آشنایی با آبشار وروار

زمان مطالعه: 3 دقیقه

در میان جاذبه‌های فراوان طبیعی که در ایران وجود دارد، آبشارهای شگفت‌انگیز زیادی می‌توانید پیدا کنید. شاید تصور کنید که این آبشارها بیشتر در استان‌هایی پیدا می‌شوند که هوای معتدل‌تر و طبیعتی سبزتر دارند اما همیشه اینطور نیست. شماری از این آبشارها در استان‌های گرم و یا کویری قرار گرفته‌اند و به همین خاطر هم وجودشان مانند مروارید می‌درخشد. در این مطلب قصد داریم سیر تا پیاز را درباره آبشار وروار که در استان کرمان قرار دارد بررسی کنیم. ابتدا به معرفی این آبشار خواهیم پرداخت و سپس دیگر موارد مهم مربوط به آن را بررسی خواهیم کرد. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعت بیشتر در این زمینه هستید؛ با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.


معرفی آبشار وروار

    آبشار وروار را باید یکی از جاذبه‌های شگفت‌انگیز جنوب استان کرمان دانست. این آبشار در شهرستان عنبرآباد  قرار گرفته است. طبیعت‌گردان و کارشناسان محیط زیست ارتفاع این آبشار را بالغ بر 174 متر می‌دانند و برخی حتی معتقدند وروار بلندترین آبشار خاورمیانه است و به همین دلیل هم باید آن را یکی از جالب‌ترین و بی‌نظیرترین جاذبه‌های طبیعی استان کرمان دانست.

    سرچشمه آبشار وروار را باید رود "فرق" دانست. این آبشار در شمال شرقی شهرستان عنبرآباد واقع شده است و برای رسیدن به آن باید خود را به جاده جیرفت – کهنوج برسانید و زمانی که در این جاذبه به دو راهی جهادآباد رسیدید، 20 کیلومتر دیگر به سمت مردهک و روستای رود فرق بروید. از روستای فرق تا آبشار حدود 10 کیلومتر فاصله است. رود فرق در دهانه خروجی آب رودخانه‌ای قرار گرفته است که سرچشمه آن به منطقه جبال بارز جنوبی و به خصوص قله علم شاه می‌رسد و در نهایت از آبشار وروار جاری می‌شود. در دو طرف رودخانه یک شیب بسیار تند را می‌بینید که نمی‌توان از آنها عبور کرد. بنابراین تنها مسیری که برای رسیدن به آبشار وجود دارد؛ عبور از رودخانه است.

    از آنجایی که در این رودخانه شیب‌های تند، ناهمواری‌های بسیار و همچنین سنگ‌های گرانیت بسیار بزرگ که در بعضی از جاها روی هم قرار گرفته‌اند؛ وجود دارد. حرکت طبیعت‌گردان بسیار کند می‌شود و تقریبا 3 ساعت طول می‌کشد تا شما بتوانید این مسیر 10 کیلومتری را طی کنید و به آبشار برسید.

    جاذبه‌های دیگری که در کنار این آبشار زیبا می‌توانید به بازدید از آن بپردازید، تعدادی قلعه تاریخی از جمله قلعه فرق و قلعه سالار رضا است. طبیعت سرسبز و بی‌نظیر و پوشش گیاهی غنی و خاص از ویژگی‌های مناطق اطراف آبشار وروار است. تمام این موارد این منطقه را به یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌ های گردشگری کرمان تبدیل کرده است که هم خود مردم استان کرمان و هم طبیعت‌گردان از سایر نقاط ایران و جهان برای بازدید راهی آن می‌شوند.

    شاید برایتان جالب باشد که بدانید چون ارتفاع این آبشار بسیار زیاد است آب در انتها مانند پودر فرو می‌ریزد و همین مساله شرایط مطلوب و جذابی را خصوصا در فصول گرم سال برای گردشگران و طبیعت‌گردان پدید آورده است.

درباره آبشار وروار جیرفت کرمان با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.

ویژگی های جغرافیایی آبشار وروار

    آبشار وروار که در استان کرمان و شهرستان عنبرآباد واقع شده است را باید بلندترین آبشار در این استان و همچنین در کل ایران دانست. این آبشار را که 174 متر ارتفاع دارد و سرچشمه آبش از کوه علم شاه است را می‌توان در در رشته کوه جبال بارز پیدا کرد.  رشته کوه جبال بارز ۲۵۰ کیلومتر طول دارد و باید آن را طولانی‌‌ترین رشته کوه موجود در در جنوب شرقی ایران دانست.

مسیر دسترسی به آبشار وروار

    همانطور که بالاتر هم اشاره شد، آبشار وروار در شمال شرقی شهرستان عنبرآباد است و برای رسیدن به آن باید وارد جاده جیرفت–کهنوج شوید. در این جاده زمانی که به از دو راهی جهادآباد رسیدید باید 20 کیلومتر به سوی مردهک و روستای رود فرق برانید. در این روستا باید بین 3 تا 4 چهار ساعت پیاده‌روی کنید تا به آبشار مورد نظر برسید.

درباره ویژگی های جغرافیایی آبشار وروار جیرفت کرمان با این مقاله از دکوول همراه باشید.

جاهای دیدنی اطراف آبشار

    اطراف آبشار وروار جاهای دیدنی دیگری هم برای بازدید وجود دارد. اگر به دیدن این آبشار رفتید زمانی را هم برای بازدید از این جاذبه‌ها کنار بگذارید تا لذت سفرتان دوچندان شود. قلعه‌ سنگی «سموران» یکی از این جاذبه‌ها است. اگرچه در حال حاضر فقط پی‌ها و دیوارهای این قله تاریخی باقی مانده است اما هنوز هم می‌توان رد شکوه یک دژ مستحم را در آن پیدا کرد و مربوط به دوره باستانی ایران است.

درباره قلعه‌ سنگی «سموران» یک جاذبه دیدنی آبشار وروار با دکوول همراه باشید.

    در مسیر رسیدن به آبشار وروار، آبشارهای دیگری همچون «دو قلو» و «تخت» نیز دیده می‌شوند که می‌توانید کمی در کنار آنها بنشینید و خستگی در کنید. همچنین زمانی که به بالای آبشار وروار برسید، یک پهنه زیبا به نام «وود» را خواهید دید. از دیگر جاذبه‌های اطراف آبشار می‌توان به یک چشمه آب معدنی به نام چشمه رود فرق اشاره کرد که در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی عنبرآباد، نزدیک به روستای رودفرق قرار دارد. خود روستا نیز به عنوان یک جاذبه طبیعی ارزشمند ارزش بازدید دارد.

کلام آخر

    در مطلب آشنایی با آبشار وروار هر آنچه را که لازم بود درباره این جاذبه طبیعی زیبا در استان کرمان بدانید بیان کردیم. ابتدا به معرفی این بلندترین آبشار ایران پرداختیم و سپس درباره دیگر اطلاعات مهم مربوط به آن مانند مسیر دسترسی و جاذبه‌های اطرافش حرف زدیم. اگر نکته دیگری درباره این موضوع وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد و یا اگر تجربه بازدید از این جاذبه ارزشمند طبیعی را دارید، آن را با ما و دیگر خوانندگان  به اشتراک بگذارید تا دیگران نیز بتوانند از تجربیات شما استفاده کنند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و از خواندن آن لذت ببرید.
امتیاز دهی


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها