آندره بارگیل، اسکی‌باز و کوهنورد لهستانی

زمان مطالعه: 4 دقیقه

آندره بارگیل، اسکی‌باز و کوهنورد لهستانی

آندره بارگیل، کوهنورد و اسکی‌باز مشهور لهستانی، در سال ۱۹۸۸ متولد شد. او به خاطر صعودها و اسکی‌های جسورانه‌اش در برخی از خطرناک‌ترین کوه‌های جهان، به ویژه قله K2، مشهور است. بارگیل اولین کسی بود که در سال ۲۰۱۸ با اسکی از قله K2، دومین کوه بلند 8000 متری جهان، فرود آمد. این دستاورد خارق‌العاده، او را به یکی از مشهورترین کوهنوردان و اسکی‌بازان حال حاضر تبدیل کرده است.


فهرست:

زندگینامه آندره بارگیل

    بارگیل در زاکوپانه لهستان، در دامنه کوه‌های تاترا بزرگ شد. او از سنین پایین عاشق کوهستان بود و در نوجوانی به اسکی و کوهنوردی روی آورد. بارگیل به سرعت در این ورزش‌ها مهارت پیدا کرد و در مسابقات ملی و بین‌المللی به رقابت پرداخت. در سال ۲۰۱۰، بارگیل به طور حرفه‌ای به کوهنوردی روی آورد. او به سرعت در میان کوهنوردان برجسته جهان جایگاه خود را پیدا کرد و موفق به صعود برخی از مرتفع‌ترین و چالش‌برانگیزترین کوه‌های جهان، از جمله اورست، لوتسه و ماناسلو شد.

دستاوردهای آندره بارگیل

    بارگیل به خاطر صعودها و اسکی‌های جسورانه‌اش در قله K2 مشهور است. K2 که به "کوه وحشی" نیز معروف است، به دلیل شرایط خطرناک و نرخ مرگ و میر بالا، یکی از دشوارترین کوه‌های جهان برای صعود محسوب می‌شود. در سال ۲۰۱۸، بارگیل و هم‌طنابش، یژی توماک، با موفقیت به قله K2 صعود کردند.

    اما آنها به جای اینکه مانند کوهنوردان دیگر از مسیر معمول پایین بیایند، تصمیم گرفتند با اسکی از قله فرود بیایند. این یک شاهکار باورنکردنی بود که تا به حال کسی موفق به انجام آن نشده بود. در این بخش قصد داریم نگاهی بیاندازیم به دستاورهایی که بارگیل از خود به جای گذاشته است.

درباره زندگینامه آندره بارگیل کوهنورد لهستانی با این مقاله از دکوول همراه باشید.

افتخارات ورزشی آندره بارگیل 

  • ۲۰۰۹: مقام هشتم، مسابقات قهرمانی اسکی کوهنوردی اروپا (به همراه شیمون زاخویجا، یاتسک ژبراتسکی و ماریوش وارگوکی)
  • ۲۰۱۰: مقام نهم، مسابقات پierra menta (به همراه پیتر سواتویانسکی)، مقام دهم (در رده‌بندی "مردان ISMF")، مسابقات پاترول دس گلاسیرز (به همراه یاتسک ژیلکا-ژبراتسکی و ماریوش وارگوکی)، کسب مقام اول با ثبت رکورد در مسابقه البروس (مسیر اکستریم، زمان ۳ ساعت و ۲۳ دقیقه و ۳۷ ثانیه)
  • ۲۰۱۳، دوم اکتبر: اولین لهستانی که اسکی قادر به فرود از قله مرکزی قله شیشاپانگما می‌شود.
  • ۲۰۱۴، ۲۵ سپتامبر: ثبت رکورد صعود از کمپ اصلی تا قله ماناسلو در ۱۴ ساعت و ۵ دقیقه. همچنین ثبت رکورد صعود به قله و بازگشت به کمپ اصلی (با اسکی) در ۲۱ ساعت و ۱۴ دقیقه.
  • ۲۰۱۵، ۲۵ جولای: اولین نفری که قله برودپیک را صعود و با اسکی فرود آمد.
  • ۲۰۱۶: کسب جایزه پلنگ برفی با ثبت رکورد زمانی جدید - ۲۹ روز، ۱۷ ساعت و ۵ دقیقه از شروع کمپ اصلی در ۱۵ جولای، قله لنین (قله ابن سینا) - ۱۶ جولای (صعود از کمپ پیشرفته در ارتفاع ۴۴۰۰ متر به قله در ۱۳ ساعت و ۳۰ دقیقه و اسکی از قله به کمپ اصلی در ۲ ساعت)، قله کورژنفسکایا - ۲۵ جولای (صعود از کمپ اصلی موسکینا در ارتفاع ۴۳۵۰ متری به قله در ۸ ساعت و ۴۰ دقیقه؛ اسکی از قله تا خط برف و فرود به کمپ اصلی)، قله اسماعیل سامانی (قله کمونیزم) - ۲ آگوست (صعود از کمپ اصلی موسکینا در ارتفاع ۴۳۵۰ متری به قله در ۱۴ ساعت و ۲۵ دقیقه؛ اسکی از قله تا خط برف و فرود به کمپ اصلی)، خانتنگری - ۱۰ آگوست (صعود از کمپ جنوبی اینیلچک در ارتفاع ۴۰۷۰ متری به قله در ۸ ساعت و ۱۷ دقیقه؛ اسکی از ارتفاع تقریبی ۶۳۰۰ متری)، جنگش چوقوسو (پوبدا) - ۱۴ آگوست، ۱۲:۳۵ به وقت محلی، فرود با اسکی.
  • ۲۰۱۷، ۲۱ می: اسکی از مسیر مالوری در دیواره شمالی ایگویل دو میدی
  • ۲۰۱۸، ۲۲ جولای: اولین فرد در تاریخ که با اسکی از قله K2 تا کمپ اصلی پایین آمد بدون اینکه اسکی‌هایش را در بیاورد.
  • ۲۰۱۹، ۳۰ سپتامبر: به دلیل مسائل ایمنی، برنامه صعود و اسکی از اورست را متوقف کرد.   

    بارگیل نه تنها یک کوهنورد و اسکی‌باز باورنکردنی است، بلکه یک شخصیت الهام‌بخش نیز هست. او با تعهد، پشتکار و جسارت خود، ثابت کرده است که هر چیزی ممکن است. بارگیل منبع الهامی برای افراد سراسر جهان است که به دنبال رسیدن به اهداف خود هستند، خواه در کوهنوردی باشد یا در هر زمینه دیگری.

درباره افتخارات ورزشی آندره بارگیل کوهنورد لهستانی با این مقاله از دکوول همراه باشید.

صعود و فرود با اسکی از قله کی 2 توسط آندره بارگیل: شاهکاری در کوهنوردی

    کوه K2، که به "کوه وحشی" نیز معروف است، دومین کوه بلند جهان با ارتفاع 8611 متر است. این کوه به دلیل شرایط خطرناک، از جمله بادهای شدید، دمای پایین و بهمن‌های مکرر، به یکی از دشوارترین کوه‌ها برای صعود تبدیل شده است. نرخ مرگ و میر در K2 نیز بسیار بالا است، به طوری که به ازای هر چهار نفر صعود کننده، یک نفر جان خود را از دست می‌دهد.

    در 23 ژوئیه 2018، آندره بارگیل، کوهنورد لهستانی، به همراه هم‌طنابش یژی توماک، با موفقیت به قله K2 صعود کردند. آنها از مسیر شرقی-جنوب شرقی صعود کردند که یکی از سخت‌ترین مسیرهای کوه است. صعود آنها 3 روز و نیم طول کشید و بدون استفاده از اکسیژن کمکی یا حمایت شرپا انجام شد.

فرود با اسکی

    اما دستاورد بارگیل به صعود قله ختم نشد. او قصد داشت با اسکی از قله فرود بیاید، کاری که تا به حال کسی موفق به انجام آن نشده بود. فرود با اسکی از K2 به دلیل شیب‌های تند، یخ‌های ناهموار و خطر بهمن بسیار خطرناک بود. بارگیل و توماک در 24 ژوئیه 2018 از قله K2 با اسکی فرود آمدند. آنها در مجموع 7 ساعت اسکی کردند و با عبور از خط کمپ 4، رکورد جدیدی را برای طولانی‌ترین فرود با اسکی از K2 به ثبت رساندند.

اهمیت فرود از کی 2 با اسکی

    صعود و فرود با اسکی از K2 توسط بارگیل، یک شاهکار باورنکردنی در کوهنوردی بود. این اولین بار بود که کسی با موفقیت از این کوه خطرناک با اسکی فرود می‌آمد. دستاورد بارگیل، مهارت، استقامت و جسارت فوق‌العاده او را به عنوان یکی از بزرگترین کوهنوردان تاریخ تثبیت کرد.

درباره صعود و فرود با اسکی از قله کی 2 توسط آندره بارگیل با این مقاله از دکوول همراه باشید.

کلام آخر

    در این مقاله به بررسی زندگینامه و دستاورهای کوهنوردی به نام آندره بارگیل پرداخته شد. کوهنوردی جوان و صاحب سبک که توانست مسیر و ردپای خیلی خوبی از موفقیت در بلندترین قلل جهان بر جا بگذارد. کوهنوردی که توانست مرزهای توانایی انسانی را افزایش دهد. اینجاست که آندره بارگیل توانست الهام بخش کوهنوردان و افراد زیادی باشد. با ما در دکوول رسانه ادونچر و کوهنوردی ایران همراه باشید.


یوسف تقی زاده
یوسف تقی زاده

علاقه شخصی من به کوهنوردی و صعودهای بلند هیمالیایی منجر شد که به شکل حرفه‌ای این ورزش رو دنبال کنم و به سمت مربی شدن و راهنمای کوهستان شدن برم.