همه چیز درباره اسلینگ

تاریخ انتشار: 1401/5/23 - تاریخ آخرین تغییرات: 1403/3/3

اسلینگ یا Quickdraws به تسمه محکمی گفته می‌شود که دو کارابین را به دو سر آن وصل کرده‌اند. در اصطلاح عامیانه سنگ‌نوردان به ترکیب تسمه و کارابین (اسلینگ) می‌گویند. در این مطلب قصد داریم سیر تا پیاز را درباره این وسیله سنگ‌نوردی بررسی کنیم. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.


آنچه میخواهید درباره همه چیز درباره اسلینگ بدانید:

معرفی اسلینگ

    اسلینگ را باید وسیله‌ای دانست که برای سنگ‌نوردی از آن استفاده می‌شود. این وسیله را از یک طرف داخل رول‌های روی دیواره‌های طبیعی و مصنوعی کار می‌کنند و از طرف دیگر طناب سنگ‌نورد درون آن قرار می‌گیرد. در این حالت اگر سنگ‌نورد سقوط کند، رابط میانی او و طناب حمایت است و باعث جلوگیری از سقوط نهایی سنگ‌نورد خواهد شد.

    طناب را باید در کارابین خم قرار داد و کارابین صاف هم به حمایت میانی متصل خواهد شد. این وسیله در برابر فشار مقاومت بسیار بالایی دارد و در زمان سقوط سنگ‌نوردان می‌توانند تا چند تن فشار را تحمل نمایند. بیشتر از اینکه اسلینگ‌ها پاره و یا شکسته شوند؛ رول‌ها از دیواره کنده می‌شوند. اسلینگ می‌تواند در بستن دور کمر یک صخره، اتصال به سایر تجهیزات، نصب کارگاه، جلوگیری از شکست طناب، ایجاد توازن در بازوهای کارگاه یا رد کردن طناب استفاده شود.

درباره انواع اسلینگ و سایزهای مختلف آن در دکوول بخوانید.

مقایسه انواع اسلینگ

    اسلینگ‌ها به منظور استفاده در موارد متعدد، در ابعاد و اندازه‌های مختلف تولید می‌شوند، اسلینگ‌هایی که از آنها در صعودهای سنگ‌نوردی استفاده می‌کنند؛ معمولا دوخته شده و در اندازه های ۱۵ یا ‏‏۲۰ یا ۳۰ هستند. همچنین اسلینگ‌های بلند معمولابرای حمایت و زدن کارگاه استفاده می‌شوند و از اسلینگ‌های هم کوتاه معمولا برای حمایت‌های میانی و اتصال طناب استفاده می‌کنند.

    این تست که توسط آزمایشگاه فنی شرکت DMM به انجام رسیده در مرحله اول تسمه‌های نایلونی و داینیما را از برج آزمایش با وزنه 80 کیلوگرمی با فاکتور سقوط یک و دو مورد آزمایش قرار داده‌ است. در مرحله بعدی به هر یک از اسلینگ‌ها یک گره اضافی کرده (Overhand) و بار دیگر آزمایش تکرار خواهد شد. نتایج به دست آمده از این آزمایش بسیار مهم و قابل توجه است. لازم به ذکر است که در این تست فشار وارده را به صورت انجام داده‌اند.

F1- F2

نو ع اسلین گ 

گره

طول اسلینگ

طول سقوط

نتیجه

F1

Dyneema 11MM

120CM

 120CM

تحمل بار

F1

Nylon 16MM

-

120CM

120CM

تحم ل بار

F1

Dyneema 11MM

Overhand

120CM

120CM

عدم تحمل

F1

Nylon 16MM

Overhand

120CM

120CM

تح مل بار

F2

Dyneema 11MM

-

120CM

240CM

عدم تحمل

F2

Nylon 16MM

-

120CM

240CM

تح مل بار

F2

Dyneema 11MM

Overhand

120CM

240CM

ع دم تحمل

F2

Nylon 16MM

Overhand

120C M

240CM

عدم تحمل

    همانطور که ذکر شد، از این تست نتایح جالب توجهی به دست آمده است. اسلینگ داینیما در فاکتور یک با اعمال گره سردست توانایی تحمل بار را ندارد. اسلینگ داینیما در فاکتور دو توانایی تحمل بار را ندارد.

انواع اسلینگ و مزایا و معایب آنها را در دکوول بخوانید.

انواع اسلینگ و مزایا و معایب آنها

    تسمه‌های داینیما چند سالی هست وارد بازار شده و بسیاری ترجیح می‌دهند این تسمه‌ها را جایگزین تسمه‌های نایلونی کنند. استفاده از این اسلینگ‌ها در دیوارنوردی بسیار پر طرفدار است، وزن کم، قدرت یکسان و موارد دیگری که در جدول های زیر آمده همگی عوامل مهمی هستند که در انتخاب اسلینگ نقش دارند. در این بخش مزایا، معایب و بهترین شرایط استفاده از این دو نوع اسلینگ را برسی می کنیم.

 

   

Nylo

مزایا

معایب 

بهترین شرایط استفاده

ارزان تر است

حجم زیاد 

کارگاه ها

رنگ بندی متنوع

وزن بالا

کوئیک دراو های اس پرت

پویا تر هنگام سقوط

 جذ ب آب زیاد

شرایطی که سقوط ها پر تکرار است

باز شدن آسان آن بعد از اعمال وزن

   

آزاد بودن متراژ آن برای خرید

   

 

 Dyneema

مزایا

معایب

بهترین شرایط استفاده

قدرت بالا  در مقابل وزن کم

قیمت بالا  

سبک آلپاین

جذب آب کم تر

حداقل کشش در کاهش تاثیر سقوط

 زمانی که وزن و حجم پایین واقعا مهم است

حمل راحت‌‌تر-توسعه پذیری بیشتر

نقطه ذوب پایین تر

 

سبک تر، نازک تر، انعطاف بیشتر

کا هش قدرت با گره زدن

 

مقاوم در برابر اشعه UV

سخت باز شدن آن بعد از اعمال وزن

 
 

پی نوشت

1- تسمه های دایناما و یا داینیما ساخته شده از الیاف داینکس هستند.

2- بهتره یادمون باشه هر نوع ابزار برای هدف خاصی طراحی شده و کمتر پیش میاد جایگزینی به صورت کامل و صد در صد وجود داشته باشه.

3- یک مورد دیگه از معایب داینیما آسیب پذیری بیشتر است.

انواع تسمه

دیسی چین: دیسی چین از تجهیزات صخره نوردی می باشد. دیسی چین در واقع اسلینگی دوخته شده است که برای متصل کردن فرد به ابزار جدید کار گذاشته می شود و به عنوان بخشی از وسایل بالا رفتن از صخره به کار می رود. 

نوار تسمه (Tape): نوار یا تسمه برای استفاده در کارگاه ها و حمایت های میانی استفاده می شود و با توجه به عرض٬ طول٬ ضخامت٬ یک لا و دولا بودن دارای مقاومت های گوناگونی است.