قله گل گل

زمان مطالعه: 3 دقیقه

قله گل گل شاید به خودی خود برای خیلی از شما حتی کوهنوردانی که تجربه صعود به قلل زیادی دارید هم ناشناخته باشد. اما تا نام آن در کنار قله سنبران و جانپناه چال کبود برده شود قطعا این قله را خواهید شناخت. قله گل گل قله‌ای بسیار زیبا در منطقه اشترانکوه است که در روی خط الراس زیبای قله سنبران قرار دارد و بسیاری در تلاش خود برای عبور از خط الراس مسیرشان به قله گل گل نیز می‌افتد. این مقاله را اختصاص دادیم برای معرفی قله گل گل پس با ما در دکوول همراه باشید.


معرفی قله گل گل

    خط الراس قله گل گل یک خط الراس غربی به شرقی است درست همانطور که برای قله سنبران درباره این موضوع صحبت شد. بنابراین جبهه شمالی آن معمولا مورد صعود قرار می‌گیرد و جبهه جنوبی آن نیز به دره‌ای منتهی می‌شود که به دریاچه گهر می‌رسد. قله گل گل به ارتفاع 4050 متر یکی از قلل مرتفع رشته کوه اشترانکوه به شمار می‌رود که از توابع شهرستان ازنا واقع در استان لرستان به شمار می‌رود.

    قله گل گل دو مسیر صعود معمول دارد ولی بیشتر از همان مسیر معمول روستای تیان به جانپناه چال کبود مورد صعود قرار می‌گیرد. در ادامه قصد داریم به بررسی مسیرهای صعود به قله گل گل بپردازیم.

درباره قله گل گل، یکی از قلل زیبای منطقه اشترانکوه با این مقاله از دکوول همراه باشید.

مسیرهای صعود به قله گل گل

    مسیرهای معمول صعود به قله گل گل را می‌توان از پای صعود روستاهای تیان و بیدستانه دانست. البته غیر از یال مستقیم خود قله امکان صعود از طریق خط الراس به آن نیز وجود دارد که برای انجام آن می‌بایست ابتدا به قله سنبران صعود کرده و سپس از طریق خط الراس و ادامه مسیر در جهت غرب خود را به قله گل گل برسانید. در این بخش بیشتر هدف بررسی مسیرهای مستقیم صعود به قله گل گل می‌باشد.

مسیر صعود از روستای تیان

    روستای تیان در حدود 1800 متر ارتفاع دارد و برای رسیدن به آن ابتدا باید به شهرستان ازنا بروید و از آنجا به سمت غرب و به سمت روستای تیان حرکت کنید. مسافتی در حدود 25 تا 30 کیلومتر برای رسیدن به این روستا وجود دارد. روستای تیان آخرین جایی است که با ماشین طی می‌کنید. در نهایت وسایل خود را آماده کنید و حرکت را آغاز کنید.

    بعد از روستای تیان به سمت جانپناه گل گل و سپس جانپناه چال کبود حرکت خواهید کرد. در این مسیر چشمه نیز وجود دارد. چشمه گل گل آخرین جایی است که می‌توانید آب چشمه بردارید البته در اطراف چشمه چال کبود امکان برداشت از برف آب‌ها وجود خواهد داشت اما تضمینی برای وجود این دسترسی نیست و ممکن است با توجه به شرایط هوایی دسترسی خاصی نداشته باشید.

    از اینجا در مسیر غرب و خلاف جهت حرکت مسیر سنبران ادامه مسیر می‌دهید و از یالی که پاکوب کاملا مشخص دارد به قله گل گل خواهید رسید.

مسیر صعود از روستای بیدستانه

    روستای بیدستانه ارتفاع 1900 متری دارد حدودا و در بخش جنوبی روستای تیان واقع شده است. البته برای رسیدن به روستای بیدستانه هم باید خودتان را ابتدا به تیان برسانید و سپس ادامه مسیر به سمت بیدستانه بدهید. به شکل کلی بخش زیادی از مسیر مشترک است و خیلی تفاوت خاصی در پیمایش وجود ندارد. در این حالت هم ابتدا به جانپناه گل گل و سپس به جانپناه چال کبود خواهید رسید و از آنها از همان مسیر معمول صعود خود را به قله گل گل ادامه می‌دهید.

    به طول کلی حدود 2 تا 3 ساعت زمان برای رسیدن به قله گل گل از جانپناه چال کبود زمان لازم است که با برنامه‌ریزی خوب هم می‌توانید به شکل یک روزه این صعود را به انجام برسانید و هم به شکل دو روزه با انجام شب مانی در جانپناه‌ها به انجام این فعالیت بپردازید.

درباره مسیرهای صعود به قله گل گل در این مقاله از وب سایت دکوول بخوانید.

درجه سختی صعود به قله گل گل

    به شکل کلی صعود به قله گل گل شاید خیلی چالشی نباشد و هم از نظر زمان پیمایش به قله و هم از نظر امکانات موجود در منطقه صعود به قله گل گل را در رسته صعودهای متوسط به پایین طبقه‌بندی کرد. درجه سختی قله 4050 متری گل گل را تا حد زیادی می‌توان با قله کلون بستک هم سطح دانست. هر دو چهار هزار متری هستند و هر دو امکانات صعود تقریبا یکسانی دارند و از لحاظ پیمایش هرچند تا حدودی قله گل گل طولانی‌تر است اما به شکل کلی پروفایل یکسانی دارند.

    البته توجه کنید که اگر در فصل زمستان وارد منطقه شوید (این منطقه به شدت می‌تواند در زمستان بهمن‌گیر باشد) و یا قصد دارید به شکل خط الراسی به قله گل گل صعود کنید (که در موارد زیادی تیغه‌ای است و صعود به آن می‌تواند با مشکلاتی مواجه باشد) درجه سختی صعود به طرز قابل توجهی افزایش خواهد یافت و علاوه بر داشتن تجهیزات بیشتر باید تجربه کافی را داشته باشید و بتوانید مسیر را نیز به خوبی پیدا کنید.

درباره درجه سختی صعود به قله گل گل در این مقاله از وب سایت دکوول بخوانید

کلام آخر

    رشته کوه زاگرس و به شکل خاص‌تر رشته کوه اشترانکوه دارای جذابیت‌های بی‌نهایتی هستند که از این جمله می‌توان به قله گل گل اشاره کرد. از بالای این قله دریاچه گهر زیبا نمایان است و با رسیدن به قله واقعا خستگی شما از دیدن منظهر بسیار زیبای دریاچه گهر که به عنوان نگین اشترانکوه هم شهرت دارد در خواهد رفت. در این مقاله قصد داشتیم به موضوعات مختلفی پیرامون قله گل گل بپردازیم. امید است مورد توجه واقع شده باشد. با دکوول رسانه ادونچر و کوهنوردی ایران همراه باشید.


یوسف تقی زاده
یوسف تقی زاده

علاقه شخصی من به کوهنوردی و صعودهای بلند هیمالیایی منجر شد که به شکل حرفه‌ای این ورزش رو دنبال کنم و به سمت مربی شدن و راهنمای کوهستان شدن برم.امتیاز دهی


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها

سوالات متداول شما

قله گل گل در منطقه اشترانکوه و در استان لرستان، از توابع شهرستان ازنا واقع شده است. این قله بر روی خط الراس زیبای قله اشترانکوه قرار دارد و یکی از قلل مرتفع این منطقه با ارتفاع 4050 متر است.

دو مسیر معمول برای صعود به قله گل گل وجود دارد:

  1. مسیر روستای تیان: از روستای تیان به جانپناه گل گل و سپس جانپناه چال کبود ادامه می‌یابد.
  2. مسیر روستای بیدستانه: از روستای بیدستانه به جانپناه گل گل و سپس جانپناه چال کبود ادامه می‌یابد. این دو مسیر در بخش‌های زیادی مشترک هستند.

صعود به قله گل گل از جانپناه چال کبود حدود 2 تا 3 ساعت زمان می‌برد. این صعود می‌تواند به صورت یک روزه یا دو روزه با شب‌مانی در جانپناه‌ها انجام شود.

صعود به قله گل گل به طور کلی در رسته صعودهای متوسط به پایین طبقه‌بندی می‌شود. این صعود نسبتاً آسان است، اما در زمستان و در صورت صعود به شکل خط الراسی درجه سختی به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد و نیاز به تجهیزات و تجربه کافی دارد.

از بالای قله گل گل، منظره زیبا و بی‌نظیر دریاچه گهر نمایان است. این دریاچه به عنوان نگین اشترانکوه شهرت دارد و دیدن آن می‌تواند خستگی صعود را از بین ببرد.