پارک ملی بوجاق (نخستین پارک خشکی ، دریایی ایران)

تاریخ انتشار: 1401/10/18 - تاریخ آخرین تغییرات: 1403/2/4

پارک ملی بوجاق به عنوان نخستین پارک ملی خشکی – دریایی ایران از جاذبه‌های ویژه استان گیلان است که در بندر کیاشهر قرار دارد. این پارک ۳۲۶۰ هکتاری که در شمال دریای خزر قرار دارد با پوشش گیاهی بی‌نظیر، زیستگاه جانوران مختلف از جمله پرندگان تالابی است. حضور این پرندگان که در فصولی از سال پر تعداد می‌شوند، پارک ملی بوجاق را به یکی از زیباترین و خاص‌ترین جاذبه‌های گردشگری شمال ایران تبدیل کرده است. درباره این موضوع با وب سایت دکوول همراه باشید.


آنچه میخواهید درباره پارک ملی بوجاق (نخستین پارک خشکی ، دریایی ایران) بدانید:

همه چیز درباره پارک ملی بوجاق

    پارک ملی بوجاق در استان گیلان، شهرستان آستانه اشرفیه و بندر کیاشهر قرار دارد. این پارک که ثبت آن به عنوان میراث طبیعی ملی به سال 1381 برمی‌گردد از نظر موقعیت جغرافیایی در مکانی ویژه واقع شده است. پارک بوجاق که آن را نخستین پارک ملی خشکی – دریایی ایران می‌نامند از شمال به دریای خزر، جنوب به بندر کیاشهر، غرب به رودخانه اوشمک و شهر زیباکنار و شرق به روستای امیرکیاسر منتهی می‌شود.

    مساحت این پارک ملی زیبا ۳۲۶۰ هکتار است که حدود ۱۶۰۰ هکتار آن محوطه دریایی، ۱۶۰ هکتار آن محوطه تالابی و بقیه آن محوطه خشکی شامل زمین‌های ساحلی، جلگه‌ای و علفزار است. اهمیت این پارک ملی در پوشش گیاهی و زیست جانوری آن است و همین امر باعث شده این منطقه حفاظت شده باشد. پارک ملی بوجاق در واقع زیستگاه تعداد زیادی از گونه‌های جانوری به ویژه پرندگان است و علاوه بر این هر سال تعداد زیادی از پرندگان مهاجر به این پارک مهاجرت کرده و مدتی در آن سکنی می‌گزینند.

درباره پارم ملی بوجاق با دکوول همراه باشید.

    هر چند پرندگان بومی این پارک را ۲۰ گونه می‌دانند، اما تا کنون ۲۳۴ پرنده از ۴۹ گونه در آن مشاهده شده است. عروس غاز، غاز پازرد، غار پیشانی سفید، شناگر بلوطی، چکچک ابلق، فالاروپ و طرقه کوهی از خاص‌ترین پرندگانی هستند که در این پارک مشاهده شده‌اند.

    برخی از این پرندگان بسیار نادر بوده و تعداد انگشت شماری از آنها در دنیا وجود دارند. علاوه بر این لک‌لک، کاکایی، باکلان، حواصیل، درنا، قرقاول، بلدرچین، چاخ‌لق، زنگوله بال، سلیم، خروس کولی، آبچلیک، ابیا، انواع قو، غاز، مرغابی، فلامینگو، آنقوت، چنگر (پرلا)، پرستوی دریایی، بوتیمار، قار، خوتکا، مرغ سقا، گیلانشاه، گیلار، کشیم، پاشلک، تلیله، جغد، چکاوک، دارکوب، هدهد، سبزه قبا، زنبورخوار، ماهی‌خورک، عقاب، کورکور، سارگپه، سنقر، عقاب دریایی، هما، قرقی، طرلان، پیغو، ترمتای، دلیجه، لیل، بالابان، لاچین و بحری، سسک، پپت، زرده‌پره، توکا، قمری، چرخ ریسک، مگس‌گیر، دم جنبانک، سنگ چشم، بلبل، سینه سرخ، کوکو و چلچله از جمله پرندگان بوجاق هستند.

    غیر از پرندگان بومی و مهاجر، پارک ملی بوجاق زیستگاه بیش از ۵۰ گونه آبزی است. علاوه بر اینکه فک خزری تنها پستاندار دریای خزر در این منطقه مشاهده شده است، پارک بوجاق زیستگاه ماهی سفید، کپور، اردک ماهی، کُلمه، ماهی کاراس، لای‌ماهی، سیم‌پرک و سرخ‌باله نیز هست. زیبایی طبیعی پارک ملی بوجاق که در زمان مهاجرت پرندگان دو چندان می‌شود، افراد زیادی را به خود جذب می‌کند، چنانکه می‌توان این پارک را از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری استان گیلان و شمال کشور دانست

همه چیز درباره پارک ملی بوجاق در دکوول ببینید و بخوانید..

دسترسی به پارک ملی بوجاق و جاذبه های آن

    برای رسیدن به پارک ملی بوجاق چند مسیر وجود دارد. از جاده‌های حسن رود به زیباکنار، لشت نشاء به زیباکنار و نیز از مسیر جاده خاکی زیباکنار که در جوار رودخانه اشمک قرار دارد و مسیرهای خاکی دیگر می‌توان به این مکان رسید. اگر بخواهید نهایت لذت را از سفر به پارک ملی بوجاق و بازدید از این مکان ببرید علاوه بر شناختن جاذبه‌های ویژه آن باید نکاتی مهم درباره زمان و چگونگی سفر به این منطقه بدانید.

دسترسی به پارک ملی بوجاق و جاذبه های آن را در دکوول ببینید.

    جاذبه‌هایی که در پارک بوچاق مشاهده می‌کنید متنوع است. یکی از پرطرفدارترین این جاذبه‌ها پرنده نگری است که در همه فصول سال امکان‌پذیر است، اما در برخی از زمان‌ها که پرندگان مهاجر به این پارک می‌روند جلوه بیشتری دارد. پرندگان مهاجر که از کیلومترها دورتر به پارک ملی بوچاق می‌روند معمولا اواسط پاییز به آنجا می‌رسند و تا نیمه‌های زمستان در این منطقه می‌مانند. اگر پرنده نگری جزء اولویت‌های شما در بازدید از پارک بوچاق است، این زمان را برای سفر انتخاب کنید.

    تعدد پرندگان در این زمان شانس زیادی را در اختیار شما می‌گذارد که انواع پرندگان نادر با زیبایی خیره کننده‌ای را ببینید. اگر می‌خواهید شانس خودتان را در این زمینه افزایش دهید لباس‌های رنگ محیط بپوشید. همچنین با استفاده از دوربین‌های شکاری می‌توانید به تماشای پرواز پرندگان در آسمان بنشینید یا آنها را روی آب تالاب‌های این پارک و اطراف آن تماشا کنید. دلیلی که باعث می‌شود پرندگان، پارک بوچاق را به عنوان مقصد مهاجرت انتخاب کرده و مدت زمانی را در آن ساکن شوند وجود تالاب های بکر در خود پارک و چند تالاب در اطراف آن است. علاوه بر دلتای سفیدرود و ساحل خزر، در پارک ملی بوچاق سه تالاب وجود دارد.

درباره حیات وحش بوجاق با دکوول همراه باشید.

    در شرق این منطقه تالاب بکر و زیبای کیاشهر است و دو تالاب بوچاق و ۲۲ بهمن نیز از دیگر تالاب‌های این پارک به شمار می‌آیند. علاوه بر اینها تالاب معروف امیرکلایه که به تالاب نیلوفرهای آبی نیز معروف است، در نزدیکی این منطقه قرار دارد. وجود این تالاب‌ها در نزدیکی هم باعث شده محیط مناسبی برای پرندگان مهاجر فراهم شود و اگر در فصل مهاجرت این پرندگان به آنجا سفر کنید، شاهد پرواز دسته جمعی آنها خواهید بود که دیدن آن تجربه لذت بخشی را برای شما رقم می‌زند.

    جدای از تالاب‌ها و پرندگان، جاذبه‌های دیگری نیز در پارک ملی بوچاق هست که از جمله آنها می‌توان به علفزارها و نیزارهایی اشاره کرد که دیدن آنها برای دوست داران طبیعت لذت بخش است. در پارک بوچاق یک پل چوبی معروف وجود دارد که از وسط تالاب می‌گذرد و بعد از طی کردن چند صد متر می‌توانید از این طریق خود را به ساحل خزر برسانید. پیاده‌روی در این مسیر بسیار لذت بخش است و عریض و محکم بودن پل چوبی این امکان را می‌دهد که بارها در جاهای مختلف توقف کنید و از مناظر اطراف لذت ببرید. ساحل خزر واقع شده در بوچاق نیز از جمله سواحل زیبا و بی‌نظیر این دریاست و معمولا مسافران مدتی را در این ساحل شنی اتراق کرده و از دیدن منظره دریا در مقابل و منظره علفزار و تالاب در پشت سر لذت می‌برند.

درباره پارم ملی بوجاق پارک خشکی دریایی ایران با دکوول همراه باشید.

    برای گشت و گذار در بوچاق لازم نیست زمان زیادی را صرف کنید. حضوری دو ساعته در این پارک کافی است تا همه جاذبه‌های آن را ببینید، هر چند برخی از کسانی که به قصد پرنده نگری به این تالاب می‌روند یک روز کامل را در آنجا می‌گذرانند. علاقه مندان به پرنده نگری معمولا صبح زود به این پارک می‌روند و تجهیزات خود از جمله دوربین‌های مخصوص این کار را در جای مناسب کار می‌گذارند و ساعت‌ها به رصد آسمان می‌پردازند.

زیبایی های پارک ملی بوجاق را در دکوول ببینید.

کلام آخر

    گیلان از جمله استان‌های کشور است که جاذبه‌های گردشگری زیادی دارد. این جاذبه‌ها هم شامل جاذبه‌های میراثی و تاریخی است که به وفور در شهر رشت یافت می‌شود و هم شامل جاذبه‌های طبیعی است که در سرتاسر این استان پراکنده شده است. به غیر از دریا و جنگل، محیط‌های تالابی از جمله بکرترین جاذبه‌های طبیعی گیلان به شمار می‌رود و پارک ملی بوچاق که سه تالاب را در خود جای داده، گل سر سبد این محیط هاست.

    جذابیت‌های طبیعی این پارک که خاص و متنوع است باعث می‌شود بوچاق یکی از اصلی‌ترین مقاصد مسافرانی باشد که به گیلان سفر می‌کنند. در این پارک علاوه بر دیدن تالاب‌هایی که کناره‌های آن پوشیده از نیزارهای زیباست، به ساحل خزر هم دسترسی دارید، اما شاید مهم‌ترین جاذبه پارک بوچاق پرندگانی باشند که یا دائما در این منطقه هستند یا در فصولی از سال به آنجا مهاجرت کرده و با پرواز و آوازهایشان زیبایی شگفت‌انگیزی به وجود می‌آورند.

    کسانی که اهل پرنده نگری هستند می‌دانند که یکی از بهترین مکان‌های برای این کار پارک بوچاق است. کافی است در زمان مناسب یعنی در اواخر پاییز یا اوایل زمستان به این منطقه سفر کنید تا تجربه‌ای لذت بخش در این زمینه داشته باشید. شکار ممنوع بودن بوچاق و آرامشی که به این واسطه در این محل به وجود آمده، به پرندگان احساس امنیت می‌دهد و به این دلیل شما می‌توانید از نزدیک پرندگانی با زیبایی خاص را به چشم ببینید.