نحوه استفاده از کلنگ برای کوهپیمایی

زمان مطالعه: 7 دقیقه

کلنگ کوهنوردی برای عده زیادی، یک سمبل کوهپیمایی است که تصاویر قله‌های پوشیده شده از یخ، پر از صخره، و بالای قله‌های احاطه شده در ابر را تداعی می‌کند. چه آن را برای حفظ تعادل یا برای ترمـز و توقف سقوط خودتان به کار ببرید، یک ابزار امنیتی مهم برای ماجراجویان کوهنوردی است، برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه استفاده از کلنگ برای کوهپیمایی با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.


فهرست:

چرا باید از یک کلنگ استفاده کرد؟

    در مقاله تکنیک راه رفتن در مناطق برفی شما یاد گرفتید که تکنیک‌های مناسب پا چطور می‌توانند اولین سطح امنیتی را در زمان صعودهای روی مسیرهای برفی برای شما فراهم کنند. بعد از آن مبانی مهم، یک کلنگ کوهنوردی، سطح دوم حفاظت را برای شما ایجاد می‌کند. این ابزار چندین کاربرد دارد:

 • به عنوان نقطه تعادل
 • به عنوان امنیت بیشتر در زمان صعود ( دسته را بکشید یا در برف فرو ببرید.)
 • مهم‌تر از همه، پایان دادن به لیز خوردن خودتان از یک شیب به واسطه ورود به موقعیت ترمـز

    شما باید با امنیت کوهنوردی کنید. هیچ مقاله یا ویدئویی نمی‌تواند جای آموزش مناسب و تجربه را بگیرد.

انواع مختلف کلنگ در کوهنوردی را ببینید و درباره آن با دکوول همراه باشید.

زمان استفاده از یک کلنگ

    زمان بیرون آوردن کلنگ و حمل آن در دستان‌تان، یک تصمیم شخصی براساس ارزیابی شما از بسیاری از عوامل مانند شرایط برف، زاویه شیب، توانایی شما، آنچه در صورت سقوط شما اتفاق خواهد افتاد یا تحمل ریسک شخصی شما است. در اینجا تعدادی از عواملی که احتمالا تصمیم شما برای استفاده از یک کلنگ را تحت تأثیر قرار می‌دهند، آورده شده‌اند:

 • احتمال سقوط افزایش می‌یابد زیرا شیب تندتر است، شرایط برفی تغییر کرده‌اند یا شما خسته‌تر هستید.
 •  پیامدهای سقوط، شدیدتر می‌شوند زیرا صخره‌ها و تخته سنگ‌هایی در پایین شیب وجود دارند و شما مسیری طولانی را سقوط خواهید کرد.

    اگر شما تصمیم بگیرید که از یک کلنگ استفاده کنید، اهمیت زیادی دارد که قبل از مواجهه با شرایط چالش ­برانگیز، آن را از کوله پشتی خود خارج کرده و آماده داشته باشید. منتظر نمانید که بر روی یک شیب پیشِ­رو بایستید و بعد کلنگ خود را در دست بگیرید. اگر شما لیز بخورید و سقوط کنید، از کلنگ خود استفاده می‌کنید تا سقوط را متوقف کنید؛ این کار، ترمـز نامیده می‌شود.

قبل از استفاده از کلنگ کوهنوردی خود، باید بخش‌های اصلی آن را بشناسید:

زمان استفاده از کلنگ کوهنوردی خود، باید بخش‌های اصلی را بشناسید با این مقاله از دکوول همراه باشید.

سخمه

    انتهای پایینی تیز و نوک‌دار تبر یخ است. برای ضربه زدن و چرخاندن درون برف یا یخ استفاده می‌شود، یک حرکت با مهارت و بادقت برای ترمـز است.

بیلچه

    این بخش پهن بیل مانند، اساسا برای برش پله‌ای یا افقی در برف یا یخ به کار می‌رود.

بدنه

 • دسته‌های مستقیم برای کوهنوردی عادی ایده‌­آل هستند زیرا به شما امکان می‌دهند که کلنگ را به عنوان یک عصای پشتیبان بر روی ناحیه‌های با زاویه کم به کار ببرید و زمانی که نیاز به خودحمایت دارید یا کلنگ را به عنوان یک کارگاه به کار می‌برید، به راحتی در برف فرو می روند.
 • دسته‌های انحنادار، خمش کوچکی دارند که به شما اجازه می‌دهد وقتی که آن را درون برف فرو می‌برید، دست شما خارج از برف بماند. برای ناحیه‌های شیب­دار بهترین گزینه هستند. ( دسته‌های تبر یخ­پیمایی، برای یک حرکت نوسانی ارگونومیک­تر، خمیدگی قابل ملاحظه‌­تری دارند).
 • سخمه، این، نقطه انتهایی تیز کلنگ است که در برف و یخ نفوذ می‌کند. برای ایجاد پشتیبانی ایمن در زمان راه رفتن شما به کار می‌رود یا فرو رفتن تبر در برف را به منظور حمایت یا نجات، آسان می‌کند.

    اگر تصمیم بگیرید که از یک کلنگ استفاده کنید، اهمیت دارد که قبل از مواجهه با شرایط چالش ­برانگیز، آن را از کوله پشتی خود خارج کنید و آماده نگه دارید.

تیغه

    وقتی که در حال صعود بر روی برف هستید، کلنگ خود را در دستی که بالاتر قرار دارد نگه دارید. آن را برای ثابت ماندن یا تعادل به کار ببرید و آماده باشید که در صورت لغزیدن یا سرخوردن، آن را برای متوقف شدن به کار بگیرید. دو چنگک اصلی وجود دارد:

 • چنگک ترمـز: در این موقعیت، تیغه در سمت عقب و بیلچه در جلو است. انگشت شست خود را زیر بیلچه  ببرید و انگشتان دیگر خود را روی تیغه قرار دهید.
 • پراس: در صورت لغزیدن، دست شما از قبل در موقعیت ترمـز قرار دارد.
 • کانس: وقتی که در ناحیه‌های شیب­دار حرکت می‌کنید، نمی‌توانید تیغه را در برف فرو ببرید، اما هنوز می‌توانید دسته کلنگ را در برف فرو ببرید.

بیلچه

    دراین موقعیت، تیغه در جلو است. بخش بیشتر کف دست خود را بر روی سر کلنگ قرار دهید، انگشت شست و سبابه شما باید زیر تیغه قرار بگیرند.

 • پراس: امنیت بیشتر را در ناحیه‌های پرشیب­‌تر فراهم می‌کند زیرا می‌توانید ضمن ایستادن، تیغه را در شیب فرو ببرید.
 • کانس: به منظور عملکرد با مهارت در موقعیت ترمـز، تمرین کنید زیرا مجبور هستید که سر کلنگ را به اطراف بچرخانید.

استفاده از کلنگ به منظور حمایت

    وقتی که از سراشیبی بالا می‌روید، کلنگ را در دستی که بالاتر قرار می‌گیرد نگه دارید و آن را مانند یک باتوم کوهنوردی برای حمایت بیشتر به کار ببرید. وقتی که در سربالایی گام برمی‌دارید، در هر گام برای تعادل، سخمه را در زمین فرو می‌برید.  

استفاده از طناب برای متصل نگه داشتن کلنگ ( بند حمايل - حمايت )

    استفاده یا عدم استفاده از طناب  برای متصل نگه داشتن کلنگ به کمر خودتان، یک تصمیم شخصی است. بند حمایت، باعث می‌شود که در صورت سقوط، کلنگ خود را از دست ندهید، اما زمانی که لیز بخورید، می‌تواند تبدیل به یک ریسک اضافی شود. از خودتان بپرسید که آیا احتمال دارد کلنگ خود را بیندازید. و در صورتی که آن را بیندازید، چه معنایی برای شما خواهد داشت؟ در ناحیه‌های شیب­دارتر با عواقب بیشتر، جایی که از دست دادن کلنگ شما می‌تواند خطرناک باشد یا حرکت ایمن در ناحیه را برای شما دشوار می‌سازد، اضافه کردن یک طناب احتمالا معقول است. درصورتی که از یک طناب استفاده می‌کنید، باید به مچ دست شما متصل باشد؛ آن را به هارنس خود وصل نکنید زیرا به بالاتنه شما بسیار نزدیک است و درصورت سقوط کردن و از دست دادن کنترل، آسیب جدی می بینید.

    در صورتی که از یک طناب استفاده می‌کنید، هر زمان که یک چرخش داشته باشید، باید توقف کنید و طناب را به مچ دیگر انتقال دهید (به دلیل اینکه کلنگ شما باید در دستی که بالا قرار می‌گیرد باشد). این کار زمان‌بر خواهد بود، شما را کند می‌کند و احتمالا شما را در معرض ریسک بیشتری قرار می‌دهد. درصورتی که احتمال و عواقب افتادن کلنگ شما پایین باشد، سپس سفرکردن بدون یک طناب احتمالا معقول خواهد بود.

درباره کلنگ کوهنوردی و نحوه استفاده از آن با دکوول همراه باشید.

نحوه ترمـز

    بعد از گام ­برداری  مناسب، آگاهی از نحوه ترمـز، سطح دیگری از امنیت را در زمان کوهنوردی، ایجاد خواهد کرد. شما باید این مهارت را به عنوان یک بیمه نامه و نه چیزی که در زمان واقعی می خواهید به کار بگیرید، در نظر داشته باشید. بسیار بهتر است که به حرکات پای متعادل متکی باشید تا در محل اول از سقوط یا لغزش جلوگیری کنید. قبل از اینکه از شیب‌های برفی بالا بروید یا بر روی یخ­‌رودها حرکت کنید، ترمـز مهارتی است که باید آن را تمرین کنید و تمرین کنید و تمرین کنید تا اینکه تبدیل به ملکه ذهن‌تان شود.

    با توجه به جهت­ گیری بدن و زمانی که سقوط می‌کنید، روش‌های مختلفی برای وارد شدن به موقعیت ترمـز وجود دارد. اما هدف نهایی یکی است: سقوط خود را با کاشت تیغه کلنگ  خود در برف و استفاده از بدن برای متوقف کردن شتاب خود، متوقف کنید.

    در صورتی که سقوط کردید، گام‌های مهم برای ورود به موقعیت ترمـز در اینجا آورده شده‌اند:

 • تا حد ممکن زود توقف کنید. هرچقدر که سرعت‌تان در جهت سراشیبی بیشتر شود، متوقف شدن سخت‌تر می‌شود.
 • کلنگ را به گونه‌ای نگه دارید که تیغه آن در سمت جلو و دقیقای بالای شانه دستی که بالاتر قرار دارد، باشد. دسته، در عرض بدن شما با دستی که انتهای دسته را در نزدیکی لگن شما نگه می‌دارد، به وضعیت مورب قرار می‌گیرد.
 • تیغه کلنگ را در برف فرو ببرید و دسته را بالا بکشید (آن را بیرون از برف نگه دارید).
 • بدن‌تان را خارج از برف نگه دارید. برای ممانعت از سقوط، انگشتان خود را بر روی سراشیبی بکوبید (البته در حالتی که کرامپون ندارید)
 • درحالی که روبروی برف هستید به سمت دسته نگاه کنید.

    تا حد ممکن سعی کنید سریع متوقف شوید. وقتی که به سمت پایین سراشیبی سرعت می‌گیرید، متوقف شدن سخت­‌تر می‌شود.

ترمـز از چهار موقعیت متفاوت

    با توجه به جهت بدن شما در زمان سقوط، روش‌های مختلفی برای متوقف شدن وجود دارند. هدف این است که برای متوقف کردن سقوط‌‌‌‌‌تان، خودتان را به یک کارگاه انسانی تبدیل کنید. در تمامی این موقعیت‌ها، در پایان وقتی که متوقف می‌شوید، پاهای شما باید در سرازیری باشد، روبروی شیب باشید و کلنگ زیر شما باشد.

 • اگر بر روی شکم خود سقوط کنید (نزدیک به بالای یک سربالایی): این راحت‌ترین موقعیتی است که در آن قرار می‌گیرید بدلیل اینکه بدن شما در جهت ترمـز مناسب قرار می‌گیرد. تیغه کلنگ را در برف فرو کنید، دسته را نزدیک به بالاتنه خود بیاورید و بدن خود را خارج از برف نگه دارید.
 • اگر بر روی پشت خود سقوط کنید (نزدیک به بالای یک سربالایی): بدن خود را در جهت دست بالایی خود بچرخانید (تیغه کلنگ). شما باید روبروی برف قرار بگیرید. تیغه کلنگ را تنظیم کنید و در موقعیت ترمـز قرار بگیرید.
 • اگر بر روی پشت خود سقوط کنید (نزدیک به بالای یک سراشیبی): زمانی که در حال سقوط هستید، تلاش کنید تا تیغه کلنگ را در سمت خودتان در برف فرو ببرید. وقتی که خم می‌شوید و بدن خود را به اطراف می چرخانید باید به بیلچه نگاه کنید بنحوی که پاهای شما به سراشیبی برسد. در موقعیت ترمـز قرار می‌گیرید.
 • اگر بر روی شکم خود سقوط کنید (نزدیک به بالای یک سربالایی): وقتی که در حال سرخوردن هستید، دست خود را دراز کنید و تیغه کلنگ خود را در برف فرو ببرید. سپس، بدن خود را بچرخانید بنحوی که پاهای شما به سراشیبی برسد.

نحوه تمرین کردن

    مانند تمام مهارت‌های تکنیکی کوهنوردی، بهترین گزینه این است که در دوره کار آموزی برف مقدماتی ثبت نام کنید و در شرایط واقعی یا برف یا یخ­‌رودها تمرین کنید. دکوول، دوره‌های کوهنوردی برای آماتورها را پیشنهاد می‌دهد. بسیاری از باشگاه‌های کوهنوردی نیز آموزش‌هایی را برای این مهارت‌ها ارائه می‌دهند.