قله ماناسلو

زمان مطالعه: 6 دقیقه

قله ماناسلو هشتمین قله هشت هزار متری است که در کشور نپال، منطقه گورخای قرار دارد. این کوهستان را باید یکی از بلندترین قله‌های جهان دانست که ۸۱۶۳ متر ارتفاع دارد و در زمره 14 قله بالایی  8000 متر جهان قرار دارد. در زبان محلی منطقه ماناسلو را با نام دیگر کوتانگ نیز می‌شناسند. اگر بخواهیم کلمه ماناسلو را ترجمه نماییم می‌توانیم واژه خدایان را روبه‌روی آن قرار دهیم.


قله ماناسلو

    قله ماناسلو با خط الراس‌های طولانی، یخچال‌ها و دره‌هایی با شیب زیاد معروف است. بلندترین قله این خط الراس دارای ارتفاع ۸۱۶۳ متر است، وجود خط الراسی طویل و دره‌های یخ زده امکان دیدن این کوه را از فاصله زیاد میسر می‌کند. همچنین قله اصلی به این کوه چشم اندازی رویایی می بخشد. در مطلب قله ماناسلو قصد داریم سیر تا پیاز را درباره این قله بررسی نماییم. ابتدا به معرفی این قله خواهیم پرداخت. سپس درباره مسیرهای صعود به آن و دیگر اطلاعات مهمش حرف خواهیم زد. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.

نام قله

ماناسلو 

ارتفاع

۸۱۶۳ متر

موقعیت

کشور نپال، منطقه گورخای

برجستگی

3092 متر

واحد پول محلی روپیه
اولین صعود 9 می 1965
اولین صعود کنندگان هیات ژاپن: توشی ایمانیشی، گیالزن نوربو (نپال)

قله ماناسلو کجاست؟

    قله ماناسلو در غرب مرکزی کشور زیبای نپال قرار دارد و دارای ۸۰ کیلومتر فاصله از کاتماندو است. ماناسلو بلندترین قله در گورخای به حساب می‌آید که در فاصله ۶۴ کیلومتری قله آناپورنا قرار دارد. برای صعود به این منطقه مسیرهای مختلفی وجود دارد که یکی از رایج‌ترین مسیرها از منطقه آروغات به ارتفاع ۵۷۰ متری آغاز می‌شود و در ساماگون پایان می‌یابد. طول این مسیر ۱۱۰ کیلومتر است. در نهایت از ساماگون می‌توانید به کمپ اصلی کوه دست پیدا کنید.

مهمترین صعودهای ماناسلو

 • اولین صعود به ماناسلو توسط گروهی ژاپنی در سال ۱۹۵۶ انجام شد. بار دیگر در سال ١٩٧١ تیمی ژاپنی به ماناسلو، این بار از سمت تیغه شمال غربی صعود کردند.
 • سال ۱۹۷۲ یک صعود دیگر از جنوب غربی اتفاق افتاد. این فتح توسط رینهولد مسنر به عنوان عضوی از تیم اتریشی انجام شد.
 • سال ۱۹۷۲ در جریان یک صعود دیگر ۱۵ کوهنورد و شرپا بر اثر بهمن در مسیر شمال شرقی جان خود را از دست دادند.
 • سال ۱۹۷۳ توسط گرهارد اشمیتز، سی جی هوپفایر و یک شرپا از طریق مسیر شمال شرقی صعود بعدی انجام شد.
 • سال ۱۹۷۴ اولین گروه زنان که یک گروه ژاپنی بودند، توانستند این قله را فتح کنند.
 • سال ۱۹۸۱ قسمتی از یک مسیر قدیمی از مسیر جدید باز شد. سال ۱۹۸۳ نیز یک مسیر جدید توسط بریتانیایی‌ها بازگشایی شد.
 • اولین صعود زمستانی در سال ۱۹۸۴ توسط ماسژ بربکا و ریزارد گاجسکی از لهستان انجام شد.
 • سال ۱۹۸۴ یک تیم یوگسلاوی از طریق مسیر جنوبی به قله ماناسلو صعود کردند. در همان سال یک تیم لهستانی نیز از طریق مسیر جنوبی به قله صعود کردند.
 • سال ۱۹۸۶ اولین صعود به قله شرقی ماناسلو (۷۸۹۴ متر) انجام شد. روز بعد هم صعود به قله اصلی از مسیر جدید توسط یرزی کوکوچکا ، آرتور هایزر ، کارلوس کارسولیو به وقوع پیوست.
 • سال ۲۰۱۲ در جریان یک صعود، ۱۲ کوهنورد بر اثر بهمن در این قله جان خود را از دست دادند.
 • سال ۲۰۱۴ رکورد زمانی صعود به قله توسط آندره بارگیل در ۱۴ ساعت و ۵ دقیقه به ثبت رسید.

درباره گزارش صعودهای مختلف و تاریخچه صعود به قله ماناسلو در دکوول بخوانید.

کمپ‌های قله ماناسلو

    قبل صعود به قله ماناسلو باید اطلاعاتی درباره کمپ‌های مختلف آن به دست آورید تا بتوانید برای فتح برنامه‌ریزی کنید. به طور کلی چهار کمپ را می‌توان برای قله ماناسلو در نظر گرفت که بیس کمپ به طور تقریبی ۴۷۰۰ متر ارتفاع دارد و ارتفاع دیگر کمپ‌ها نیز به شرح زیر است.

 • بیس کمپ ۴۷۰۰ متر
 • کمپ یک ۵۸۰۰ متر
 • کمپ دو ۶۴۰۰ متر
 • کمپ سه ۶۹۰۰ متر
 • کمپ چهار ۷۴۵۰ متر

قله ماناسلو در نپال واقع شده است و در زمره 14 قله 8000 متری جهان اسن اطلاعات کامل را در دکوول بخوانید.

راهنمای صعود به قله ماناسلو

    قله ماناسلو نیز مانند هر قله دیگری مسیرهای صعود متعددی دارد که برخی از آنها متداول‌تر و رایج‌تر از سایرین و برخی دیگر کمتر شناخته شده هستند و بیشتر محلی‌ها از آنها برای صعود استفاده می‌نمایند. دسترسی به مسیر راحت و بدون چالش از طریق روستای ساماگون امکان پذیر است. این مسیر در سمت شمال شرقی کوه قرار گرفته دارد. در ادامه بیشتر درباره این مسیر صعود حرف خواهیم زد. با ما همراه باشد.

    ساده‌ترین و رایج‌ترین مسیر دسترسی و صعود  به بیس کمپ ماناسلو از طریق ساماگون امکان‌پذیر است. این راه طول مسیر زیادی هم ندارد. آخرین روستا قبل از ماناسلو ساماگون است که حدودا ۳۶۰۰ متر ارتفاع دارد. دو راه  برای رسیدن به ساماگون وجود دارد. در راه اول باید از هلی‌کوپتر استفاده کرد. راه دیگر رسیدن به ساماگون نیز از آروغات آغاز می‌شود. اگه تصمیم داشته باشید مسیر را از آروغات شروع کنید، حدود ۱۰۰ کیلومتر پیاده‌روی در پیش خواهید داشت. تقریبا شش روز هم تا رسیدن به بیس کمپ طول می‌کشد. ارتفاع آروغات ۵۳۰ متر است.

درباره بهترین مسیرهای صعود به ماناسلو در دکوول بخوانید.

    برای اینکه از طریق ساماگون به بیس کمپ برسید باید  از یک رودخانه به نام بودی گاندکی به سمت چپ بروید و از یک شیب بالا رفته و سپس در ارتفاع ۴۷۰۰ الی ۴۸۰۰ متری وارد بیس کمپ می‌شوید. برای رسیدن از بیس کمپ به کمپ اول، باید خود را به ارتفاع 5500 متری برسانید. کسانی که قصد صعود به این قله زیبا را دارند، باید بدانند که حتی در فصل بهار هم باید آماده بارش زیاد برف باشند. از آنجایی که رطوبت رودخانه کالی گاندکی از دره بالا می‌رود و با کوهستان برخورد می‌نماید، همیشه امکان بارش در این منطقه وجود دارد. به همین دلیل است که در ماناسلو و دائولاگیری روزهای برفی بیشتری نسبت به سایر قلل هیمالیا خواهید دید.

    رایج ترین و راحت‌ترین مسیر صعود به قله ماناسلو از طرف شمال شرقی از روی مورن‌های یخچالی در ارتفاع ۴۸۰۰ متری شروع شده و در طول مسیری کوتاه شیب به سمت شروع یخچال به پیش می‌رود. یکی از نکته‌های جالب که در زمان صعود با آن روبه‌رو خواهید شد. تابلوی یادبود مرحوم جعفر ناصری است. کمپ یک روی یک بلندی در ارتفاع 5500 متری قرار گرفته است. از این کمپ تا کمپ بعدی در ارتفاع 6250 متری یک یخشار قرار دارد که البته این یخشار در مقایسه با خمبو کوچکتر بوده و در دو سه قسمت آن از نردبال استفاده می‌شود. مسیر نیز در این قسمت با پیچ و تاب یخشار به سمت بالا می‌رود. کمپ دوم روی یک شکاف یخچالی و در محلی مسطح واقع شده است.

ماناسلو نیز مانند قله اورست در نپال قرار دارد برای مطالعه بیشتر در این رابطه با دکوول همراه باشید.

    فاصله بین کمپ دوم و کمپ سوم در ارتفاع 6800 متری، تقریبا مستقیم است اما، احتمالا در قسمتی از مسیر نیاز به استفاده از طناب ثابت یا نردبان‌گذاری پیدا خواهید کرد. البته این مسیر کوتاه است و معمولا کوهنوردانی که به کمپ سه می‌رسند؛ کمپ خود را رو گردنه برقرار می‌نمایند چون این منطقه  نسبتا خطر کمتری در مقابل بهمن دارد و همسطح‌تر است.

     سخت‌ترین مسیر صعود به قله ماناسلو را باید مسیر بین کمپ سوم و کمپ چهارم در ارتفاع 7500 متری دانست. در این مسیر باید از یک یخچال با شیب ۴۵ درجه بالا بروید. طول این قسمت از مسیر نیز چیزی در حدود ۵۰۰ متر است. در پایان این شیب تند مسیر به سمت راست متمایل شده و با طی چند صد متر دیگر به محل مسطح کمپ چهارم خواهید رسید.

    مسیر بین کمپ چهار تا قله با یک راه کاملا ملایم و راحت رو به رو خواهید بود که نه سختی دارد، نه با شیب ملایمی همراه است و نه دارای طناب ثابت است. علامت قله سه بلندی سوزنی شکل است که قله اصلی سومین آنها است. برای صعود به قله در اینجا به طناب احتیاج پیدا می‌کنید. زمانی که به آخرین منطقه صاف می‌رسید، تقریبا یک ساعت دیگر تا قله فاصله است این قسمت نیاز به کار با طناب دارد و صعود آن نیز سخت است. شاید به همین دلیل باشد که بسیاری از صعودها قبل از رسیدن به قله خاتمه پیدا می‌کنند.

قله ماناسلو در کدام کشور قرار دارد و اطلاعات تکمیلی در رابطه با این قله را در دکوول بخوانید.

چند نکته مهم درباره صعود به قله ماناسلو

 • بین کمپ یک و دو به دلیل وجود یخشار در بعضی از نقاط  برای صعود نیاز به طناب است. البته ثابت‌کشی توسط شرپاها صورت می‌گیرد.
 • با توجه به احتمال ریزش بهمن بهتر است کمپ سه بر روی گردنه کوه برقرار شود.
 • کمپ آخر تا قله، به غیر از قسمت آخر و زیر قله دارای سختی مسیر نیست
 • اگر در فصل بهار قصد صعود دارید، توجه داشته باشید که این فصل بارش بسیار شدید است. بنابراین شاید بهتر باشد در تابستان برای صعود به قله ماناسلو اقدام کنید.
 • طول پیاده‌روی تا بیس کمپ ۱۱۰ کیلومتر است. برای صعود به قله بهتر است فاصله دقیق میان کمپ‌ها را بدانید و برای آن برنامه‌ریزی کنید.

ماناسلو قله‌ی زیبا با خط راس‌هایی طویل و دره‌های خاص برای اطلاعات بیشتر با دکوول همراه باشید.

کلام آخر 

    در مطلب قله ماناسلو هر آنچه را که لازم بود درباره این قله هشت هزار متری بدانید بیان کردیم. ابتدا به معرفی آن پرداختیم و سپس کمپ‌ها و مسیرهای صعود به این قله در کشور نپال را بررسی کردیم. اگر نکته دیگری درباره صعود به قله ماناسلو وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد، حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید. امید است این مطلب برایتان مفید باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.
امتیاز دهی ( میانگین امتیازات: 5 )


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها