نهارخوران

زمان مطالعه: 3 دقیقه

وقتی نام جاذبه‌های گردشگری استان گلستان و شهرستان گرگان به میان می‌آید، پارک جنگلی نهارخوران اولین چیزی است که در ذهن نقش می‌بندد. در واقع این منطقه را باید معروف‌ترین و مشهورترین جاذبه گردشگری استان گلستان دانست. اگرچه شاید دیگر کسی را نتوان یافت که نام پارک جنگلی نهارخوران را نشنیده باشد، اما چقدر درباره جزئیات این جاذبه گردشگری اطلاع دارید؟ پارک نهارخوران در واقع جنگلی در هشت کیلومتری گرگان است که از تفرجگاه‌های محبوب در ایران به شمار می‌رود. این منطقه از جنگل‌های هیرکانی به شمار می‌رود و حدود 40 میلیون سال قدمت دارد. هوای مطبوع، امکانات رفاهی و تفریحی مانند شهربازی و همچنین زیبایی بی‌نظیر طبیعی از جمله عواملی است که این پارک جنگلی را میان گردشگران و بومیان محبوب کرده است. در این مطلب قصد داریم همه چیز درباره پارک جنگلی نهارخوران را بررسی کنیم. ابتدا به معرفی این منطقه خواهیم پرداخت. سپس درباره موقعیت جغرافیایی و امکانات تفریحی و رفاهی این پارک حرف خواهیم زد. در نهایت نیز اطلاعات مهم دیگر مانند مسیر دسترسی، محل اقامت و جاذبه‌های اطراف آن را بررسی می‌کنیم. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.


معرفی پارک جنگلی نهارخوران

    پارک جنگلی نهارخوران یکی از جاذبه های گردشگری استان گلستان است که بخشی از جنگل‌های 40 میلیون ساله هیرکانی به حساب می‌آید و از محبوب‌ترین تفریحگاه‌های مردم در استان گلستان به شمار می‌رود. بهترین زمان بازدید از این جاذبه گردشگری فصل تابستان است زیرا هوای خنک و مطبوعی در این فصل منطقه را فرا گرفته است.

    جنگل نهارخوران در حال حاضر 168 هکتار مساحت دارد و داخل آن رودخانه زیارت قرار گرفته که به عنوان تنها رودخانه این منطقه به حساب می‌آید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این رودخانه 40 کیلومتری یکی از منابع اصلی تامین آب شهرستان گرگان است. در دل پارک نهارخوران می‌توانید چندین چشمه را نیز مشاهده کنید. معروف‌ترین آنها سفید چشمه نام دارد که در ارتفاعات پارک جنگلی نهارخوران قرار گرفته است.

پاییز در جنگل‌های ناهارخوران از جاذبه های گردشگری شهر گرگان

    اگر برای تفریح در استان گلستان بازدید از پارک جنگلی نهارخوران را انتخاب کردید، به هیچ عنوان پیاده‌روی در این منطقه را فراموش نکنید. پیاده‌روی، جنگل‌نوردی و کوهنوردی یکی از مهم‌ترین و جذاب‌ترین تفریحاتی است که می‌توان در نهارخوران انجام داد. در دل این پیاده‌روی و با طی کردن پله‌های سنگی قدیمی می‌توانید خود را به سفید چشمه برسانید و از آن نیز بازدید کنید. بازدید از این چشمه و دیدن مناظر چشم‌نواز در مسیر رسیدن به آن، یقینا لذت سفرتان را دوچندان می‌کند.

    درباره وجه تسمیه این پارک جنگلی نیز باید گفت، براساس شنیده‌ها در زمان قدیم حجاجی که برای زیارت به مشهد مقدس یا مکه می‌رفتند، از مسیر کوه‌های جنوب گرگان باز می‌گشتند. آنها در منطقه نهارخوران کنونی برای صرف نهارخوران توقف می‌کردند. به نظر می‌رسد به همین دلیل است که نام پارک جنگلی نهارخوران روی این منطقه مانده است.

پوشش گیاهی و جانوری در پارک جنگلی نهارخوران

    پارک جنگلی نهارخوران در جنوب شهر گرگان قرار دارد. در ابتدای امر این منطقه خارج از محدوده شهر بوده اما امروزه به دلیل افزایش جمعیت و گسترش محدوده شهری به گرگان پیوسته است. در واقع باید حدود 17 دقیقه یا هشت کیلومتر را طی کنید تا از این منطقه جنگلی به مرکز شهر گرگان برسید.

    درباره وضعیت پوشش گیاهی نهارخوران، باید ابتدا به این مساله اشاره کرد که همین توسعه بی‌برنامه شهر گرگان و در جریان آن جنگل‌زدایی و استفاده نادرست از منابع طبیعی، آسیب‌های فراوانی را به پوشش گیاهی جنگل نهارخوران وارد کرده و به تناسب آن پوشش جانوری را نیز تحت ثاثیر قرار داده است.

پوشش گیاهی متراکم در جنگل ناهارخوران از جاذبه های گردشگری استان گلستان واقع در جنوب شهر گرگان

    پوشش گیاهی جنگل نهارخوران از نوع خزری و جنگل‌های هیرکانی محسوب می‌شود و متراکم است. اگرچه درختان غیربومی نیز در این جنگل یافت می‌شود اما بیشتر گیاهان آن بومی هستند و این گیاهان عبارتند از: گیلاس وحشی، درختچه‌های تمشک، درختان بلوط، ماگنولیا، کاج، سرو، درختان انجیلی، ازگیل، شمشاد، کاج، سرو، بید مجمون و ...

    همچنین حیواناتی نظیر شغال، راسو، سنجاب، شاهین، موش، دارکوب، دم جنبانک، جغد، گنجشک، کلاغ، سار، مارکولک، شاهین و ... نیز پارک جنگلی نهارخوران را به عنوان محل زندگی و زیستگاه خود انتخاب کرده‌اند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت، با وجود آسیب‌هایی که تاکنون بر این منطقه وارد شده، هنوز هم از نظر پوشش گیاهی و جانوری ارزشمند است.

امکانات تفریحی و رفاهی پارک جنگلی نهارخوران

    نهارخوران در واقع یک پارک جنگلی به حساب می‌آید و بدیهی است که چنین مکانی تعدادی امکانات تفریحی و رفاهی در اختیار خیل عظیم گردشگر و بازدیدکننده بومی، قرار دهد. در ادامه برخی از این امکانات رفاهی و تفریحی را با هم بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

  • رستوران و کافه: در پارک جنگلی نهارخوران شماری رستوران و کافه وجود دارد که شما می‌توانید وعده‌های غذایی خود را در این مکان‌ها نوش‌جان کنید و یا وقتی از پیاده‌روی در پارک خسته شدید، برای استراحت به سراغ یکی از این کافه‌ها بروید. این رستوران‌ها، کافه‌ها و فست فودها در بلوار نهارخوران قرار دارند.
  • آبشار مصنوعی: یکی از امکانات تفریحی و جاذبه‌ های گردشگری جنگل نهارخوران آبشاری مصنوعی است که در این منطقه قرار دارد. ارتفاع این آبشار مصنوعی به 12 متر می‌رسد.
  • سایت ورزشی: یکی دیگر از امکانات تفریحی این منطقه سایت ورزشی است که  امکانات ورزشی بسیار خوبی را در اختیار شما قرار می‌دهد.
  • شهربازی: همچنین یک شهربازی در پارک جنگلی نهارخوران وجود دارد که در ناحیه پارادایز قرار گرفته و می‌تواند لذت بازدید شما را دو چندان کند.
  • تپه بابا طاهر: یک تپه مزین به نام بابا طاهر هم در این مکان تعبیه شده که شما می‌توان از بلندای آن منظره زیبای اطراف را تماشا کنید و پارک جنگلی نهارخوران را زیر پای خود حس نمایید. از دیگر امکانات تفریحی و رفاهی موجود در این منطقه می‌توان به ایستگاه اتوبوس چتری و تپه نورالشهدا اشاره کرد.

کلام آخر

    در مطلب همه چیز درباره پارک جنگلی نهار خوران هر آنچه باید درباره این جاذبه گردشگری مهم در استان گلستان بدانید را بررسی کردیم. پس از معرفی مختصر نهارخوران، پوشش گیاهی و جانوری و امکانات تفریحی و رفاهی آن را بررسی نمودیم. در حال حاضر وقت آن رسیده که برای بازدید از این جاذبه گردشگری اقدام کنید. فقط چند نکته مهم باقی می‌ماند که در ادامه بدان اشاره خواهیم کرد.

  • نکته اول: درباره مسیر دسترسی به پارک جنگلی نهارخوران است. برای بازدید از این جاذبه گردشگری، ابتدا باید به شهر گرگان بروید. این منطقه در جنوب شهر قرار دارد اما برای رسیدن به آن می‌توانید از تابلوهای راهنمایی که در سراسر گرگان نصب شده کمک بگیرید. اگر قصد دارید با وسیله نقلیه عمومی خود را به این پارک جنگلی برسانید نیز باید به میدان کاخ رفته و از آنجا سوار تاکسی یا اتوبوس شوید.
  • نکته دوم: درباره اقامت در این پارک جنگلی است. شما می‌توانید به راحتی در این پارک کمپ کنید زیرا هم امکانات رفاهی خوبی دارد و هم از امنیت بالایی برخوردار است. همچنین هتل نهارخوران که در این منطقه قرار دارد نیز گزینه دیگر پیش روی شما برای اقامت است. این هتل برای کسانی که دوست دارند در مدتی را در منطقه نهارخوران اقامت کنند و اهل کمپ کردن هم نیستند، انتخاب بسیار مناسبی است.
  • نکته سوم: جاذبه‌های گردشگری اطراف پارک جنگلی نهار خوران است. اگر گذرتان به گرگان و پارک جنگلی نهارخوران خورد، حتما از جاذبه هایی دیگری مانند پارک جنگلی النگدره (که در جاده نهارخوران قرار دارد)، روستای زیارت (در هفت کیلومتری نهارخوران)، آبشارهای دو قلو، آبشارهای دره تل انبار، آبشار خال دره، چشمه آبگرم  نیز دیدن نمایید.

    در نهایت دو نکته اساسی را فراموش نکنید. نکته اول اینکه این مکان جای مناسبی برای عکاسی است پس اگر عکس گرفتن جزوی جدانشدنی از سفرهای شماست، دوربین‌تان را آماده کنید. نکته دوم اینکه در طول بازدیدتان حفظ و نگهداری از این منطقه را فراموش نکنید. اگر مطلب دیگری درباره بازدید از پارک جنگلی نهارخوران وجود دارد که در این نوشته بدان اشاره نشد، حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده نمایید.