آشنایی با حمام‌ های گوگردی تفلیس

تاریخ انتشار: 1401/4/25 - تاریخ آخرین تغییرات: 1403/3/2

اگر از کسانی که به تفلیس سفر کرده‌اند بخواهید که چند جاذبه گردشگری این شهر را به شما معرفی کنند؛ به احتمال زیاد حمام‌های گوگردی جزو لیست‌شان خواهد بود. این حمام‌ها را باید از جاذبه‌های مشهور و قدیمی شهر تفلیس به شمار آورد که هم خاصیت دارویی دارد و هم جنبه تفریحی. خاصیت دارویی آن به دلیل این است که آب این حمام‌ها از چشمه‌های آب گرم تفلیس تامین می‌شود. دکوول همراه شما در معرفی مکان‌های گردشگری در تمامی نقاط جهان است.


آنچه میخواهید درباره آشنایی با حمام‌ های گوگردی تفلیس بدانید:

حمام‌ های گوگردی تفلیس

    حمام‌‌های گوگردی تفلیس را به دلیل ظاهر خاص و متفاوتی که دارند می‌توان از دوردست هم تشخیص داد. این حمام‌ها دارای سقف‌های گنبدی شکل هستند و در قسمت مرکزی گنبدهایشان از شیشه‌ استفاده شده است تا نور فضای داخلی حمام تأمین شود. در محوطه داخلی حمام هم حوضچه‌های کاشی‌کاری شده متعددی وجود دارد که آب طبیعی در آنها جریان دارد. هر حوضچه را با دیوار کوچکی از حوضچه دیگر جدا کرده‌اند. در کنار حوضچه‌ها هم سکو‌هایی برای نشستن و استراحت کردن وجود دارد که البته برای ماساژ گرفتن نیز از این سکوها استفاده می‌کنند.

چرا حمام‌ های گوگردی؟

    چشمه‌های آب گرم تفلیس که آب این حمام‌ها را تامین می‌کنند دارای املاح فراوانی هستند که مهم‌ترین آنها گوگرد است. به همین دلیل زمانی که به حمام‌ها نزدیک می‌شوید؛ بوی گوگرد کاملاً به مشامتان خواهد رسید. ترکیب آب گرم و املاح، این حمام‌ها را به فضایی برای بازیابی سلامت تبدیل کرده است. هنوز هم با گذشت زمان گردشگران زیادی به منظور استفاده از این خواص درمانی به این قسمت از شهر سر می‌زنند. افرادی که از درد مفاصل، مشکلات پوستی و روماتیسم رنج می‌برند بسیار از این مکان استقبال می‌کنند و در حمام‌های گوگردی تنی به آب می‌زنند.

    این حمام‌ها که با نام حمام سولفور نیز شناخته می‌شوند؛ برای رفع خستگی و گرفتگی عضلات  هم موثر هستند. اگر به حمام‌های سنتی ایرانی رفته باشید، فضای داخل حمام‌های سولفوری تفلیس برایتان آشنا خواهد بود زیرا تقریبا شبیه به حمام‌های سنتی ایرانی است. تنها تفاوت آن وجود آب گرم طبیعی است که بدون دخالت انسان دمایی در حدود 40 درجه دارد و سرشار از املاح معدنی وارد این حمام می‌شود.

درباره حمام های گوگردی تفلیس در دکوول بخوانید.

تأثیر حمام‌های گوگردی بر گردشگری گرجستان

    همانطور که قبل‌تر هم گفته شد از ابتدای تشکیل شهر تفلیس این حمام‌ها افراد بسیاری را به خود جذب کرده است. از طرف دیگر به دلیل قرار گرفتن تفلیس در جاده ابریشم، مسافران و بازرگانان نیز از این فضا بهره می‌بردند و همین امر باعث رونق بیش از پیش این جاذبه شد. اوایل تعداد این حمام ها بیشتر پنجاه عدد بود. ولی با گذشت زمان کم کم  از این تعداد کاسته شد و امروز تعداد انگشت شماری از این جاذبه طبیعی و منحصر به فرد کشور گرجستان باقی مانده است.

امکانات حمام‌ های گوگردی تفلیس

    معمولا بیشترین اشخاصی که از این حمام‌ها استفاده می‌کنند گردشگران هستند. ساکنان تفلیس زیاد به آنجا نمی‌روند؛ شاید به این دلیل که برایشان عادی است. هر گردشگری که مایل باشد در این فضا استحمام کند می‌تواند یک حمام را به طور کامل کرایه نماید و از امکاناتی همچون حمام خصوصی، حوضچه‌های آب داغ و ماساژ سنتی بهره ببرد.

    بهترین زمان استفاده از  حمام‌های گوگردی و استفاده از خواص درمانی‌شان، فصل زمستان است. در این فصل گرمای حمام آرامشی دلچسب و لذت بخش را برای شما به ارمغان می‌آورد. اما فراموش نکنید که پس از به اتمام رسیدن استحمام‌تان خود را با لباس گرم و کلاه بپوشانید تا سرما نخورید.

حمام‌ های گوگردی مشهور تفلیس

    حمام‌های گوگردی یکی و دو تا نیستند. بلکه شمار زیادی حمام در یک منطقه و نزدیک به هم قرار گرفته‌اند که آب همه آنها از چشمه‌های آب معدنی تامین می‌شود. در ادامه لیستی از مشهورترین حمام‌های گوگردی را با توضیحاتی مختصر به شما ارائه خواهیم کرد تا در صورتی که بخواهید از این حمام‌ها دیدن کنید بتوانید یکی از مشهوترین آنها را انتخاب نمایید. با ما همراه باشید.

حمام شماره 5

    این مجموعه دارای 5 اتاق کوچک و دو اتاق بزرگ است. بسته به نیاز خود می‌توانید یکی از این اتاق‌ها را انتخاب نمایید و از آب گرم درونآن لذت ببرید. بخش بانوان این حمام این فاقد استخر است.

میرزائوف

    این مجموعه به حمام شماره 5 شباهت زیادی دارد. تنها تفاوت آن در این است که در بخش بانوان نیز استخر وجود دارد و اتاق مشترک آن نیز بزرگ‌تر است.

VIP

   VIPرا باید لوکس‌ترین و گران‌ترین حمام سولفوری شهر تفلیس دانست. بیشتر افراد سرشناس از این حمام استفاده می‌کنند. هزینه استفاده از آن  به ازای هر ساعت حدود 75 یورو است.

سمپه ابانو

    این حمام سلطنتی طراحی داخلی بسیار زیبایی دارد و جزو حمام‌های گران محسوب می‌شود.

اوربلیانووسکایا

    دلیل شهرت حمام اوربلیانووسکایا را باید این دانست که روزگاری شاعر معروف روسی به نام پوشکین به آنجا رفته است. امروزه لوحی با سخنان او در این مکان به چشم می‌خورد.

نکات مهم درباره حمام های گوگردی

  • اگر قصد دارید در این حمام‌ها تنی به آب بزنید، شاید بهتر باشد حوله و دمپایی شخصی خود را با خود همراه داشته باشید. چراکه اقلام ارائه شده در حمام یک بار مصرف نیستند.
  • در ابتدا که وارد حمام می‌شوید امکان دارد بوی گوگرد کمی ناراحت‌تان کند اما نگران نباشید چرا که رفته رفته به آن عادت خواهید کرد. اگر به گوگرد آلرژی دارید توصیه می‌شود که به هیچ عنوان از این حمام‌ها استفاده نکنید.
  • از دو ساعت قبل از استحمام وعده غذایی سنگین میل نکنید. چون هم ضرر دارد و هم ممکن است حس راحتی نداشته باشید.
  • همراه با خود یک نوشیدنی خنک به حمام ببرید تا اگر به آن نیاز پیدا کردید، در دسترستان باشد. البته لازم به ذکر است که در آنجا هم با پرداخت هزینه جداگانه می‌توانید نوشیدنی سفارش دهید.
  • ماساژهایی که در این حمام‌ها ارائه می‌شوند سنگین هستند و به ماساژهای اسپا شباهت ندارند. پس اگر قدرت بدنی کمی دارید از خدمات ماساژ استفاده نکنید.
  • اگر در فصل زمستان راهی این حمام شدید، لباس گرم، کلاه و شال گردن را فراموش نکنید تا بعد از بیرون آمدن از حمام دچار سرماخوردگی نشوید. البته شما با رفتن به مراکز خرید تفلیس می توانید وسایل مورد نظر خود را از آنجا تهیه کنید.

نحوه دسترسی و هزینه استفاده از حمام های گوگردی

    برای دسترسی به این حمام‌ها می‌توانید از حمل و نقل عمومی استفاده کنید. اگر اتومبیل شخصی دارید به سمت خیابان آبانو حرکت کنید تا حمام‌ها را ببینید. درباره هزینه استفاده هم باید گفت، برای استفاده از حمام عمومی 2 لاری و برای حوضچه و حمام خصوصی 15 تا 80 لاری باید پرداخت نمایید. برای خدمات اضافی مانند دریافت ماساژ و سفارش نوشیدنی هم باید هزینه جداگانه پرداخت نمایید. اگر دوست دارید به همراه خانواده یا دوستان از این حمام‌ها استفاده نمایید، بهترین گزینه کرایه اتاق گروهی است. در این صورت هزینه کمتری هم پرداخت خواهید کرد .

درباره نحوه دسترسی به این حمام ها و نحوه استفاده از آنها در دکوول بخوانید.

کلام آخر

    در مطلب آشنایی با حمام های گوگردی تفلیس، همانطور که در عنوان پیداست سیر تا پیاز را درباره این جاذبه گردشگری مهم شهر تفلیس بررسی کردیم. بعید است کسی به پایتخت گرجستان سفر کند و استفاده از این حمام‌ها را در لیست برنامه‌های سفر خود قرار ندهد. زیرا حمام‌های گوگردی هم خاصیت درمانی دارند و هم جنبه تفریحی.

    اگر نکته دیگری درباره حمام‌های گوگردی وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد و یا اگر تجربه استفاده از این حمام‌ها را دارید؛ آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید تا دیگران نیز بتوانند از آن استفاده کنند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.