غار قوری قلعه

زمان مطالعه: 5 دقیقه

برخلاف تصور برخی از افراد که گمان می‌کنند در استان کرمانشاه فقط جاذبه‌های تاریخی وجود دارد، جاذبه‌های طبیعی منحصر به فردی  نیز در این استان وجود دارد که بازدید از آنها لذت سفر به کرمانشاه را دو چندان می‌کند. یکی از این جاذبه‌ها غار قوری قلعه کرمانشاه نام دارد که بزرگ‌ترین غار آبی خاورمیانه است. این غار که در 25 کیلومتری شهر روانسر، در دامنه کوه شاهو قرار گرفته حدود 65 میلیون سال قدمت دارد. غار قوری قلعه کرمانشاه را با نام قوری قلا و همچنین نام کردی "قوڕی قه‌ڵا" نیز می‌شناسند. در پاسخ به این سوال که غار قوری قلعه در کجا قرار دارد؟ باید گفت این جاذبه طبیعی در دامنه کوه شاهو مشرف به جاده روانسر به پاوه در مجاورت با روستای قوری قلعه قرار گرفته است. این غار آبی که 12 کیلومتر درازا و 3140 متر عمق دارد به عنوان یکی از هفت اثر طبیعی و پنجاه و چهارمین اثر ملی در تاریخ 27 اسفند 1387 به در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسیده است.  


راهنمای بازدید از قوری قلعه، بزرگ ترین غار آبی خاورمیانه

    برخلاف تصور برخی از افراد که گمان می‌کنند در استان کرمانشاه فقط جاذبه‌های تاریخی وجود دارد، جاذبه‌های طبیعی منحصر به فردی  نیز در این استان وجود دارد که بازدید از آنها لذت سفر به کرمانشاه را دو چندان می‌کند. یکی از این جاذبه‌ها غار قوری قلعه کرمانشاه نام دارد که بزرگ‌ترین غار آبی خاورمیانه است. این غار که در 25 کیلومتری شهر روانسر، در دامنه کوه شاهو قرار گرفته حدود 65 میلیون سال قدمت دارد.

    غار قوری قلعه کرمانشاه را با نام قوری قلا و همچنین نام کردی "قوڕی قه‌ڵا" نیز می‌شناسند. در پاسخ به این سوال که غار قوری قلعه در کجا قرار دارد؟ باید گفت این جاذبه طبیعی در دامنه کوه شاهو مشرف به جاده روانسر به پاوه در مجاورت با روستای قوری قلعه قرار گرفته است. این غار آبی که 12 کیلومتر درازا و 3140 متر عمق دارد به عنوان یکی از هفت اثر طبیعی و پنجاه و چهارمین اثر ملی در تاریخ 27 اسفند 1387 به در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسیده است.

غار قوری قلعه از غارهای بسیار قدیمی جهان و از جاذبه های گردشگری استان کرمانشاه

    در مطلب راهنمای بازدید از قوری قلعه، بزرگ ترین غار آبی خاورمیانه قصد داریم همه چیز را درباره این جاذبه گردشگری منحصر به فرد که در استان کرمانشاه قرار دارد، بررسی کنیم. ابتدا به معرفی قوری قلعه خواهیم پرداخت و سپس مختصری درباره ویژگی‌های این غار حرف خواهیم زد. در نهایت هم اطلاعات مهم دیگر مانند مسیر دسترسی و جاذبه‌های اطراف که لازم است درباره این جاذبه بدانید را بررسی خواهیم کرد. اگر شما هم علاقمند به کسی اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.

معرفی غار قوری قلعه کرمانشاه

    در سال 1355 یک گروه غارشناس انگلیسی بخشی از غار قوری قلعه را کشف کردند. یک سال بعد یعنی در سال 1356 نیز یک گروه غارشناس دیگر از کشور فرانسه، بخش‌های دیگری از این غار را کشف نموند. اکتشافات ادامه پیدا کرد و سال 1360 غارشناسان کرمانشاهی نیز توانستند بر پیشرفت‌هایی که در اکتشاف این جاذبه طبیعی صورت گرفته، بیافزایند. بدین صورت غاری 65 میلیون ساله که تا آن زمان کسی از آن خبر نداشت، کشف شد.

    دمای غار قوری قلعه در کرمانشاه در تمام فصول سال بین هفت تا 11 درجه سانتی گراد ثابت است. معمولا حوضچه‌هایی که کف غار قرار دارند، عمقشان به 14 متر می‌رسد. اطراف غار را طبیعت بی نظیری فرا گرفته و جدا از ویژگی‌های منحصر به فردی که قوری قلعه دارد، این طبیعت نیز یکی از عواملی است که گردشگران را به سوی این منطقه جذب می‌کند. در واقع اطراف غار را یک پوشش جنگلی ارزشمند فراگرفته که هم از نظر گردشگری و هم از نظر زیست محیطی بسیار حائز اهمیت است. درختانی مانند انجیز کوهی، بادام وحشی، بلوط، آلبالوی کوهی و ... در این منطقه وجود دارد. همچنین اطراف قوری قلعه را باید زیستگاه حیواناتی همچون خرگوش، بز، کل و روباه دانست.

غار قوری قلعه از جاذبه های گردشگری استان کرمانشاه است که در دامنه کوه شاهو قرار گرفته است

    همچنین این غار را زیستگاه یکی از انواع خفاش‌های نادر در جهان به نام خفاش موش گوشی معرفی کرده‌اند. غار قوری قلعه کرمانشاه 65 میلیون سال قدمت دارد اما حدود 40 سال بیشتر از کشف آن نمی‌گذرد. این مساله باعث شده این جاذبه گردشگری بتواند سال‌های زیادی از دست‌های انسان‌ها دور بماند و بکر بودنش را حفظ کند. درباره وجه تسمیه این غار، به نظر می‌رسد نامش را از روستایی که در مجاورت با آن قرار دارد، برداشته باشند.

ویژگی‌های غار قوری قلعه کرمانشاه

  • غار قوری قلعه از نظر مساحت به عنوان یکی از بزرگ‌ترین غارهای خاورمیانه شناخته می‌شود.
  • تالارهای بسیار جذاب و دیدنی درون این غار وجود دارد که از میان آنها می‌توان به تالار مریم، تالار کوهان شتر، تالار مسیر برزخ، تالار بلور و تالار عروس و ... اشاره کرد.
  • تالار عروس که در عمق 1500 متری غار قرار دارد را باید یکی از زیباترین تالارهای غاری جهان دانست که سنگ‌های محوطه آن از جنس کریستال سفید و براق هستند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید اگر کسی بخواهد از روی این سنگ‌ها بگذرد، جای پایش روی آنها باقی می‌ماند.
  • اگرچه 40 سال بیشتر از کشف این جاذبه گردشگری نمی‌گذرد اما متاسفانه در طول این 40 سال بازدیدکنندگان آسیب‌های زیادی مانند نوشتن یادگاری روی دیواره‌ها و یا شکستن استلاگمیت‌ها به این غار زده‌اند.
  • در اطراف این غار رستوران‌ها، هتل‌ها و امکانات رفاهی دیگری نیز برای رفاه حال گردشگران تعبیه شده که خیال آنها را برای بازدید راحت‌تر می‌کند.
  • غار قوری قلعه دارای دو فاز است. فاز اول با 500 متر طول، بستر تشکیل دو تالاب مریم و کوهان شتر است. فاز دوم نیز 1000 متر طول دارد و تالاب‌های عروس، بتهوون و نماز در آن قرار گرفته‌اند.
  • پس از بازدید از فازهای مختلف، زمانی که سه هزار متر از دهانه ورودی غار دور شوید، به محوطه آبشارها خواهید رسید که چهار آبشار در آن قرار دارد و ارتفاع این آبشارها به 12 متر هم می‌رسد.
  • دهانه انتهایی غار به یک دره پر از درختان جنگلی ختم می‌شود که برای کمپ و پیک نیک جای بسیار مناسبی است.

غار قوری قلعه از جاذبه های گردشگری استان کرمانشاه و کوه شاهو است.

جاذبه‌های گردشگری اطراف غار قوری قلعه کرمانشاه

    در اطراف غار قوری قلعه کرمانشاه، جاذبه های گردشگری دیگری نیز وجود دارد که هنگام بازدید از قوری قلعه، برای بازدید از آنها نیز می‌توانید برنامه‌ریزی کنید. طبق روال معمول در ادامه برخی از این جاذبه‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

آبشار بل

    آبشار بل که منبع تامین آب آن چشمه‌ای به همین نام است، یکی از جاذبه‌های گردشگری نزدیک به غار قوری قلعه به حساب می‌آید. این آبشار را که در دو کیلومتری روستای هجیج قرار دارد، در زبان کردی کانی بل می‌خوانند.

روستای هجیج پاوه

    یکی دیگر از جاذبه‌ های گردشگری نزدیک به این غار، روستای هجیج است. این روستا را باید یکی دیگر از روستاهای پلکانی کشورمان دانست که به دلیل معماری خاص و منحصر به فردش سالانه گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می‌کند. روستای هجیج در 25 کیلومتری شهر پاوه قرار دارد.

طاق بستان

    یکی دیگر از جاذبه‌هایی که می‌توانید هنگام بازدید از قوری قلعه به آن هم سری بزنید مجموعه تاریخی طاق بستان است. در این مجموعه می‌توانید سنگ نبشته‌ها و سنگ نگاره‌های تاریخی را از نزدیک ببینید و با بخشی از تاریخ استان کرمانشاه آشنا شوید.

چشمه ریزه

    چشمه ریزه یک جاذبه طبیعی دیگر در نزدیکی غار قوری قلعه است. این چشمه در شهرستان ثلاث باباجانی قرار دارد و آنطور که بومیان معتقدند آب آن دارای خواص درمانی است و برای مشکلات کلیوی فایده دارد. گردشگران زیادی هم برای خواص درمانی این چشمه و هم برای بازدید از یک جاذبه زیبا هر ساله راهی این منطقه می‌شوند.  از دیگر جاذبه‌هایی که می‌توانید در اطراف این غار ببینید باید به گور دخمه روانسر، دشت لاله‌های واژگون و بازار مرزی جوانرود اشاره کرد.

مسیر دسترسی به غار قوری قلعه

    غار قوری قلعه کجاست؟ در پاسخ به این سوال که بالاتر هم بدان اشاره شد، باید گفت غار قوری قلعه در دامنه جنوبی کوه شاهو که یکی از رشته کوه‌های زاگرس محسوب می‌شود، قرار دارد. برای رسیدن به این غار باید ابتدا به استان کرمانشاه بروید. سپس خود را به شهرستان پاوه و از آنجا به شهر روانسر برسانید. در شهر روانسر با دنبال کردن تابلوهای راهنمایی که در همه جای شهر به چشم می‌خورد می‌توانید خود را به راحتی به روستای قوری قلعه و از آنجا به غار آبی قوری قلعه برسانید. توجه نمایید که روستای قوری قلعه در سمت چپ و غار در سمت راست جاده قرار دارد. تمام مسیر آسفالت است و شما به راحتی تا انتهای آن می‌توانید با ماشین بروید و نیازی به پیاده‌روی نیست.

کلام آخر

    در مطلب راهنمای بازدید از قوری قلعه، بزرگ ترین غار آبی خاورمیانه اطلاعات مفیدی درباره این جاذبه گردشگری استان کرمانشاه به دست آوردیم و با تاریخچه و ویژگی‌های آن آشنا شدیم. اگر گذرتان به استان کرمانشاه افتاد، فرصت بازدید از بزرگ‌ترین غاز آبی خاورمیانه را از دست ندهید. بهترین زمان بازدید از این جاذبه گردشگری شش ماه اول سال است. اگرچه دمای داخل غار معمولا ثبات دارد اما ممکن است در فصل‌های زمستان و پاییز سرمایی که در منطقه حاکم می‌شود اذیتتان کند. جدا از آن، در فصل‌های بهار و تابستان طبیعت فوق‌العاده زیبایی اطراف این جاذبه را فرا می‌گیرد و لذت سفرتان را دو چندان خواهند کرد.

    همانطور که ذکر شد، در طول این 40 سال که از زمان کشف غار قوری قلعه کرمانشاه می‌گذرد، آسیب‌های زیادی توسط گردشگران به آن وارد شده است. برای مثال روی دیواره‌های غار خاطره نوشته‌اند. غار قوری قلعه میراثی است که از میلیون‌ها سال پیش به دست ما رسیده. بنابراین اجازه ندهید در مدت کوتاهی که انسان‌ها از وجود آن آگاهی پیدا کرده‌اند نابود شود. توصیه تیم دکوول به شما این است که به هیج عنوان آسیبی به این جاذبه وارد نکنید و اجازه هم ندهید که کسی به آن آسیب وارد کند.

    اگر نکته دیگری درباره غار قوری قلعه کرمانشاه وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد، حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.