کاخ اسحاق پاشا

زمان مطالعه: 4 دقیقه

کاخ اسحاق پاشا کاخی نیمه تخریب شده است که به عنوان یک مرکز فرماندهی در دوبایزید و در استان آغری در بخش شرقی ترکیه مورد استفاده قرار می‌گرفته است. درباره آن در وب سایت دکوول بخوانید.


کاخ اسحاق پاشا

کاخ عثمانی اسحاق پاشا متعقل به دوران عثمانی است. کاخی که ساخت و ساز آن از سال 1685 با فرمان والی دوبایزید کولاک آبدی پاشا ساخته شد. این ساخت و ساخت بعد از سقوط آبدی پاشا که اسم خود را به کاخ داده بود نیز ادامه پیدا کرد. نام آن به کاخ چیلدیر در بین سال‌های 1790 تا 1791 تغییر یافت. با توجه به دست نوشته‌های به دست آماده در روی درهای بخش حرم سرا این کاخ در سال 1784 توسط اسحاق پاشا به اتمام رسید و تکمیل گردید.

نام اثر

کاخ اسحا ق پاشا

موقعیت

شهر دوبایزید، استان آغری

مختصات جی پی اس

39°31′13.71″N 44°07′44.34″E

    کاخ اسحاق پاشا را می‌توان از معدود کاخ‌های دوران عثمانی دانست که از تخریب‌های رخ داده جان سالم به در برده است. تصویر این کاخ را می‌توانید در پشت اسکناس 100 لیری جدید منتشر شده از بانک مرکزی مشاهده کنید.

درباره کاخ اسحاق پاشا در دکوول بخوانید.

تاریخچه

    ساخت این کاخ در سال 1685 آغاز شد و برای دهه‌ها ادامه یافت. می‌توان گفت ساخت این کاخ در سال 1784 یا 1785 به پایان رسیده است. این کاخ در سال 1840 توسط زلزله آسیب دید و برای مدتی خالی از سکنه بود اما بخش‌هایی از آن در طی 20 سال آتی بازیابی و مورد استفاده قرار گرفت. سپس این سازه دوباره در جنگ بین روسیه و ترکیه (1877 - 1878) آسیب دید. این سازه در طی جنگ جهانی اول توسط روس‌ها مورد استفاده قرار گرفت و از برخورد تیر و گلوله آسیب‌هایی متحمل شد.

    بعدها، این کاخ به عنوان محل حکمرانی به منطقه مورد استفاده قرار گرفت و تا سال 1937 به عنوان یک قلعه جنگی کاربرد داشت. در طی این سال‌ها آسیب‌های به بخش اصلی ساختمان زمانی که از سنگ‌های فروریخته برای ساخت ساختمان جدید استفاده کردند آسیب‌ها تشدید شدند. در سال 2000، این کاخ به لیست آزمایشی یونسکو در لیست فهرست میراث جهانی یونسکو اضافه شد.

درباره تاریخچه کاخ اسحاق پاشا در دکوول بخوانید.

    در این باره یونسکو چنین اظهار نظر می‌کند: کاخ در روی جاده ابریشم و نزدیک به مرز ایران قرار گرفته است ... این کاخ به شکل کامل میراث عثمانی نیست و می‌توان آن را ترکیبی از معماری آناتولی، ایرانی و بین النهرین شمالی در نظر گرفت. می‌توان گفت شکل قدیمی و معمولی که در ساخت کاخ‌های دیگر در شهرهایی مانند بورسا، ادیرنه و استانبول به کار گرفته شده است در ساخت کاخ اسحاق پاشا نیز به کار رفته است. تاثیرپذیری معماری عثمانی در طی زمان در معماری این کاخ به طور کامل مشهود است.

    در تعمیرات سال 2004 ایرادات و آسیب‌های اساسی مشاهده شد اما تعمیرات به شکل کامل انجام نگرفت. در طی فرآیند بازیابی، سقفی جدید به آن اضافه شد تا به عنوان یک محافظ بتواند بخش‌های مختلف کاخ را محافظت کند. این سقف از چوب و شیشه ساخته شد. کاملا طبیعی است که این سقف تا حد زیادی آن شخصیت تاریخی کاخ را متاثر کرده است. در سال 2011 بازسازی دیگری نیز در این کاخ انجام شد.

بخش‌های مختلف کاخ اسحاق پاشا در دکوول بخوانید.

    با پرداخت یک هزینه ورودی امکان بازدید وجود دارد؛ همچنین بازدید کنندگان می‌توانند از مقبره‌های اورارتویی که در سال 1830 کشف شد نیز بازدید کنند که گفته می‌شود که تاریخ‌ها آنها به قرن‌ها پیش و حتی شاید بین قرن‌های 9 و 13 برمی‌گردد.

بخش‌های مختلف کاخ

    این مجموعه شامل بخش‌های مختلفی است که در ادامه به آنها اشاره می‌شود:

 • نمای بیرونی
 • حیاط اول و دوم
 • محله مردان (selamlık)
 • مسجد
 • آشپزخانه (Darüzziyafe)
 • حمام
 • بخش حرمسرا
 • سالن تشریفات و سرگرمی
 • دروازه‌های قوسی
 • انباری و اتاق مهمات
 • مقبره
 • نانوایی
 • سیاه چال یا زیرزمین
 • سیستم گرمایش مرکزی

    درباره تاریخچه کاخ اسحاق پاشا در دکوول بخوانید.

شخصیت و ساختار این کاخ را می‌توان ترکیبی از معماری عثمانی، ایرانی و ارمنی دانست.
امتیاز دهی ( میانگین امتیازات: 5 )


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها