رویدادها و جشنواره های کودک در ایران

زمان مطالعه: 6 دقیقه

در هر گوشه‌ای از دنیا و کشورهای جهان، رویدادها و جشنواره‌هایی به صورت سالانه و یا در برخی موارد ماهانه و حتی هفتگی نیز برگزار می‌گردد که با محوریت کودک و آموزش‌های مختلف به آنها در زمینه‌های هنری و ... طراحی شده و اجرا می‌شوند.

 در اکثر این رویدادهای مخصوص به کودکان و جشنواره‌های کودکانه، اهدافی یکسان دنبال می‌شود. رویدادها و جشنواره‌های کودکان در ایران نیز، فرصت‌هایی هستند تا این امید‌های آینده ساز و فرزندان عزیز ایران، شانس شکوفایی در یک فضای پر انرژی، شاد و آموزنده را پیدا کنند. فرصت‌هایی که به کودکان اجازه می‌دهد تا با استفاده از خلاقیت‌هایی که در چنین رویدادها و جشنواره‌ های سالانه‌ای، که فضای مناسبی را برای کودکان ایجاد می‌کند به پویایی بیشتر و شناخت کامل‌تری از استعداد ها و توانایی‌های خود برسند.

رویدادها و جشنواره های کودک در ایران معمولا در زمینه‌های کلیدی‌ای از قبیل:

 • هنر
 • ادبیات
 • علم و فناوری
 • ملی میهنی

برگزار می‌گردند. برای مثال، جشنواره فیلم کودکان در صدد خلق یک جهان و دنیایی مملو از جذابیت برای کودکان است، تا به انتقال داستان‌های آموزنده و آگاهی بخش به آنها بپردازد.

در جشنواره‌های کتاب کودکان که توسط ارگان‌ها و تشکل‌های مربوطه به طور سالیانه برگزار می‌گردد، دست اندرکاران با افزایش و حفظ تنوع داستان‌های متنوع سعی دارند تا کودکان را به جهانی معطر و سرسبز از داستان‌های مختلف کتاب‌ها برده و آنها را از این طریق به سمت مطالعه بیشتر سوق دهند.

 و در رابطه با رویدادها و جشنواره‌هایی که به جشنواره‌های علمی و هنری معروف هستند، هدف از برگزاری، کشف استعدادهای کودک و دانشی است که از طرف خداوند مهربان به امانت در وجودشان قرار داده است.

برگزاری چنین رویداد‌ها و جشنواره‌هایی، در حقیقت ایجاد بستری مناسب و مطمئن برای کشف و پرورش استعداد‌ها و مهارت‌های فنی و اجتماعی، آنها است.

در ادامه به معرفی رویدادها و جشنواره‌ های کودک در ایران پرداخته و با هریک از این رویدادها و جشنواره‌ها به صورت کامل و اصولی آشنا خواهیم شد. سپس به سراغ تاثیراتی که چنین رویدادها و جشنواره‌هایی بر کودکان خواهند داشت می‌رویم و سپس به صورت مختصر با رویکرد‌ها و اهداف هریک از معروفترین و بزرگترین جشنواره‌های کودک در ایران، آشنا خواهیم شد. لطفا با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

با مطالعه این محتوا، در انتها با مهترین و بزرگترین جشنواره‌های کودک در ایران آشنا شده و رویکردها و اهداف هر یک را به خوبی درک خواهید کرد. از تاثیراتی که این رویدادها در مسیر تجصیلی و رشد کودکان خواهند داشت مطلع شده و با مزایای هر یک آشنا خواهید شد.


فهرست:

آشنایی با معروف‌ترین جشنواره‌ های کودک در ایران

    در ایران نیز مانند تمام کشورهای دیگری که به کودکان و آموزش صحیح به آنها در جهت کشف استعداد‌ها و توانایی‌ها و مهارت‌هایشان اهمیت می‌دهند، جشنواره‌های بزرگ و کوچکی برگزار می‌گردد. مهم‌ترین رویدادها و جشنواره های کودک در ایران به صورت سالیانه برگزار می‌گردد. در بین تمامی جشنواره‌های بزرگ و کوچک، تعدادی از معروف‌ترین و بزرگترین جشنواره‌های کودکان در ایران وجود دارند که اکنون سالها است در حال برگزاری بوده و هر سال بیش از سال قبل به کیفیت آنها افزوده می‌شود.

    در هر سری از برگزاری‌های اخیر این جشنواره‌ها حضور و شرکت میهمانان خارجی در جشنواره‌های معروف کودکان در ایران، بسیار مشهود و پر رنگ بوده است. همین امر نشانه‌‌ای است از اهمیت جشنواره‌های کودک در ایران و گواهی بر سطح کیفی علمی و عملی آنها.

    در بین تمامی رویدادها و جشنوار های کودک در ایران، معروف‌ترین و مهم‌ترین رویدادها و جشنواره های کودک شامل موارد ذیل است:

 • جشنواره فیلم کودکان و نوجوانان ایران
 • جشنواره کتاب کودک و نوجوان
 • جشنواره هنرهای تجسمی کودکان و نوجوانان
 • جشنواره علم و فناوری کودکان و نوجوانان

    این جشنواره‌ها به منظور ترویج فرهنگ و هنر، ارتقاء دانش، و ایجاد فضایی مناسب برای رشد و توسعه کودکان و نوجوانان برگزار می‌گردند.

درباره جشنوراه کودک در ایران با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.

تاثیرات فرهنگی و تربیتی رویدادها و جشنواره های کودک در ایران

    دلیل اصلی برگزاری کلیه رویدادها و جشنواره های کودک در سه حوزه آموزش، تربیت و استعدادیابی است. بخصوص در مواردی که به عنوان مهمترین رویدادها و جشنواره های کودک در ایران که خدمت شما عزیزان معرفی گردید، مبنی اصلی بر آموزش، تربیت و استعدادیابی است که در کنار سرگرمی و فضای نشاط آور حاصل می‌شود.

    البته گفتنی است که در کنار دستاورد‌های فردی برای کودکان، فرهنگ سازی و ایجاد زیرساخت‌های بسیار مهمی نیز، که از طریق اجرا و برگزاری این جشنواره‌ها در زمینه ارتقاء فرهنگ جمعی در سطح کشور حاصل می‌گردد که بسیار قابل توجه است.

    در ادامه به دیگر تاثیراتی که  این رویدادها و جشنواره های کودک می‌توانند در ایران داشته باشند اشاره خواهیم نمود. لطفا با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

 • افزایش خلاقیت و قوای تخیل کودک

    جشنواره‌ کودکان با ایجاد فضاهای خلاقانه، به شیوه‌ای بسیار حرفه‌ای اقدام به افزایش سطح خلاقیت و قوای تخیل کودکان، آنهم خارج از چهارچوب‌های جاری و تعریف شده کهنه، و تنها با تکیه بر ایده‌های خلاقانه و نو، می‌پردازد.

 •  اشاعه فرهنگ مطالعه در بین کودکان

    جشنواره بعدی، در حقیقت یکی از روش‌هایی است که می‌تواند در بین کودکان، علاقه به مطالعه را ایجاد نموده و فرهنگ کتابخوانی را به صورت ریشه‌ای و از پایه، در بین کودکان و نوجوانان ایرانی اشاعه دهد.

    در حقیقت تمام تلاش برگزار کنندگان این رویداد و جشنواره در جهت انس حداکثری نسل‌های آیند با کتاب و مطالعه و قلم است. الحق کهه در این راه نیز توانسته بیشترین تاثیرگذاری را در کودک، آنهم از ارائه کتب ارزشمند و آموزنده ایجاد نماید.

 • رشد انسجام فردی با جامعه با رویدادها و جشنواره های کودک

    میزان تعامل کودکان در سطح جامعه با دیگر اعضای اجتماع بسیار مهم است. ارتباط کودک با محیط پیرامون خود و همینطور ایجاد تعامل او با اجتماع در آینده، یکی از مهمترین ابزارهایی است که در مسیر رسیدن به موفقیت می‌تواند به وی کمک کند. در رویدادها و جشنواره های کودک در ایران نیز، سعی بر افزایش این مهارت در کودک و نوجوان است.

 • ارتقاء مهارت‌های فردی در کودکان:

    برخی از رویدادها و جشنواره های کودک در ایران دارای فعالیت‌های کارگارهایی همسو هستند. با شرکت کودکان در اینگونه فعالیت‌ها، مهارت‌های فردی در آنان نیز افزایش پیدا می‌کند.

 • گسترش فرهنگ‌های ملی و میهنی:

    ارزش های فرهنگی ملی و میهنی یکی از زمینه‌هایی است که نیازمند تعامل بیشتر کودکان و آشنایی آنها با این ارزش‌های ملی می‌باشد. بسیاری از رویدادها و جشنواره‌های کودک در ایران با هدف آشنایی کودکان و نسل‌های جدید با ارزش‌های ملی میهنی برنامه ریزی و اجرا می‌شوند، بدینصورت است که می‌توان ارزش‌‌های یک کشور و ملت را به نسل بعدی منتقل و حفظ نمود.

 • افزایش انضباط و قبول مسئولیت‌های فردی:

    و شاید بتوان گفت که در نتیجه شرکت کودک در رویدادهای و جشنواره های کودک در ایران که به صورت سالیانه اجرا می‌شود، شاهد افزایش حس مسئولیت پذیری و انضباط شخصی در کودکان خواهیم بود.

درباره تاثیرات فرهنگی و تربیتی رویدادها و جشنواره های کودک در ایران در دکوول بخوانید.

آشنایی با جشنواره‌های مطرح و رویدادهای بزرگ کودکان در ایران

    با توجه به تعداد بسیار زیاد رویداد‌ها و جشنواره های کودک در ایران، که سالیانه توسط ارگان‌ها و سازمان‌ها و تشکل‌های مردمی و خصوصی برگزار می‌شود، در ادامه به لطف کارشناسان و فعالین تیم دکوتریپ، اقدام به معرفی چند جشنواره کودکانه نموده‌ایم که در میان تمام جشنواره‌ها از اعتبار بیشتری برخوردار هستند.

    رویدادهایی که در ادامه خدمت شما عزیزان معرفی می‌گردد، همگی از معروفترین جشنواره‌هایی هستند که سالیانه تعداد بی‌شماری از مردم، هنرمندان و دست اندرکاران و فعالین حوزه کودک در آن مشغول بوده و با زحمت بسیار و همتی بلند اقدام به برگزاری آنها با بهترین کیفیت می‌شود.

 • جشنواره شماره یک: جشنواره فیلم کودکان و نوجوانان ایران

    یکی از رویداد‌های فرهنگی بسیار معروف در ایران، جشنواره فیلم کودکان و نوجوانان ایران است. این جشنواره در ایران یک رویداد بزرگ فرهنگی هنری است، که با هدف گسترش و ارتقاء سطح سینمای کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود. از جمله فعالیت‌هایی که با هدف تشویق کودک و نوجوان برای ارتباط برقرار کردن با هنر سینما برگزار می‌شود، تولید و پخش آثاری در زمینه‌های:

 • داستانی
 • آموزشی
 • مستند
 • سینمایی

    که در انواع کیفیت‌های متفاوت و همچنین مناسب گروه‌های سنی مختلف از کودک تا نوجوان، با هدف آشنایی و برقراری ارتباط این گروه سنی با هنر سینما و کشف استعدادهای تازه در این زمینه برگزار می‌گردد.

    جشنواره فیلم کودکان و نوجوانان علاوه بر نمایش فیلم‌ها، معمولاً دارای فعالیت‌های جانبی دیگری، مانند: کارگاه‌های آموزشی، نشست‌ و گفتگو و فعالیت‌های هنری نیز می‌باشد. برگزاری چنین رویدادها و جشنواره های کودک در ایران، فرصتی است برای کودکان و نوجوانان که تجربه‌ی یک فضای هنری، آموزشی و تفریحی را با محوریت تمرکز بر سینما و فیلم بدست آورند.

 • جشنواره شماره دو: جشنواره کتاب کودک و نوجوان

    یکی دیگر از معروفترین جشنواره های کودک در ایران، جشنواره کتاب کودک و نوجوان نام دارد که یکی از بهترین و معروفترین رویدادهای فرهنگی محسوب می‌شود.  این جشنواره هر ساله در ایران برگزار می‌شود و مسئولیتی بسیار مهم را در زمینه ترویج و اشاعه فرهنگ کتاب کودک و نوجوان بر عهده دارد.

    هر ساله از سراسر ایران ناشران و نویسندگان و حتی مراکز فروش و عرضه کتاب نیز به محل اجرای این رویداد و برگزاری جشنواره کتاب کودک و نوجوان می‌آیند. تمامی فعالین این حوزه به عرضه کتابهایی می‌پردازند که در زمینه کودک و نوجوان آماده نموده‌اند و هر یک با هدفی خاص یکی از جنبه‌های آموزشی و فرهنگی را در قالب داستان و ... دنبال می‌کنند.

