آشنایی با تهران قدیم با بازدید از روستای سنگان

تاریخ انتشار: 1401/6/7 | تاریخ آخرین ویرایش: 1402/11/26

روستای سنگان در شمال غرب تهران و در دامنه البرز مرکزی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های تهران است که هم از نظر تاریخی و میراثی و هم از لحاظ طبیعی اهمیت دارد. این روستا در دل خود جاذبه‌های طبیعی و تاریخی منحصر به فردی دارد که شناخته شده‌ترین آنها آبشار سنگان است. در ادامه با این روستا و آبشار زیبای آن که به عنوان یک میراث ملی به ثبت رسیده بیشتر آشنا می‌شویم.


آشنایی با تهران قدیم در شمال غرب پایتخت

    تهران از جمله شهرهای ایران است که در سده‌های اخیر با سرعت زیادی رشد کرده و تغییر یافته است. این تغییر و تحولات هنوز هم ادامه دارد، به گونه‌ای که اگر چند سالی از این شهر دور باشی وقتی به دوباره آن را می‌بینی و در کوچه‌ها و محله‌هایش قدم می‌زنی، چیزهای جدیدی مشاهده می‌کنی. هر چند تهران را باید شهری متحول شده نامید که تغییر و تحولات آن ادامه دارد و اصلا این نو شدگی به ویژگی آن تبدیل شده است، اما این شهر سابقه و پیشینه‌ای دارد که با شناخت آن می‌توان بهتر به اصالت و تاریخش پی برد.

    تهران قدیم را هم می‌توان با طبیعت جذابش شناخت و هم می‌توان ردپای تحولات تاریخی را که بر فرهنگ مردمان پایتخت ایران تاثیر گذاشته در محله‌ها و بخش‌های قدیمی این شهر پیدا کرد. در این محله‌ها معمولا جاذبه‌های تاریخی و طبیعی با هم تلفیق شده‌اند.

    اگر از کسانی که خود را تهرانی اصیل می‌دانند یا کسانی که سال‌هاست در این شهر زندگی می‌کنند، سراغ محله‌های قدیمی پایتخت را بگیرید، جاهای مختلفی را به شما معرفی می‌کنند. با این وجود، احتمالا همه متفق‌القول هستند که از قدیمی‌ترین بخش‌های پایتخت، کن در شمال غربی این شهر است؛ جایی که هم می‌توانید ردی از طبیعت زیبای تهران قدیم را در آن پیدا کنید، هم امکان شناخت بیشتر فرهنگ پایتخت‌نشینان در آنجا برای شما امکان‌پذیر است.

    کن که قبلا بخشی جدا از تهران و جایی بین این شهر و کرج بوده است، اکنون به منطقه‌ای از پایتخت تبدیل شده است. با وجود این، بسیاری از جاهای کن همچنان طبیعت و بافت تاریخی‌اش را حفظ کرده و همین باعث شده این منطقه به یکی از جاذبه‌های گردشگری تهران تبدیل شود. از جمله پرطرفدارترین جاذبه‌های گردشگری کن روستا و آبشار سنگان است که بسیاری از تهرانی‌ها آن را به عنوان مقصدی برای سفری یک روزه انتخاب می‌کنند.

درباره روستای سنگان در نزدیکی تهران در دکوول بخوانید.

همه چیز درباره روستا و آبشار سنگان

    روستای سنگان که فاصله تقریبی آن تا تهران حدود یک ساعت است، روستایی در دامنه البرز مرکزی است. این روستا که شش محله به نام‌های ده پایین یا سنگان پایین، ده میان یا سنگان میانی، ده سر یا سنگان بالا، باغ‌دره، دره‌تک و سنگان نو دارد، بیشتر با چند جاذبه تاریخی و طبیعی شناخته می‌شود که می‌توان گفت جاذبه‌هایی بی‌نظیر در پایتخت و کم نظیر در ایران هستند. چند امامزاده قدیمی و قبرستانی که سنگ‌های باقی مانده از آن قدمتش را به بیش از ۷۰۰ سال پیش می‌رساند، از جمله جاذبه‌های تاریخی سنگان است.

    برخی از سازه‌های این روستا در زمان ایلخانیان یعنی سال‌ها قبل از اینکه تهران به عنوان پایتخت ایران انتخاب شود، ساخته شده‌اند. حتی برخی تحقیقات و شواهد تاریخی نشان می‌دهد که سنگان قبل از ایلخانیان هم جایی پر رونق بوده است. شواهدی مبنی بر وجود یک قبرستان زرتشتی در سنگان هست که خود نشان دهنده تاریخ و قدمت این روستاست. برای بسیاری سنگان بیش از اهمیت تاریخی، به لحاظ جاذبه‌های طبیعی دیدنی است. در این روستا درخت چناری وجود دارد که به چنار هزارساله معروف است. وجود این درخت قدیمی و جذاب نشان‌دهنده طبیعت معتدل این منطقه است. معروف‌ترین جاذبه طبیعی سنگان اما آبشاری ۳۰ متری است که بسیاری از افراد برای دیدن آن به این روستا می‌روند.

    در سنگان رودخانه‌ای وجود دارد که بعد از گذشتن از چند دهستان به رود کن می‌ریزد. این رودخانه که از کوه‌های البرز مرکزی سرچشمه می‌گیرد در مسیر خود یعنی قله پهنه حصار در ارتفاع ۲۵۷۵ متری آبشاری می‌سازد که به ویژه در ماه‌های فروردین و اردیبهشت بسیار زیبا و با طراوت است. اهمیت این آبشار از نظر طبیعی باعث شده که آن را جزو میراث ملی به ثبت برسانند. بازدید از این آبشار و همچنین چند غار طبیعی که در سمت چپ آن واقع شده، تجربه‌ای فراموش نشدنی برای آن دسته از افرادی است که می‌خواهند روزی را دور از شلوغی و سر و صدای شهر در دل طبیعت بگذرانند.

همه چیز درباره روستا و آبشار سنگان در دکوول بخوانید.

دسترسی به روستای سنگان

    فاصله کم سنگان تا مرکز تهران باعث می‌شود که بسیاری این روستا را به عنوان مقصدی برای سفری یک روزه انتخاب کنند. اگر قصد رفتن به سنگان و بازدید از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی آن را دارید باید به سمت شرق تهران حرکت کرده و بعد از رسیدن به میدان دهکده المپیک در بزرگراه همت شرق حدود سه کیلومتر را طی کنید و از میدان دوم شهران به سمت کن بروید. بعد از آن از طریق خیابان کوهسار به سمت امامزاده داوود که بروید با طی کردن حدود ۱۰ کیلومتر به یک سه راهی می‌رسید که یکی از راه‌های آن به سمت روستای سنگان می‌رود. فاصله بخش‌های مختلف سنگان از همدیگر زیاد نیست و برای بازدید از بخش‌های مختلف این روستای زیبا، هم می‌توانید از ماشین استفاده کنید و هم پیاده روی کنید.

چند نکته درباره بازدید از سنگان

    برای سفر به سنگان باید چند نکته را مد نظر داشته باشید. فصل مناسب برای رفتن به این روستا فصل بهار و به ویژه ماه‌های فروردین و اردیبهشت است. در این ماه‌ها طبیعت سنگان در اوج زیبایی است و آبشار آن جلوه و طراوت ویژه‌ای دارد. اگر در تابستان به سنگان بروید آب آبشار بسیار کم است و در زمستان هم معمولا آبشار سنگان یخ می زند. از جمله تفریحات در سنگان پیاده‌روی در میان باغ‌ها و گذشتن از مسیرهایی با طبیعتی زیباست. سنگان روستایی کوهستانی است و حتی اگر قصد کوهنوردی نداشته باشید مجبور به عبور از جاهایی با شیب زیاد هستید. بر این اساس در سفر به این روستا حتما باید کفش مناسب به پا داشته باشید و داشتن باتوم کوهنوردی می‌تواند به شما در حرکت بهتر کمک کند.

    هر چند سنگان طبیعتی بکر و هوایی معتدل دارد، اما جای مناسبی برای کمپ و شب مانی به حساب نمی‌آید. دلیل آن نبود مکان‌های مناسب و امن برای چادر زدن و همچنین بافت محلی آن است.

    در سال‌های اخیر و به ویژه با استقبال بیشتر از سنگان، بخش‌های مختلف این روستا مجهز به امکاناتی شده است. در سنگان به راحتی امکان تهیه مواد غذایی و چیزهای اولیه وجود دارد، اما این امکانات در خود روستا متمرکز شده و با فاصله گرفتن از روستا دیگر جایی برای تهیه چیزهای ضروری از جمله آب وجود ندارد. اگر قصد پیاده‌روی چند ساعته با فاصله گرفتن از روستا را دارید حتما به مقدار کافی آب همراه خود ببرید.

دسترسی به روستای سنگان را در دکوول بخوانید.

کلام آخر

    در حاشیه شهر شلوغ تهران بخش‌هایی وجود دارد که می‌توان از آنها با عنوان تنفس گاه‌های پایتخت یاد کرد. هر چند در مواردی این تنفس گاه‌ها هم دستخوش تغییر و تحول شده اند، اما همچنان بخش‌هایی هستند که می‌توان با بازدید از آنها از طبیعت بکر لذت برد و لحظات آرامش بخشی را تجربه کرد. شمال و شمال غرب تهران به دلیل هم جواری با رشته کوه‌های البرز از طبیعتی بکر برخوردار است. در این قسمت از تهران شهرستان‌ها و همچنین بخش‌ها و روستاهایی وجود دارد که هنوز جاذبه‌های طبیعی خود را حفظ کرده اند.

    کن و سولقان جاهایی شناخته شده در تهران به حساب می‌آیند که بسیاری از تهرانی‌ها یا کسانی که به پایتخت می‌آیند از آنها بازدید می‌کنند. در این بخش جاذبه‌های طبیعی و تاریخی منحصر به فردی هست که بازدید از هر کدام می تواند لذت بخش باشد. نام امامزاده داوود به عنوان یک جاذبه تاریخی تهران به گوش اغلب ایرانی‌ها رسیده است. در نزدیکی این مکان، روستای زیبایی هست که هم از نظر طبیعی و هم از نظر تاریخی جذاب است. سنگان در شمال غرب تهران که به ویژه با آبشار زیبایش شناخته می‌شود، مقصدی مناسب برای سفری یک روزه به اطراف تهران است که می‌تواند خستگی ناشی از شلوغی و ترافیک پایتخت را از تن‌تان در بیاورد.
امتیاز دهی


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها