کارگاه‌های برفی برای کوهپیمایی

تاریخ انتشار: 1401/7/6 - تاریخ آخرین تغییرات: 1403/3/3

زمانی که مشغول کوهپیمایی هستید، میانی‌های برفی را برای حفاظت بیشتر در زمان حرکت بر روی یک یخچال یا یخ‌رود، عبور از شیب های تند، یا به عنوان وسیله کمکی در نجات از شکاف یخچالی، خواهید ساخت. میانی‌های برفی را می‌توان با استفاده از انواعی از اشیاء مانند یک کلنگ کوهنوردی یا چوب اسکی ساخت، یک نبشی برفی، قطعه‌ای استاندارد از تجهیزات است که بسیاری از کوهنوردان آن را با خود حمل می‌کنند. نبشی‌ها را می‌توان به روش‌هایی مختلف برای ساخت یک کارگاه برفی به کار برد. شما می‌توانید آن را مستقیم در برف بکوبید یا بصورت افقی آن را در برف دفن کنید؛ می‌توانید یک اسلینگ (زنجیر یا تسمه) را به بالا یا نقطه میانی آن وصل کنید. جهت مطالعه بیشتر با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.


آنچه میخواهید درباره کارگاه‌های برفی برای کوهپیمایی بدانید:

کارگاه‌های برفی

در این مقاله از وب سایت دکوول، ما روش‌های مختلف استفاده از نبشی‌ها جهت حفاظت و ایمنی در برف را پوشش خواهیم داد:

  • نبشی عمودی با گیره کابل در بالای آن: برپایی آن سریع انجام می‌شود و برای حمایت‌های پشت سرهم یا پیوسته، ایده­آل است.
  •  نبشی عمودی با گیره کابل در میان آن: بطور قابل ملاحظه‌ای از نبشی عمودی با گیره کابل در بالا، پایدارتر  است و در اغلب موارد به کار می‌رود.
  • کارگاه با گودال شکل T: یکی از پایدارترین کارگاه‌ها به شمار می‎رود و باید بخشی از هر سیستم کارگاهی که می‌سازید باشد تا در کاربردهای مختلف مانند نجات از شکاف به شما کمک کند.
  • استفاده از دو کارگاه برای توزیع بهتر بار.

    شما باید با امنیت کوهنوردی کنید .هیچ مقاله یا ویدیویی نمی‌تواند جای آموزش مناسب و تجربه را بگیرد.

درباره کارگاه‌های برفی برای کوهپیمایی در دکوول بخوانید.

نحوه برپایی یک کارگاه برفی با استفاده از یک نبشی عمودی

    نبشی‌ای که مانند یک ستون، راست و عمودی در برف کوبیده می‌شود، یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای ساخت یک کارگاه به شمار می‌رود. دو نوع از نبشی‌های عمودی وجود دارند: گیره کابل در بالای نبشی و گیره کابل در میان نبشی قرار دارد. شما هر دو را به یک روش در برف می‌کوبید، ولی تفاوت در وصل کردن اسلینگ/کابل در بالای نبشی یا در وسط آن است.

نحوه برپایی یک نبشی عمودی با گیره کابل در بالا

    به دلیل اینکه برپایی آنها آسان و سریع است، نبشی‌هایی که گیره کابل را در نوک یا بالای خود دارند، برای بکارگیری در حمایت پیوسته، ایده‌­آل هستند که به تیمی که با طناب به هم متصل هستند امکان می‌دهد‌ تا با همدیگر و همزمان حرکت کنند ضمن اینکه طناب به یک یا تعداد بیشتری کارگاه برفی، محکم شده است. اما در سایر موارد، نبشی عمودی که گیره کابل را در وسط دارد، گزینه بهتری است زیرا بطور قابل ملاحظه‌ای پایداری بیشتر دارد.

روش قرار دادن یک نبشی عمودی با گیره کابل در بالا:

انتهای مشخص شده نبشی را در برف فرو کنید بطوریکه با خط قایم بر سطح زاویه 25 درجه به سمت عقب بسازد. نبشی باید در جهت دور از بار متمایل شود.

درباره روش قرار دادن یک نبشی برف عمودی با گیره کابل در بالا در دکوول بخوانید.

سطح صاف قسمت تیز کلنگ کوهنوردی خود را برای کوبیدن آن بکار ببرید. تا حد ممکن عمق فرورفتن نبشی را بیشتر کنید.

درباره نحوه قرار گیری نبشی برف در برف در دکوول بخوانید.

یک کارابین (گیره کابل برای وصل طناب به محل اتکا) را در سوراخ بالا وارد کرده و محکم کنید و یک اسلینگ را از آن رد کنید. کارابین دیگری را به انتهای اسلینگ اضافه کنید، که در یک حفاظت پیوسته، طناب را از میان آن وصل کرده و محکم می‌کنید.

درباره نحوه قرار دادن نبسی برف در دکوول بخوانید.

نحوه برپایی یک نبشی عمودی با گیره کابل در وسط

    برخلاف نبشی که گیره کابل را در بالا دارد، در این سناریو، اسلینگ یا کابل شما در نقطه میانی نبشی، وصل می‌شود. بطور کلی، این کارگاهی است که کاربرد آن ترجیح داده می‌شود زیرا بطور قابل ملاحظه ای پایدارتر از کارگاهی است که گیره کابل را در بالا دارد، اما کمتر عملی می‌شود زیرا برپایی آن زمان زیادی طول می‌کشد. بعضی از نبشی‌های برفی، با کابلی که از قبل به وسط آنها وصل شده است، عرضه می‌شوند.

روش برپایی نبشی عمودی با گیره کابل در نقطه میانی آن:

    یک اسلینگ را به نقطه میانی نبشی خود وصل کنید (بعضی از آنها همراه با کابل متصل ­شده وجود دارند). انتهای مشخص شده نبشی را در برف فرو کنید بطوریکه با خط قائم بر سطح زاویه 25 درجه به سمت عقب بسازد. نبشی باید در جهت دور از بار متمایل شود.

درباره روش برپایی نبشی عمودی با گیره کابل در نقطه میانی در دکوول بخوانید.

    سطح صاف قسمت تیز تبر یخ خود را برای کوبیدن آن بکار ببرید. تا حد ممکن عمق فرورفتن نبشی را بیشتر کنید.

درباره روش برپایی نبشی عمودی با گیره کابل در نقطه میانی در دکوول بخوانید.

    به منظور حفر یک شیار مناسب برای کابل یا اسلینگ، از تبر یخ خود استفاده کنید. مطمئن شوید که از میان برف عبور می‌کند و در جهت بار می‌کشد.

درباره روش برپایی نبشی عمودی با گیره کابل در نقطه میانی در دکوول بخوانید.

نکات دیگر:

  • در برف نرم­تر، روی ناحیه را لگدکوب کنید تا برف را فشرده و سخت کنید.
  • عمق فرورفتن نبشی چقدر باید باشد؟ هر چقدر که برف نرم­تر باشد، شما باید نبشی را در عمق بیشتری فرو ببرید. درک این مورد که کدام یک در شرایط برفی مختلف کارایی دارند، مستلزم زمان و تجربه است. اگر برف نرم باشد (نتوانید گلوله برفی را بدون خردکردن آن بسازید)، نبشی را آنقدر پایین ببرید که به لایه قبلی برف یا به برف سخت برخورد کند.
  • همیشه نبشی را امتحان کنید. یک راه برای انجام این کار، این است که یک کارابین را به حلقه حمایتی خود اضافه کنید، به عقب متمایل شوید و بالا بپرید و ببینید که آیا از جای خود بیرون می آید.

نحوه برپایی کارگاه‌ برفی گودال T شکل

    گودال T شکل که یک گیره کابل میانی افقی یا شیار T نیز نامیده می‌شود (به دلیل اینکه حرف T را نشان می‌دهد)، یکی از پایدارترین کارگاه‌هایی است که می‌توانید در بسیاری از شرایط برفی بسازید. برخلاف کارگاه‌های عمودی که در بالا شرح داده شد، نبشی گودال T، بصورت افقی در برف دفن می‌شود؛ یک کابل یا اسلینگ در نقطه میانی به آن متصل است بنحوی که به جهت بار اشاره دارد. به دلیل اینکه برپایی آن زمان‌بر است، برای حمایت‌های پیوسته که در آنها شما سریع‌تر و بهتر حرکت می‌کنید، ایده‌­آل نیست. اما شیار T باید بخشی از هر سیستم کارگاه‌ که برای نجات از شکاف یخچالی می‌سازید، باشد.

روش ایجاد کارگاه با گودال Tشکل:

    یک اسلینگ را به نقطه وسط نبشی برفی خود متصل کنید (نبشی‌هایی وجود دارند که دارای کابل متصل هستند). کلنگ کوهنوردی یا بیل برف خود را جهت حفر یک گودال برای نبشی بکار ببرید. این، بخش افقی حرف T را شکل می‌دهد. عمق گودال در برف باید به اندازه طول نبشی باشد.

درباره روش ایجاد کارگاه با گودال Tشکل در دکوول بخوانید.

    اکنون، پایه حرف T را برای اسلینگ حفر کنید، آن را در جهت بار قرار دهید. نبشی خود را در گودال قرار دهید تا محل حفر مشخص گردد و تلاش کنید که شیار اسلینگ را باریک نگه دارید. عمق این شیار باید به اندازه گودال اولیه باشد.

درباره روش ایجاد کارگاه با گودال Tشکل در دکوول بخوانید.

    اسلینگ (یا کابل) باید مستقیم از نقطه وسط نبشی شما بیرون بیاید و بدون خمش یا پیچ خوردن به سمت بار برود.

درباره روش ایجاد کارگاه با گودال Tشکل در دکوول بخوانید.

    مراقب باشید که برف در ناحیه اسلینگ را درهم و برهم نکنید، نبشی را با استفاده از برف بالای گودال، دفن کنید. جهت ممانعت از درآمدن یا بیرون آمدن نبشی، بر روی برف لگد بزنید.

درباره روش ایجاد کارگاه با گودال Tشکل در دکوول بخوانید.

بکارگیری دو یا تعداد بیشتری کارگاه‌

    یک قطعه خاص حفاظتی در برف (مانند یک نبشی)، ممکن است جهت فراهم‌­سازی میزانی از امنیت برای یک تیم هم‌­طناب در ضمن حرکت آنها باهم، کافی باشد: مانند شرایط حمایت پیوسته. اما ممکن است زمان‌هایی وجود داشته باشد که شما بخواهید یک کارگاه‌ قدرتمندتر و پایدارتر را برای حمایت از اعضای تیم یکی پس از دیگری در یک بخش نامطمئن، فرود با طناب یا کمک به نجات از شکاف، بکار ببرید. در چنین مواردی، شما یک کارگاه‌ را ترجیحا با حداقل دو قطعه حفاظتی در برف خواهید ساخت و بار را بر روی آن کارگاه‌ها پخش می‌کنید. داشتن حداقل دو کارگاه‌ به شما تضمین می‌دهد که در صورت خرابی یک کارگاه‌، شما گزینه دیگری دارید. یکی از آن کارگاه‌ها باید یک گودال T شکل باشد.

درباره نحوه ایجاد کاگاه کوهنوردی در دکوول بخوانید.

    بسیاری از اصول ساخت کارگاه‌ در صخره‌ها برای برف نیز بکار می‌روند، بنابراین مطمئن شوید که نگاهی به مقاله نحوه ساخت کارگاه‌ها برای کوهنوردی بیاندازید. در اینجا مواردی وجود دارند که در زمان توزیع بار بین دو کارگاه‌ باید به خاطر داشته باشید:

  •      مطمئن شوید که کارگاه‌ها در ناحیه‌های متفاوتی قرار دارند به نحوی که اگر یکی از آنها دچار مشکل شد، برف تحت تأثیر، منجر به نقص عملکرد کارگاه‌ دیگر نخواهد شد. معمولا یک پشتیبان بصورت سربالایی و در کنار کارگاه‌ اصلی قرار دارد. زاویه شکل گرفته به واسطه اتصال بین دو قطعه را در کمتر از 60 درجه ثابت نگه دارید.