کلاه کوهنوردی ( هلمت چیست)

زمان مطالعه: 8 دقیقه

یکی دیگر از تجهیزات ضروری کوهنوردی کلاه است. این وسیله انواع مختلفی دارد که هر کدام از این انواع ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند. کلاه کوهنوردی درواقع پوششی است که پوست صورت، گردن و سر شما در مقابل ،آفتاب، باران و باد محافظت می کند و همچنین کلاه ایمنی کوهنوردی شما را در برابر صدماتی از جمله سقوط سنگ یا یخ نیز محافظت می‌نماید.


فهرست:

 کلاه کوهنوردی و کلاه ایمنی کوهنوردی

    کلاه‌های کوهنوردی وظیفه محافظت را بر عهده دارند، همچنین جنس‌های متفاوتی دارند از میان آنها می‌توان به پارچه، نخ، پنبه یا پلی استر اشاره کرد. این وسیله شباهت زیادی به کلاه کپ دارد، یعنی به وسیله آن نور خورشید به صورت مستقیم با چشم برخورد پیدا نمی‌کند و شما را از داشتن عینک آفتابی معاف می‌نماید. در مطلب همه چیز درباره کلاه ایمنی کوهنوردی و کلاه ایمنی کوهنوردی هر آنچه را که لازم است درباره این وسیله بدانید بیان خواهیم کرد. ابتدا به معرفی آن خواهیم پرداخت و سپس درباره نکات مهم دیگر مربوط به کلاه کوهنوردی حرف خواهیم زد. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.

کلاه کوهنوردی چیست؟

    کلاه کوهنودی را باید یکی از تجهیزات کوهنودی دانست که یا به منظور حذف سر از خطرات موجود در کوهستان و یا برای اذیت نشدن کوهنورد هنگام باد و باران و آفتاب استفاده می‌شود. به نوع اول کلاه ایمنی یا هلمت و به نوع دوم کلاه کوهنوردی می‌گویند. در این مطلب قصد داریم درباره هر دو مورد حرف بزنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

بررسی انواع کلاه کوهنوردی و معرفی آنها را در دکوول بخوانید.

کلاه ایمنی کوهنوردی یا هلمت

    حفاظت سر و ایمنی از اهمیت زیادی در کوهنوردی، خصوصا برای آن دسته از کوه‌ها که خظر ریزش در آنها زیاد است؛ دارد. ریزش سنگ از بالا، حتی یک سنگ کوچک که از فاصله چندین متری روی فرد می‌ریزد، قطعا در صورت برخورد با سر کوهنورد مشکلات جدی برایش ایجاد خواهد کرد. اینجاست که شما به هلمت یا کلاه ایمنی احتیاج پیدا خواهید کرد.

    هلمت یا کلاه ایمنی کوهنورد را در مقابل خطرات احتمالی از جمله  سقوط سنگ‌های کوچک و بزرگ، ضربه خوردن در اثر سقوط یا پاندول شدن و برخورد سر با یک قسمت از سنگ در زمان صعود کوه بیمه خواهد کرد. این مدل از کلاه کوهنوردی دارای استانداردهای صنعت هستند و معمولا سازنده‌ها بیشتر تمرکزشان را روی حفظ قسمت بالایی سر می‌ذارند و این کلاه ایمنی را طراحی می‌کنند. دو نوع کلی از این مدل کلاه کوهنوردی می توان نام برد:

 • هلمت با پوسته سخت: این مدل دارای قیمت کمتر و طول عمر بیشتر است. قسمت بیرونی آم از پلاستیک سخت ساخته می‌شود.

معرفی و بررسی هلمت کوهنوردی با پوسته سخت در دکوول بخوانید.

 • هلمت با پوسته نرم یا بدنه فومی: این مدل وزن کمتری دارد و با فوم یا یک لایه نازک پلی کربونات پوشیده شده است. این نوع از کلاه دارای وزن مناسب و جای تنفس خوب است و به همین دلیل هم محبوبیت زیادی در میان کوهنوردان دارد.

معرفی و بررسی هلمت پوسته فومی را در دکوول بخوانید.

انتخاب هلمت بر اساس نوع صعود

 • کوهنوردی یا صعود: هنگامی که درگیر حمل و بالاکشی حجم زیادی از وسایل هستید یا باید مدت زیادی از کلاه کوهنوردی ایمنی استفاده نمایید، در این حالت وزن اهمیت زیادی پیدا خواهد کرد. بنابراین کلاه‌های فومی نسبت به مدل دیگر اولویت دارند.
 • یخ نوردی: برای یخ نوردی شما به محفظه زیادی روی کلاه نیاز ندارید. به دلیل اینکه هوا به اندازه‌ای سرد است که تنفس سر چندان اهمیت ندارد.
 • صعود اسپرت در هوای گرم: در این شرایط داشتن دریچه‌های تنفسی در کلاه اهمیت پیدا خواهد کرد. پس کلاه‌های مناسب هستند که تعداد دریچه های تنفسی بیشتری داشته باشند.

    کلاه ‌ای کوهنوردی سایزهای مختلفی دارند. بنابراین ابتدا باید کلاه را روی سرتان امتحان نمایید. همچنین اگر قصد دارید از هلمت در هوای سرد استفاده کنید، قبل از خرید یک کلاه گرمایی را هم امتحان کنید. راحتی ست کردن بندهای کلاه کوهنوردی ایمنی را در نظر بگیرید. همچنین میزان محکم بودن سگک را هم تست کنید و سپس خرید خود را انجام دهید.

انواع کلاه کوهنوردی

 • کلاه‌کوهنوردی بافتنی: کلاه بافتنی مناسب فصل سرما است و کلاه زمستانی به حساب می‌آید و مناسب کوهنوردانی است که در فصل سرد سال قصد صعود به ارتفاعات بالا را دارند. یک ضرب المثل وجود دارد که می‌گوید اگر پاهای شما سرد شده یک کلاه سرتان بگذارید زیرا بیشتر گرمای بدن از ناحیه سر خارج می‌شود. در واقع کلاه نقش رادیاتور را دارد و دمای بدن را حفظ می‌کند.

درباره کلاه های بافتنی کوهنوردی در دکوول بخوانید.

 • کلاه ‌کوهنوردی مناسب طوفان: بیشتر کوهنوردان در لحظه به وجود آمدن طوفان با مشکلات مهم مواجه می‌شوند. زمان وقوع طوفان معمولا شن یا برف ریزه در هوا پراکنده می‌شود که اگر شما کلاه مناسبی به همراه نداشته باشید طوفان با سر صورت و چشم شما برخورد می‌کند. در واقع این کلاه طوری طراحی شده که تمام نقاط سر، صورت و گردن شما را پوشش می‌دهد و زمانی که طوفان نیست می‌توانید لبه‌های آن را جمع کرده تا خنک شوید.

بررسی و معرفی کلاه‌های کوهنوردی مناسب طوفان در دکوول بخوانید.

 • کلاه‌کوهنوردی ضد باران: یک کوهنورد باید باید آمادگی کامل برای هر شرایط جوی در زمان صعود را داشته باشد. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در فصل بهار با بارش ناگهانی باران مواجه شوید، احتمالا امکانات مقابله با بارش باران مانند چتر و پانچو را هم همراه نداشته‌اید. در این شرایط بهترین کار استفاده از یک کلاه ضد باران است که دارای لبه و جنس ضد آب است تا بتواند از خیس شدن موهای شما جلوگیری نماید. البته ضد آب بودن به معنای پلاستیکی بودن نیست و گردش هوا درون کلاه صورت می‌گیرد.

معرفی و بررسی انواع کلاه‌های کوهنوردی را در دکوول بخوانید.

 • کلاه‌کوهنوردی آفتابگیر: کلاه‌های آفتاب‌گیر بیشترین استفاده در فصل بهار و تابستان مورد استفاده قرار می‌گیرد. چون در فصل‌ تابستان و  بهار اشعه خورشید با زاویه‌ای تابیده می‌شود که سوزان‌تر است. در واقع رایج‌ترین مدل کلاه‌کوهنوردی هستند. دارای لبه‌هایی برای ایجاد سایه در ناحیه صورت طراحی شده‌اند و با سه تیکه پارچه از پشت سر، گردن و صورت، شما محافظت می‌کنند.

مزایای استفاده از کلاه کوهنوردی

 • کلاه کوهنوردی جز اولین لوازمی هست ک باید تهیه کنید، قیمت آن‌ها در مقایسه با دیگر تچهیزات کوهنوردی  ارزان‌تر است و ارزش خرید بالایی دارد.
 • در روزهای گرم آفتابی از صورت، سر و گردن شما در مقابل اشعه‌های مضر خورشید محافظت می‌نماید و از آفتاب سوختگی جلوگیری می‌کند.
 • در روزهایی که هوا بارانی باشد از خیس شدن مو و سر شما جلوگیری می‌کند. همچنین اجازه ورود آب باران به چشمانتان را نخواهد داد.
 • همچنین از پوست سر و موهای شما در مقابل شاخه درخت، حشرات و گرده افشانی محافظت می‌نماید.
 • باعث می‌شود شما سطحی داشته باشید که چراغ پیشانی و سایر لوازم خود را روی کلاه خود نگه دارید.
 • با داشتن نوار ضد تعریق از ورود عرق سر و پیشانی به چشم شما جلوگیری می‌نماید و سر شما به خوبی هوا می‌خورد.
 • به ظاهر کوهنورد جذابیت و زیبایی خاصی ارائه می‌دهد به طوری که دیگران از دیدن شما لذت می‌برند.

بهترین مارک کلاه کوهنوردی

    برندهای مختلفی دست به تولید کلاه‌ کوهنوردی می‌زنند. بنابراین می‌توان گفتاین وسیله تنوع زیادی در بازار دارد و کارخانه های زیادی در زمینه تولید آن فعالیت می‌کنند. پس اینکه بخواهیم به شما یک برند خاص را به عنوان بهترین مارک کلاه‌کوهنوردی بمعرفی نماییم، کار درستی نیست. شما باید براساس انتظارات خود ویژگی برندهای مختلف را بررسی نمایید و دست به یک انتخاب درست بزنید. برهی از برندهای مختلف کلاه کوهنوردی به شرح زیر است:

 • کلاه‌کوهنوردی جک ولف اسکین
 • کلاه‌ کوهنوردی اسنوهاک
 • کلاه‌ کوهنوردی آندر امور
 • کلاه‌ کوهنوردی کوه شاپ
 • کلاه‌ کوهنوردی پتزل
 • کلاه‌ کوهنوردی کایلاس
 • کلاه‌ کوهنوردی کراتوس سیفتی
 • کلاه‌ کوهنوردی ایکس ۲
 • کلاه‌ کوهنوردی کمپ

هنگام خرید کلاه کوهنوردی به این نکات توجه کنید:

 • قیمت محصول: دلایل و شرایط مختلفی روی قیمت کلاه شما تاثیر می‌گذارند، یک جنس باکیفیت و ضد آب قیمت بیشتری نسبت به جنس بی‌کیفت دارد. یا مثلا طرح‌ و چند ‌تکه بودن کلاه هم روی قیمت آن تاثیر دارد. پیشنهاد می‌شود ، کلا قید کلاه‌های بی کیفیت و ارزان  را بزنید زیرا کیفیت لازم را ندارند و بعدا هنگام استفاده شما را با مشکل رو به رو خواهند کرد.
 • نوع کلاه: قبل‌تر در آغاز  مطلب گفته شد کلاه‌ کوهنوردی مدل‌های بسیار مختلفی دارد. کوهنوردان باید با در نظر گرفتن  نوع استفاده خود و شرایط آب ‌و هوایی منطقه کلاه مورد نظر خود را انتخاب کنید. برای مثال شما در  روزهای بارانی احتیاج به کلاه بارانی، برای منطقه‌های باد خیز نیاز به یک کلاه طوفانی و برای روزهای آفتابی نیاز به یک کلاه آفتاب‌گیر دارید.
 • جنس کلاه : به طور کلی کلاه‌‌های کوهنوردی یا از پارچه نخی دوخته می‌شود یا از پارچه‌های پنبه‌ای و پلی استر، با توجه به شرایط مکانی و آب و هوا کلاه را در آن انتخاب می‌کنید توجه داشته باشید. اگر فصل تابستان است نباید به سراغ پارچه‌های پلی‌استر و پنبه‌ای بروید. برای فصل تابستان پارچه نخی بهترین گزینه است و برای زمستان، پاییز و بهار بهتر است جنس پلی‌استر را انتخاب نمایید. زیرا گردش‌ هوا را به در این مورد انجام می‌شود و ضد آب است.
 • کلاه چند تکه: امروزه کلاه‌های چند تکه بشترین استفاده در بین کوهنوردان را دارد، چون تکه‌های این کلاه‌ها به وسیله دکمه فشاری به کلاه وصل می‌شوند. یعنی شما می‌توانید برای شرایط آب و هوایی مختلف به آن‌ها کم یا اضافه کنید که با شرایط آب و هوایی مختلف سازگار شوند. اگر کلاه را برای شرایط آب و هوایی نامساعد می‌خواهید، پیشنهاد می‌کنم حتما از کلاه‌های یک تکه و پیوسته استفاده کنید.
 • سایز کلاه :کلاه هم مثل بقیه پوشاک سایز بندی دارد و باید سایز مناسب خود را خریداری کنید. چون سایز سر انسان‌ها با یکدیگر متفاوت است. یک نکته مهم زمان خرید انواع کلاه قابلیت تنظیم سایز می‌باشد با این قابلیت اندازه کلاه قابل تنظیم است. شما باید مدل‌هایی را انتخاب کنید که دارای بند نگهدارنده هستند تا در شرایط مختلف روی سر شما حفظ شوند.
 •  قابلیت گردش هوا: زمانی که قصد خرید کلاه زمستانی را داشتید این نکته بسیار مهم نیست ولی در مورد خرید کلاه‌های تابستانی مراقب باشید، روی قسمت سر کلاه شما یک سری منافذ جهت عبور هوا وجود داشته باشد. این منافذ باعث می‌شود، هوا درون کلاه شما جریان داشته باشد تا سر شما عرق نکند.

شرایط نگهداری از کلاه کوهنوردی

 • بهتر است بعد از هر صعود یا استفاده کلاه خود را شستشو دهید زیرا چربی سر و عرق به پارچه کلاه آسیب وارد می‌کند.
 • بعد از استفاده از کلاه در روز بارانی کلاه خود را خشک کرده و سپس نگهداری کنید. برداشتن کلاه به صورت خیس یا نم‌دار باعث ایجاد کپک و پوسیدگی می‌شود.
 • در روزهای آفتابی که نور خورشید با زاویه بیشتری تابیده می‌شود و به اصطلاح آفتاب سوزان‌تر است، شاید بهتر باشد کلاه خود را خیس کرده و روی سرتان قرار دهید با این کار سر شما خنک‌تر شده و نور خورشید به کلاه‌تان آسیب نزند.
 • پس از اینکه کلاهتان را می‌شویید و یا زمانی که به هر دلیلی خیس می‌شود،  از خشک کردن آن روی بخاری و لوازم گرمایشی دیگر خودداری نمایید. زیرا جنس بیشتر کلاه‌ها پلی استر بوده یا طلق پلاستیکی درون آنها قرار دارد که گرما به بافت کلاه آسیب می‌زند.
 • داشتن تجهیزات می‌تواند راه را برای شما هموار کند و سفر خوبی را تجربه کنید. یکی از بدترین اتفاقاتی که کوهنوردان در زمان صعود با آن روبه رو خواهند شد و ممکن است برایشان ایجاد مشکل کند آفتاب سوختگی است، همان طور که می‌دانید بیشترین علت سرطان‌های پوستی نور خورشید است. کلاه کوهنوردی از پوست شما در برابر نور خورشید محافظت می‌کند.
 • کلاه کوهنوردی علاوه بر جلوگیری از تماس مستقیم نور خورشید با پوست شما از برخورد باد با پوست هم جلوگیری می‌کند. همان طور که می‌دانید وزش باد پوست را خشک و شکننده می‌کند. بنابراین شما برای محافظت از پوست و موی خود باید از کلاه کوهنوردی استفاده کنید.
 • شاید برای شما هم پیش آمده باشد که مدت زمان زیادی را مقابل نور خورشید گذرانده باشید و بعد از آن با سوزش در نواحی پوست سر و صورت مواجه شده باشید، یقینا اگر از کلاه کوهنوردی استفاده می‌کردید، با چنین مشکلی مواجه نمی‌شدید. متاسفانه کرم‌های ضد افتاب تنها از پوست شما محافظت می‌کنند اما کلاه کوهنوردی علاوه بر پوست از موها و پوست سر شما هم محافظت می‌نماید. پس می‌توان به این نتیجه رسید که کلاه کوهنوردی از نقاط ذکر شده به صورت صد در صدی محافظت می‌کند.

کلام آخر

    یکی از تجهیزات حیاتی و ضروری مهم برای کوهنوردان در کوهستان کلاه کوهنوردی است.باور داشته  باشید همراه نداشتن کلاه بسیار سخت است  و شاید بدون داشتن این وسیله مدت زمان زیادی را در کوه دوام نیاورید، به دلیل اینکه شرایط آب و هوا در ارتفاع  کوهستان با روی زمین متفاوت است و شما باید با یک سری لوازم مانند کلاه کوهنوردی خود را با آن شرایط سازگار کنید.

    اگر نکته دیگری درباره کلاه کوهنوری، کلاه ایمنی کوهنوردی و هلمت وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد و یا اگر تجربه استفاده از این وسیله را دارید، آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید تا دیگران نیز بتوانند از آن استفاده کنند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.