اسالم به خلخال

زمان مطالعه: 8 دقیقه

مسیر همیشه بخشی از سفر است که می‌توان زیباترین و خاطره‌انگیزترین بخش آن باشد. بعضی از مسیرها انقدر زیباست که دلت نمی‌خواهد هیچگاه به مقصد برسی. بعضی از مسیرها هم اصلا خود مقصد است و آدم‌ها می‌روند تا فقط بودن در آن مسیر را تجربه کنند. در هر حال حضور انسان در هر مسیری می‌تواند به او چیزهای زیادی یاد دهد.

در این مطلب قصد داریم درباره مسیر اسالم به خلخال حرف بزنیم. جاده اسالم به خلخال به تنهایی یک جاذبه طبیعی محسوب می‌شود. این مسیر آنقدر زیباست که بسیاری از طبیعت‌گردان در طول سال برای راهپیمایی و یا پیمایش آن با دوچرخه و خودروی شخصی راهی شمال کشور می‌شوند.

در این مطلب قصد داریم سیر تا پیاز را درباره جاده اسالم به خلخال بررسی کنیم. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.


فهرست:

جاده اسالم به خلخال کجاست؟

    جاده اسالم به خلخال همانطور که از نامش پیداست، شهر اسالم  در استان گیلان را به شهر خلخال در استان اردبیل می‌رساند و در 70 کیلومتری شمال ایران قرار دارد. اسالم در استان گیلان و 5 کیلومتری شهر تالش واقع شده و قدیم‌ترها مرکز شهرستان نیز بوده است. در مسیر جاده اسالم به خالخال همیشه باید انتظار باران را داشته باشید. همچنین ممکن است هوای گرم و شرجی را هم تجربه کنید. تجربه هوای شرجی در شمال کشور چیز جدیدی نیست.

    در بخشی از مسیر کم کم مه پیچ‌وتاب جاده را فرا می‌گیرد و تقریبا لوکیشن‌هایی که در فیلم‌های ترسناک وجود دارند، پیش چشمتان واضح می‌شود. اگر با ماشین هستید این قسمت را با احتیاط برانید و اگر هم پیاده هستید، به هیچ عنوان از گروه جدا نشوید زیرا امکان گم شدن وجود دارد. هرچه از اسالم به خلخال نزدیک شوید، ارتفاع هم بیشتر می‌شود و در نتیجه سرمای بیشتری را هم تجربه خواهید کرد.

    حتی در تابستان‌ها هم این قسمت از مسیر کمی سرد خواهد بود. بنابراین حتما لباس گرم‌تر یا پتوی مسافرتی همراه خود داشته باشید تا اگر سردتان شد بتوانید از آن استفاده کنید. بخشی از این مسیر، جنگی است و در آن درخت‌های بلند با شاخه‌های در هم تنیده انتظارتان را می‌کشد. در هر فصلی از سال که پا به جاده اسالم به خلخال بگذارید، این قسمت از مسیر برای عکاسی فوق‌العاده است. پس دوربین‌هایتان را آماده کنید.

جاهای دیدنی جاده اسالم به خلخال

    حالا که کمی با جاده آشنا شدیم، وقت آن رسیده که با جاهای دیدنی این مسیر زیبا هم آشنا شویم. برای بسیاری از افراد پیاده‌روی و طبیعت‌گردی در این مسیر مهم است اما اگر تصمیم داشته باشید زمان بیشتری را در این مسیر صرف کنید می‌توانید سری به جاذبه های گردشگری زیبایش بزنید. در ادامه شماری از این جاذبه‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

شهر اسالم

    بهتر است سفرتان را با اسالم‌گردی آغاز کنید. اسالم یکی از زیباترین شهرهای استان گیلان است که از دل آن رودی به نام ناو عبور می‌کند و در نهایت به دریای خزر می‌ریزد. پس از اینکه حسابی در این شهر گشتید و از جاذبه‌هایش دیدن کردید برای تهیه سوغاتی به سراغ گلیم و سفال و دیگر صنایع دستی کردم این شهر بروید. عده‌ای اعتقاد دارند شهر اسالم شبیه به اورشلیم است و شاید برایتان جالب باشد که بدانید لوکیشن فیلم سینمایی حضرت سلیمان نیز در این شهر بوده است که البته در حال حاضر به نظر می‌رسد متاسفانه چیزی از این لوکیشن باقی نمانده باشد.

درباره شهر اسالم با این مقاله از دکوول همراه باشید.

پارک جنگلی  گیسوم

    یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی که در طول این سفر می‌توانید از آن دیدن کنید، پارگ جنگلی گیسوم است. این پارک از مسیر جنگی آغاز می‌شود و به ساحل می‌رسد. الگر در فصل بهار پا به جاده اسالم به خلخال گذاشتید، حتما زمانی را هم برای قدم زدن در این پارک جنگی کنار بگذارید و از هوای تازه و طبیعت فوق‌العاده ان لذت ببرید.

درباره پارک جنگلی گیسوم در مسیر جاده اسالم به خلخال با این مقاله از دکوول همراه باشید.

روستاهای مسیر اسالم به خلخال

    در مسیر اسالم به خلخال چندین روستای زیبا وجود دارد که جدا از جذابیت طبیعی‌شان، مردمی خونگرم با فرهنگی جالب دارد که دیدن آنها لذت سفرتان را دو چندان می‌کند. خرجگیل، شرشر، یالَ پیچ (پیچ بزرگ)، شوندَول، معدن، وَرگَه دَرَه، اسب بونی، مَتَش، لَرزَره، چَرَه سو، کرمان، گردنه معروف الماس، مجره و خوجین شماری از روستاهای سر راهتان هستند.

درباره روستاهای مسیر اسالم به خلخال با این مقاله از دکوول همراه باشید.

دشت شقایق

    کمی که از ابتدای جاده بگذرید، کم کم به یک دشت بسیار زیبا خواهید رسید. حالا باید چشمتان فریم به فریم این زیبایی‌ها را ذخیره کند. البته برای این کار می‌توانید از دوربین‌تان هم استفاده کنید. اگر در اردیبهشت و خرداد پا به این جاده بگذارید، در این مسیر دشت‌هایی پر از شقایق‌های وحشی را خواهید دید که نسیم آنها را به رقص در آورده است. اگر تصمیم گرفتید بروید با این شقایق‌های آزاد عکس بگیرید، باید توجه داشته باشید که آنها ممکن است رنگ پس دهند، پس بهتر است با لباس روشن زیاد به گل‌ها نزدیک نشوید.

درباره دشت شقایق جاده اسالم به خلخال با این مقاله از دکوول همراه باشید.

 خلخال

    شهر زیبای خلخال که مقصد نهایی ماست، در استان اردبیل قرار دارد. این شهر تقریبا کوهستانی دارای تابستان‌های بسیار خنگی است. اصلا به خاطر همین آب‌وهوای چندگانه‌اش است که نام خال خال را روی آن گذاشته‌اند. این اسم بعدها برای تلفظ راحت‌تر به خلخال تبدیل شد. در شهر خلخال جاذبه های گردشگری زیادی وجود دارد. شما می‌توانید یک روز کامل را در این شهر بگردید بدون اینکه حتی ذره‌ای حوصلتان سر برود.

درباره شهر زیبای خلخال با این مقاله از دکوول همراه باشید.

جذابیت هایی  که در این مسیر خواهید دید

    جدا از دیدنی‌ها در مسیر اسالم به خلخال، جذابیت‌های زیادی سر راهتان قرار خواهد گرفت. درادامه به شما درباره برخی از این جذابیت‌ها پیش زمینه خواهیم داد.

عشایر

    اگر فصل کوچ باشد، حتما در جاده اسالم به خلخال چادرهای زیبای عشایر را خواهید دید. این بهترین فرصت است که بروید و کمی با زندگی و فرهنگ عشایری آشنا شوید و آن را با زندگی شهری مقایسه کنید. اگر می‌خواهید سوغاتی از این سفر به خانه ببرید، بهترین سوغات محصولات عشایری است.

درباره عشایر مسیر اسالم به خلخال با این مقاله از دکوول همراه باشید.

کندوهای عسل

    درباره دشت‌های شقایق بالاتر حرف زدیم. حالا تصور کنید این همه گل چه جای خوبی برای زنبورها و کندوهایشان است. اگر کمی دقت کنید در این مسیر کندوهایی را خواهید دید که کنار هم ردیف شده‌اند. اگر فصل برداشت کندوها بود حتما عسل این منطقه را تهیه کنید که هیچ کجای ایران چنین عسل خوشمزه‌ و اورگانیکی پیدا نخواهید کرد.

حیوانات

    در طول این مسیر حتما حیوانات اهلی زیادی را خواهید دید که جذابیت جاده را بیشتر کرده‌اند. اسب‌ها، گله‌های گوسفند، گله‌های بز و سگ‌های گله این منطقه را دقیقا مانند فیلم‌هایی که از روستاها می‌سازند کرده است. اینجا کمی توقف کنید و کودکانتان را ببرید تا با حیوانات اهلی بازی کنند و حس حیوان دوستی از همان ابتدای کودکی در ذهنشان نقش ببندد.

درباره حیوانات مسیر اسالم به خلخال با این مقاله از دکوول همراه باشید.

کارهایی که می توان در مسیر اسالم به خلخال انجام داد

    قرار است یک سفر پر هیجان داشته باشیم. بنابراین وسایل لازم برای کوهنوردی، طبیعت‌گردی و پیاده‌‍روی را با خود بردارید. لباس و کفش مناسب هم که از ضروریات است. در ادامه برخی از کارهای جذابی که می‌توان در این مسیر انجام داد را به شما معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

کوهنوردی

    همانطور که بالاتر هم اشاره شد، هر چه از اسالم دورتر و به خلخال نزدیک‌تر می‌شوید، مسیر کوهستانی‌تر می‌شود. اینجاست که شما می‌توانید کوهنوردی کنید. باید توجه داشته باشید که برای کوهنوردی در این منطقه یک جاده مخصوص وجود دارد که از جاده اصلی می‌توانید آن را پیدا کنید. البته اگر از روستایی‌ها هم بپرسید به شما آدرس خواهند داد زیرا آنها هم با مال‌هایشان از این مسیر عبور می‌کنند. مسیر قدیمی کوهنوردی از شهر اندبیل در شرق خلخال آغاز شده، از روستای ناو عبور می‌کند و در نهایت به استان گیلان می‌رسد.

کارهایی که می توان در مسیر اسالم به خلخال انجام داد در این باره با این مقاله از دکوول همراه باشید.

جنگل نوردی

    همانطور که بالاتر هم گفته شد، بخشی از جاده اسالم به خلخال را جنگل‌ها تشکیل می‌دهند. بنابراین باید خودتان را برای جنگل‌نوردی هم آماده کنید. همه می‌دانند اما باز هم باید تاکید کنیم که جنگل‌نوردی قلقل‌های مخصوص خود را دارد و به هیچ عنوان نباید بی هوا و بدون برنامه‌ریزی به جنگل بروید. یک جنگل هموار در 20 کیلومتری این جاده، یعنی در روستای نهالستان پیرسون وجود دارد که می‌توانید جنگل‌نوردی را در آن تجربه کنید. البته بهتر است برای کسب این تجربه با یک راهنما همراه شوید.

غذا خوردن در جاده  اسالم به خلخال

    یکی دیگر از کارهایی که در مسیر اسالم به خلخال می‌توانید انجام دهید، غذا خوردن است. در این مسیر رستوران‌ها و غذاخوری‌های زیادی وجود دارد که در همه‌شان غذاهای تازه و خوشمزه شمالی پیدا می‌شود. حیف است اگر در این سفر کباب داغ و نان داغ با برنج اصل شمالی را امتحان نکنید.

بهترین زمان سفر به جاده اسالم به خالخال

    جاده اسالم به خلخال در هر چهار فصل زیباست و در هر فصلی دنیای متفاوتی را می‌توانید در آن ببینید. اگر جاده‌های جنگلی سبز روشن را دوست دارید باید فصل بهار را برای سفر انتخاب کنید، اگر عاشق طبیعت با رنگ سبز تیره هستید، بهتر است تابستان به این مسیر پا بگذارید. در صورتی که دوست دارید یک طبیعت نارنجی رنگ ببینید، پاییز بهترین زمان سفر است. زمستان‌ها هم این مسیر سفید پوش خواهد شد. بنابراین باید گفت بهترین زمان سفر به سلیقه شما بستگی دارد. البته در زمستان‌ها این مسیر بسیار سرد است و معمولا برف سنگین می‌بارد و باید جوانب احتیاط رعایت شود.

مسیر دسترسی به جاده اسالم به خلخال

    با فرض بر اینکه قرار است سفرتان را از اسالم شروع کنید، در صورتی که بخواهید از تهران به اسالم برسید باید حدود 450 کیلومتر راه را طی نمایید. باید از جاده قزوین به سمت رشت برانید و از سپس از شهرهای منجیل، رودبار و سپس پلیس راه سراوان عبور کنید.  در ادامه پس از گذشتن از فومن، صومعه سرا و آستارا به اسالم خواهید رسید. این مسیر تقریبا 6 تا 7 ساعت طول خواهد کشید.

کلام آخر

    در این مطلب درباره جادبه بهشت‌‎گونه اسالم به خلخال حرف زدیم و هر آنچه را که لازم بود درباره‌اش بدانید، بررسی کردیم. از اسالم که راه بیافتید، چه با خودروی شخصی، چه با دوچرخه و چه با پای پیاده به سمت بهشتی حرکت می‌کنید که متر به متر ارتفاعش زیادتر می‌شود. به خلخال که برسید در یک شهر کوهستانی قرار خواهید گرفت.

    برای بار دیگر تاکید می‌کنیم که اگر قصد این را دارید با دوچرخه و یا پیاده این مسیر را طی نمایید بهتر است با یگ گروه همراه شوید تا هم راهنمایتان باشند و هم تنها نمانید. اگر نکته دیگری درباره این موضوع وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد و یا اگر تجربه دیدن این جاده رویایی را دارید، حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید تا دیگران هم از تجربیات شما استفاده کنند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و از خواندن آن لذت ببرید.