های دریافت شده از مدل‌های مختلف هارنس‌های Black Diamond زیادبود، زیرا همه حلقه‌های آنها بیشتر به سمت جلوی کمربند قرار دارند.

بهتر است ابزارهای خود را روی کمربند یا تسمه ابزار آویزان کنید؟ 

    بستگی به ترجیح شخصی شما دارد، اما همچنین باید صعودی را که قرار است انجام دهید در نظر بگیرید. تسمه ابزار به شما این امکان را می دهد که هنگام جمع آوری ابزار، آنها را بر اساس سایز دوباره مرتب کنید و بسته به شرایط مسیر، از یک طرف بدن به طرف دیگر حرکت دهید. بنابراین، اگر نیاز دارید سمت چپ خود را وارد یک تنوره یا مسیری کنید، می‌توانید تسمه را در سمت راست خود قرار دهید.

    حمل کردن یک تسمه ابزار با اندازه کامل به معنای وزن اضافی و یک ابزار اضافی است، بنابراین اگر دوست دارید ابزار را روی تسمه جمع آوری کنید یا استفاده کنید، یک گزینه این است که از یک استرپ آلپاین برای جمع آوری ابزار هنگام تمیز کردن استفاده کنید. این کار باعث کاهش تجهیزات اضافی می شود و به شما امکان می دهد تا در مسیر، ابزار خود را در هر کجا که می خواهید آویزان کنید.

    مورد مهم دیگری که در مورد حلقه‌های ابزار باید در نظر گرفت، سهولت اتصال است. بررسی‌هایی که انجام شده است به این شکل است که حلقه‌های ابزاری که با پلاستیک سخت پوشانده شده، شکل خود را به خوبی حفظ کرده و اتصال ابزار به آن‌ها بسیار آسان است. تمام مدل‌هایی که ما آزمایش کردیم، حلقه‌های ابزار سختی دارند، برخی با پلاستیک در بیرون، یا در مورد Petzl، حلقه‌های سفت و سخت با روکش پارچه‌ای.

    در این مورد هارنس‌های  Arc'teryxحلقه‌های سفت و سختی دارند که در نقطه اتصال به کمر انعطاف‌پذیر است. اتصال به آن‌ها آسان است، و اگر کوله‌پشتی را روی هارنس خود بگذارید، حلقه‌های ابزار به راحتی جمع می‌شوند و به پشت شما فشار نمی‌آورند. همه مدل‌های Black Diamond دارای حلقه‌های ابزار کاملاً سختی هستند که به راحتی زیر کوله قرار نمی‌گیرند.

    مورد ناامید کننده‌ای که برای افراد ظریف وجود دارد این است که در مدل‌های سایز خیلی کوچک (ایکس اسمال) اغلب فضای کافی برای چهار حلقه ابزار وجود ندارد. این موضوع می‌تواند به خصوص در سنگنوردی سنتی آزاردهنده باشد، زیرا سه حلقه ابزار همیشه از نظر فضا کافی نیستند.  مدل Misty Mountain Silhouette همچنان موفق می‌شود چهار حلقه را روی کمربند جای دهد و گزینه مناسبی برای خانم‌های سنگ‌نورد سنتی در اندازه‌های کوچک به شمار می‌رود.

بررسی حلفه های هارنس کوهنوردی زنانه در این مقاله از دکوول بخوانید.

حلقه پشتی هارنس (Haul Loops) یا حلقه حمل بار

     هارنس‌های سنگنوردی گزینه‌های زیادی برای حلقه‌های حمل بار در پشت دارند. برخی از مدل‌ها فقط یک حلقه کوچک به سبک p-cord دارند. برخی دیگر حلقه‌های متعدد دارند و یکی از آنها برای ۱۲ کیلونیوتن رتبه‌بندی شده است. Arc'teryx مسیر مخالف را در پیش گرفته است و گفته است که مدل‌های آن‌ها روی هر دو حلقه حمل بار و حلقه‌های ابزار دارای رتبه ۰ کیلونیوتن هستند.

    از سوی دیگر، Metolius هر جزء از مدل‌های خود را برای داشتن استحکام کامل، از جمله حلقه‌های ابزار و حلقه حمل بار، مهندسی می‌کند. حتی کش حلقه پا نیز دارای رتبه ۶.۶ کیلونیوتن است. این هدف برای جلوگیری از حوادث گاه به گاهی است که زمانی رخ می دهد که یک فرد مبتدی به جای حلقه حمایت، خود را به حلقه‌های ابزار قلاب می‌کند. صرف نظر از رتبه‌بندی، ما دوست داریم حداقل یک یا دو نقطه اتصال در قسمت عقب داشته باشیم، به خصوص زمانی که به صورت سنتی بالا می‌رویم، برای وصل کردن خط تگ، کفش، یا سیستم لنگرگاه و غیره.

سگک‌ها

    امروزه تقریباً همه هارنس‌های سنگنوردی به نوعی سگک قفل‌شونده خودکار مجهز هستند. این سگک‌ها بسیار محبوب هستند، زیرا استفاده از آن‌ها آسان است. همچنین ایمن هستند زیرا نمی‌توانید بستن دوباره آن را فراموش کنید و بستن آن‌ها نیز سریع است. گاهی اوقات ممکن است احساس کنید که این سگک‌ها کمی در طول روز شل می‌شوند، اما تنها چیزی که لازم است قبل از شروع مسیر بعدی، کمی سفت‌تر بستن آن‌ها است. ما هر زمان که ممکن باشد این ویژگی را ترجیح می‌دهیم و همه مدل‌ها در این بررسی به‌روز شده با یک سگک قفل‌شونده خودکار عرضه شدند.

شل شدن کش حلقه‌های پا

    برای اکثر زنان، توانایی رها کردن حلقه‌های پای هارنس یک ویژگی حیاتی است.  بیرون آمدن از هارنس با تقلا کردن در هنگام نیاز به دستشویی، دست و پاگیر است، یا در یک صعود چند طول طناب، به سادگی غیرممکن است.  تمام مدل‌هایی که ما آزمایش کردیم دارای این ویژگی هستند، برخی با سگک‌های بسیار آسان و برخی با قفل‌های قلاب که اتصال مجدد آنها سخت است.

    یکی از مورد علاقه‌های ما سگک ضامن‌دار Petzl بود که جدا کردن و اتصال مجدد آن با یک دست آسان بود. با این حال، این سگک هنگام صعود مسیرهای تنوره مانند، یک نقطه فشار روی پشت ایجاد می‌کند. مدل‌های Black Diamond دارای یک نقطه اتصال جداگانه برای هر حلقه پا هستند که دست و پا گیرتر است، اما قلاب‌ها کوچک و کم‌حجم هستند.

    اگر دردسر اتصال مجدد حلقه‌های پا شما را آزار می‌دهد، قبل از پایین آوردن شلوار، تمرین کنید تا فقط کش را به بیرون پاهای خود بکشید. هنگامی که این حرکت را کامل کردید، به ندرت نیاز به جدا کردن حلقه‌های پا خواهید داشت.

وزن و قابلیت فشرده سازی

    صخره نوردان به طور معروفی وسواس زیادی به وزن دارند، چه روی بدنشان و چه روی رک‌هایشان. از مدل‌های مختلفی که آزمایش کردیم، محدوده وزن بین ۱۱ تا ۱۵ اونس (معمولا 300 تا 450 گرم) بود، در حالی که Misty Mountain Silhouette سنگین‌ترین هارنس بود. آیا می‌توانیم بین سبک‌ترین و سنگین‌ترین تفاوت قائل شویم؟ به احتمال زیاد نه. 

    پنج اونس (صد گرم)، کمتر از وزن دو عدد کارابین HMS یا سیب و باری است که برای ناهار همراه دارید. یک صخره‌نورد حرفه‌ای مسابقات ممکن است با این موضوع مخالف باشد، اما برای اکثر ما، این موضوع موردی خاص برای چانه زدن نخواهد بود. در عوض، ممکن است بخواهید در نظر بگیرید که چقدر می‌تواند جمع و جور شود، به خصوص زمانی که به صعودهای طولانی آلپی می‌روید، جایی که می‌خواهید کوچکترین کوله پشتی ممکن را حمل کنید.

    در اینجا، Arc'teryx AR-385a و FL-355، که در کیفی به نصف اندازه اکثر مدل‌ها قرار می‌گیرند، انتخابی عالی هستند.

درباره ویژگی های هارنس زنانه با این مقاله از دکوول همراه باشید.

ویژگی های ایمنی هارنس‌های سنگنوردی

    اکثر هارنس‌های سنگنوردی دارای ویژگی‌های اضافی برای افزایش ایمنی کاربر هستند. به ویژگی‌هایی که برای شما مهم‌تر هستند توجه کنید:

  • سگک‌های قفل‌شونده خودکار: این نوع سگک‌ها ایمن و راحت هستند زیرا استفاده از آن‌ها آسان است و نمی‌توانید فراموش کنید آن‌ها را دوبار ببندید.
  • نشانگرهای رنگی روی نقاط اتصال کلیدی: این نشانگرها با ساییدگی شروع به نمایش می‌کنند و به شما اطلاع می‌دهند که چه زمانی باید هارنس را تعویض کنید. (Mammut و Arc'teryx)
  • نقاط اتصال تقویت‌شده: این نقاط، اصطکاک با طناب را در جایی که بیشترین اهمیت را دارد، کاهش می‌دهد. (Mammut و Edelridl)

طول عمر و نگهداری از هارنس‌های سنگنوردی

    در نهایت همه چیز فرسوده می‌شود و طول عمر هارنس سنگنوردی شما به طور معمول بیشتر با میزان استفاده مرتبط است تا زمان. ما برخی از سنگنوردان حرفه‌ای با استفاده مداوم از هارنس هستند که هر شش ماه تا یک سال هارنس جدیدی می‌خرند، و برخی از سنگ‌نوردان آخر هفته‌ای که یک مدل را برای یک دهه پوشیده‌اند. اکثر تولیدکنندگان توصیه می‌کنند هر پنج سال یکبار آن را تعویض کنید، زیرا مواد به مرور زمان خراب می‌شوند.

    شما باید هر چند وقت یکبار هارنس سنگنوردی خود را از نظر علائم سایش به خصوص در ناحیه کمربند و حلقه حمایت بررسی کنید. برخی از مدل‌ها دارای نخ‌های نشانگر سایش هستند که در حلقه حمایت دوخته شده‌اند. اگر حلقه حمایت به اندازه‌ای ساییده شده باشد که شروع به دیدن رنگ قرمز کنید، زمان بازنشستگی آن فرا رسیده است.

    گاهی اوقات هارنس‌های ما از نظر ساختاری مشکلی ندارند، اما آنقدر کثیف و بدبو هستند که دیگر نمی‌توانیم آن‌ها را تحمل کنیم. تمیز کردن دوره‌ای به جلوگیری از این مشکل کمک می‌کند، و همچنین اجازه می‌دهد تا در صورت عرق کردن، قبل از اینکه آن را در کوله‌پشتی خود قرار دهید و تا آخر هفته بعد که بیرون می‌روید فراموشش کنید، خشک شود.

    شما باید دستورالعمل‌های شستشو را برای مدل خاص خود به دقت دنبال کنید، که به طور کلی شامل استفاده از صابون ظرفشویی ملایم یا صابون بدن به جای مواد شوینده لباسشویی، و همچنین چرخه‌های ملایم و خشک کردن در فضای باز و سایه است. همچنین، اگر قصد دارید هارنس سنگ نوردی خود را برای مدتی، مثلاً در حالی که زمستان را به اسکی می‌گذرانید، نگهداری کنید، بهتر است آن را در کمد آویزان کنید تا اینکه در ته کیفی در زیرزمین یا گاراژ مرطوب قرار دهید.

    اگر هر روز در زمان سنگنوردی چند دقیقه را با نگرانی صرف بررسی حلقه حمایت خود می‌کنید و به تعویض هارنس خود فکر می‌کنید، فقط به دنبال آن بروید و یک هارنس جدید تهیه کنید! استرس ارزشش را ندارد، و اگر یک قطعه از تجهیزات سنگنوردی وجود دارد که می‌توانید برای تعویض آن کمی هزینه کنید، آن هارنس است.

    در حالی که شما به طور منظم افرادی را خواهید دید که نصف هارنس آن‌ها با چسب برق پوشیده شده است، این کار عاقلانه‌ای نیست. با در نظر گرفتن اینکه برخی از مدل‌ها چقدر مقرون به صرفه هستند، به نظر می‌رسد استفاده از آن‌ها بعد از فرسودگی معقول، احمقانه و بی‌ملاحظه است.

درباره نحوه نگهداری هارنس کوهنوردی زنانه با این مقاله از دکوول همراه باشید.

کلام آخر

    در یکی دیگر از مقالات جامعی که برای شما نگارش کردیم نکات بسیار مهمی را برای شما به ارمغان آوردیم. نکاتی چون نگهداری از هارنس، دلیل اینکه یک هارنس مشخص با توجه به جنسیت خود تهیه کنید و نکات بسیاری دیگری که مطرح شدند. حال نوبت شماست که سوالات احتمالی خودتان را از ما بپرسید و آنها را در بخش کامنت مطرح کنید که شاید سوال کوهنوردان و سنگنوردان دیگر هم باشد و وظیفه ما پاسخ به آن خواهد بود. اینجا دکوول است با ما همراه باشید.


یوسف تقی زاده
یوسف تقی زاده

علاقه شخصی من به کوهنوردی و صعودهای بلند هیمالیایی منجر شد که به شکل حرفه‌ای این ورزش رو دنبال کنم و به سمت مربی شدن و راهنمای کوهستان شدن برم.