گرده آلمانها

زمان مطالعه: 6 دقیقه

گرده آلمان‌ها بخشی از دیواره شمالی قله علم کوه را تشکیل می‌دهد و باید آن را یکی از زیباترین مسیرهای کوهنوردی ایران دانست. کسانی که به سنگ‌نوری علاقه دارند، حتما باید سری به گرده آلمان‌ها بزنند. قسمت‌های مختلف دست به سنگ و سنگنوردی جذابیت ویژه‌ای به این منطقه بخشیده است. صعود به گرده آلمان‌ها کار آسانی نیست و برای انجام آن باید آمادگی کامل داشته باشید. در مطلب گرده آلمان‌ ها قصد داریم سیر تا پیاز را درباره این جاذبه طبیعی بررسی کنیم. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید با ما تا انتهای این نوشته از وب سایت دکوول همراه باشید.


مسیر دسترسی به گرده آلمان‌ها

    برای دسترسی به مسیر گرده آلمان‌ها باید خود را به منطقه ونداربن برسانید. این صعود را باید از پناهگاه کوهنوردی که در ارتفاع ۲۲۰۰ متری قرار دارد، آغاز کنید و سپس از دو راهی کلجاران عبور نمایید و مسیرتان را به سمت کشتی سنگ ادامه دهید. سپس باید از زیر کنگلک‌ها عبور کنید و در نهایت پس از صعود لیزونک به یک ناحیه یخچالی و سپس به پناهگاه سرچال خواهید رسید.

    این پناهگاه در ارتفاع ۳۸۵۰ متری قرار دارد و باید آن را باید جای مناسبی برای شب‌مانی دانست. از اینجا مسیر مقداری به سمت چپ انحراف پیدا می‌کند و با افزایش شیب به سوی دروازه جهنم در زیر قله میان سه چال می‌رود و در نهایت به منطقه زیبای علم چال وارد می‌شود. به این قسمت که رسیدید باید خود را به سمت چپ دیواره نزدیک کنید و مسیر را تا رسیدن به محل پناهگاه خرابه ادامه دهید و پس از رسیدن به آنجا باید مسیرتان را به سمت دیواره سکویی از بقایای یک پناهگاه که در اثر بهمن از بین رفته است، ادامه دهید.

    در این قسمت به سکوی آرش خواهید رسید که باید از آنجا مسیر را به سمت راست بالا ادامه دهید. در ارتفاع 100 متری در زیر قله تیغه‌ای شانه کوه باید مسیر را به سمت راست ادامه دهید. یادتان باشد که نباید تا زیر سنگ‌های شانه کوه جلو بروید. اینجا پاکوب کمی تغییر خواهد کرد که باید با دقت زیاد این تغییر را حس نمایید. در نهایت با تراورسی اریب به گردنه شانه کوه یعنی همان ابتدای مسیر گرده آلمان‌ها خواهید رسید.   

درباره مسیر دسترسی به قله علمکوه از مسیر گرده آلمانها در دکوول بخوانید.

گرده آلمان‌ها

    از گردنه شانه کوه مسیر صعود به گرده آلمان‌ها آغاز خواهد شد. در این قسمت باید هارنس و تجهیزات خود را بپوشید و حرکت در مسیر را آغاز نمایید. در ابتدای این مسیر  یک برج ۱۵ متری سنگی وجود دارد که باید از سمت چپ آن بالا بروید. پنج متر مانده به نوک برج باید به سمت راست بچرخید و برج را دور زده تا به قسمت‌های سنگی به شکل دست به سنگ برسید. سپس به یک زین اسبی کوچک خواهید رسید که باید مسیرتان را از سمت راست آن و کمی پایین‌تر از لبه تیغه ادامه دهید. درست در اینجا مسیر باید از یک شکاف عبور نمایید. در انتهای این شکاف و با بالا رفتن از سمت چپ، روی لبه یال قرار خواهید گرفت. این قسمت از مسیر تا پنجاه متر دست به سنگ ندارد.

    در ادامه مسیر به یک قسمت پله‌ای خواهید رسید و با ادامه دادن آن از سمت راست، به یک تراورس خواهید رسید که عبور از آن شما را به یک سکوی کوچک می‌رساند که یک یا دو نفر به صورت ایستاده در آن جا می‌شوند. پس از طی کردن بیست متر به ابتدای اولین کراکس مسیر گرده آلمان‌ها خواهید رسید.

دو رکابی

    در دو رکابی تعدادی طناب و میخ وجود دارد که می‌توان از آنها برای کارگاه گرفتن استفاده نمود. مسیر را باید از سمت راست این طنابچه‌ها دنبال کرد. در اینجای مسیر یک شکاف با شیب عمودی وجود دارد که ارتفاع آن به دو متر و نیم می‌رسد. در وسط این شکاف یک شکستگی خواهید دید.

    با تعویض پا در این شکستگی و قرار دادن دست در میان شکاف آن می‌توانید این قسمت را به صورت طبیعی فتح کنید. در سمت چپ هم یک رول وجود دارد که در صورت نیاز می‌توانید از آن برای میانی گرفتن یا پله رکاب استفاده کنید. با عبور از این قسمت شیب مسیر کم می‌شود و یک میخ پس از این قسمت وجود دارد که می‌توانید با چک کردن از آن به عنوان میانی استفاده کنید.

    سپس باید مسیر را به سمت جلو ادامه دهید تا از لبه سمت چپی تیغه به سنگ بزرگی برسید که یک رول در وسط آن کوبیده شده است. معمولا یک طناب در این قسمت وجود دارد که آن را به دور سنگ انداخته‌اند. در این قسمت می‌توانید برای صعود افراد کارگاه بگیرید.

درباره مسیر دسترسی به گرده آلمانها در دکوول خوانید.

سه رکابی

    اگر مسیر سنگ بزرگ را به سمت راست ادامه دهید و از یک لبه باریک هم عبور کنید، پس از طی کردن ۲۰ متر به زیر پله غول که قرمز رنگ است، خواهید رسید. در صورتی که به سمت چپ بروید در یک شیب ۵۰ درجه قرار خواهید گرفت که با طی کردن حدود ۱۵ متر، شما را به زیر کراکس دوم خواهد رساند.

    سه رکابی درواقع یک پله حدودا چهار متری به رنگ سرخ است که باید از آن به صورت عمودی بالا بروید. در سمت چپ این رکابی یک شکاف قرار دارد که امکان ابزارگذاری در آن وجود دارد و می‌توانید آنجا کارگاه بزنید. همچنین می‌توانید از میخ‌های موجود در این قسمت هم استفاده نمایید.

    در سه رکابی یک رکاب سیم بکسلی موجود است و وسط آن هم یک میخ در دیواره خواهید دید. باید به صورتی از این سه رکابی بالا بروید که در نهایت پای چپ‌تان روی پله آخر باشد. سپس باید نوک برآمدگی بالای پله را بگیرید و پای راست خود را درون شکستگی لبه این قسمت سنگی بگذارید و صعود را به اتمام برسانید.

تراورس بزرگ

    پس از سه رکابی مسیر با عبور از یک زین اسبی کوچک به سمت جلو ادامه پیدا می‌کند و بعد از عبور از آن در سمت چپ پیش رو وارد تراورس بزرگ خواهید شد. تروارس بزرگ با طول حدودی ۲۰۰ متر به سمت راست ادامه پیدا می‌کند. در اینجا پس از چند بده بستان کوچک و با قدری دقت به قسمت پایینی قیف یخ خواهید رسید. در تراورس بزرگ گرده آلمان‌ها مراقب یخ زدگی بعضی از قسمت‌های مسیر باشید.

    هنگامی که به انتهای تراورس بزرگ رسیدید، یک کنج با شیب ۶۰ درجه را خواهید دید که باید به سمت بالای آن حرکت کنید. در دل این کنج هم یک میخ قرار دارد. هنگامی که از این قسمت عبور کردید، به یک قسمت پله‌ای می‌رسید. در اینجا هم باید مسیر را به سمت بالا ادامه دهید و تغییری در آن ایجاد نکنید. با عبور از یک قسمت ۵۰ متری که در کنار یک شکاف  قرار دارد به یک میانی خواهید رسید. از این قسمت به سمت بالا با طی کردن حدود ۳۰ متر دیگر به انتهای قیف یخی خواهید رسید. که پس از آن باید به سمت راست تراورس بروید که  در زیر تک رکابی قرار گرفته است.

درباره مسیر تراورس بزرگ در دکوول بخوانید.

تک رکابی یا رکاب چوبی

    سومین کراکس مسیر گرده آلمان‌ها را باید از یک قسمت عمودی ۲-۳ متری آغاز کرد. در سمت چپ این مسیر یک پله  وجود دارد که باید از آن بالا بروید و به سمت راست برگردید. در ادامه داخل یک کنج قرار خواهید گرفت که یک طناب معمولی در آن ثابت شده است که با چک کردن و میانی گرفتن از آن صعود خود را از میان کنج ادامه دهید. همچنین در ابتدای کنج امکان این را دارید که ۳ ، ۴ متر به سمت راست حرکت کنید و سپس به چپ بپیچید و خود را به انتهای این کنج برسانید.

سنگ سماور

    اگر همین مسیر را 20 متر به سمت جلو ادامه دهید، به سنگ سماور خواهید رسید. وقتی سنگ سماور را به صورت کامل دیدید، باید به سمت چپ بپیچید و مسیر را از میان دست به سنگ‌ها به سمت بالا طی کنید. پس از طی کردن حدود ۴۰ متر، به سنگ اتوبوس در سمت چپتان خواهید رسید. در این قسمت باید تراورس نمایید و تا جایی ادامه دهید که سنگ سماور در زیر پایتان قرار بگیرد.

    سپس باید از یک شکستگی 2 متری عبور کنید تا به کتیبه‌ای برسید که در سمت راستش دارای یک شکاف است. در میان این کتیبه هم دو سه میخ دیده می‌شود. چند متر اول کتیبه را از سمت راست طی نمایید و سپس مسیرتان را در سمت چپ ادامه دهید تا صعود به اتمام برسد.. پس از طی کردن چند متر، از یک دهلیز عبور خواهید کرد و اینجا مسیر گرده آلمان‌ها به پایان خواهد رسید. اگر به سمت راست‌تان نگاه کنید، در فاصله ۵۰۰ متری خود پناهگاه خرسان را خواهید دید. برای صعود به قله هم باید به سمت چپ  بروید و در امتداد خط الراس به مسیرتان ادامه بدهید.

درباره سنگ سماور علمکوه در دکوول بخوانید.

بهترین زمان برای صعود به گرده آلمان‌ ها

    بهترین زمان برای صعود به گرده آلمان‌ها از اواسط تیر تا اواسط شهریور است. روزهای میانی هفته گزینه بهتری برای صععود است زیرا شما را از شلوغ‌ها در امان نگه می‌دارد. در بهار هنوز مقادیری برف و یخ در مسیر وجود دارد و به همین دلیل هم بسیار جذاب و دیدنی است. اما اگر تصمیم گرفتید در این فصل راهی گرده آلمان‌ها شوید باید امکاناتی همچون کرامپون، تکنیک‌های صعود ترکیبی با تبر یخ ، کارگاه‌های برف را نیز همراه با خود داشته باشید.

نکات مهم در صعود به گرده آلمان‌ها

  • قبل از اینکه تصمیم بگیرید گرده آلمان‌ها را فتح کنید؛ لازم است مسائلی همچون کار با طناب، صعود کرده‌ای، صعود سرطناب، ابزار گذاری، حمایت، صعود مصنوعی، کارگاه زدن و … را آموزش ببینید.
  • برای این صعود با یک تیم کوچک همراه شوید.
  • گرده آلمان‌ها میلیون‌ها سال است که اینجاست و در آینده هم خواهد بود. بنابراین عجله نکنید، ابتدا سنگ‌نوردی و قله‌نوردی خود را بهتر کنید و سپس یک گروه سه نفری خوب برای صعود تشکیل دهید.
  • حتما همراه با خود چهار یا پنج فرند متوسط یا کیل بزرگ داشته باشید.
  • اگر از طناب‌های که در طول  مسیر قرار گرفته است؛ استفاده کردید، حتما آنها را چک کرده و در کنار آنها میانی هم به کار ببرید. این طناب‌ها در معرض فرسودگی شدید قرار دارند و زود به زود چک نمی‌شوند.
  • پیش از اقدام برای صعود هم هوایی کنید. قبل از صعود به مسیرهای گرده و دیواره حتما دو یا سه بار ارتفاع ۴۰۰۰ متری را لمس کنید. (لمس کردن ارتفاع به معنای حداقل دو یا سه ساعت ماندن و فعالیت متوسط در یک ارتفاع خاص است)
  • حرکت خود را چه از سرچال آغاز نمایید و چه در علم چال شب‌مانی کنید، طوری برنامه ریزی نمایید که ساعت  شش صبح در گرده شانه کوه ایستاده باشید.

کلام آخر

    در این مطلب سعی کردیم همه چیز را درباره گرده آلمان‌ها بررسی کنیم. درباره مسیرهای صعود و دیگر اطلاعات مهم آن حرف زدیم. اگر نکته دیگری درباره این گرده وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد، حتما این نکته را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید. امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید و بتوانید از آن استفاده کنید.