آشنایی با پارک ملی بوجاق

زمان مطالعه: 6 دقیقه

پارک ملی بوجاق کیاشهر را باید یکی از مهم‌ترین مناطق ایران دانست و جایی است که می‌توان در آن چرخه منظم طبیعت را دید. سال‌های زیادی است که شماری از حیوانات کمیاب، این پارک را به عنوان محل زندگی خود انتخاب کرده‌اند. شماری از آنها چند نسل را در بوجاق گذرانده‌اند و شماری دیگر مهمان‌های موقتی و کوتاه مدت هستند.

این پارک ملی را باید یکی از جاذبه های گردشگری استان گیلان، شهرستان آستانه اشرفیه دانست. درواقع شما در هر نقطه از ایران که باشید می‌توانید خود را به راحتی به پارک ملی بوجاق برسانید. این پارک ملی از جنوب به بندر کیاشهر و زیباکنار می‌رسد و از غرب نیز به رودخانه اوشمک، از شرق به ایستگاه صدا و سیمای امیرکیاسر و از شمال نیز به دریای خزر راه دارد.

    در مطلب پارک ملی بوجاق قصد داریم سیر تا پیاز را درباره این جاذبه طبیعی بررسی کنیم. ابتدا به معرفی خواهیم پرداخت و سپس درباره دیگر موارد مهم مربوط به آن حرف خواهیم زد. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.


معرفی پارک ملی بوجاق

    همه می‌دانیم که شمال ایران دارای طبیعتی خاص و متنوع است؛ اما پارک بوجاق با تمام چیزهایی که در این خطه دیده‌اید فرق دارد اما گیاهان کمیابی در این پارک قرار دارد. این پارک در لیست مناطق حافظت شده قرار گرفته است. در این پارک 248 گونه گیاهی شناسایی شده است. پارک ملی بوجاق 3260 هکتار وسعت دارد. از این مساحت 1600 هکتارش شامل محوطه دریایی و 160 هکتار شامل محوطه تالابی می‌شود. مساحت باقی مانده شامل زمین‌های ساحلی، جلگه‌ای و علفزارها می‌شود. این پارک جزو مناطقی در ایران است که تنوع جانوری کم نظیری دارد.

    تا سال 1385 234 گونه پرنده در 49 گروه در پارک ملی بوجاق کیاشهر شناسایی شده که متاسفانه 12 گونه آنها در حال انقراض هستند. اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست، این گونه‌ها را در فهرست سرخ خود قرار داده است. از میان این پرندگان 20 گونه آنها بومی بوجاق هستند و در لیست پرندگان مهاجر قرار دارند که در پاییز و زمستان راهی این تالاب می‌شوند. شماری از این پرندگان مهاجر بسیار کمیاب هستند و تعداد کمی از آنها در ایران دیده شده‌اند.

    در قسمت آبی این پارک هم آبزیان بسیاری زندگی می‌کنند. حدود 50 گونه ماهی در این تالاب وجود دارد. شاید جالب باشد که بدانید فک خزری تنها پستاندار دریای خزر است که در این تالاب زندگی می‌کند. در این تالاب هم‌زیستی مسالمت‌آمیز نقش پررنگی دارد. هر جانوری به اندازه نیازش از این طبیعت بهره خواهد گرفت و خبری از طمع و حرص نیست. همین ویژگی محیط پارک را بسیار آرامش‌بخش کرده است. شما هم اگر قصد بازدید از این پارک ملی را دارید؛ بهتر است به هیچ عنوان نظم این منطقه را بهم نزنید و با طبیعت درگیر نشوید.

درباره پارک ملی بوجاق در وب سایت دکوول بخوانید.

جاذبه های دیدنی پارک ملی بوجاق

    می‌توان گفت یکی از بهترین حس‌های انسان زمانی است که به دل طبیعت سفر می‌کند ، لحظه‌ای که بوی آرامش بخش خاک را حس می‌کنید، آرامش وجودتان را می‌گیرد. به آسمان که نگاه می‌کنید روحتان به پرندگان گره می‌خورد و به پرواز در می‌آید. تمام این احوالات خوب، در پارک ملی بوجاق گیلان چند برابر احساس می‌شود. یا حتی زمانی که کنار رود یا دریاچه نشسته‌اید و به آب نگاه می‌کنید ماهی‌های کوچک را می‌بینید که در آب شیطنت می‌کنند. پیاده‌روی در چنین طبیعتی چند سال به عمرتان اضافه می‌کند.

    در پارک، پلی چوبی به نام پل‌ چوبی کیاشهر وجود دارد. این پل در میان نیزارهای تالاب قرار گرفته است و پارک را به دریا وصل خواهد کرد. پل 700 متر طول و 2.5 متر عرض دارد؛ اگر می‌خواهید نقاشی‌ با امضا خدا ببینید، غروب را برای پیاده‌روی انتخاب کنید. در این زمان انگار خورشید داخل آب فرو رفته است. اگر هوا بارانی و مه‌آلود باشد که شما خوشبخت‌ترین فرد روی زمین هستید. تصور کنید روی پل راه می‌روید و مه اطرافتان را گرفته است و نم نم باران را به‌آرامی روی بدن خود حس میکنید. آیا حسی از این  بهتر می‌شناسید؟

تفریح در پارک ملی بوجاق

    در پارک ملی بوجاق جدا از طبیعت زیبای پارک، تفریحاتی نیز برای خوش گذرانی بیشتر وجود دارد. در ادامه لیستی از این تفریحات را به شما معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

پرنده‌ نگری

    پرندگان معمولا بهترین طبیعت را برای زندگی انتخاب می‌کنند؛ بنابراین باید مطمئن باشید که قرار است یک طبیعت فوق‌العاده زیبا ببینید. انواع پرنده با انواع صداهای زیبایشان در این منطقه زندگی می‌کنند؛ اگر ساکت و آرام جایی از این پارک بنشینید، پرندگان به شما اعتماد خواهند کرد و می‌توانید آنها را از نزدیک ببینید. همچنین در این پارک دوربین‌های مخصوصی برای دیدن پرندگان وجود دارد که استفاده از آنها بسیار لذت بخش است.

پرنده‌ نگری در پارک ملی بوجاق در دکوول ببینید و بخوانید.

قایق ‌سواری

    تالابی در این پارک وجود دارد که به دریا متصل است. بر همین اساس امکان قایق سواری در این تالاب فراهم خواهد بود. وقتی در حال قایق‌سواری هستید، بهتر زیبایی‌های پارک را خواهید دید و لذت بازدیدتان چندین برابر خواهد بود.

قایق ‌سواری در پارک ملی بوجاق را در دکوول ببینید و درباره آنها بخوانید.

موتورسواری

    چندین قسمت در پارک ملی بوجاق استان گیلان وجود دارد که یکی از آنها برای موتورسواری آماده شده است. این قسمت به شکلی انتخاب شده است که برای حیوانات ساکن در این طبیعت مزاحمتی ایجاد نکند.

موتورسواری در پارک ملی بوجاق را در دکوول بخوانید.

بازارچه صنایع دستی پارک ملی بوجاق

    اگر دوست دارید هنگام بازدید از پارک ملی بوجاق با یک تیر دو نشان بزنید، می‌توانید به سراغ بازار صنایع دستی موجود در این پارک بروید. در این بازارچه زیور آلات، وسایل خانه و صنایع دستی گیلان را خواهید یافت. تنوع اجناس این بازارچه به قدری است که امکان دارد، محصولی را که خیلی وقت است دنبالش می‌گردید، اینجا پیدا کنید.

بازارچه صنایع دستی پارک ملی بوجاق  را در دکوول ببینید و بخوانید.

امکانات گردشگری پارک ملی بوجاق

    در سال‌های اخیر پارک ملی بوجاق علت اهمال‌کاری مسئولان و برخی گردشگران با مشکلاتی رو به رو شده و نگرانی‌ها درباره اکوسیستم آن افزایش پیدا کرده است. برخی از مسئولین معتقدند در صورتی که امکانات رفاهی این پارک را بیشتر کنند، ممکن است طبیعت به خظر بیافتد. بنابراین درحال حاضر امکانات رفاهی این پارک به سرویس بهداشتی، بوفه‌هایی برای خرید خوراکی و قسمت‌های کرایه قایق و موتور محدود شده است.

جاهای دیدنی اطراف پارک ملی بوجاق

    در اطراف پارک ملی بوجاق جاذبه های گردشگری زیادی برای بازدید وجود دارد که در ادامه برخی از این جاذبه‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

تالاب امیرکلایه

    تالاب امیرکلایه تالابی با آب شیرین است. آب شیرین را باید برای رویش نیلوفر بسیار مناسب دانست. به همین دلیل سرتاسر تالاب با گل نیلوفر پوشیده شده است. به خاطر وجود گل‌های نیلوفر، نام دیگر تالاب را تالاب نیلوفر گذاشته‌اند. در امیرکلایه آبزیان و پرندگان متفاوتی زندگی می‌کنند. بعضی از این پرندگان بومی تالاب هستند و بعضی دیگر از طریق مهاجرت به این منطقه آمده‌اند. فاصله امیرکلایه تا دریا یک کیلومتر است و همانطور که در بالا هم اشاره کردیم در آن می‌توان قایق‌سواری کرد. با یک بار قایق‌سواری در میان نیلوفرها عاشق منظره آن‌ خواهید شد .

درباره تالاب امیرکلایه پارک ملی بوجاق در دکوول بخوانید.

سفید رود

    سفید رود، تالاب بوجاق را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم خواهد کرد. قسمت بزرگی از آب این رود از دریای خزر تأمین می‌شود به همین علت این رود آب بسیار زلالی دارد و اصلا یکی از دلایل نامگذاری این رود همین زلال بودن آبش است. در این منطقه می‌توانید انواع  ماهی‌ها را مشاهده کنید و علاقمندان به ماهیگیری هم می‌توانند این فعالیت را در سفیدرود انجام دهند زیرا در قسمت‌های باریک رود ماهیگیری آزاد است. فاصله این رود تا پارک ملی بوجاق گیلان زیاد نیست.

بهترین زمان بازدید از پارک ملی بوجاق

    به دلیل چهار فصل بودن منطقه و آب و هوای فوق‌العاده این منطقه طبیعت همیشه زیبا است. تنها طبیعت است که در هر فصلی شگفتانه دارد و مهمانانش را شگفت‌زده خواهد کرد. طبیعت پارک ملی بوجاق کیاشهر هم در هر فصلی زیبا است. اینکه شما در چه فصلی برای بازدید از این پارک ملی اقدام کنید، بستگی به هدفتان دارد؛ اگر قصد دیدن پرندگان مهاجر را دارید، باید در زمستان و پاییز به کیاشهر سفر کنید. امکان دارد قصد شما شمال گردی و بازدید از جاهای دیدنی کیاشهر باشد. در این صورت بهار و تابستان زمان مناسب‌تری برای این بازدید باشد.

    پارک ملی بوجاق از چند مسیر به شهرهای اطراف راه دارد. بنابراین بسته به اینکه شما در کجا اقامت دارید باید بهترین مسیر را انتخاب کنید. شناخته شده‌ترین مسیر رسیدن به این پارک ملی از جاده حسن‌رود به زیباکنار است. مسیر دوم را باید جاده لشت‌نشا به زبیاکنار دانست. جاده خاکی زیباکنار که از کنار رودخانه اشمک می‌گذرد مسیر دیگری است که شما را به پارک ملی بوجاق می‌رساند.

کلام آخر

    در مطلب آشنایی با پارک ملی بوجاق هر آنچه را که لازم بود درباره این جاذبه طبیعی زیبا بدانید بیان کردیم. ابتدا به معرفی این پارک ملی پرداختیم و سپس درباره دیگر موارد مهم آن حرف زدیم. اگر نکته دیگری درباره این موضوع وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد و یا اگر تجربه بازدید از این پارم ملی را دارید آن را با ما و دیگر خوانندگان در میان بگذارید تا دیگران نیز بتوانند از آن استفاده کنند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و از خواندن آن لذت برده باشید.