    کارگاه و جلسات آموزش نویسندگی با هدف کشف استعداد‌ بین کودک و نوجوان برگزار می‌شود که هر ساله به بهترین استعداد و آثار نوقلم ها در خلال برگزاری این جشنواره هدایایی نیز اهداء می‌گردد. در همین راطه نیز اگر اثری، از کیفیت بالای مورد نظر استعداد یابان برخوردار باشد، ناشران در این زمینه آماده کمک‌های بسیاری هستند.

 • جشنواره شماره سه: جشنواره هنرهای تجسمی کودکان و نوجوانان

    جشنواره هنرهای تجسمی کودکان و نوجوانان یکی از فرصت‌های فرهنگی و هنری است که هر ساله با هدف گسترش استعدادها و خلاقیت‌های گروه سنی کودک تا نوجوان، برگزار می‌گردد. یکی بهترین عملکرد‌هایی که این جشنواره توانسته برای گروه سنی کودک و نوجوان داشته باشد، تشویق استعدادهایی است که در کارگاه‌های عملی این جشنواره کشف و تشخیص داده می‌شوند.

    جشنواره هنرهای تجسمی کودکان در زمینه‌های هنری بسیاری مانند نقاشی و عکاسی تا نقاشی دیواری و مجسمه سازی، کارگاه‌های مختلفی را برگزار و عزیزانی را که تمایل دارند پذیرا هستند و بدینصورت اقدام به یافتن استعداد‌های موجود در بین حضار و شرکت کنندگان می‌نمایند.

 • جشنواره علم و فناوری کودکان و نوجوانان

    یکی از جشنواره‌های مخصوص و معروف کودکان که به صورت سالانه برگزار می‌گردد در زمینه علم و فناوری فعالیت دارد. این جشنواره در هر دو بعد فرهنگی و آموزشی توانسته است، به میزان بسیار زیادی باعث تشویق و علاقمندی کودکان شود.

    هر ساله این جشنواره با هدف آشنا سازی کودکان با جهان فناوری برگزار می‌گردد، و در همین راستا نیز برخی فعالیت‌های بسیار تاثیرگذار نیز در سوابق موفقیت‌های خود دارد. از اصلی‌ترین فعالیت‌های این جشنواره برگزاری کارگاه‌های آموزشی است تا به کودکان این فرصت را بدهد، که در کسب تجارب شگفت انگیز و جذاب مربوط به علم و فناوری موفق شده و به استعداد‌ها و علایق خود پی ببرند.

    فیزیک و برق و کامپیوتر و حتی شیمی، از آن دسته موضوعاتی است که در این جشنواره کارگاه‌های مختلف دارند، و از همین طریق مفاهیم پایه و برخی از پروژه‌های ساده عملی را برای کودکان در دسترس و قابل فهم می‌نمایند. کودکان بسیاری تا کنون توانسته‌اند از طریق این جشنواره و جشنواره‌های مشابه به استعداد‌های درونی خود دست پیدا کرده و مسیر آموزشی خود را به سمت پرورش استعدادشان به درستی ترسیم نمایند.

درباره آشنایی با جشنواره‌های مطرح و رویدادهای بزرگ کودکان در ایران دردکوول بخوانید.

کلام آخر

    با تشکر از شما همراهان همیشگی و عزیزانی که به تازگی با دکوول و تیم دکوتریپ آشنا شده‌ و برای اولین بار توانسته‌ایم در خدمتتان باشیم، با امید به کاربردی بودن مطالب ارائه شده در این مقاله، سپاسگزار خداوند هستیم، که سعادت خدمت به مردم عزیزمان را به شیوه و روش دکوول، شامل حالمان نموده.

    در این مطلب از سری مطالب آموزشی دکوول سعی داشتیم تا شما عزیزان را با تاثیرات رویدادها و جشنواره های کودک در ایران آشنا نماییم، سپس با معرفی مهمترین و شناخته‌شده ترین جشنواره‌های سالیانه مناسب گروه سنی کودک تا نوجوان بحث را ادامه دادیم.

    پس از آشنایی اولیه، اقدام به ارائه توضیحات مختصر اما مفیدی در رابطه با هر یک از جشنواره‌های کودک نمودیم، تا شما عزیزان با کلیات و اهداف این جشنواره‌ها بیشتر آشنا شوید.

    دکوول همیشه آماده دریافت تمامی نظرات و انتقادات و پیشنهادات شما عزیزان است. در صورت تمایل برای دریافت هرگونه اطلاعات بیشتر در رابطه با هریک از مطالب منتشر شده، کافی است تا از طریق شماره تماس‌های موجود در وب سایت دکوول تماس گرفته و برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.


پوریا حبیبی
پوریا حبیبی