پیشگیری و مراقبت از تاول‌ها در پا

تاریخ انتشار: 1402/2/5 - تاریخ آخرین تغییرات: 1403/3/2

احتمالاً اولین تاول‌ها بعد از آن که انسان‌های اولیه چیزی را برای محافظت از پاهایشان در برابر سطوح ناهموار زمین بستند، شکل گرفتند. امروزه، تاول به یکی از متداول‌ترین آسیب‌ها در پیمایش پیاده‌روی تبدیل شده‌اند. اما خبر خوب این است که دانش ما درباره آن‌ها بهبود یافته است. اگر مایل به کسب اطلاعات درباره پیشگیری و مراقبت از تاول‌ها در پا هستید با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.


آنچه میخواهید درباره پیشگیری و مراقبت از تاول‌ها در پا بدانید:

برای پیشگیری و مراقبت از تاول، سه مورد باید مد نظر قرار بگیرد:

 1. شناخت علل بروز تاول: فشار، گرما و رطوبت همگی می‌توانند علت بروز تاول باشند.
 2. پیشگیری از بروز تاول: استفاده از کفش مناسب، پوشیدن تاول‌گیر زیر جوراب پیاده‌روی و هرچه سریعتر پوشاندن نقاطی که ممکن است به تاول تبدیل شوند با بسته‌بندی بالشتکی، مولسکین یا چسب حفاظتی.
 3. مراقبت از تاول قبل از بدتر شدن: در یک بسته‌بندی بالشتکی یا مولسکین، یک سوراخ به اندازه تاول برش داده شود و حوزه تاول با این بسته‌بندی حفاظت شود. در صورت امکان، تاول را خالی نکنید و در صورت پاره شدن، مانند یک زخم آن را پوشانده و درمان کنید.

    اطلاعات موجود در این مقاله، به صورت جزئی، از کتاب پزشکی وایلدرنس NOLS نسخه ششم گرفته شده است که مبنای برنامه درسی مدرسان NOLS است. به این منظور می‌توانید در دوره‌های آموزشی که در دکوول برای شما آماده خواهند شد، شرکت نمایید. به یاد داشته باشید: امنیت مسئولیت شماست. هیچ مقاله یا ویدیویی نمی‌تواند مشاوره یک پزشک و یا آموزش حرفه‌ای و تجربه را جایگزین کند. قبل از ارائه کمک اولیه، مطمئن شوید که تکنیک‌های صحیح و الزامات ایمنی را به خوبی تمرین کرده‌اید.

برای پیشگیری و مراقبت از تاول، سه مورد باید مد نظر قرار بگیرد، درباره آن با این مقاله از دکوول همراه باشید.

چه عواملی موجب بروز تاول می‌شوند؟

    تاول‌ها ممکن است به دلیل سوختگی، حساسیت‌ها، بیماری‌های پوستی یا حتی نیش عنکبوت‌ها ایجاد شوند، اما مهمترین عامل آن اصطکاک است. زمانی که اصطکاک کافی در یک نقطه تمرکز می‌شود، سلول‌ها آسیب می‌بینند. سرم (مایع) درون تاول به کمک حفاظت و ترمیم بافت آسیب دیده کمک می‌کند. مایع قرمز در تاول به معنای آن است که سرخرگ‌ها در منطقه تاول نیز آسیب دیده‌اند.

    چندین عامل باعث افزایش احتمال بروز تاول می‌شوند:

 •  فشار: یک نقطه تنگ در کفش شما یا یک چینی در جوراب شما می‌تواند نقطه فشاری ایجاد کند.
 • اصطکاک مستقیم: هر جایی که نیروی بریدگی پوست را گیر می‌دارد و آن را کشانده، می‌تواند باعث بروز تاول شود. این ممکن است درون عقب کفش شما یا درون یک دستکشی باشد که شما می‌گیرید.
 • رطوبت: پوست با رطوبت بیشتر نرمتر است و در برابر آسیب‌های ایجاد شده به‌وسیله اصطکاک حساس‌تر است.

چه عواملی موجب بروز تاول می‌شوند، با این مقاله از دکوول همراه باشید.

پیشگیری از تاول

پیشگیری از تاول به دانش و هوشیاری برمی‌گردد. پس از آگاهی از عواملی که احتمال بروز تاول را بالا می‌برند، هدف شما کاهش و کنترل آن عوامل است. برای پیشگیری از تاول، به موارد زیر توجه کنید:

 • اطمینان حاصل کنید که سایز کفشتان کاملا متناسب است و به درستی در پای شما قرار دارد: برای جلوگیری از نقاط فشار و لغزش، پایه‌ پیشگیری از تاول، یافتن سایز مناسب برای کفش هنگام خرید آن‌هاست. همچنین، نخستین تجربه پیاده‌روی با کفش جدید شما نباید برای کوهنوردی باشد.
 • استفاده از جوراب‌های مناسب: در هنگام کوهنوردی، اصلی‌ترین قانون این است که از جوراب پنبه‌ای خودداری کنید، زیرا پنبه رطوبت را جذب می‌کند. بهتر است از جوراب‌های مصنوعی یا پشمی استفاده کنید و مطمئن شوید که سایزشان مناسب است (اگر خیلی بزرگ باشد چین‌هایی روی پا می‌سازد و اگر خیلی کوچک باشد باعث نقاط فشاری و لغزش می‌شود). همچنین، ممکن است به موارد زیر هم توجه کنید:
 • از جوراب‌های لاینر استفاده کنید: این‌ها یک لایه محافظ بین پوست و جوراب‌های اصلی شما ایجاد می‌کنند و می‌توانند به خشک کردن رطوبت کمک کنند. دو جفت جوراب نیز می‌توانند همین کار را انجام دهند.
 • از جوراب‌های خشک به جای جوراب‌های مرطوب استفاده کنید: جوراب‌های تازه باعث می‌شوند که پاهای شما به همان سطح رطوبت کمی که در ابتدای پیمایش داشتید، بازگردند. همچنین، در صورتی که جوراب‌های شما در طول عبور از رودخانه خیس شده باشند، می‌توان از آن استفاده کرد.

    سریعاً با نقاط مستعد تاول مقابله کنید: توجه ویژه به حس پاهای خود در هنگام پیمایش داشته باشید. در لحظه‌ای که منطقه‌ای نامطبوع را در پاهای خود حس کردید، بایستید و بوت و جوراب خود را بیرون بیاورید. اگر منطقه حتی کمی قرمز است، آن را خشک کرده و شکل محافظتی مورد نظر خود را بر روی آن بگذارید. بسیاری از شرکت‌ها کیت‌های حفاظت از تشکر و پیشگیری از آن را فروخته و کیت‌های بلیستر ممکن است شامل محصولات متنوعی برای درمان و پیشگیری باشد.

 •  تیپ زدن: مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از تیپ یا چسب بسیار ساده و ارزان قیمت کاغذی مانند کاغذ چسبدار جراحی کارآمد است و چسبش به پوست نرم است؛ تیپ‌زدن‌های کینتیک نیز بسیار خوب کار می‌کنند؛ کاغذ‌های پزشکی پارچه‌ای و مصنوعی نیز گزینه‌های دیگری هستند و در صورت ضرورت، چسب داکت تیپ نیز می‌تواند مفید باشد.
 • باند برای پوشش حباب‌ها با بالشتک و ژل: محصولاتی مانند 2nd Skin می‌توانند هم برای پیشگیری از ایجاد نقاط حساس و هم برای درمان حباب استفاده شوند.
 • مول‌اسکین: محصول مشهور پوشش حباب برای برش به اندازه است و مقاوم است و به خوبی چسبیده می‌شود؛ محصولات مشابه دیگری نیز این کار را انجام می‌دهند و از نام‌های مختلفی برخوردارند.

چگونگی درمان تاول:

    جهت درمان آفتاب سوختگی، یکی از گزینه‌های زیر را امتحان کنید:

    استفاده از Molefoam با یک سوراخ شکل دونات: یک سوراخ کافی برای تاول برش داده و بافت محیطی اطراف آن بافت شما را از اصطکاک با جوراب بیشتر و ایجاد تحریک بیشتر در این منطقه جلوگیری می‌کند. برای محافظت بیشتر، می‌توانید یک لایه اضافی از Moleskin یا تیپ بر روی همه قرار دهید. باند سری تاول با پد و ژل: این باند‌ها لایه‌ای حفاظتی را اضافه می‌کنند تا از بدتر شدن تاول جلوگیری شود. پدها به عنوان بافرینگ عمل می‌کنند و ژل‌ها با خنک کردن این منطقه، باعث آرامش می‌شوند.

درباره چگونگی درمان تاول با این مقاله از دکوول همراه باشید.

    در صورت نیاز، برای خالی کردن آب حباب، از مراحل زیر پیروی کنید: به طور کلی، بهتر است از باز کردن حباب برای خالی کردن آب پرهیز کنید؛ زیرا این عمل باعث ایجاد فرصت برای عفونت و حذف محافظت و بهبودی است که مایع موجود در داخل حباب فراهم می کند. با این حال، برای خالی کردن یک حباب بزرگ که بسیار دردناک است و نمی توانید آن را بدون خالی کردن بگذارید، از مراحل زیر پیروی کنید. اگر حباب خود به طور خودکار پاره شد، پس از آن مراحل ۴ و ۵ را دنبال کنید:

 1. حباب و منطقه پیرامون آن را با صابون ضد عفونی کننده بشویید.
 2. سوزن خود را با الکل یا حرارت استریل کنید.
 3. سوزن را نزدیک پایه حباب وارد کنید.
 4. حباب را همانند درمان زخم، با استفاده از مواد ضد عفونی کننده و گاز یا باند-اید پوشانید.
 5. مولفوم با حفره دونات را به دور منطقه قرار دهید تا از تحریک بیشتر جلوگیری شود؛ برای افزایش محافظت، حفره را با ماده ضد عفونی کننده یا پد حباب پر کنید، سپس یک لایه تپه بر روی آن اضافه کنید.
 6. هرچند امکان ایجاد عفونت در تاول‌ها نادر است، اما توجه کردن به آنها اهمیت دارد. در صورت بروز علائم زیر، باید مراقبت پزشکی انجام گیرد: قرمزی، درد، عفونت یا خطوط قرمز در جهت سمت لنفاوی نزدیک‌ترین قسمت.