سیر تا پیاز درباره کویر مرنجاب

زمان مطالعه: 7 دقیقه

کویر، کویر، کویر. این طبیعت زیبای فوق‌العاده که در ظاهر ساده خود هزاران جاذبه ارزشمند پنهان کرده است و طبیعتش به گونه خلق شده که انگار همین حالا یک بانوی پاکدامن حیاط خانه‌اش را آب و جارو کرده و منتظر مهمان نشسته است. کویر مرنجاب در شهرستان آران و بیدگل استان اصفهان قرار دارد و در همسایگی دریاچه نمک، کویر میسله، دریاچه نمک حوض سلطان، کویر بند ریگ و پارک ملی کویر قرار دارد.


    مرنجاب تنوع معتدلی در پوشش گیاهی و جانوری و همچنین جاذبه‌های گردشگری دارد و همین موارد آن را به یک جاذبه طبیعی زیبا بدل نموده است. معمولا گردشگرانی که به آران و بیدگل، کاشان و قم سفر کرده‌اند؛ زمانی را هم برای بازدید از این  کویر کنار می‌گذارند. در این مطلب قصد داریم همه چیز را درباره کویر مرنجاب بررسی کنیم. ابتدا به معرفی این کویر خواهیم پرداخت و سپس درباره دیگر موارد مهم مربوط به آن حرف خواهیم زد. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید؛ با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.

کویر مرنجاب کجاست؟

    کویر مرنجاب را باید یکی از جاذبه‌های گردشگری استان اصفهان دانست که در شهرستان آران و بیدگل که از توابع شهر کاشان است قرار دارد. نام آن را از روی یک کاروانسرا و قنات تاریخی مربوط به دوره صفویه در همین منطقه برداشته‌اند. از آنجایی که این منطقه به یکی از مقاصد اصلی کویرنوردی در ایران تبدیل شده، شهرت جهانی پیدا کرده است.

    فاصله مرنجاب تا تهران حدود 270 کیلومتر است که فاصله زیادی محسوب نمی‌شود و به همین دلیل هم تورهای زیادی از پایتخت برای کویرنوردی راهی مرنجاب می‌شوند. همچنین افرادی که به اصفهان، قم و کاشان سفر می‌کنند نیز می‌توانند زمانی را برای بازدید از کویر مرنجاب کنار بگذارند. مسیر دسترسی به کویر مرنجاب به این صورت است که باید از شمال آران و بیدگل در بلوار ارتش حرکت کنید تا به یک میدان بزرگ برسید. سپس وارد جاده مرنجاب شوید و مسیر را تا دوراهی دریاچه نک ادامه دهید. پس از طی کردن یک فاصله کم به کمپ مرنجاب خواهید رسید.

درباره کویر مرنجاب و زیبایی آن که در استان اصفهان قرار دارد در دکوول بخوانید.

بهترین زمان سفر به کویر مرنجاب

    به طور کلی برای سفر به کویر بهتر است نیمه دوم سال را انتخاب کنید که هوا خنک‌تر باشد. اما بهترین زمان برای سفر به کویر مرنجاب هم پاییز، زمستان و فروردین ماه است. البته در صورتی که زمستان راهی این کویر می‌شوید حتما لباس گرم با خود همراه داشته باشید چراکه هوا شب‌های مرنجاب در زمستان بسیار سرد می‌شود. درواقع اگر پس از ماه فروردین به مرنجاب بروید هوا رو به گرمی رفته، آفتاب سوزان می‌شود و امکان تعرق و تشنگی بسیار بالا خواهد رفت و در نهایت آنطور که باید به شما خوش نخواهد گشت.

پوشش گیاهی و جانوری کویر مرنجاب

    مرنجاب نسبت به کویر بودنش پوشش گیاهی و جانوری غنی‌ای دارد. پوشش گیاهی این منطقه شامل گز، تاغ، قیچ، دم گاوی و ارته است. حیواناتی هم که در مرنجاب زندگی می‌کنند؛ حیواناتی نظیر گرگ، شغال، آفتاب پرست، بزمجه، کفتار، انواع مار و مارمولک، روباه و گربه شنی و پرندگان شکاری هستند. شاید جالب باشد که بدانید در سال‌های اخیر یک جفت پلنگ ایرانی نیز در این منطقه دیده شده است.

درباره پوشش گیاهی و جانوری کویر مرنجاب در دکوول بخوانید.

تفریحات و جاهای دیدنی کویر مرنجاب

    همانطور که بالاتر هم اشاره کردیم در کویر مرنجاب تفریحاتی برای انجام دادن و جاذبه‌هایی برای دیدن وجود دارد و برخلاف تصور خیلی‌ از افراد به هیچ عنوان در این منطقه حوصله‌تان سر نخواهد رفت. در ادامه به برخی از این تفریحات و جاذبه‌ها اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید. تفریحات کویر مرنجاب: در کویر مرنجاب می‌توانید تفریحاتی همچون پیاده روی در شن، سافاری، شتر سواری، موتور چهار چرخ، رصد ستارگان در شب و... را انجام دهید و لذت سفرتان دو چندان کنید.

    کاروانسرای کویر مرنجاب: این کاروانسرا یک بنای تاریخی مربوط به دوره صفوی است که اتاق‌هایی را برای اقامت به مسافرات کرایه می‌دهد و درواقع باید آن را هم یک جاذبه گردشگری و هم یک محل اقامت مناسب برای مسافران کویر دانست. از دیگر جاذبه‌های گردشگری این منطقه می‌توان به چاه کنجه، دریاچه نمک، جزیره سرگردان، کاروانسرای مرنجاب، چاه دست کند، ریگ بلند، کو کلنگ، قلعه کرشاهی، چاه هندوانه و کوه یخاب اشاره کرد. همچنین این کویر به شهر کاشان نیز نزدیک است و در طول سفر به آن می‌توان سری هم به کاشان زد.

    توصیه می‌شود در طول سفرتان به کویر زیبای مرنجاب زمانی را برای بازدید از این جاذبه‌ها کنار بگذارید و زمان بیشتری را صرف تفریحات مهیجی که در بالا از آنها نام برده شد، کنید. توجه داشته باشید که برخی از این جاذبه‌ها را باید در فصل مناسبشان دید. برای مثال فقط در ایام بارندگی قابل مشاهده است و در سایر اسام سال به نمکزار تبدیل می‌شود.

هزینه سفر به کویر مرنجاب

    هزینه سفر به مرنجاب بستگی به تفریحاتی دارد که شما آنها را برای سفر انتخاب می‌کنید اما به طور کلی این سفر را نباید زیاد پر هزینه دانست. اگر که با ماشین شخصی سفر کنید و قصد کمپ کردن هم داشته باشید که هزینه پایین‌تر هم خواهد آمد. اگر هم بخواهید با تور سفر کنید که تورهای یک و نیم روزه کویر مرنجاب می‌تواند انتخاب خوبی باشد زیرا یک و نیم روز زمان برای اینکه هم تفریح کنید، هم کویر ببینید و هم سری به جاذبه‌های گردشگری بزنید کافی به نظر می‌رسد.

    به طور کلی شما برای سفر به مرنجاب بدون تور باید هزینه بنزین، هزینه ورودی، هزینه اقامت و هزینه خوراک را بپردازید و با تور بسته به امکانات توری که انتخاب می‌کنید یک هزینه کلی پرداخت خواهید نمایید و باقی موارد برعهده تور است.

آیا سفر به کویر خطرناک است؟

    بسیاری از افراد تصور می‌کنند در سفرشان به کویر قرار است با مار و عقرب و ... رو به رو شوند و کمی از مواجه شدن با آن می‌ترسند. این تصور غلطی نیست و نمی‌توان گفت سفر به کویر خطر ندارد اما اگر جوانب احتیاط را رعایت کنید هیچ مشکلی برایتان پیش نخواهد آمد. خطراتی که در کویر ممکن است شما را تهدید کند و راه‌های مواجه به این خطرات به شرح زیر هستند:

 • در کویر حیوانات مختلفی مانند عقرب و مار ممکن است شما را بگزند. برای جلوگیری از این کار باید کفش و جوراب ساق دار بپوشید.
 • در کویر امکان گم شدن زیاد است پس حتما باید از راهنما استفاده کنید.
 • در کویر ممکن است آب و قند بدنتان را بیش از حد عادی از دست بدهید پس آب آشامیدنی کافی و مواد قندی را در همه پیاده‌روی‌هایتان همراه خود داشته باشید.
 • سعی کنید به صورت گروهی و با چند ماشین به کویر سفر کنید تا در صورت بروز مشکلاتی همچون خرابی ماشین و گم شدن تنها نباشید.

آیا سفر به کویر خطرناک است، درباره آن در دکوول بخوانید.

در کویر چه غذاهایی بخوریم؟

    از آنجایی که آب و هوای کویر نسبت به شرایط آب و هوایی که بسیاری از ما در آن زندگی می‌کنیم، متفاوت است؛ غذاهای مخصوص به خود را دارد. در صورت اقامت در کاروانسرا می‌توانید موادغذایی مورد نیازتان را از غرفه کوچکی که در این کاروانسرا وجود دارد تهیه نمایید.

    اما در صورتی که قصد کمپ کردن دارید بهتر است مواد غذایی مورد نیازتان را همراه با خود ببرید. باید بدانید در هوای گرم کویر موادغذایی به سرعت می‌تواند فاسد شود بنابراین گزینه‌هایی مانند شیر و آب میوه و ... که به طور کلی زود فاسد می‌شوند را از لیست خود حذف کنید. همچنین بهتر است به خاطر اینکه تعادل املاح معدنی بدنتان کم نشود کمی پودر املاح معدنی تهیه کرده و در آب آشامیدنی خود حل کنید.

    خوراکی‌های قند دار مانند خرما، شکلات‌های کوچک، بیسکوییت یا کیک‌های صبحانه را حتما همراه خود ببرید. همچنین غذاهای کنسروی نیز برای وعده‌های غذایی شما در کمپ بسیار مناسب است. پس چند کنسرو هم در لیستتان قرار دهید.

درباره کویر مرنجاب در دکوول بخوانید.

وسایل مورد نیاز برای سفر به کویر مرنجاب

    برای اینکه کویرنوردی خوبی داشته باشید بهتر است تجهیزات مورد نیاز خود را تهیه نمایید. نبود هر کدام از این وسایل و تجهیزات، خصوصا اگر قصد کمپ کردن داشته باشید؛ می‌تواند کار شما را سخت کند. در ادامه لیستی از وسایل مورد نیاز شما در سفر به کویر مرنجاب ارائه خواهد شد. با ما همراه باشید.

 • آب معدنی
 • خوراکی
 • عینک آفتابی
 • کرم ضد آفتاب
 • لباس آستین دار
 • کفش ساق دار
 • کلاه لبه دار
 • پاور بانک
 • وسایل کمپ
 • وسایل احتراق و آتش درست کردن
 • بنزین اضافی
 • نفت یا گازوئیل
 • وسایل طبخ یا گرم کردن غذا
 • وسایل عکاسی
 • زاپاس خودرو
 • چراغ قوه
 • کیسه خواب
 • پول نقد
 • وسایل کمک‌های اولیه
 • قطب نما
 • اسپری ضد حشره
 • کفش اضافی یا صندل
 • کارت شناسایی (شناسنامه برای اقامت در کاروانسرا)

کلام آخر

    در مطلب سیر تا پیاز درباره کویر مرنجاب همانطور که از عنوان پیداست همه چیز را درباره این کویر زیبا در استان اصفهان بررسی کردیم و با شما درباره نکاتی حرف زدیم که در صورت سفر به این منطقه باید بدانید. اگر تجربه سفر به کویر را ندارید پس از خواندن این مطلب می‌توانید یک برنامه‌ریزی عالی برای سفر به مرنجاب داشته باشید. اگر نکته دیگری درباره این موضوع وجود دارد که در این نوشته بدان اشاره نشد و یا اگر تجربه سفر به کویر مرنجاب را دارید؛ آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید تا دیگران هم بتوانند از آن استفاده کنند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و از خواندن آن لذت ببرید.
امتیاز دهی ( میانگین امتیازات: 5 )


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها