معرفی کتاب‌های گردشگری کودک

زمان مطالعه: 6 دقیقه

فقر شدید محتوایی، می‌تواند چوب قطور دیگری در چرخ صنعت گردشگری کودک در ایران محسوب شود. فضای مجازی هم که این روزها سهم بسیار بالایی در اطلاع رسانی و هموار کردن جاده‌های بسیار خاکی‌تر از چالش‌های گردشگری کودک و نوجوان را توانسته از آن خود نماید، در این باره بسیار کوتاهی کرده. در همین رابطه، دکوتریپ با احساس وظیفه، درصدد برآمده تا در این مطلب به معرفی کتاب‌های گردشگری کودک بپردازد. با توجه به این مسأله که کتاب‌ها می‌توانند چراغ راهی بسیار پر توان و فروزان در این عرصه باشند، از شما دعوت می‌کنیم تا در ادامه این مطلب ما را در دکوول همراهی کرده و با برخی از کتاب‌های گردشگری کودک، آشنا شوید.


فهرست:

معرفی کتاب‌های گردشگری کودک 

    دکوتریپ به عنوان اولین کتاب، که البته بر مبنای اولویت بندی خاصی نیز مرتب نشده است قصد دارد مجموعه‌ای شش جلدی را با نام آموزش مفاهیم زیست‌بوم‌گردی، خدمت شما عزیزان معرفی نماید.

کتاب شش جلدی مفاهیم زیست بوم‌گردی  

    شش جلد کتاب که به نوبت برای کودکان محصل در مقطع دبستان، از کلاس اول تا کلاس ششم به تحریر در آمده است. در هر جلد با توجه به سن و میزان فهم کودک، نویسنده: آقای کوروس ضیایی سعی کرده مفاهیم قابل توجهی را در رابطه با توریسم و گردشگری کودک، و زیست‌بوم‌گردی به خوانندگان کوچک خود منتقل کند. نویسنده با استفاده از صفحات رنگی و تصاویر همسو و البته رویکردی، که تمام تمرکزش بر اکوتوریسم دانش آموزان و گردشگری کودکان و نوجوانان در ایران است، توانسته مجموعه قابل توجهی را به رشته تحریر در‌آورد.

    هر جلد از این مجموعه شش جلدی، در حقیقت راهنمایی است برای یک سطح خاص در مقطع ابتدایی تا بتواند آموزش‌های مربوط به گردشگری کودکان را با بهترین بیان و شیوا‌ترین قلم به این عزیزان که آینده این مرز و بوم و دفاع از محیط زیست و ارزش‌هایش را بر عهده دارند، ارائه کند.

درباره معرفی کتاب کودکان با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.

    نکته‌ای مهم پیرامون این کتاب را باید را با شما در میان بگذاریم.معرفی کتاب های گردشگری کودک بی‌شک با هدف اشاعه و گسترش فرهنگ سفر‌های کودک پسند انجام شده است، و در این زمینه نیز معرفی این کتاب با توجه به هدف نگارشی که دارد، انجام شد. هدف از تحریر و انتشار این مجموعه، اطمینان از این امر است که تمامی دانش آموزان دبستانی از طریق مطالعه این شش جلد کتاب به عنوان راهنما، بتوانند به درک جامعی از گردشگری دست یابند. در این کتاب خاص، دروس اکوتوریسم را با مباحث مربوطه در کتاب درسی هر مقطع دبستان ادغام نموده‌اند.

    کتاب به گونه‌ای بسیار استادانه عمل کرده و به ارتقای مهارت‌های پژوهشی برای همه دانش آموزان مقطع دبستان پرداخته است. نکته قابل توجه دیگر این است که در پایان هر مقاله اکوتوریسم، پیشنهادات، سوالات و تمرین‌هایی را در رابطه با مفاهیم گردشگری کودک خواهید.

کتاب مربی گردشگری کودک

    به عنوان کتاب بعدی در لیست معرفی کتاب های گردشگری کودک، سراغ یکی از بزرگترین چالش‌های موجود گردشگری کودک و نوجوان در ایران رفته‌ایم. کمبود مربی و تور لیدرهایی برای اجرای تور گردشگری کودکان در ایران مشکل بسیار بزرگی است که کتاب مربی گردشگری کودک به آن پرداخته است.

    مربی گردشگری کودک (ورزشی - آموزشی) در هر کشوری با تدوین و اجرای طرح‌ها و برنامه‌های مختلف تلاش می‌کند تا استعدادهای نهفته دانش آموزان را شکوفا کند. این هدف اساسی نیز در بستر آموزشی ایران، چه در دستور کارهای رسمی و چه غیر رسمی، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

    از آنجایی که چشم‌انداز گردشگری یک کشور اغلب در یک دوره 20 ساله پیش‌بینی می‌شود، بهترین رویکرد تقویت صنعت گردشگری هر کشوری، توسعه و تقویت گردشگری کودک است. از آنجایی که چشم انداز گردشگری ایران تا سال 1404 گسترش می‌یابد، ایجاد مسیرهای موثر برای توسعه گردشگری کودک از جمله، آموزش مربی‌های مناسب گردشگری کودک و نوجوان بسیار ضروری است.

    این کتاب با ارائه تست‌هایی همراه با پاسخنامه، که مربوط به اداره فنی و حرفه‌ای کشور می‌باشد، یکی از بهترین منابع آموزشی و آشنایی علاقمندان، به مربی‌گری تورهای گردشگری کودک در ایران می‌باشد. پدید آورنده محترم آقای حسین رحمتیان با پرداختن به موضوعات زمینه‌ای و حرفه‌ای، به نکات بسیار کاربردی و مهمی پرداخته است. این کتاب برای عموم در بستر اینترنت موجود و قابل خریداری است.

درباره کتاب مربی گردشگری کودک در دکوول بخوانید.

کتاب توسعه گردشگری کودک

    کتاب بعدی که می‌توان گفت یکی از کتاب‌های قابل تامل و توجه در زمینه گردشگری کودک است، توسط نشر سنجش و دانش به چاپ رسیده و روانه بازار گشته است. نویسنده محترم کتاب توسعه گردشگری کودک، نویسنده‌ای فعال در این زمینه محسوب می‌شود. وی دارای کتابی دیگر در همین زمینه، و با تلاش و توجه به نکات مهم گردشگری کودک سعی در اشاعه‌ی فرهنگ گردشگری کودکان و نوجوانان در ایران دارد.

    سرکار خانم مهدیه زحمت‌کش سردوراهی، نویسنده این کتاب، موفق به چاپ این اثر در سال 1400 شد و راهی را در این زمینه پیمود که می‌توان گفت، مسیری بسیار ناهموار است.

    به لطف مطالعه این کتاب، کودک و والدین با صنعت گردشگری کودک بیشتر آشنا شده و جامعه به درکی وسیع‌تر از این صنعت بسیار مهم خواهند رسید. با اشاره به اهمیت گردشگری کودک در رشد و استعداد یابی وی، در صورت توسعه گردشگری و رفع چالش‌ها و مشکلات موجود در این زمینه می‌توانیم وظیفه خود را در غنی‌سازی فرهنگ نسل‌های بعدی انجام دهیم.

    این اثر در 144 صفحه قطع وزیری (شومیز) برای تهیه شما عزیزان موجود است و می‌توانید هم از طریق سایت‌های اینترنتی و هم از طریق مراجعه به کتابفروشی‌های سطح شهر، نسبت به خرید آن اقدام نمایید.

مجموعه کتاب سفر کودک

    به مناسبت روز ملی ادبیات کودک و نوجوان بود که، مجموعه کتاب‌های «سفر کودک» در زمینه گردشگری کودکان در ایران منتشر شد. این کتاب‌ها که به قلم نویسنده دغدغه‌مند و عزیزمان، سرکار خانم مریم خلیل زاده مقدم به تحریر درآمد با هدف پرورش آگاهی فرهنگی و تربیتی کودکان در قالب تورهای گردشگری کودک خلق شده است. گفتنی است جذابیت آموزه‌های این مجموعه کتاب در شیوه بیان و انتقال آموزه‌هایش است. مجموعه کتاب سفر کودک با ارائه داستان‌هایی پیرامون تجربیات تور گردشگری کودکان، مفاهیم عمیقی را به خوانندگان نشان می‌دهند.

    کتاب‌های سفر کودک، که به واقع مجموعه‌ای کارآمد و جذاب و خواندنی در رابطه گردشگری کودک و نوجوانان است،  به منظور آشنایی کودکان با جاذبه‌های گردشگری کودکان در تهران در قالب داستان‌های جذاب طراحی شده است. این کتاب‌ها به عنوان راهنمای آموزشی در چندین بخش گردشگری کودکان در ایران طبقه بندی شده‌اند. محتواهای موجود در این کتاب که حول محور گردشگری کودکان در تهران می‌گردد، شامل معرفی تهران، موزه‌ها، کاخ‌ها، بناهای تاریخی، عمارت‌ها و همچنین مراکز تفریحی و شهربازی‌های آن است.

    در حقیقت، امروزه اهمیت گردشگری کودک در هر دو بعد مادی و معنوی زندگی کودکان و نوجوانان غیر قابل انکار است؛ و از آنجایی که محتوای مرتبط با کودک و گردشگری بسیار محدود است، این کتاب‌ها با تمرکز بر نقش گردشگری کودک در رشد و خلاقیت آنها و همینطور استعدادیابی کودکان در قالب گردشگری کودک، به تأثیر آن در شکل‌دهی جامعه‌ای بهتر و پویاتر برای نسل آینده و توصیه‌هایی در مورد بایدها و نبایدها، سعی در پر کردن این خلأ نموده است.

درباره کتاب توسعه گردشگری کودک در دکوول بخوانید.

معرفی کتاب ترویج آموزش مسئولانه از طریق گردشگری کودکان

    باید توجه به این حقیقت داشت، که بخش قابل توجهی از آموزش‌های پایه‌ای کودکان در سال‌های اولیه زندگی وی شکل می‌گیرد. فرهنگ سازی‌هایی مانند: احترام قائل شدن برای طبیعت، از طریق رها نکردن زباله در محیط زیست هنگام سفر و گردشگری کودک. و یا آموزش‌‌هایی مانند محافظت از درختان، مهربانی با حیوانات، و حفظ مکان‌های تاریخی و مورد احترام مانند مکان‌هایی که تحت پوشش و محافظت میراث فرهنگی هستند، می‌تواند در شکل گیری شخصیت کودک در سال‌های اولیه رشدش تاثیر مناسبی داشته باشد.

    مطالعه کتاب مذکور، به کودکان کمک می‌کند تا در هنگام سفر با تورهای گردشگری کودکان و نوجوانان، به سمت توسعه پایدار در مسیر حفاظت از محیط اجتماعی و طبیعی حرکت کند در واقع به توسعه پایدار گردشگری کودکان تمرکز دارند؛ و به دنبال ارائه این مطلب هستند که کودکان می‌توانند در سنین پایین و از طریق آموزش‌های مسئولانه در هنگام شرکت در تور گردشگری کودکان، به شهروندان مسئولیت پذیر و طبیعت دوست فردا تبدیل شوند. با چنین رویکردی به راحتی می‌توان نسل بعدی را به نسلی دوست‌دار طبیعت و حیوانات تبدیل کرد.

    مسئولیت گردشگری مجموعه‌ای از تعهدات و مسئولیت‌هایی را در بر می‌گیرد که یک گروه یا سازمان باید برای اطمینان از رفاه جامعه‌ای که در آن فعالیت می‌کند انجام دهد. پذیرش مسئولیت گردشگری تعهد شهروندان را به فعالیت‌هایی مانند گردشگری تقویت می‌کند، که علاوه بر مزایای فردی، به بهبود کلی و رفاه جامعه کمک می‌کند.

    آموزش و تعلیم، یکی از کانون‌های نوظهور در حوزه گردشگری کودکان و نوجوانان محسوب می‌شود. مفاهیم این حوزه در کل و معمولا تحت عنوان گردشگری کودک شناخته می‌شود. البته گفتنی است که با توجه به موارد ذکر شده، برگزاری یک تور گردشگری کودک در قالبی صحیح، باید شامل: بازدید از مناظر و بازدید از مراکز تاریخی و طبیعت گردی و ... باشد تا بتوان گردشگری کودک را زمینه ساز تعلیم دانست.

    گردشگری کودکان وظیفه گسترش دامنه مشاهده، خلاقیت، فرهنگ و انعطاف‌پذیری آنها را بر عهده دارد. باید توانایی فردی کودک را در مواجهه با شرایط مختلف افزایش دهد. گردشگری کودکان علاوه بر توجه به جذابیت‌های زیبایی شناختی، ارزش‌های آموزشی قابل توجهی نیز به همراه دارد. این کتاب با هدف ایجاد ارتباط مستقیم بین اهمیت محیط زیست و آموزش کودکان در تورهای گردشگری کودک و نوجوان، به عنوان راهنمایی بسیار عالی برای مربیان عمل می‌کند.

درباره معرفی کتاب ترویج آموزش مسئولانه از طریق گردشگری کودکان در دکوول بخوانید.

معرفی کتاب‌های گردشگری کودک خارجی

    گاهی ممکن است کتاب‌های گردشگری کودک به صورت مستقیم به اشاعه فرهنگ و توسعه گردشگری کودک و نوجوان اشاره نداشته باشند. اما کتاب‌هایی وجود دارند که کودکان و نوجوانان با مطالعه آنها تمایل به گردشگری و کشف دنیاهای جدید پیدا می‌کنند.

    مطالعه چنین کتاب‌هایی شوق کودکان را برای شرکت در یک تور گردشگری کودک و نوجوان، در قالب کمپینگ در طبیعت و دیدار از مناطق تاریخی و محیط زیست ترغیب می‌کند. در همین زمینه همسو با معرفی کتاب‌های گردشگری کودک، عناوینی از کتب غیر ایرانی را جهت معرفی و بالا بردن شوق کودکان برای شرکت در رویدادهای گروهی و سفرهای دسته جمعی مانند تورهای گردشگری کودک و نوجوان به اختصار با شما به اشتراک قرار داده‌ایم.

  • سفرهای بابر نوشته ژان دو برونهوف: این کتاب کلاسیک کودکان ماجراهای فیل بابر را در سفر به مکان‌های جدید و هیجان انگیز دنبال تعریف می‌کند.
  • مادلین اثر لودویگ بملمانز: مجموعه مادلین (Madeline) داستان دختر جوانی است که در یک مدرسه شبانه‌روزی در پاریس زندگی می‌کند و به خوانندگان جوان نگاهی اجمالی به زندگی در شهر پاریس و فرهنگ و چالش‌های یک شهر تاریخی مانند پاریس را می‌دهد.
  • تئا استیلتون و راز قلعه باستانی اثر تئا استیلتون: مجموعه بسیار محبوب که اثر "جرونیمو استیلتون" است، و به نقل ماجراهای هیجان انگیزی برای از گردشگری کودکان و نوجوانان و سفرهای ماجراجویانه کودکان همراه خانواده می‌پردازد.
  • کاوشگر اثر کاترین راندل: یک رمان بسیار ماجراجویانه و هیجان انگیز برای کودکان و نوجوانان، که به تعریف داستان‌هایی مربوط به گروهی از کودکان می‌پردازد که از سقوط هواپیما در جنگل‌های آمازون جان سالم به در می‌برند و سفری را برای بقا و اکتشاف آغاز می‌کنند. مطالعه این کتاب شوقی بسیار زیاد به کودک و نوجوان برای گشت و کاوش در طبیعت به صورت دسته جمعی با هم سن و سال‌های خود می‌بخشد و به احتمال بسیار زیاد، خواهان شرکت در یک تور گردشگری کودک و نوجوان در طبیعت می‌گردند.

درباره معرفی کتاب های گردشگری کودک خارجی در دکوول بخوانید.

کلام آخر

    دکوتریپ با آرزوی بهروزی و سلامتی روز افزون برای شما، ضمن تشکر از همراهی گرمتان تا انتهای این مطلب، شما را به مطالعه دیگر مطالب مندرج در وبسایت دکووِل که در رابطه با گردشگری کودکان تهیه و منتشر شده است دعوت می‌کند. امیدواریم لیست کتب معرفی شده بتواند شما و عزیزان‌تان را در ارتباط با گردشگری کودکان و نوجوانان یاری نماید.


پوریا حبیبی
پوریا حبیبی