آب گرم لاویج؛ سرزمین آب‌های گرم

زمان مطالعه: 9 دقیقه

تابحال دلت خواسته به جایی سفر کنی که پر از آرامش باشه؟ درمیان سرسبزی جنگل، صدای آواز پرندگان و گرمای آبی که از درون زمین به سطح اومده، آرامشی عجیب منتظر شماست تا آن را کشف کنید. امروز می‌خواهم شما را به این سفر دعوت کنم. تصور یک زمان و مکان که در آن، سرما و گرما، آرامش و شور، جوانی و تاریخ، در کنار هم جاری شدند، دعوتی است به یک تجربه، که ماندگارترین خاطرات را به یادگار میذاره.


    حالا در لاویج هستیم؛ جایی که دست‌هایمان را به آسمان باز کرده و چشم‌هایمان را به زیر زمین می‌فرستیم. آب‌های گرم این چشمه، در درون زمین جوشانده شده و با خودشان قدرت دگرگونی و نوزایی آورده‌اند. این چشمه‌ها، درمان‌گران طبیعی ما هستند، همونطور که از دیرباز به جان ما نفخ روح کرده‌اند.

    این سفری است به دنیایی که در آن، هر قطره آب، از دل زمین حکایتی داره، و هر برگ درخت، سرایی است از وصف زیبایی‌های این سرزمین. به یاد داشته باشید، در لاویج هر گوشه و کنار، هر کوچه و بازار، همه و همه داستانی برای گفتن دارند. همین حالا، گوش‌های خود را به سوی دل طبیعت بگوشانید و اجازه دهید تا نغمه‌های آب، داستان‌هایی از عشق و زندگی به شما بگویند.

    در این سفر، همراه من باشید تا در کنار چشمه‌های آبگرم لاویج، به کاوش در دریاچه‌های زیبا و جنگل‌های سرسبز بپردازیم، و در نهایت، به یک تجربه یکتا و بی‌نظیر دست پیدا کنیم، که خاطره‌اش تا ابد در یادمان باقی خواهد ماند.

درباره چشمه آب گرم لاویج در مازندران با این مقاله از دکوول همراه باشید.

زیبایی‌ها و رازهای طبیعی لاویج

    لاویج، نامی آشنا و به یاد ماندنی برای کسانی است که به دنبال سفری به سرزمین‌هایی با زیبایی‌های بی‌نظیر و سرشار از راز هستند. در این دامنه‌های سرسبز و پوشیده از گل‌های وحشی، چشم‌ها به تماشای هر گوشه و کنار، غرق در شگفتی می‌شود.

    آیا تابحال به این فکر افتاده‌اید که چگونه آب‌های گرم به وجود می‌آیند؟ چشمه‌های آب گرم لاویج با توانایی‌های خارق‌العاده‌ای که دارند، چگونه ساخته شده‌اند و چگونه در طول سال‌ها به یک مقصد توریستی و همچنین یک مرکز درمانی تبدیل شده‌اند؟ این چشمه‌ها، از چه رازهایی پرده برداشته‌اند که هنوز هم در آن‌ها چیزی برای کشف باقی مانده است؟

    همزمان با گام‌هایی که در این دیار برمی‌دارید، شاید حس کنید که هر قدم، یک داستان است، که از زیر پاهایتان جاری می‌شود. بوی مرکبات و گل‌های وحشی که در هوا می‌پیچد، چشم‌اندازهایی که هر کجا که چشم ببیند، به یک تابلوی هنری تبدیل شده‌اند و صدای آب که ملایم در گوش می‌رسد، همگی به شما حسی از آرامش و یک تجربه یکتا می‌دهند.

    زمانی که گام به گام پای خود را به زیر آب گرم فرو می‌برید، حسی دیگر به شما دست می‌دهد. این حس، ترکیبی از شگفتی و راحتی است، که در هر سلول بدن شما جریان پیدا می‌کند. شاید درهمان لحظه از خود بپرسید که چگونه این همه زیبایی و شگفتی در یک مکان جا داده شده است؟ چگونه آب گرم این چشمه‌ها باعث شفا و نوازش بدن می‌شود؟

    این سفر درونی، نه تنها به شما فرصت می‌دهد تا با زیبایی‌ها و رازهای پنهان در این سرزمین آشنا شوید؛ بلکه به شما این امکان را می‌دهد تا از یک سفر فراموش نشدنی، لذت ببرید. یک سفر که شاید در نهایت به شما بیاموزد، که چگونه با طبیعت در هم‌اندیشی باشید و چگونه از هر لحظه زندگی خود لذت ببرید.

    در بخش‌های بعدی، باهم به کاوش بیشتر در رازها و افسانه‌های این سرزمین زیبا و شگفت‌انگیز خواهیم پرداخت. پس همچنان همراه من باشید و از این سفر دلپذیر لذت ببرید.

درباره زیبایی‌ها و رازهای طبیعی لاویج در دکوول بخوانید.

روستا لاویج کجاست؟

    پس از عبور از جاده‌ای بسیار زیبا و دیدنی در دل طبیعت، با گذر از پارک جنگلی کشپل، در میان کوه‌ها و جنگل‌ها، روستایی ییلاقی و بسیار خوش آب ‌وهوا به نام روستا لاویج وجود دارد. این روستا در شهرستان نور، 18 کیلومتری جنوب شهر چمستان، در دامنه رشته کوه‌های البرز در استان مازندران قرار دارد. فاصله آن با شهرستان نور 35 کیلومتر است.

درباره لاویج

    دهستان لاویج دارای 15 روستا است که 12 روستای آن دارای سکنه و مابقی خالی از سکنه است. هرکدام از این روستاها ویژگی‌ها و جاذبه‌های منحصربه‌فرد خودشان را دارند.

    به عنوان مثال شهرت روستا «سوردار» به جنگل بکر و انبوه آن است و محله «دیزین‌کلا» به تپه‌های همیشه سبز و بسیار زیبایش معروف است. جاده مسیر ییلاقی، از «به‌بنک» می‌گذرد و چشمه‌های آبگرم، در نزدیکی «خطیب‌کلا»، «کیاکلا» و در «سادات محله» قرار دارند.

    در روستا لاویج جاذبه‌های طبیعی زیبایی مانند رودخانه، بوته‌های انبوهی از تمشک و جنگل‌های چند میلیون ساله هیرکانی وجود دارد. بیش از 3000 نفر در آن زندگی می‌کنند. لاویج در ارتفاع حدوداً 739 متر از سطح دریا قرار دارد.

چگونه به لاویج برویم؟

    برای سفر به روستا لاویج از سمت غرب مازندران، پس از عبور از جاده چالوس زیبا، به شهرستان نور می‌رسید. در مسیر شهر چمستان، به سمت پارک جنگلی کشپل حرکت کنید. پس از طی کردن 18 کیلومتر، به آنجا خواهید رسید.

    از سمت غرب، حدود 233 کیلومتر و کمتر از 5 ساعت راه دارید. اما اگر می‌خواهید از سمت شرق حرکت کنید، ابتدا از جاده هراز از رودهن، بومهن، آبعلی و... عبور کنید. قبل از رسیدن به آمل، از مسیر جاده امامزاده عبدالله به سمت شهر چمستان حرکت کنید. همچنین می‌توانید از داخل شهر آمل به آنجا بروید.

    پس از عبور از چمستان، تابلو پارک جنگلی کشپل را خواهید دید. به سمت آن حرکت کنید و حدود نیم ساعت بعد به روستا لاویج می‌رسید. از سمت شرق نیز، حدوداً 236 کیلومتر را باید طی کنید.

چگونه به لاویج برویم در دکوول بخوانید.

آب و هوا روستا لاویج

    روستا لاویج از زیباترین و خنک‌ترین روستاهای استان مازندران است، که معمولاً پوشیده شده از مه و ابر است؛ بنابراین در بیشتر روزهای سال، شاهد بارش بارانی شبنم مانند در آن هستیم. آب و هوا نسبتاً سرد است و فقط در ماه‌های تیر و مرداد، روزهای آفتابی وجود دارد.

    زمستان‌های لاویج بسیار سرد و پر از بارش است. در این زمان، حتی بومیان هم گاهی به آمل یا چمستان کوچ می‌کنند.

بهترین زمان سفر به روستا لاویج

    هدف شما از سفر به این روستا چیست؟ می‌خواهید از چشمه آبگرم لاویج استفاده کنید؟ اگر بله، قطعاً بهترین زمان سفر، فصول پائیز و زمستان است. در این فصل ها، لاویج بسیار دیدنی است و آب و هوای آن بسیار دلپذیر است.

    مخصوصاً در فصل پائیز که درختان رنگارنگ، منظره منحصربه‌فرد و رویایی را ایجاد کرده‌اند و برای عکاسی، بسیار زیباست. به دنبال تفریح و گردش در مناطق ییلاقی لاویج هستید؟ بهترین زمان برای تفریح و گشت‌وگذار، فصول بهار و تابستان است. در این فصول، می‌توانید در دل طبیعت چادر بزنید و به طبیعت گردی بپردازید.

بهترین زمان سفر به روستا لاویج در دکوول بخوانید.

تاریخچه روستا لاویج

    درباره چگونگی شکل‌گیری روستا لاویج، داستا‌های متفاوتی گفته شده است. قدمت این روستا، به بیش از 2000 سال می‌رسد اما باستان‌شناسان معتقدند زمان دقیق ساکن شدن مردم در آن مشخص نیست. در طی سال‌ها، کاوش‌های باستان‌شناسی منجر به کشف آثار باستانی متعددی شد.

    یکی از معروف‌ترین کشفیات، قبرهای باستانی هستند که به آن‌ها «گورهای گبری» می‌گویند. از دیگر آثار باستانی کشف شده در این روستا می‌توان به ظروف سفالی و زیورآلات اشاره کرد. همچنین بنایی که بومی‌ها آن را آتشکده می‌نامند، در بالای تپه ای در لاویج کشف شده است، که بر امتداد قدمت آن تا دوره ساسانی و قبل از ورود مسلمانان به ایران مهر تایید می‌زند.

    در این روستا، تنگه‌ای وجود دارد که در دوران قدیم، اهمیت بسیار زیادی از لحاظ استراتژیک داشته است؛ زیرا این تنگه دارای نقشی تعیین کننده، در نتیجه نبردها بوده‌است.

آداب و رسوم روستا لاویج

    سنت‌ها و آیین‌های بومی و محلی روستا لاویج، بسیار دیدنی و مورد توجه می‌باشد. یکی از سنت‌های بومیان، گهواره بستن است که در رابطه با تولد نوزادان شکل گرفته است. این رسم را در گویش محلی «گاهره ونی» می‌خوانند.

    از دیگر آیین‌های محلی روستا لاویج، مراسم 26 عید ماه یا همان مراسم مردگان، مصادف با 28 تیر ماه است. این سنت مربوط به اسطوره‌ها و افسانه‌های تاریخی است و طبق اعتقادات بومیان، علت برگزاری آن، به زنجیر کشیده شدن ضحاک در دماوند توسط فریدون است.

    همچنین از دیگر مراسمات زیبایی که اهالی این روستا به جا می‌آورند، رسم «کایری کایری» است. این رسم، در زمان ساختن خانه‌ها اجرا می‌شود. همه اهالی روستا با هم گل خیس کرده، آن را با کاه و خاکه ترکیب می‌کنند و در نهایت با لگد کردن آن خشت درست می‌کنند.

    همچنین برای ساخت خانه‌هایی که به سنگ و چوب نیاز دارند، اهالی روستا به کمک یکدیگر اقدام به ساخت می‌کنند.

جاذبه‌‌های گردشگری روستا لاویج

    لاویج علاوه بر جاذبه‌های فرهنگی، دارای جاذبه‌های گردشگری زیادی است که بسیار حائز اهمیت اند.

پارک جنگلی کَشپِل

    برای رسیدن به روستا لاویج، باید از یک پارک جنگلی به نام «کَشپِل» عبور کنید. این پارک جنگلی، دارای جاده‌های رویایی و رستوران‌های کوچک است که نمایی عالی از جنگل‌های لاویج را به ارمغان آوردند.

    این پارک حدود 21 هکتار مساحت داشته و در آن درختانی مانند توسکا، لرک، بلوط، افرا، ممرز و بسیاری از پوشش‌های گیاهی دیگر پیدا می‌شوند.

چشمه آبگرم لاویج

     چشمه آبگرم لاویج، یکی از جاذبه‌های گردشگری طبیعی و گرمابی واقع در ایران است، که مورد توجه گردشگران محلی و خارجی قرار دارد. این چشمه، از باطن زمین به سطح آمده و دارای خواص بهداشتی و درمانی معتبری می‌باشد. آب آن، معمولاً دارای دمای بالایی است و برای درمان برخی مشکلات پوستی و مفصلی مناسب است.

فیل نشسته بر زمین لاویج

    در مرکز روستا لاویج، یک قطعه سنگ بزرگ قرار دارد، که بر اثر عوامل طبیعی و فرسایشی، به شکل «فیل نشسته بر زمین» دیده می‌شود. برای دیدن این فیل سنگی، کافیست چند دقیقه از حوضچه‌های آبگرم فاصله بگیرید و قدم زنان فیل سنگی را پیدا کنید.

جنگل‌های لاویج

    یکی از جاذبه‌های زیبای طبیعت لاویج، جنگل‌های انبوه و متراکم آن است که ارتفاع آن‌ها به ۲۵۰۰ متر از سطح دریا می‌رسد. در این جنگل‌ها، می‌توانید درختان راش که یادگاری از دوره‌های گذشته جنگل‌های هیرکانی در میلیون‌ها سال قبل هستند را، ببینید.

    جنگل‌های لاویج، دارای تنوع زیادی از گونه‌های گیاهی و درختان متفاوت است. در نواحی مختلفی از آن‌ها، چشمه‌ای از دل زمین به بیرون می‌جوشد و در هر فصلی از سال، میوه‌های وحشی و جنگلی خاص در آنجا دیده می‌شود.

    جنگل‌های لاویج، در فصل بهار دارای شکوفه‌های سفید، در تابستان درختان تماماً سبز و در پائیز درختان با هزاران رنگ زیبا و جذاب هستند. معمولا مسافران، تنها به چشمه آبگرم و جنگل‌های حاشیه جاده‌ها بسنده می‌کنند و از این چشم انداز بی‌نظیر طبیعی، بهره نمی‌برند. اما من به شما پیشنهاد می‌کنم، حتماً از این جلوه جذاب طبیعت دیدن نمایید.

آبشار حرام او

    یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی لاویج، آبشار «حرام او» است که در مسیر جاده چمستان به لاویج قرار دارد. آبشار حرام او، با آب خنک و گوارا همیشه پذیرای گردشگران زیادی در مسیر جاده است. این آبشار، از امکانات پذیرایی و تفرجگاهی متنوعی برای مهمانان برخوردار است.

     بومیان این منطقه در مورد وجه تسمیه آن می‌گویند، از آنجا که آب آبشار از ارتفاعات سوردار و از پایین دست حرم یک امامزاده، به پایین سرازیر می‌شود، با این نام شهرت یافته است. در زبان طبری «او» به معنی آب است و ترکیب نهایی آن به معنی «آبی که از حرم می‌آید» است. به مرور زمان این اسم به «حرام او» تغییر یافته است.

جاده‌های جنگلی سوردار

    جاده‌های جنگلی سوردار، در 20 کیلومتری روستای لاویج قرار دارد و در مسیر لاویج به کرچی واقع شده است. اگر به جاده‌های جنگلی علاقه دارید، قطعاً در عبور از این مسیر لذت می‌برید.

جنگل اسیونگ

    یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های طبیعی شمال کشور، «جنگل اسیونگ» است. با اینکه خود روستا لاویج با پوشش جنگلی احاطه شده، اما دیدن این جنگل هم بسیار لذت‌بخش است. جنگل اسیونگ در 10 کیلومتری روستا لاویج و در مسیر کیا‌کلا و رئیس‌کلا واقع شده است.

درباره جاذبه‌‌های گردشگری روستا لاویج در دکوول بخوانید.

ییلاق میرخمند

    فاصله ییلاق میرخمند از روستا لاویج، 35 کیلومتر است و در مسیر لاویج به به‌بنک قرار دارد. بهترین فصل سفر به این منطقه، تابستان است. با اینکه چمستان دارای آب‌وهوای خنک و ییلاقی است، ولی ییلاق میرخمند از آن هم خنک‌تر است. این روستا از سه جهت به کوه ختم می‌شود و از یک جهت به دره مشرف است.

ییلاق ایزوا

    ییلاق ایزوا، در 25 کیلومتری روستا لاویج قرار دارد و این ییلاق هم، در مسیر لاویج به به‌بنک قرار گرفته است.

اقامت در روستا لاویج

    اجاره ویلا در لاویج، از مشاغل مهم مردم این روستا است. مراکز اقامتی متعددی در این منطقه برای گردشگران وجود دارد.

شما می‌توانید برای اقامت در آن، خانه‌های روستایی اجاره کنید یا به مسافرخانه بروید. همچنین در این روستا، هتل آپارتمان، اقامتگاه بومگردی، صدها خانه و ویلا اجاره‌ای و تعدادی کلبه، در نزدیکی آبگرم برای اجاره وجود دارد.

سوغات روستا لاویج

    روستا لاویج، با داشتن شکوفه‌های درختان و چمنزارهای انبوه از گل‌های بهاری، محیطی مناسب برای پرورش زنبور عسل فراهم کرده است. به همین دلیل، دارای عسل با عطر و طعم طبیعی است که از سوغات اصلی آن، محسوب می‌شود.

    در این روستا محصولاتی مانند فندق، گردو، ترشی، سیر ترشی و رب ازگیل هم پرطرفدار هستند. نان و شیرینی‌های محلی که در نانوایی‌ها پخت می‌شوند، طعم بی‌نظیری دارند. صنایع دستی چوبی و حصیری که در فروشگاه‌های صنایع دستی اطراف آبگرم به فروش می‌رسند، سوغات و یادگاری‌های زیبایی هستند.

درباره سوغات روستا لاویج با این مقاله از دکوول همراه باشید.

کلام آخر

    در روستای لاویج تعدادی از امکانات گردشگری مانند رستوران‌ها، هتل‌ها، پارکینگ‌ها و فروشگاه‌های محلی وجود دارد. این امکانات، برای گردشگران شرایط راحتی را فراهم کرده است، تا تجربه سفری عالی داشته باشید. لاویج، دارای تاریخچه و فرهنگ محلی بسیار جذابی است. گردشگران می‌توانند با مردمان محلی آشنا شده و از فرهنگ و سنت‌های آنها باخبر شوند.

    در کل چشمه آب گرم لاویج یک مقصد گردشگری جذاب، برای افرادی است که به دنبال ترکیبی از طبیعت، فرهنگ محلی و آبگرم طبیعی هستند. این مکان می‌تواند، برای گردشگران تجربه خاصی را ارائه دهد و برای آن‌ها یک فرصت برای استراحت و شادابی در آغوش طبیعت فراهم کند.

    حواستان باشد که روستا لاویج، نزدیک به حیات‌وحش آزاد است و امکان دیدن گراز، تشی و حتی خرس وجود دارد؛ پس برای حفظ سلامتی خود و جان حیوانات، بدون مجوز و راهنما وارد مناطق حفاظت شده نشوید.

    در سفر به این روستا، مراقب زباله‌های خود باشید و آن‌ها را تا یک سطل آشغال حمل کنید، تا در حفظ پاکیزگی روستا سهیم باشید. برایتان سفر خوشی را آرزومندم.


ریحانه محبت پور