رشته کوه های مرتفع تاترا

زمان مطالعه: 17 دقیقه

یکی از محبوب‌ترین سلسله کوه‌ها در اروپا ، یک گنجینۀ طبیعی واقعی برای کوهنوردان مشتاق و خانواده‌هایی با بچه‌های بزرگ است. tourist paradise (بهشت توریست‌ها) که در بخش شمالی اسلواکی قرار گرفته است ، مکان‌های دیدنی مانند قلّۀ لومینکی، دریاچۀ استروبسکه پلسو و کوه کریوان را ارائه می دهد. اسلواکی بخاطر ساختار بومی منحصربفرد، قلعه های بزرگ قرون وسطی، زیبایی طبیعی، محل‌های فوق‌العادۀ اسکی و البته رشته کوه‌های مرتفع تاترا، در سراسر جهان شناخته شده است. بدلیل زیرساختار فوق العادۀ آن، به آسانی می‌توان از کشورهای اطراف به آن وارد شد. کشور، سرمایه گذاری روزافزونی را بر روی جاذبه های طبیعی خود انجام می دهد. مسیرهای موجود به سمت جاذبه ها، به خوبی حفظ شده  اند و مورد رسیدگی قرار می گیرند. اگر شما در تلاش برای یک سفر ماجراجویانه هستید اما نمی خواهید که از مرکز اروپا خیلی دور شوید، اسلواکی و سلسله کوه­های مرتفع تاترا می توانند مقصدهایی فوق­ العاده باشند، برای کسب اطلاعات بیشتر با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.


سلسله کوه­های مرتفع تاترا در کجا قرار دارند؟

    مهمترین شهر در سلسله کوه‌های تاترا، پوپراد است که حتی یک فرودگاه دارد. به هرحال، وقتی از یک کشور اروپای مرکزی صحبت می کنیم، رایج‌ترین شکل سفر، از طریق رانندگی است.

سلسله کوه­های مرتفع تاترا در کجا قرار دارند درباره آن در دکوول بخوانید.

رفتن به کوههای مرتفع تاترا با هواپیما

    یک فرودگاه در شهر تاریخی پوپراد وجود دارد که با رانندگی تنها 30 دقیقه از کوههای بلند تاترا فاصله دارد. فرودگاه کوچک پوپراد-تاترا (TAT)، پروازهای منظمی را در تمام طول سال دارد که اغلب به لندن هستند. از فرودگاه، با قطار تقریبا  25 دقیقه طول می کشد که از طریق خطوط راه­آهن پوپراد تاترا، به کوه­های تاترا برسید. سرویس­های اتوبوس نیز موجود هستند، اما این روش، زمان و پول شما را ذخیره نمی کند، بنابراین ما قطار را توصیه می کنیم.

سلسله کوه‌های مرتفع تاترا در کجا قرار دارند درباره آن در دکوول بخوانید.

رشته کوه­های تاترا- تاترای مرتفع؛ تفاوت چیست؟

    ناحیه‌ها را به آسانی نمی‌توان تشخیص داد، مخصوصاً اگر تا به حال در تاترا یا اسلواکی نبوده باشید. بنابراین، نگاهی سریع به مهمترین اطلاعات داشته باشیم. تاترای مرتفع، بخشی از رشته کوه­‌های تاترا (تاتری) است – به بیان دقیق‌­تر، در تاتراهای جنوبی قرار گرفته است. محدودۀ خود رشته کوه­‌های تاترا را می توان به سه بخش اصلی تقسیم کرد:

 • کوههای لیپتوو یا رشته کوه­های تاترای غربی (تاتری غربی)
 • رشته کوه­های تاترای شرقی (تاتری شرقی)
 • رشته کوه­های تاترای مرتفع (تاتری بالا)
 • تاتری بلیانسکه – ناحیۀ بسته
 • رشته کوه­های تاترای لهستانی

    رشته کوه­‌های تاترای پایین (نیزکه تاتری) نیز وجود دارد، اما رسما به لحاظ جغرافیایی، بخشی از تاترا نیست، به دلیل اینکه بیشتر در جنوب قرار می‌گیرد! دو رشته کوه به واسط دره­ای که "وا" نامیده می‌شود، جدا شده‌اند. با این حال، در اصطلاح رایج، دو رشته کوه معمولا قابل تشخیص نیستند، بنابراین تعجب نکنید اگر کسی رشته کوه­‌های تاترای پایین را نیز بخشی از تاترا بنامد.

    بیشتر توریست‌ها در این ناحیه، اهل چک، لهستان، رومانی، مجارستان و آلمان هستند. بنابراین، بیشترین خدمات توریستی به زبان اسلواک، لهستانی، مجارستانی و آلمانی ارائه می‌شوند. انگلیسی محبوبیت کمتری دارد اما هنوز رایج است.

رشته کوه­های تاترا- تاترای مرتفع؛ تفاوت چیست درباره آن دردکوول بخوانید.

زکوپانا

    کوه‌­های تاترای لهستانی، دیگر بخشی از تاتراهای مرتفع نیستند، بنابراین ما به اختصار دربارۀ زکوپانا صحبت می کنیم. کسانی که تفریحات فعال را دوست دارند، به اندازۀ پوپراد به روستای کوهستانی علاقه دارند. در سمت بخش لهستانی، زکوپانا مهمترین شهر است. زکوپانا در نزدیکی مرز اسلواکی-لهستان در دامنۀ پارک ملی تاترا قرار دارد. در جنوب با جنگلی انبوه و در شمال با رشته کوه گوبالوکا احاطه شده است.

 • فاصله از پوپراد: 67 کیلومتر/ 5/1 ساعت

پارک ملی تاترا

    رشته کوه‌های مرتفع تاترا از سال 1949 یک پارک ملی نیز بوده اند که در سال 1987 توسعه یافت و اکنون بخشی از رشته کوه‌های تاترای غربی است. ناحیۀ 738 کیلومترمربعی در اسلواکی، پارک تاترانسکی نارودنی، بعبارت دیگر TANAP است. نماد آن، بزکوهی است – که ممکن است قبلاً بر روی بسیاری از برچسب ها و آرم ها و آهن­رباهای یخچالی، دیده باشید.

پارک ملی تاترا و نماد آن را در دکوول ببینید.

قوانین پارک

 • اردو زدن یا برپایی کمپ در هر نقطه ای از پارک ملی، ممنوع است.
 • روشن کردن آتش یا برپایی آتش اردوگاهی، ممنوع است.
 • شناکردن، حمام کردن یا ماهیگیری در دریاچه های پارک ممنوع است.
 • فقط از مسیرهای کوهنوردی مخصوص و مشخص­شده استفاده کنید.
 • کوهنوردی فقط در طول روز، بین ساعت های بعد از طلوع خورشید و ساعت های قبل از غروب آفتاب امکان­پذیر است.
 • به گیاهان و حیوانات پارک آزار نرسانید یا آنها را لمس نکنید.
 • زباله ریختن در پارک، ممنوع است. تمام زباله های خود را در کیسه زبالۀ خودتان جمع کنید (کیسه زباله همراه داشته باشید!).
 • آلودگی نوری و صوتی (موسیقی بلند، سر و صدای بلند)، ممنوع هستند.

قلّه­ های رشته کوه­های مرتفع تاترا

    اگرچه رشته کوه‌های مرتفع تاترا، کوچکترین سلسله کوه‌های آلپی در اروپا هستند، بلندترین کوه‌ها در سلسله کوه­‌های کارپاتیانز می باشند. جواهر آن، کوه کریوان با ارتفاع 2495 متر است، تصویر منحنی مشهور آن، یک نماد مهم در هنر و فرهنگ اسلواک است. وقتی مردم اسلواک، برای تعیین نماد ملی که قرار بود در پشت سکه های یورو گذاشته شود، رأی دادند، کوه کریوان در جایگاه دوم قرار گرفت.

    بلندترین قلّه در اسلواکی در رشته کوه‌های مرتفع تاترا قرار دارد و بسیاری از آنها در طول مرزِ با لهستان قرار گرفته‌اند. ریسی محبوب، در مرز اسلواکی و لهستان قرار دارد و ضمن اینکه بلندترین قلّه در لهستان است، رتبۀ هفتم را در اسلواکی دارد. بلندترین قلّه، قلّه گرلاچووسکی (2655 متر) و دومین قلّه ی بلند، قلّۀ لومینکی است که بدلیل سیستم ماشین های کابلی که ما را در مسیر به قلّه بالا می برند، پربازدیدترین نقطه است.

• قلّۀ گرلاچووسکی (2655 متر)

• قلّۀ لومینکی (2634 متر)

• ریسی (2503 متر)

• کریوان (2495 متر)

قلّه­ های رشته کوه­های مرتفع تاترا در دکوول ببینید و درباره آن بخوانید.

رشته کوههای تاترا چقدر بلندی دارند؟

    هیچ کدام از قلّه ها در رشته کوه‌های تاترا به سه ­هزارمتر نمی رسد، بنابراین شما مجبور به مواجه شدن با سازگاری با محیط جدید (به لحاظ آب و هوایی و ...) نیستید. قلّۀ کوه‌های بلندتر در حدود 2500متر است. بلندترین نقطۀ آن قلّۀ گرلاچووسکی (2655 متر) است.

اسکی کردن در رشته کوه­های مرتفع تاترا

    مجموعاً 8 پیست اسکی در رشته کوه‌های مرتفع تاترا وجود دارند. برف، ناحیۀ کوه‌­های مرتفع تاترا را به یک سرزمین خارق ­العادۀ زمستانیِ دیدنی، تبدیل می کند، بنابراین شما مطمئنید که از اسکی کردن و اسکی روی برف در محیط­‌های کوهستانی جذاب، لذت می‌برید. وقتی که کوهنوردان ، کوه‌ها را با اسکی کردن پشت سر می گذارند (پایان ماه نوامبر)، می توانند بر روی سراشیبی های اسکی زیر، سُر بخورند:

پیست های اسکی رشته کوه­های مرتفع تاترا

ط ول کلی

سراشیبی

باچلدکا

8  کیلومتر

آبی، قرمز، سیاه

پادبانسکه

2  کیلومتر

آبی، قرمز

استاری اسموکووِک

4  کیلومتر

آبی، قرمز

زدیار - استراکان

1  کیلومتر

آبی 

 زدیار استردنیکا

5,5  کیلومتر

آبی، قرمز

 دریاچۀ استروبسکه 

8,3  کیلومتر

آبی ، قرمز 

اسکی مونوکوا دلینا

0,3  کیلومتر

آبی

تاترانزکا لومنیکا

 11,8 کیلومتر

آبی، قرمز،  سیاه

    فصل ski paradise (بهشت اسکی)، از اواخر ماه دسامبر تا مارس یا آوریل است. اگر در حال برنامه ریزی برای یک گردش اسکی در رشته کوه‌های مرتفع تاترا هستید، بهترین برف احتمالاً در ژانویه و فوریه خواهد بود.

بهترین زمان برای رفتن به رشته کوه­های مرتفع تاترا

    سفر خود را حول و حوش فعالیت‌هایی برنامه ریزی کنید که مورد علاقۀ شما هستند، و آب و هوا و شرایط جوّی در رشته کوه­‌های مرتفع تاترا را درنظر داشته باشید! برای کوهنوردی، باید سفر را یبین ژوئن و اکتبر برنامه ریزی کنید. اگرچه مسیرهای کوهنوردی در تمام طول سال باز هستند، درصورتی که بین 15 ژوئن و 31 اکتبر به آنجا برسید، فرصت‌های بیشتری را برای کشف بهترین جذابیت‌های کوه­‌های تاترا خواهید داشت.

    با وجود شلوغی، راحت باشید و سفر خود را برای ماه‌­های تابستان برنامه ریزی کنید، بدلیل اینکه رویدادها و فستیوال­‌های بیشتری وجود دارند. همچنین ارزشمند است که گفته شود قله‌های بلندتر مانند ریسی، اغلب حتی در اواسط جولای، پوشیده از برف هستند، بنابراین در اواخر تابستان فرصت‌های بیشتری برای کوهنوردی وجود دارند. اگر بخواهید که از شلوغی‌های فصل گردشگری دوری کنید، درصورتی که در ماه سپتامبر یا در نیمۀ اول اکتبر سفر کنید، آب و هوایی عالی و جمعیت کمتری را خواهید دید.

بهترین زمان برای رفتن به رشته کوه­های مرتفع تاترا را در دکوول بخوانید.

شکل­ گیری سلسله کوه­های تاترا

    سلسله کوه‌های تاترا به عنوان بخشی از اصطلاحاً شکل­ گیری کوه‌های آلپ در حدود 100  میلیون سال قبل، در سده‌­های میانی زمین، ازهم فرو پاشید. دریا، که برای میلیون‌ها سال در آنجا موج­دار بود، رسوب­‌های خود را ته‌ ­نشین کرد، و زیر آن، هستۀ بلورین کوه­‌ها، به همراه سایر کوه­‌های برجسته، بالا آمدند. یک دریا برای مدت‌های طولانی در اطراف آن وجود داشت. سلسله کوه­‌های تاترا که در آن زمان شکل گرفتند، به کوه‌­هایی که امروزه شناخته می­‌شوند شباهت زیادی نداشتند، آنها احتمالاً در حال شیب­دار کردن کوه­‌ها با یک شکل منظم بوده­‌اند.

تسهیلات اقامتی در سلسله کوه­های مرتفع تاترا

    در سلسله کوه‌های تاترا، سه شهر توریستی اصلی را می یابید. هتل‌های با کیفیتی را در تمام آنها خواهید یافت، بنابراین هرکدام از آنها می تواند یک گزینۀ مناسب باشد.

 • دریاچه استروبسکه  
 • استاری اسموکووک
 • تاترانزکا لومنیکا

هتل‌های نزدیک دریاچۀ استروبسکه  

    دریاچۀ استروبسکه ، یک شهر تفریحی زیبا و دیدنی در نزدیکی دریاچۀ خیره­ کننده‌ای با همان نام است. محبوب خانواده‌ها است و برنامه های عالی کوتاه و طولانی کوهنوردی دارد. همچنین می‌توانید یک پیست اسکی را در اینجا بیابید.

هتل‌هایی در استاری اسموکووک

    استاری اسموکووک، یک شهر تفریحی محبوب دیگر در ناحیۀ مرکزی سلسله کوه­‌های مرتفع تاترا است. اینجا مرکز خط آهن برقی  تاترا است که سیاحت­ کردن در کل ناحیه را آسان می‌سازد.

هتل‌هایی در تاترانسکا لومنیکا

    شهر توریستی تاترانسکا لومنیکا، بیشترین مشهوریت را بخاطر پیست های اسکی خود دارد. مسیر ماشین های کابلی که به قلّۀ لومنیکی می روند، از اینجا آغاز می‌شود.

اقامتگاه‌­های بیشتر

    تعدادی ر وستای کوچک در طول خط آهن برقی وجود دارند که ارزان­‌تر هستند. با قطار به آسانی می­‌توان به آنها دسترسی داشت:

 • پوپراد – هتل پنزیون اسلاویا
 • نووالنزا – هتل خصوصی ناتاشا
 • کلبه کوهستانی ریسی
 • دالنی اسموکووک – کلبه تریهو

کوهنوردی در سلسله کوه‌­های مرتفع تاترا

    مسیرهای خارق ­العادۀ بسیار زیادی در کوه­‌های مرتفع تاترا وجود دارند که حتی نمی‌توانید تمام آنها را در یک سفر امتحان کنید. علاوه بر پیست‌های اسکی معروف جهانی، ناحیه بیشتر از 600 کیلومتر از مسیرهای کوهنوردی علامت­ گذاری­ شده را در خود جای می دهد. اگر شما در جستجوی یک چالش کوتاه و آسان یا بزرگ و سخت­‌تر باشید، موارد بسیار زیادی وجود دارند که می‌توانید ازبین آنها انتخاب کنید.

کوهنوردی در سلسله کوه­های مرتفع تاترا را در دکوول بخوانید.

مسیرهای آسان در نصف روز

    گردش­‌های 3-2 ساعته به راحتی تکمیل و انجام می‌شوند. آنها زیر 300 متر بالارفتن و بین 5/1 و 10 کیلومتر طول هستند. پانوراماها و منظره­‌های زیبایی نیز بر روی این مسیرها وجود دارند. نمونه ها عبارتند از:

 •  پیاده روی دریاچۀ استروبسکه  
 •  پیاده روی دریاچۀ پوپراد

مسیرهای متوسط در کل روز

    فرصت‌های بسیار زیادی برای پیاده روی‌ها (کوهنوردی‌ها)ی طولانی‌­تر در کل روز وجود دارند. اینها، هم توانایی‌ها و هم استقامت شما را آزمایش خواهند کرد:

 • پیاده روی کوهستانی ریسی
 • پیاده روی دریاچۀ زلنو

    کسانی که در جستجوی چالش هستند نباید کوهنوردی ریسی را از دست بدهند. قلّه در مرز اسلواکی و لهستان، بلندترین مرزبندی در ناحیه است که شما می‌توانید بدون راهنما از آن بالا بروید. گردش و سیاحتِ دریاچۀ سبز (دریاچۀ زلنه)، که در آن احتمالاً زیباترین چشم ­انداز کوه­‌های تاترا را که بیشتر از 20 کیلومتر است تحسین می‌کنید، استقامت شما را امتحان خواهد کرد.

مسیرهای چندروزۀ پناهگاه به پناهگاه

 •  سفر رفت و برگشت پوپراد در 4 روز
 •  بزرگراه تاترا

    با شروع در پوپراد، تور، بیشتر مقصدهای محبوب در رشته کوه‌های مرتفع تاترا را در طول یک دورۀ 4 تا 5 روزه به هم متصل می‌کند، که شامل دریاچۀ سبز (دریاچۀ زلنو)، کلبۀ زامکووسکیهو، دریاچه پوپراد و قلۀ ریسی هستند.

بزرگراه تاترا

    اگر قصد دارید که بمدت چندین روز کوهنوردی کنید، مسیر کوهنوردی بالایی، مخصوص شما است (بزرگراه تاترا). مسیر تقریباً 60 کیلومتری، کناره‌های شرقی تاترای مرتفع را با غربی­ترین نقاط ناحیه، مرتبط می کند. شما می‌توانید مسیر را درطی 4-3 روز بروید و در این ضمن جاذبه‌هایی مانند پناهگاه زامکووسکی، دریاچۀ اسکالناته، دریاچۀ استروبسکه ، و غیره، منتظر شما هستند.

کوه­ گردی

    البته، مسیرهای کوهنوردی زیادی در پارک وجود دارند. قوانین پارک ملی عنوان می‌کنند که فعالیت‌های کوهنوردی فقط برای کسانی مجاز است که عضو کلوپ‌های کوهنوردی هستند و کارت عضویت دارند. اگر شما این شرط را دارا هستید، کوهنوردی برای شما با کمی استثنا تقریباً در هر محلی در پارک، مجاز است. برای اطلاعات بیشتر، مستقیماً با پارک ملی کوه­‌های مرتفع تاترا تماس بگیرید.

خطرات کوهنوردی

    استانداردهای امنیت کوه‌های تاترا، مشابه بسیاری از ناحیه‌های کوهستانی دیگر هستند. مطمئن شوید مسیرهایی را انتخاب می کنید که برای مهارت و آمادگی جسمانی شما مناسب هستند. جعبۀ کمک‌های اولیه و سایر اقلام ایمنی مانند تجهیزات ارتباطی، غذا و آب را همراه خود داشته باشید. تعدادی از مواردی که باید در کوه­‌های مرتفع تاترا به آنها توجه کنید، عبارتند از:

 • در نیمۀ اول تابستان، برف باقیمانده در مسیرهای بلندتر را درنظر داشته باشید.
 • به پیش­بینی‌های هواشناسی توجه کنید. حتی اگر خورشید درخشنده و کاملاً روشن باشد، طوفان همراه با تگرگ و طوفان همراه با رعد و برق می‌توانند به سرعت در کوهستان شکل بگیرند. اگرچه چنین طوفان­‌هایی نادر هستند، گیر کردن بدون آمادگی در یک قلّه می‌تواند بسیار خطرناک باشد.
 • حتماً از کرم ضدآفتاب استفاده کنید. آفتاب­ سوختگی در ارتفاعات بلندتر، رایج‌­تر است، تا حدی به این دلیل است که کوهنوردان بدلیل هوای سردتر، توجه کمتری به نور خورشید دارند.
 • ضمن کوهنوردی، فاصلۀ ایمن از حیات وحش را حفظ کنید و هرگز سعی نکنید که به حیوانات نزدیک شوید.
 • یک خرس یا گرگ به ندرت در ناحیه های پرجمعیت دیده می‌شود، اما توجه داشته باشید که این حیوانات در ناحیه­‌های اطراف زندگی می کنند.

آیا خرس­‌ها در کوه‌­های مرتفع تاترا وجود دارند؟

    برآورد می‌شود که 800 خرس قهوه­ای در اسلواکی وجود داشته باشند، که بیشتر آنها در ناحیه‌های کوهستانی شمال اسلواکی از جمله کوه‌­های مرتفع تاترا، پرسه می‌زنند. خرس­ها معمولاً از ناحیه‌های پرجمعیت دوری می‌کنند، اما شما باید اقدامات احتیاطی معقول را در زمان کوهنوردی درنظر بگیرید و فاصلۀ ایمن را حفظ کنید.

دیکشنری: تعدادی از واژگان کاربردی

    در زمان آماده شدن برای سفر، یادگیری تعدادی از اصطلاحات می‌تواند جالب و کاربردی باشد:

 • pleso = دریاچه
 • štít = قلّه
 • dolina = درّه
 • sedlo = گردنه
 • chata = خانه کوهی، کلبه
 • vodopád = آبشار

    اکنون شما تقریباً همه­ چیزهایی را که باید دربارۀ کوه­‌های مرتفع تاترا بدانید، می‌دانید. هیچ­ چیز بجز سفر باقی نمانده است. سفر خوبی داشته باشید و فراموش نکنید که چندخط نقد و بررسی خود را برای ما ارسال کنید.
امتیاز دهی


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها