راهنمای بازدید از ریگ حیدرآباد در نهبندان

تاریخ انتشار: 1401/4/7 | تاریخ آخرین ویرایش: 1402/11/26

استان خراسان جنوبی جاذبه‌های تاریخی و طبیعی فراوانی دارد که اگر قرار در طول یک سفر از همه این جاذبه‌ها دیدن کنید باید سفری طولانی مدت را برنامه‌ریزی نمایید. زیرا در طول چند روز نمی‌توان از همه این جاذبه‌ها بازدید کرد. یکی از معروف‌ترین و پتانسل‌ترین این جاذبه‌ها ریگ حیدرآباد یا همان تپه‌های شنی نهبندان است که در این مطلب قصد داریم درباره آن حرف بزنیم.

اصلا تاکنون نام تپه‌های ماسه‌ای یا کوه‌های شنی نهبندان را شنیده‌اید؟ در درواقع این عبارات را باید نام‌های دیگری از ریگ حیدرآباد دانست. آیا می‌دانید در گوشه‌ای از این خاک، یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی این دنیا قرار دارد؟ این تپه‌های ماسه‌ای حدود 70 کیلومتر تا جنوب غرب نهبندان فاصله دارند و درواقع یکی از جاهای دیدنی خراسان جنوبی محسوب می‌شوند.

تپه‌های حیدرآباد خراسان جنوبی درواقع بخشی از کویر لوت هستند که ارتفاعات طولی و عرضی مختلفی دارند. همین ارتفاعات هم باعث شده که لقب تپه یا کوه را بر روی این قسمت از کویر لوت که در استان خراسان جنوبی قرار دارد بگذارند. بسیاری معتقدند تپه‌هایی که در نهبندان قرار دارد بزرگ‌ترین تپه‌های شنی جهان محسوب می‌شوند.

در مطلب راهنمای بازدید از ریگ حیدر آباد در نهبندان قصد داریم سیر تا پیاز را درباره کوه‌های شنی نهبندان بررسی کنیم. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.


ریگ حیدرآباد کجاست؟

    ریگ حیدرآباد که بدان کوهای شنی و تپه‌ها و غول‌های ماسه‌ای نیز می‌گویند، یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر نهبندان محسوب می‌شود. این منطقه که در شرق کویر لوت قرار دارد از نظر پوشش گیاهی و جانوری بسیار حائز اهمیت است. درواقع پوشش گیاهی و جاوری خاص و نادری این منطقه را فرا گرفته است و به همین دلیل هم آن را دارای اهمیت می‌دانند.  

    فعالیت‌هایی برای توسعه گردشگری در این منطقه صورت گرفته که از آن جمله می‌توان به اقدام برای تاسیس اقامتگاه بومگردی، برگزاری تورهای کویر گردی و اجرای مسابقات هیجان‌انگیزی مانند رالی کویر، اسکی شنی، نجوم شناسی و ... اشاره کرد. درواقع تپه‌های ماسه‌ای حیدرآباد را باید یکی از پنج نقطه گردشگری در استان خراسان جنوبی دانست.

درباره کویر حیدرآباد در دکوول بخوانید.

    منطقه کویری ریگ حیدرآباد را یکی از 12 نقاط جذاب و هیجان‌انگیز در جهان می‌دانند که از شانس خوب ما در ایران قرار گرفته است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید از سال 2005 به این سو، این نقطه از کره زمین گرم‌ترین نقطه آن بوده است. این درحالی است که لایه اوزن در این قسمت سوراخ نیست. در گرم‌ترین روزهای سال درجه حرارت این کویر به 75 درجه سانتی گراد نیز می‌رسد. این درجه حرارت رکورد گرمای صحرای آریزونا را نیز شکسته است.

    جالب است بدانید حیواناتی سازگار با این وضعیت آب و هوایی ریگ حیدرآباد را به عنوان محل زندگی خود انتخاب کرده‌اند. تاکنون 42 گونه جانوری را در این منطقه کویری کشف کرده‌اند. هنگامی که حیوانی در این منطقه بمیرد، آبی که در لاشه آن وجود دارد به سرعت تبخیر می‌شود و در نهایت لاشه را باکتری‌ها خشک می‌کنند. نکته جالب دیگر درباره تپه‌های ماسه‌ای نهیندان، ارتفاع کوه‌های شنی است. برخی از هرم‌های ماسه‌ای در این منطقه  تا 480 متر هم ارتفاع دارند. این در حالی است که مرتفع‌ترین هرم‌های دنیا که در لیبی شناسایی شده‌اند 300 متر ارتفاع دارند. یکی دیگر از شگفتی‌های این منطقه را باید عبور رود شور از اعماق این کویر دانست. غلظت آب این رودخانه تا قبل از رسیدن به معدن نمک به حدی زیاد می‌شود که تا چند کیلومتر اطراف آن را نمی‌توانید ببینید و می‌توان آن را به ماست تشبیه کرد.

درباره مسیر دسترسی به کویر حیدرآبد در استان خراسان رضوی در دکوول بخوانید.

کلام آخر

    در مطلب راهنمای بازدید از ریک حیدرآباد در نهبندان هر آنچه را که لازم بود درباره این جاذبه گردشگری استان خراسان جنوبی بدانید بیان کردیم درباره موقعیت جغرافیایی و همچنین ویژگی کوه‌های شنی نهبندان حرف زدیم. حالا آماده بازدید از این جاذبه گردشگری هستید. اگر گذرتان به استان خراسان جنوبی افتاد حتما سری به نهبندان و این کوه‌های شنی هم بزنید تا لذت سفرتان دو چندان شود.

    فراموش نکنید که بهترین فصل بازدید از این جاذبه فصل‌های بهار و پاییز است. اگر نکته دیگری درباره کوه‌های ماسه‌ای نهبندان وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد، حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید. امید است این مطلب برایتان مفید باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.
امتیاز دهی


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها