قله اورین

تاریخ انتشار: 1401/2/26 | تاریخ آخرین ویرایش: 1402/8/22

قله اورین با ۳۷۰۲ متر ارتفاع بلندترین قله استان آذربایجان غربی می‌باشد که در پروژه سیمرغ به عنوان بام استان آذربایجان غربی معرفی شده است، این قله در مرز بین دو کشور ایران و ترکیه است. مجموعه‌ای از ویژگی‌ها برخی از قله‌ها را مشهور و تبدیل به نماد منطقه‌ای می‌کند که در آن قرار گرفته‌اند. موقعیت جغرافیایی، ویژگی‌های طبیعی و همچنین افسانه‌ها و رویداد‌های تاریخی که به این قله‌ها نسبت می‌دهند، همه باعث می‌شوند که آنها چیزی بیشتر از یک کوه باشند و تبدیل به مقصدی ویژه برای طبیعت گردان و کوهنوردان شوند.


قله اورین

    در شمال و شمال غربی ایران قله‌های زیبا و نمادینی وجود دارد که افسانه‌ها و داستان‌های جالبی درباره آنها بیان می‌شود. از معروف‌ترین این قله‌ها، قله دماوند است که به یکی از نماد‌های ایران تبدیل شده و در نوشته‌ها و اشعار فارسی بارها به آن اشاره کرده اند. همچنین در شمال غربی ایران قله سبلان جایگاه خاصی داشته و به ویژه برای ساکنان آذربایجان شرقی از اهمیت بالایی برخوردار است.

    به این فهرست می‌توان نام قله آرارات و همچنین قله اورین در استان آذربایجان غربی را نیز اضافه کرد که قله‌ای با صلابت و زیبا در مرز دو کشور ایران و ترکیه است و آنطور که در کتب تاریخی آمده است این کوه منتهی الیه غربی قشون شاه اسماعیل صفوی در جنگ چالدران بوده و این اهمیت استراتژیک آن را نشان می‌دهد. اورین اکنون هم کوهی استراتژیک است، چرا که بخشی از خط مرزی ایران و ترکیه به حساب می‌آید و علاوه بر آن طبیعتی بکر و ارزش بالای زیست محیطی دارد، برای اینکه اطلاعات کامل‌تری در رابطه با این قله به دست آورید با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.

همه چیز درباره قله اورین آذربایجان غربی

    این قله در ۴۲ کیلومتری شهرستان خوی در آذربایجان غربی، قله مرتفعی است که هم از ایران و هم از ترکیه قابل مشاهده است. آذربایجان غربی در شمال غربی ایران تنها استان هم مرز ایران و ترکیه به حساب می‌آید. ترکیب جمعیتی این استان را ترک‌ها و کرد‌ها تشکیل می‌دهند و در کل این استان از نظر تاریخی و میراثی جایگاه بالایی دارد و از جمله استان‌های مهم ایران تلقی می‌شود. این استان علاوه بر موقعیت استراتژیک ویژه، طبیعتی بکر و منحصر به فرد دارد   .

    آذربایجان غربی را می‌توان استانی کوهستانی نامید، چرا که در این استان کوه‌های بلندی وجود دارد که مرتفع‌ترین آنها اورین کوچک و اورین بزرگ هستند. اورین کوچک که شکل تپه ماهور است 3148 متر و اورین بزرگ که قله‌ای با صلابت است ۳۷۰۲ متر ارتفاع دارد. فاصله بین اورین کوچک و اورین بزرگ دو کیلومتر است. قله اورین که به آن بام خوی هم می‌گویند قله‌ای فوق العاده زیبا و پر از چشمه‌های جوشان، گیاهان دارویی مانند آلاله و بابونه و گل‌های وحشی رنگارنگ است.

 قله آورین در آذربایجان غربی را در دکوول بخوانید.

    چشمه‌های آب گرمی که در دامنه اورین هستند حکایت از این دارند که نه تنها این کوه آتشفشانی است، بلکه هنوز هم آتشفشان آن فعالیت کمی دارد. چشمه‌های آب گرمی که آتشفشان اورین آب آنها را گرم می‌کند علاوه بر خاصیت معدنی و درمانی، زیبایی و حال و هوای خاصی به این کوه و اطراف آن داده است و از جاذبه‌های گردشگری شمال غرب ایران به حساب می‌آید که سالانه هزاران نفر را به خود جذب می‌کند.

    وجود چشمه‌های متعدد در اورین باعث شده این کوه سرسبز و پر از گل و گیاه باشد. به ویژه در بهار و تابستان اورین پر از گیاهانی است که خاصیت دارویی دارند و در این فصول افراد زیادی به این منطقه رفته و علاوه بر لذت بردن از طبیعت بکر آن به جمع آوری گیاهان دارویی می‌پردازند. زیبایی و صلابت اورین باعث شده در سال‌های اخیر همایشی با عنوان همایش ملی کوه اورین در پایان بهار که این کوه در اوج زیبایی است برگزار شود.

مسیرهای صعود به قله اورین

    برای صعود به قله اورین پیش از هر کاری باید خود را به شهرستان خوی برسانید، سپس از روستای پسک عبور کرده و خود را به روستای حصار برسانید. چهار مسیر برای صعود به این قله وجود دارد. مسیر اول که به آن مسیر شرقی می‌گویند از طریق روستای حصار است. اگر این مسیر را برای صعود انتخاب کرده‌اید بعد از رساندن خود به روستای حصار، از دشت حصار بگذرید تا به آبگیر گللر برسید. از آنجا باید مستقیم به سمت قله حرکت کنید.

    مسیر دوم یا مسیر غربی از روستای شریف آباد شروع می‌شود. این مسیر که مسیر صعود از یال غربی است از نظر مسافت و سختی کوهنوردی فرق چندانی با مسیر شرقی ندارد. از یال جنوبی و یال شمالی هم می‌توانید به قله اورین صعود کنید. ابتدای مسیر صعود از یال جنوبی روستای گوگرد است و اگر از یال شمالی به سمت بلندترین قله استان آذربایجان غربی رهسپار می‌شوید، ابتدا باید خود را به روستای کوچک برسانید. تمامی این مسیرها، مسیرهایی راحت برای کوهنوردی هستند و در آن از دیدن جاذبه‌های طبیعی لذت می‌برید.

چند نکته درباره صعود به قله اورین

    صعود به قله اورین خوی کار سختی نیست. هر چند این قله از جمله قله‌های مرتفع ایران است، اما به دلیل شیب مناسب، کوهنوردی در آن راحت است و طبیعت زیبای آن و چشمه‌های متعددی که از دل کوه می‌جوشند، لذت کوهنوردی در اورین را دو چندان می‌کنند. در مسیر صعود به اورین به دلیل وجود این چشمه‌ها مشکلی در زمینه آب آشامیدنی ندارید. آب چشمه‌ها خوردنی هستند و شما تا ارتفاع ۲۸۰۰ متر چشمه‌هایی را می‌بینید که آب‌شان جاری شده و می‌توانید از آن بنوشید یا ظرف آب خود را پر کنید.

    صعود به قله اورین معمولا یک روزه انجام می‌شود. گزارش‌هایی که درباره پیمایش در این قله منتشر شده نشان می‌دهد که می‌توان شش ساعته قله را فتح کرد و مدت زمان فرود آمدن از کوه هم حدود سه ساعت تخمین زده می‌شود. با این همه در مسیر کوهنوردی شما جان‌پناهی وجود دارد که به پناهگاه اورین معروف است. بسیاری از کوهنوردان ترجیح می‌دهند صعود به اورین را دو روزه انجام دهند، چرا که شب مانی در کوه فرصت لذت بردن بیشتر از طبیعت بکر شمال غرب ایران را فراهم می‌کند.

    هر چند پناهگاه اورین از همه مسیرهای صعود به نوعی قابل دسترسی است، اما اگر قصد رفتن به پناهگاه و اقامت در آنجا را دارید بهتر است مسیر اول یعنی مسیر شرقی را انتخاب کنید. در این مسیر یک پیچ تند و سنگلاخی به نام گچی قیران وجود دارد که در واقع سخت‌ترین قسمت کوهنوردی در اورین است. با وجود این، نزدیکی مسیر شرقی به پناهگاه، ارزش به جان خریدن سختی طی کردن این پیچ سخت را دارد، به ویژه اینکه پناهگاه اورین از جمله مجهزترین پناهگاه‌های کوهستانی در ایران و دارای تخت خواب، یخچال، اجاق گاز و وسایل پخت و پز است. نزدیکی اورین به چند روستا حتی این امکان را فراهم می‌کند که وسایل یک کمپ کامل را خریداری کرده و شبی را با لذت تمام در کوهستان سپری کنید.

معرفی و بررسی قله اورین در آذربایجان غربی را در دکوول بخوانید.

    صعود به اورین در همه فصول سال امکان‌پذیر است، هر چند در زمستان و پاییز این کار به سختی انجام می‌شود و شما نیازمند توانایی و قدرت بدنی بالا و همچنین تجهیزات مناسب برای صعود در زمستان هستید. بهترین زمان صعود به اورین اواخر بهار است، چرا که در این زمان هوای منطقه بسیار عالی و طبیعت آن زیبا و دل‌انگیز است. اروین رویشگاه گل‌های وحشی رنگارنگ است و دلیل آن این است که در این منطقه بارندگی زیادی وجود دارد و اصلا اروین نام خود را از ابرهای باران‌زایی می‌گیرد که از پشت قله پدیدار می‌شوند و کوه و دامنه‌های آن را آبیاری می‌کنند.

    یک مرکز درمانی در نزدیکی قله اروین در روستای زری هست که در صورت وقوع هر گونه مشکلی می‌توانید روی آن حساب کنید و نکته آخر درباره مسیر صعود به اروین این است که در آن آنتن دهی موبایل وجود دارد. به صورت کلی کوهنوردی در اروین از این نظر که هم کوهنوردی صورت گرفته و هم شما از زیبایی طبیعت بهره می‌برید، لذت بخش و به یاد ماندنی است. نزدیکی آن به شهر خوی می‌تواند این امکان را فراهم آورد که قبل یا بعد صعود گشتی هم در این شهر بزنید. خوی از نظر تاریخی، میراثی و فرهنگی غنی است و جاذبه‌های زیادی برای دیدن دارد. طبیعت بکر و جاذبه‌های میراثی سفر به خوی و فتح اورین را به بسته مناسب و وسوسه‌انگیزی برای سفر و تفریح تبدیل می‌کند.