دریاچه شورمست

زمان مطالعه: 4 دقیقه

در شهرستان سوادکوه تنها یک دریاچه طبیعی وجود دارد که وسعت آن به 15 هزار متر مربع و عمقش به پنج تا پانزده متر می‌رسد. این دریاچه طبیعی شورمست نام دارد. دریاچه شورمست در واقع در شش کیلومتری پل سفید و در مجاورت با روستایی به نام شورمست قرار گرفته است.

دریاچه شورمست را درختان بلند قامت و کهنه سال توسکا پوشانده‌اند. تصور کنید که ترکیب این درختان و دریاچه، چه منظره شاهکار و شاعرانه‌ای را می‌توانند به وجود آورند. در واقع این منطقه را می‌توان یکی از زیباترین قسمت‌های شهرستان سوادکوه دانست. اما علاوه بر زیبایی در بازدید از دریاچه شورمست می‌توانید با تفریحات دیگری مانند ماهی‌گیری و اسکی روی آب نیز خود را سرگرم کنید. همچنین امکانات رفاهی نیز در این منطقه گردشگری وجود دارد که بازدید از آن را بسیار راحت‌تر کرده است.

    بیایید در مطلب آشنایی با دریاچه شورمست همه چیز را درباره این دریاچه و محیط اطراف آن بررسی کنیم تا در صورتی که تصمیم داشتید سفری به این منطقه برنامه‌ریزی کنید، اطلاعات به دست آمده از این مطلب به شما در برنامه‌ریزی بهتر یاری برساند. در ادامه این مطلب ابتدا به معرفی دریاچه شورمست و امکانات آن خواهیم پرداخت، سپس موقعیت جغرافیایی، آب و هوا و مسیر رسیدن به این جاذبه گردشگری را بررسی خواهیم کرد.

در نهایت جاذبه های گردشگری دیگری که در اطراف این دریاچه وجود دارند و شما می‌توانید زمانی که برای بازدید از شورمست رفته‌اید سری هم به آنها بزنید را معرفی خواهیم کرد. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.


معرفی دریاچه شورمست

    وقتی قدم به ارتفاعات سوادکوه در استان مازندران می‌گذارید و درختان بلند قامت توسکا را کنار می‌زنید، به یک منظره زیبا خواهید رسید که دریاچه شورمست نام دارد. عمق این دریاچه پنج تا پانزده متر است. یعنی برخی از قسمت‌های آن کم عمق‌تر است و برخی از قسمت‌ها نیز از جلبک پوشیده شده. آب این دریاچه کوچک از چشمه‌های آب زیرزمینی تامین می‌شود. در سال‌های نه چندان دور آب دریاچه سرازیر و به رودخانه وارد می‌شده است، اما اخیرا به دلیل اینکه دیگر جانی برای چشمه‌های آب زیرزمینی نمانده است، این اتفاق نمی‌افتد.

    اطراف دریاچه کوچک شورمست را محیطی با آب و هوا و طبیعتی فوق‌العاده‌ فراگرفته است. همچنین وجود امکانات رفاهی در این منطقه آن را به مکانی مناسب برای گردش و تفریح همه مردم خصوصا خانواده‌ها تبدیل کرده است. اگرچه از زمانی که بازدید از دریاچه شورمست بیشتر شده، مسئولین کمتر به این منطقه رسیدگی می‌کنند و دیگر مانند گذشته نمی‌توان این منطقه را بکر دانست. اما هنوز هم یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری سوادکوه به شمار می‌رود که در طول سال گردشگران زیادی به سویش روانه می‌شوند.

    همانطور که ذکر شد دریاچه شورمست امکانات فراوانی دارد که این مساله باعث می‌شود خانواده‌ها بیشتر آن را برای تفریح انتخاب کنند. از میان امکانات رفاهی و تفریحی موجود در این دریاچه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • محل مناسب برای دوچرخه سواری
  • امکان ماهی‌گیری آزاد
  • پارکینگ وسیع
  • سرویس بهداشتی
  • نیروی انتظامی
  • امکان چادر زدن کنار دریاچه
  • وجود اتاق‌های کوچک کنار دریاچه
  • امکان قایق سواری
  • وجود رستوران و سوپر مارکت
  • وجود هتل و اقامتگاه اطراف دریاچه

درباره ویژگی ها و خدمات موجود در اطراف دریاچه شور مست در دکوول بخوانید.

موقعیت چغرافیایی و مسیر دسترسی به دریاچه شورمست

    دریاچه شورمست کجاست؟ بیایید ابتدا به این سوال پاسخ دهیم. دریاچه شورمست یکی از جاذبه‌های استان مازندران است که در روستایی به همین نام جا خوش کرده. این دریاچه که در بلندای ارتفاعات مشرف به پل سفید قرار دارد، به دلیل اینکه در مسیر پر تردد تهران به شمال است و دو محور جاده آسفالت و راه آهن سر راهش قرار دارد، بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.

    اگر بخواهید از تهران به سمت این دریاچه بروید باید جاده فیروزکوه به سمت قائم شهر را طی کنید. 65 کیلومتر پس از فیروزکوه و بعد از اینکه از پل ورسک گذشتید، به پل سفید خواهید رسید. سپس باید به سوی روستای شورمست حرکت کنید. در نهایت به یک دو راهی خواهید رسید که یکی از راه‌ها به روستای شورمست و راه دیگر به دریاچه شورمست می‌رسد. از تهران تا دریاچه شورمست حدود 200 کیلومتر راه و از فیروزکوه تا این دریاچه حدود 75 کیلومتر راه است.

    آب و هوای دریاچه به صورتی که هر چهار فصل زمان مناسبی برای سفر به آن محسوب می‌شود اما اگر زیاد به سفر در سرما علاقه ندارید شاید فصل تابستان مناسب‌ترین زمان برای رفتن به شورمست باشد. اگر هم می‌خواهید بهترین زمان این منطقه را از نظر زیبایی ببینید، توصیه ما انتخاب فصل بهار برای سفر است. طبیعت بهاری اطراف این دریاچه قطعا می‌تواند شما را برای ساعت‌های طولانی محصور خود کند.

جاذبه های اطراف دریاچه شورمست

    هر گوشه از مازندران پر است از جاذبه‌ های گردشگری، بنابراین طبیعی است که اطراف دریاچه شورمست نیز جاذبه‌های دیگری برای بازدید وجود داشته باشد. پل ورسک یکی از مهم‌ترین آنهاست که در مقاله‌ای دیگر مفصلا درباره‌اش حرف زده‌ایم. بنابراین در ادامه به برخی از دیگر این جاذبه‌ها اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

برج لاجیم

    برج لاجیم یک جاذبه تاریخی در شهرستان سوادکوه است که قدمت آن به زمان حکومت آل زیار در طبرستان یعنی حدود سال‌های 316 تا 443 هجری قمری باز می‌گردد. این بنا یک گنبد دارد که از خارج به صورت ساده و ظریف به نظر می‌رسد و در داخل به شکل مدور تغییر پیدا می‌کند. کتیبه‌هایی به زبان پهلوی و کوفی در این برج وجود دارد که بر میزان اهمیت آن افزوده است.

قلعه کنگ لو

    قلعه کنگ لو یکی دیگر جاذبه‌های شهر سوادکوه است که در 39 کیلومتری پل سفید قرار دارد. بومی‌ها به این قلعه عقاب مازندران می‌گویند. نمای خارجی این بنا را یک باروی بسیار بزرگ و تشکیل داده و هچنین در اطراف قلعه برج‌هایی برای نگهبانی وجود دارد. قلعه کنگ لو دو طبقه دارد و اگرچه در حال حاضر بخش زیادی از آن از بین رفته اما هنوز هم به عنوان یک جاذبه تاریخی ارزشمند در سوادکوه شناخته می‌شود.

    از دیگر جاذبه های گردشگری که می‌توانید در نزدیکی دریاچه شورمست از آنها بازدید کنید می‌توان به کوه‌های صخره‌ای خرو و نرو، امامزاده سامولا ارفع‌ده و امامزاده شابالوفلورد اشاره کرد. خود شهر سوادکوه و روستای شورمست نیز بسیار زیبا و دیدنی هستند بنابراین حتما در این شهر و روستا نیز در طول سفر خود گشتی بزنید و سفرتان را دلچسب‌تر کنید.

درباره دریاچه شور مست و محل قرارگیری آن در دکوول بخوانید

کلام آخر

    در مطلب آشنایی با دریاچه شورمست با یکی دیگر از جاذبه های گردشگری استان مازندران آشنا شدیم. دریاچه‌ای چشم‌نواز که بازدید از آن می‌تواند خستگی سفر را از تن‌تان دور کند. حالا تقریبا هر آنچه باید را درباره دریاچه شورمست می‌دانید و برای سفر به آن آماده هستید. البته هنوز به این نکته اشاره نکرده‌ایم که شنا کردن در این دریاچه ممنوع است. پس اگر دلتان را برای یک آب تنی مفصل صابون زده‌اید، این جاذبه انتخاب مناسبی برای شما نیست. البته همانطور که در بالا هم ذکر شد، امکانات تفریحی و رفاهی این منطقه آنقدر زیاد است که به راحتی بتوانیم از شنا کردن چشم پوشی کنیم.

    در پایان این مطلب باید توصیه همیشگی‌مان که مهربانی با طبیعت است را تکرار کنیم. از زمانی که دریاچه شورمست به یک منطقه تفریحی تبدیل شد و به طبع آن دستکاری‌هایی هم برای رفاه حال گردشگران در طبیعتش صورت گرفت؛ دیگر نمی‌توان این مکان را مانند قبل یک طبیعت بکر و دست نخورده دانست. طبیعتا این شرایط به خودی خود به شرایط اقلیمی و زیست محیطی منطقه آسیب می‌زند. بنابراین شما نیز با رفتارهای نادرست میزان آسیب به این طبیعت زیبا را افزایش ندهید.

    ریختن زباله‌های تجزیه ناپذیر در طبیعت بدترین آسیبی است که می‌توانید به آنها بزنید. بنابراین اگر می‌خواهید زیبایی‌های طبیعی ایران را نسل‌های بعد از ما نیز ببینند در حفظ محیط زیست کوشا باشید. اگر نکته‌ای دیگر درباره دریاچه شورمست می‌دانید که در این مقاله بدان اشاره نشده است حتما با ما به اشتراگ بگذارید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.
امتیاز دهی


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها