قله لاله زار

زمان مطالعه: 7 دقیقه

قله لاله زار با ارتفاع 4374 متر یکی دیگر از قلل سر به فلک کشیده استان کرمان به شمار می‌رود. در کنار قلل دیگری چون هزار و جوپار و قلل دیگر قله لاله‌زار نیز از مقاصد محبوب کوهنوردان به شمار می‌رود. از نظر ارتفاع قله لاله‌زار در رتبه سوم در استان کرمان قرار دارد. رتبه اول همانطور که می‌دانید به قله هزار و رتبه دوم نیز به قله کوه شاه تعلق دارد. اما این مساله به هیچ عنوان از ارزش‌های قله لاله زار کم نمی‌کند. در این رشته از اکتشافات گردشگری در دکوول با من باشید تا به زیبایی‌های نهفته در این جاذبه طبیعی پی ببریم. در این مقاله قصد داریم درباره مرعفی قله  لاله‌زار، صعود به لاله‌زار، نکات قابل‌توجه برای صعود و جاذبه‌های گردشگری اطراف قله لاله‌زار صبحت به میان آوریم.


معرفی قله لاله‌زار

    ایران به نوبه خود پر از جاهای دیدنی بسیار بکر و زیبا است. یکی از این مناطق بکر و ناب، منطقه لاله‌زار کرمان است. منطقه لاله‌زار یکی از خوش‌آب‌ و هواترین مناطق ایران شناخته می‌شود و سالانه افراد زیادی مثل من برای بهره‌بردن از این زیبایی و آب‌ وهوای خوش به این منطقه سفر می‌کنند.

    خانه‌های مسکونی که در این منطقه ساخته شده‌اند مرتفع‌ترین مناطق مسکونی کشور هستند؛ به همین علت به این منطقه بام کرمان هم می‌­گویند. شاید تا به الان هر زمان نام گلاب را می­‌شنیدیم ذهنمان به سمت کاشان و قمصر می‌رفت؛ اما باید بگویم اشتباه فکر می­‌کردیم منطقه لاله‌زار محل تولد مرغوب‌ترین گل‌های محمدی در جهان است و در آن گیاهان دارویی همچون آویشن، بومادران، زعفران، کل پوره، آلاله و گل‌گاوزبان پیدا می‌شود.

این قله در شمال شهرستان رابر و با فاصله کم از روستای چهرن همچنین در نزدیکی شهر لاله‌زار، در ۴۰ کیلومتری شمال شرقی شهر بافت قرار دارد.

درباره قله لاله زار در منطقه بافت استان کرمان با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.

 • تصاویر برگرفته از وب سایت wikiloc.com

چطور به قله لاله‌زار صعود کنم؟

    برای صعود به این کوه از مسیرهای مختلفی می‌توانید اقدام کنید که معروف­ترین آنها را برایتان نام می­‌برم:

 • مسیر دهانه آرتی لاله‌زار
 • مسیر گردو درکار رابر
 • مسیر دره عشق‌آباد
 • مسیر کویر دارس آباد رابر

صعود از دهانه آرتی

    برای این صعود ابتدا باید به کرمان سفر کنید و از آنجا به شهر لاله‌زار و سد خاکی بروید. این مسیری که می­‌گویم در میانه جاده کرمان - بافت قرار دارد. حرکت از کنار سد خاکی به سمت دهانه آرتی شروع می‌شود. پس از گذشتن  از محل اسکان عشایر (دهانه آرتی) کنار رودخانه مسیر در دره لاله‌زار ادامه دهید و بعد از گذشتن از دوراهی کوشاه و لاله‌زار به محلی صاف و چمن‌زار می‌رسید. مراقب باشید در قسمت‌هایی از مسیر باید از رودخانه عبور کنید.

    بعد از این قسمت‌ها به محلی می‌رسید که باید از شیبی حدوداً تند بالا بروید. بعد از قرارگرفتن بر گرده شرقی باید مسیر سمت راست را انتخاب کنید و با حرکت به سمت غرب به کوه لاله‌زار صعود خواهید کرد. ارتفاع پای‌کار این مسیر حدوداً ۳۱۰۰ متر است. طول رفت‌وبرگشت این مسیر ۲۰ کیلومتر است.

صعود از مسیر دره عشق‌آباد

    مسیر دره عشق آباد نسبت به باقی مسیرها طولانی‌تر به شمار می‌رود. برای رسیدن به پای صعود دوباره به شهر رابر بروید و از آنجا به روستای عشق آباد بروید. به این ترتیب به مسیر صعود به قله لاله زار از مسیر دره عشق آباد خواهید رسید.    

صعود از مسیر گردودرکار رابر

    این مسیر نسبت به مسیرهای دیگری کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و دلیل آن را نیز می‌توان تا حدودی دست به سنگ بودن بیشتر این بخش از مسیر و همچنین مشخص نبودن کامل مسیر تا حدی سخت است. برای رسیدن به این مسیر باید به بخش جنوبی کرمان و در 24 کیلومتری شرق بافت بروید. سپس در بخش غربی رابر روستای نذرج قرار دارد که تنها 6 کیلومتر فاصله دارد و نهایتا از نذرج به ده دیوان و سپس به سمت گردودرکار بروید. اینجا مسیر صعود به قله لاله زار از مسیر گردوکار رابر می‌باشد. همانطور که گفته شد این بخش از مسیر دست به سنگ می‌باشد و نیازمند داشتن مهارت کافی برای مواجهه با موانع در مسیر است پس باید تجربه کافی داشته باشید و توصیه می‌شود یک راهنمای گردشگری نیز به همراه داشته باشید که به خوبی بتواند این میسر را برای شما نشان دهد.

صعود از مسیر کویر دارس آباد رابر

    برای صعود از این مسیر به کوه لاله‌زار باید به روستای کویر دارس آباد که در شمال رابر است بروید و با انتخاب قله گلی از مسیر جنوب شرقی به خط الراس کوه می‌رسید و از قسمت شرقی به قله لاله‌زار صعود خواهید کرد

درباره مسیرهای مختلف برای صعود به قله لاله زار با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.

نکات مهم درباره صعود به قله لاله‌زار

    طبق تحقیقات من از برنامه‌های صعود شده و گفته‌های افراد محلی، وقت که عشایر حضور دارند در دامنه کوه، منطقه امنیت لازم را ندارد و باید وسایل شبمانی خود را تا زیر قله با خودتان ببرید.

 • اگر قصد صعود از مسیر معمولی را دارید به‌ وسیله فنی خاصی احتیاج ندارید؛ ولی اگر می‌خواهید از شیب‌های یخچالی صعود کنید، همراه‌ داشتن کرامپون و کلنگ ضروری است.
 • اگر قصد صعود از مسیر معمول قله لاله‌زار را دارید تقریبا در تمامی مسیر تا فاصله یک ساعتی قله، امکان دست یابی به آب قابل‌آشامیدن وجود دارد.
 • توصیه من برای بهترین فصل صعود نیمه دوم اردیبهشت‌ ماه است.
 • منطقه طبق مشاهدات من فاقد حیوانات وحشی بود؛ ولی به مقدار خیلی زیاد موش‌های قوی‌ هیکل و آفتاب‌پرست در سایزها و رنگ‌های مختلف وجود داشت.
 • داشتن راهنما الزامی است
 • کل مسیر پیاده‌روی از لاله‌زار تا قله طبق جی‌پی‌اس 18 کیلومتر است.

رعایت چه نکاتی در زمان صعود به قله لاله زار الزامی است درباره آن با دکوول همراه باشید.

 روستای لاله‌زار، منبعی از خوش بوترین عطرها

    در اینجا می­‌خواهم از مناطق زیبا و دیدنی اطراف قله لاله‌زار بگویم. شاید برایتان شنیدنی باشد که بدانید سالانه کارخانه‌های معروف عطرسازی در کشورهای مختلف مانند انگلیس و فرانسه، قبل از چیده شدن گل‌های لاله‌زار، آن‌ها را پیش‌خرید می‌کنند و برای تولید عطر و ادکلن‌های مرغوب به کار می­‌برند. گل‌های محمدی و بنفشه آن‌قدر عطر دلپذیری دارد که توجه کل منطقه را به خود جلب کرده است. همان‌طور که حدس می­‌زنید درآمد عده‌ای از اهالی کرمان از تولید عطر و گلاب است که واقعاً یکی از علاقه‌مندی‌های خودم است.

آیا می‌دانستید گل‌های کرمان برای تولید عطر به انگلیس و فرانسه می‌روند، درباره آن با دکوول همراه باشید.

جاذبه‌های گردشگری مهم اطراف قله لاله‌زار

      طبیعت زیبا و مسحورکننده لاله‌زار کرمان فقط به گل‌های محمدی و بنفشه محدود نمی‌شود. در این منطقه جاذبه‌های گردشگری دیگری هم وجود دارد که منطقه لاله‌زار را به مکان مورد علاقه بسیاری از گردشگران ایرانی و خارجی تبدیل کرده است. در ادامه شما را با برخی از این جاذبه‌ها بیشتر آشنا می­‌کنم.

سد لاله‌زار

    یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری لاله‌زار کرمان، سد لاله‌زار است. این سد که ابعاد نسبتاً بزرگی دارد، در منطقه‌ای خوش‌آب‌وهوا قرار دارد و اطراف آن با گل‌های بنفشه و کوه‌های کم شیب پوشیده شده است.

چشمه آبگرم لاله‌زار

    در قسمتی از منطقه زیبای لاله‌زار، چشمه آب گرمی را خواهید دید که به‌صورت جوشان از دل زمین خارج شده است. دمای آب این چشمه تقریباً ۴۰ درجه سانتی‌گراد است که دمای واقعاً بالایی است. دیدن این منظره زیبا در کنار دشت‌های پر از عطر و بوی گل‌های محمدی هر انسانی را مجذوب این منطقه می‌کند؛ مخصوصاً اگر به چشمه‌های آبگرم علاقه دارید این منطقه برایتان خاطره‌ای فراموش‌نشدنی خواهد بود.

دره گردوکار

    در این دره درختان کهن‌ سال در کنار چشمه‌های جوشان منظره‌ای بسیار تماشایی را در قسمت جنوبی کوه لاله‌زار کرمان به وجود آورده‌اند. اگر به دره‌های نسبتاً کم شیب و سرسبز علاقه دارید بهتر است حتماً ماجراجویی در دره گردوکار را در برنامه خود بگذارید.

رودخانه آب بخشا

    شاید بد نباشد که هرازگاهی در این زندگی پر آشوب خودتان را یک بغل آرامش مهمان کنید. اگر می‌خواهید کمی از همه چیز فاصله بگیرید، رودخانه آب بخشا یکی از بهترین انتخاب‌هایی است که می‌توانید در کنار آن به آرامش برسید و کمی به خودتان بپردازید. سرچشمه این رودخانه از ارتف اعات بردسیر نشئت‌ گرفته و آب آن بسیاری از گیاهان کشاورزی را سیراب می‌کند.

دشت‌های سرشار از گل محمدی   

    شاید تابه‌حال درباره دشت‌های گل محمدی در ذهن‌تان تصورات خوبی پدید آمده باشد، اما آن‌قدر می‌توان از این منطقه زیبایی و خاص بودن استخراج کرد که لایق بارها و بارها یادآوری است. می‌توان گفت که دشت‌های گل محمدی واقع در منطقه لاله‌زار، زیباترین جاذبه دیدنی این منطقه به شمار می‌­رود. دشت‌های سرشار از عطر و بوی گل‌های محمدی  این توانایی را دارند که شما را ساعت‌های بسیار طولانی در حس خوب فروببرند و گذر زمان را برایتان بی‌معنا و مفهوم کنند. در میان روزمرگی‌ها و اضطراب‌های همیشگی، خود را به‌ صرف یک فنجان چای در کنار تماشای منظره رویایی و سرخابی گل‌های محمدی، با استشمام عطر مست‌ کننده آن و دست نوازشگر نسیم مهمان کنید.

درجه سختی قله لاله زار

    درجه سختی صعود به یک قله را باید در همان مسیری که قصد پیمایش دارید بسنجید. بنابراین در اینجا قصد داریم درجه سختی صعود به قله لاله زار را از مسیر معمول صعود مورد بررسی قرار دهید. همانطور که گفته شد مسیر دهانه آرتی مسیر معمول صعود به قله لاله زار به شمار می‌رود. در مسیر از حوالی ارتفاع 2100 متری شروع می‌شود و مسیر به نحوی است که شما را به قله می‌رساند. در این حالت با توجه به اختلاف ارتفاعی که باید طی کنید می‌توان گفت قله‌ای مانند توچال را صعود می‌کنید. البته شاید کمی نسبت به توچال سخت‌تر باشد زیرا پیمایش مسیر آن از توچال بیشتر است.

درباره جاذبه‌های گردشگری در منطقه لاله زار کرمان با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.

کلام آخر

    امیدوارم که از آشنایی نسبی با قله لاله‌زار لذت برده باشید و با رعایت تمامی نکات صعود لذت بخشی را تجربه کنید. ما در این مقاله به توضیح موقعیت مکانی کوه و راه­‌های مختلف رسیدن به آن صحبت کردیم و برای ماجراجویان موقعیت‌های اطراف را هم ذکر کردیم تا با خاطره‌ای رنگارنگ استان کرمان را ترک کنید. ما در وب سایت دکوول منتظر تجربیات و عکس‌های زیبای شما از صعودتان از قله لاله‌زار هستیم. دکوول رسانه ادونچر و کوهنوردی ایران.


یوسف تقی زاده
یوسف تقی زاده

علاقه شخصی من به کوهنوردی و صعودهای بلند هیمالیایی منجر شد که به شکل حرفه‌ای این ورزش رو دنبال کنم و به سمت مربی شدن و راهنمای کوهستان شدن برم.امتیاز دهی


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها