تجهیزات ضروری کوهنوردی بخش اول

زمان مطالعه: 7 دقیقه

گذراندن آموزش‌های تکنیکی مناسب و بودن در وضعیت فیزیکی عالی، برای یک تجربه موفقیت آمیز کوهنوردی، حیاتی هستند. اما قبل از اینکه برای اولین برنامه کوهنوردی خود حرکت کنید، باید مطمئن شوید که به تجهیزات و لباس‌های کافی مجهز هستید. این مقاله بر روی تجهیزات تمرکز دارد، برای موضوعات لباس، مقاله ما با عنوان برای کوهنوردی چه چیزی بپوشیم را ببینید. با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.


فهرست:

تجهیزات ضروری کوهنوردی  

    تجهیزات ضروری که برای بیشتر سفرهای کوهنوردی به آنها نیاز خواهید داشت، در اینجا آورده شده‌اند:

درباره تجهیزات ضروری کوهنوردی در دکوول بخوانید.

    نکته: این لوازم در بسیاری از سفرهای کوهنوردی اما نه همه سفرها، مورد نیاز هستند؛ تجهیزاتی که همراه خود می‌برید با توجه به فصل، انتخاب مسیر و ترجیحات فردی، متغیر خواهد بود.

    وقتی که تجربه به دست می‌آورید، شما متوجه خواهید شد که دقیقا به چه چیزی نیاز دارید و به چه چیزی نیاز ندارید، اما هم اکنون، نکات این مقاله را به کار ببرید و با کوهنوردان دیگر درباره آنچه به کار می‌برند، صحبت کنید و دقیقا چون یک آیتم را در لیست می‌بینید، به این معنی نیست که شما باید عجله کنید و آن را بخرید. اگر به سفری می‌روید که یک راهنما دارید، متوجه خواهید شد که تجهیزاتی مانند طناب‌ها و چادرها اغلب فراهم می‌شوند. برای آن چیزهایی که فراهم نمی‌شوند، احتمالا می‌توانید آنها را از یک سرویس راهنما یا فروشگاه‌ی خرید کنید.

تجهیزات کوهنوردی

    تجهیزات کوهنوردی که برای سفر خود نیاز دارید، تا حد زیادی به مسیری که برای صعود انتخاب می‌کنید بستگی دارند. برای مثال، اگر از یک یخچال عبور می‌کنید، به یک طناب، هارنس و تجهیزات نجات از شکاف یخچالی نیاز خواهید داشت. اما در مسیرهایی که پوشیده از یخ نیستند، احتمالا می‌توانید تمام یا بخشی از این لوازم را نادیده بگیرید. اگر شما یک راهنما استخدام کرده‌اید، چیزهای خاصی فراهم می‌شوند یا برای اجاره در دسترس هستند، بنابراین، قبل از خرید با آنها (راهنماها) هماهنگ کنید. در اینجا تعداد زیادی از تجهیزات رایج ویژه کوهنوردی که برای یک صعود مورد نیاز هستند، آورده شده‌اند:

کفش‌های کوهنوردی 

    اهمیت یک جفت کفش کوهنوردی مناسب را دست کم نگیرید. آنها اصطکاک و پایداری را برای حرکت بر روی ناحیه یخی، و قابلیت اتصال کرامپون‌ها را برای صعود از برف و یخچال‌ها ایجاد خواهند کرد. کفش‌های انعطاف­پذیرتر کوله­‌گردی شما ممکن است یک گزینه مناسب بنظر بیایند، اما تمام کفش‌های کوله گردی با کرامپون‌ها سازگار نیستند. همچنین، انعطاف­پذیری لژ کفش می‌توان واقعا باعث شود که پاهای شما در زمان راه رفتن بر روی ناحیه هموار، به سرعت خسته شوند.کفش‌های کوهنوردی مقاوم، یک پلتفرم پایدار را ایجاد می‌کنند.

  1. شما در زمان بررسی کفش‌های کوهنوردی، دو گزینه اصلی دارید: عایق­‌دار و بدون عایق. کفش‌های کوهنوردی عایق‌­دار: برای صعودهای در دماهای بسیار سرد (انجماد) یا در آنهایی که میزان قابل ملاحظه‌ای زمان بر روی برف و یا یخچال‌ها صرف می‌شود، کوهنوردان کفش‌های عایق­‌دار می‌پوشند. اگر شرایط یا ترجیحات فردی، متقاضی آنها باشد، در هر زمانی از سال می‌توان آنها را پوشید، اما آنها اخیرا در زمستان، اوایل فصل (ماه می/ژوئن) و اواخر فصل (سپتامبر) پوشیده می‌شوند.
  2. گرم­ترین کفش‌های عایق‌­دار، یک طراحی دو بخشی دارند (که به این دلیل است که بعضی از مردم آنها را کفش‌های دوپوش می‌نامند): نیم‌­بوت‌های داخلی که عایق­‌بندی را فراهم می‌کنند و رویه‌های بیرونی ضدآب با لژهایی بر روی آنها. به طور سنتی، رویه‌های بیرونی از پلاستیک ساخته شده‌اند، اما گزینه‌های بسیار بیشتری با مواد ترکیبی انعطاف‌پذیر در دسترس هستند که راحت‌­ترند. اینها معمولا انتخاب صعودهای زمستانی در سلسله کوه‌های ایالات متحده آمریکا یا صعودهایی بر روی قله‌های بزرگتر مانند دنالی هستند.
  3.     کفش‌های عایق دار بدون نیم‌بوت‌های قابل جداسازی معمولا عایق­بندی مناسبی ندارند، اما اغلب صعودهای اوایل فصل و اواخر فصل در سلسله کوه­‌های ایالات متحده، به‌اندازه کافی گرم هستند.کفش‌های کوهنوردی بدون عایق: برای صعودها در دماهای ملایم­‌تر یا آن صعودهایی که زمان زیادی بر روی برف و یخچال صرف نمی‌شود، کفش‌های کوهنوردی بدون عایق، یک انتخاب رایج هستند. آنها معمولا حجیم‌­تر (ضخیم­‌تر) و سبک­تر از کفش‌های عایق­دار هستند، که آنها را راحت­‌تر و سریع الحرکت می‌کند. برای کوهنوردان عادی است که کفش‌های بدون عایق را در طول صعودهای اواسط فصل (جولای/آگوست) بپوشند.

درباره کفش‌های کوهنوردی در دکوول بخوانید.

کرامپون‌ها برای کوهنوردی

    کرامپون‌های فولادی، مستحکم و پایدار هستند، که باعث می‌شود انتخابی رایج برای کوهنوردی عمومی باشند. کرامپون‌های آلومینیومی، سبک‌­تر از کرامپون‌های فولادی هستند اما پایداری (مقاومت) کمتری دارند. اگر صعود شما بیشتر بر روی شیب های برفی ملایم باشد، کرامپون‌های آلومینیومی مناسب خواهند بود. با این حال، اگر مسیر شما بر روی صخره‌ها و برف باشد، یا سراشیبی فرانت پویینتینگ (اشاره به جلو، تکنیکی که برای صعود از شیب‌های یخی متوسط تا تند در کوهنوردی و صعود به کار می‌رود) را ایجاب کند، کرامپون‌های فولادی توصیه می‌شوند.

    انواع بست: کرامپون‌ها با استفاده از یکی از سه نوع بست، به کفش‌ها متصل می‌شوند: strap-on (بندی، در این نوع کرامپون پنجه پا درون بخشی که پنجه پا را نگه می‌دارد، قرار می‌گیرد و تسمه‌ای به دور آن بسته شده و کفش را محکم می‌گیرد)، step-in (این نوع کرامپون هم در قسمت پنجه و هم در قسمت پاشنه، گیره دارند و فقط با برخی از کفش‌ها سازگاری دارند) یا هیبریدی (این نوع کرامپون‌ها هم یک قسمت برای قرار گرفتن پا و همچنین گیره پاشنه دارند و با بزرگ یا کوچک کردن آن می‌توان کرامپون را متناسب با هر نوع کفشی تنظیم کرد).

    کرامپون‌های Strap-on ، بندهای چرمی وبینگ نایلونی و بست‌های انعطاف­پذیر انگشت و پاشنه را دارد که تقریبا به هر نوع کفش کوهنوردی متصل می‌شوند.

درباره کرامپون‌های Strap-on  در دکوول بخوانید.

    کرامپون‌های step-in ، ضامن‌های سیمی را در جلو و اهرم‌های پاشنه را در عقب دارند که به کفش‌ها متصل می‌شوند، و یک سیستم بسیار ایمن را ایجاد می‌کنند. برای استفاده از             کرامپون‌های Step-in، کفش‌های شما باید حداقل 8/3 اینچ نوار چرمی یا شیار بر روی انگشتان و پاشنه ها داشته باشند.

درباره کرامپون‌های step-in در دکوول بخوانید.

    کرامپون‌های هیبریدی، اهرم‌های پاشنه‌ای دارند که بندهای چرمی یا شیارها را برای کفش‌ها الزامی می‌کنند. انگشتان با نوارهای باریک و بست‌های انعطاف­پذیر انگشت متصل می‌شوند که برای بیشتر کفش‌ها، با یا بدون نوارهای باریک، مناسب هستند.

درباره کرامپون‌های هیبریدی در دکوول بخوانید.

جهت مطالعه بیشتر در این زمینه با بخش دوم این مقاله با عنوان تجهیزات ضروری کوهنوردی بخش دوم در دکوول همراه با ما باشید.