آبشار بیشه

تاریخ انتشار: 1400/7/7 | تاریخ آخرین ویرایش: 1402/11/28

افرادی که استان لرستان را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می‌کنند؛ می‌دانند که این استان زیبا پر از جاذبه‌های طبیعی فوق‌العاده زیبا مانند کوه‌ها، دشت‌ها، آبشارها و رودخانه‌هاست. بنابراین طبیعی است بیشتر کسانی که این استان را برای سفر انتخاب می‌کنند، علاقمندان به طبیعت‌گردی باشند. یکی از جاذبه‌های گردشگری که می‌توانید در سفر به استان لرستان از آن دیدن کنید، آبشار بیشه است. این جاذبه در تاریخ 27 اسفند 1387 به عنوان چهل و هشتمین اثر ملی، در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است.


آبشار بیشه

    آبشار بیشه در دامنه‌های رشته کوه زاگرس، در شهرستان دورود قرار دارد. این جاذبه از شمال غربی با بروجرد، از شرق با ازنا، از جنوب با الیگودرز و از غرب با شهرستان خرم آباد همسایه است. آبشار بیشه لرستان در 30 کیلومتری دورود، در روستایی به نام سپید دست قرار گرفته است. فاصله آبشار بیشه تا خرم آباد، مرکز استان لرستان، 65 کیلومتر است.

    در مطلب آبشار بیشه همانطور که از عنوان پیداست قصد داریم به صورت مفید و مختصر همه چیز را درباره این جاذبه گردشگری استان لرستان بررسی نماییم. ابتدا به معرفی آبشار خواهیم پرداخت. سپس کمی درباره شرایط جغرافیایی آن حرف خواهیم زد و در نهایت اطلاعات مهم دیگر مانند مسیر دسترسی، جاذبه‌های اطراف، اقامت و ... را بررسی می‌کنیم. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.

آبشار بیشه که جزو آثار ثبت شده ملی نیز است از جاذبه های گردشگری لرستان به شمار می رود

معرفی آبشار بیشه

    آبشار بیشه در لرستان یکی از معروف‌ترین آبشارهای ایران است که در رشته کوه‌ زاگرس قرار دارد. جنگل‌های انبوه بلوط اطراف آن را فرا گرفته و طبیعت چشم‌نوازی را خلق کرده است. از آنجایی که این جاذبه در نزدیکی راه آهن قرار دارد و از طریق قطار به راحتی می‌توان به آن دسترسی پیدا کرد و به دلیل طبیعت ویژه‌اش، سالانه عده زیادی گردشگر داخلی و خارجی اقدام به بازدید از آن می‌کنند.

    آب آبشار بیشه از طریق چشمه‌هایی که در اطراف آن وجود دارند، تامین می‌شود. این آب پس از اینکه از بالای آبشار به زمین برخورد می‌کند، حدود 10 متر را طی می‌کند تا به رودخانه بریزد. ارتفاع این آبشار از بالا تا جایی که آب روی زمین فرو می‌ریزد، 48 متر است. همچنین پهنای این آبشار را نیز 20 متر تخمین زده‌اند. 

    شنا کردن در آبشار بیشه ممنوع است اما با وجود تابلوهای شنا ممنوع که در جای جای این جاذبه گردشگری دیده می‌شود باز هم افرادی هستند که این کار را ترجیح می‌دهند و جان خود را به خطر می‌اندازند. اطراف آبشار بیشه جای مناسبی برای پیک نیک است. شما می‌توانید یکی از روزهای سفرتان به استان لرستان را به پیک نیک در کنار این جاذبه گردشگری اختصاص دهید.

    در بازدیدتان به آبشار بیشه شما می‌توانید تفریحاتی مانند روستاگردی، عکاسی، کوهنوردی و جنگل نوردی را نیز در برنامه خود قرار دهید. همچنین امکانات رفاهی مانند سکوی استراحت مسافران، سرویس بهداشتی، بازارچه محلی، چادر اسکان، خانه بهداشت، تلفن، آب، برق و ... در این منطقه وجود و به همین دلیل می‌توان آن را محل مناسبی برای تفریح خانوادگی دانست.

طبیعت لرستان و مزارع اطراف بیشه و اطلاعات پیرامون فاصله آبشار بیشه تا خرم آباد را از دکوول بخوانید

مسیر دسترسی و بهترین زمان سفر به آبشار بیشه

    همانطور که در بالا ذکر شد، آبشار بیشه در مسیر راه آهن تهران- جنوب قرار دارد و به همین دلیل یکی از اصلی‌ترین راه‌های دسترسی به آن استفاده از قطار است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در گذشته تنها از طریق قطار می‌شد به این جاذبه گردشگری دسترسی پیدا کرد. اما به طور کلی دو مسیر برای رفتن به آبشار بیشه وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

  •  مسیر اول: اگر قصد دارید با اتومبیل به آبشار بیشه سفر کنید، ابتدا باید خود را به خرم آباد و سپس به دورود برسانید. فاصله شهر دورود تا این جاذبه گردشگری 30 کیلومتر است. آبشار در مسیر دورود به بیشه قرار دارد و در این مسیر طبیعتی فوق‌العاده انتظار شما را می‌کشد.
  • مسیر دوم: مسیر دوم همان راه ریلی قطار تهران- خوزستان است. در این مسیر شما باید در ایستگاه بیشه پیدا شده و از آنجا خود را به آبشار برسانید. این مسیر به دلیل طبیعت سرسبزش یکی از زیباترین مسیرهای ریلی در ایران به حساب می‌آید.

ریل راه آهن لرستان برای رسیدن به آبشار بیشه دورود و عکس آبشار بیشه دورود

    بهترین زمان بازدید از آبشار بیشه را باید بهار و تابستان دانست زیرا طبیعتی فوق‌العاده زیبا در این فصول اطراف را فرا گرفته و آب و هوایی بسیار معتدل نیز منطقه حاکم است. سفر به آبشار بیشه در پاییز نیز لذت خاص خود را دارد زیرا طبیعت رنگارنگی را پیش چشم شما می‌گستراند. در زمستان نیز آبشار یخ می‌زند و اگر علاقمند به دیدن چنین مناظری هستید پس بازدید از آبشار بیشه در زمستان انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود.

    برای اقامت در آبشار بیشه نیز دو راه حل وجود دارد. راه حل اول اینکه می‌توانید در کنار آبشار چادر بزنید. این منطقه جای نسبتا امنی برای کمپ است و وجود امکانات رفاهی نیز باعث می‌شود راحت‌تر بتوانید همراه با خانواده در این مکان چادر بزنید. راه دوم اینکه در یکی از روستاهای اطراف آبشار خانه‌ای اجاره کنید و یا در اقامتگاه‌های بومگردی ساکن شوید.

آبشار بیشه و طبیعت زیبای بیشه دورود و عکس بیشه دورود را با دکوول ببینید

جاذبه های گردشگری اطراف آبشار بیشه

    استان لرستان را باید بهشت جاذبه‌های طبیعی دانست. بنابراین بدیهی است که در اطراف آبشار بیشه هم جاذبه‌های طبیعی فراوانی برای بازدید وجود داشته باشد. در ادامه به برخی از این جاذبه های گردشگری اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

روستای بیشه

    روستای بیشه، یک روستای بزرگ در مجاورت آبشار بیشه است. طبیعتی بسیار زیبا و چشم‌نواز در این روستا وجود دارد و اگر قصد کمپ ندارید جای مناسبی برای اقامت محسوب می‌شود. اگر گذرتان به روستای بیشه افتاد، حتما سعی کنید با معاشرت کمی با فرهنگ جذاب مردم این روستا آشنا شوید. همچنین اگر علاقمند به عکاسی در طبیعت هستید، این روستا مکان مناسبی برای این کار است. پس دوربین‌هایتان را آماده کنید.

آبشار آب گرمه 

    آبشار آب گرمه که به آبشار آب گرمه چنار نیز معروف است، در نزدیکی روستای چنار قرار دارد. برای رسیدن به این آبشار ابتدا باید از آبشار قطره‌ای و آبشار پلکانی بگذرید. فاصله آبشار گرمه تا آبشار بیشه تنها 15 کیلومتر است و در امتداد خط راه آهن شمال به جنوب قرار دارد. پس حتما این جاذبه را نیز در لیست بازدیدتان قرار دهید.

دره نی گا

    دره نی گا یا نگار یکی دیگر از جاذبه های گردشگری نزدیک به آبشار بیشه است که زیبایی‌های شگفت انگیزی را در دل خود جای داده است. یکی از ویژگی‌های طبیعت این منطقه وجود میوه‌های خودرو است. اگر گذرتان به این منطقه افتاد، حتما سری هم به این دره زیبا بزنید.

دره اسپر

    دره اسپر روستایی در 11 کیلومتری شهرستان دورود است که چشمه‌ها و رودخانه‌های فصلی و دائمی و همچنین جنگل‌های بلوط در آن قرار دارد. جدا از جاذبه‌های طبیعی، این روستا از نظر تاریخی نیز قدمت دارد و مجموع این جاذبه‌های تاریخی و طبیعی باعث شده تا گردشگران داخلی و خارجی به آن جذب شوند.

آبشار بیشه و چشمه بیشه که از جاذبه های طبیعی لرستان به شمار می روندکلام آخر

    در مطلب آبشار بیشه اطلاعات بسیار مفیدی درباره این آبشار و جاذبه‌های اطراف آن به دست آوردیم. حالا دیگر برای سفر آماده‌اید. اما قبل از آن اشاره به چند نکنه دیگر نیز ضروری به نظر می‌رسد. نکته اول اینکه برای رسیدن به آبشار لازم است وسایل کوهنوردی و پیاده‌روی را همراه با خود داشته باشید و همچنین اگر قرار است اطراف آبشار چادر بزنید حتما وسایل لازم برای کمپ را نیز همراه با خود داشته باشید زیرا امکان دارد نتوانید این وسایل را در آن منطقه برای خرید پیدا کنید.

    نکته دوم اینکه آبشار بیشه بخشی از طبیعت زیبایی است که در گذشتگان ما به دستمان رسیده. بنابراین سعی کنید حفظ و نگهداری از طبیعت زیبای آن را در اولویت سفرتان قرار دهید تا آیندگان نیز بتوانند از نعمت دیدن چنین زیبایی‌هایی بهره‌مند شوند. زباله‌های خود را در طبیعت نریزید و اگر هم کسی دیگری این کار را کرد سعی کنید به نکته مهم را به او یادآور شوید. اگر نکته دیگری درباره آبشار بیشه وجود دارد که در این نوشته بدان اشاره نشد، حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید. همچنین اگر قصد سفر به استان لرستان را دارید حتما نگاهی هم به مطالب مربوط به دریاچه گهر و قلعه فلک الافلاک بزنید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.