مهمترین نکات در گردشگری کودکان

زمان مطالعه: 7 دقیقه

گردشگری کودکان در تهران و آشنایی با ابعاد مختلف و نگاه به این بُعد از صنعت گردشگری در سطح ایران را می‌توان هدف این مقاله دانست. دکوول در این مطلب، سعی دارد تا شما عزیزان را با کلیات گردشگری و مزایای توسعه گردشگری کودکان در ایران و همچنین مراکزی مناسب برای گردشگری کودکان، در تهران آشنا کند. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید، در انتها با نگاهی جدید به انتخاب مرکزی تفریحی برای کودکتان اقدام خواهید کرد.


فهرست:

گردشگری کودک چیست ؟

    حقیقتا ارائه یک تعریف جامع و دقیق از گردشگری کودک می‌تواند سخت باشد. اما کارشناسان و متخصصین در این زمینه می‌گویند: «گردشگری کودکان نوعی گردشگری است، که نه تنها شامل فعالیت‌های تفریحی و بازدید از جاذبه‌های مورد علاقه کودکان می‌شود، بلکه بر جنبه‌های آموزشی و تجربی کودکان نیز تاکید دارد».

    همانطور که فیلسوف بزرگ، فرانسیس بیکن در رابطه با گردشگری کودکان اشاره کرده است: «سفر شکلی بسیار منحصر به فرد از آموزش و یادگیری است. گردشگری کودک، اگر مستقل از مدرسه رسمی باشد، به وی اجازه می‌دهد تا در حال حرکت یاد بگیرد. او را تشویق می‌کند تا دیدگاه‌های خود را به جای پیروی از الگوهای از پیش تعیین شده تفکرهای موجود، توسعه دهند».

    در حقیقت گردشگری کودک فرصتی را در اختیار کودک قرار می‌دهد، تا کنجکاوی خود را ارضا کند و به دنبال تجربیات جدید باشد. کودک در گردشگری مناسب کودکان، مشاهده می‌کند، با محیط ارتباط برقرار می‌کنند، به صداها گوش می‌دهد، از عطرها لذت می‌برد و زندگی را تجربه می‌کند. در سیستم‌های آموزشی ضعیفی که باعث از بین رفتن استعداد‌ها و خلاقیت‌های کودکان می‌شود، گردشگری کودکان و نوجوانان می‌تواند مکمل بسیار خوبی برای تکمیل فرآیند آموزشی و تجربی آنها در قالب سفرهای چند ساعته و یا حتی چند روزه باشد.

گردشگری کودک چیست ؟ در این باره در دکوول بخوانید.

مزیت‌های گردشگری کودکان

    گفتنی است که در جهان مدرن، مطالعات بسیاری در جهت شناخت تأثیر گردشگری کودکان بر آموزش و یادگیری آنها، انجام شده است. تمامی این مطالعات، به اتفاق گویای این حقیقت هستند گردشگری کودکان و نوجوانان تا حد بسیار زیادی به آموزش‌های کلی و تجربه اندوزی آنها کمک می‌کند.

    کودک طی یک تور گردشگری کودکان، عملاٌ با درگیر شدن در تعاملات اجتماعی جدید و فعالیت‌های گروهی مختلف می‌تواند مهارت‌های اجتماعی و عاطفی خود را افزایش دهد. تحقیقات ثابت کرده‌اند، تور گردشگری کودک و نوجوان، و حضورشان در محیط‌های گروهی، احساس مسئولیت و همکاری آنان را تقویت می‌کند. امروزه دیگر بر کسی پنهان نیست کاوش و مشاهدات عینی کودکان، در محیط‌های مختلف شهری و طبیعت، باعث تقویت دانش عمومی آنها می‌شود و علاقه به یادگیری را در آنان افزایش می‌دهد.

گردشگری کودک در ایران

    متاسفانه گردشگری کودک در ایران، نتوانسته است تا همپای کشورهای پیشرو در این زمینه حرکت کند. تورهای گردشگری در قالب گشت‌های شهری و خارج شهری توسط مدارس قدمتی چند ساله در ایران دارد، اما گردشگری کودک عرصه‌ای بسیار وسیع‌تر است. در برخی موارد، مانند سفرهایی گروهی به مناطق تاریخی، و سفر به مناطق جنگی (8 سال دفاع مقدس) و البته مراکز دینی و مذهبی، فعالیت‌هایی از طرف ارگان‌های فعال در عرصه فرهنگی صورت گرفته است. اما تمامی این فعالیت‌ها، اختصاص به  گروه سنی نوجوان و جوان دارد.

    گردشگری کودک در ایران، می‌توان گفت خلاصه شده در گشت و گذار‌ها و سفرهای تفریحی و سیاحتی خانوادگی، و یا گشت‌های کوتاه شهری همراه با مدرسه. اما با توجه به اهمیت موضوع، به گردشگری کودک در ایران می‌بایست دیدی بازتر و بسیار خاص در جهت رفع نیازهای این گروه سنی، داشت و در این زمینه مجموعه دکوول در این مطلب قصد دارد تا با توجه به پتانسیل‌های موجود، اطلاعاتی را تقدیم حضور نماید.

درباره گردشگری کودک در ایران در دکوول بخوانید.

  • تصویر برگرفته از سایت chikad.click

چه نوع سفرهایی برای ارتقای رشد کودکان مناسب است؟

    گفتنی است که با صحبت کردن از گردشگری کودک و حرف زدن در مورد سفرهای مکرر کودکان، منظورمان لزوما سفر به دور دنیا یا رفتن آنها در کشورهای مختلف و گردشگری بین‌المللی در سنین بسیار پایین نیست. بلکه در عوض، شما در نقش والدین کودکان، برای اجرای یک تور گردشگری کودکانه سازنده و مفید می‌توانید آنها را به یک شهر یا محله‌ای دیگر در کشور خودمان ببرید.

    در حقیقت، هدف اصلی از گردشگری کودکان و نوجوانان، و تاثیر گردشگری کودک آشنا شدن کودکان شما با، فرهنگ‌ها‌ی مختلف و همچنین روبرویی با چالش‌های جدید در طول یک سفر و آشنایی بیشتر آنها با جهانی که در آن حضور دارند است. دقیقا همین مواجهات و تجارب تدریجی است که باعث می‌گردد، کودک با به دست آوردن مهارت‌های فردی بیشتر موفق به حل مسئله و توانایی پذیرش انواع موقعیت‌های جدید و نا آشنا و حفظ آرامش و عملکرد خود در چنین شرایطی شود.

    باز هم نکته‌ای دیگر در رابطه با گردشگری کودکان وجود دارد که حتما باید در نظر داشته باشید، در صورت آشنایی کودکانتان با لذت‌های گردشگری کودکان، سفر به نقاط ناشناخته و مواجه با شرایط مختلف، می‌تواند به ایجاد عادت سفر و گردشگری کودک منجر شود.

    ممکن است بعد از انجام و شرکت کودک در یکی دو تور گردشگری کودک، فرزندتان به صورت مداوم از شما درخواست سفر‌های بعدی را داشته باشد. در این باره می‌توانید با یک زمان‌بندی مناسب و توضیح اینکه هر کار و فعالیتی باید در زمان مناسب خودش انجام شود، هم شوق کودکان را نسبت به سفر حفظ نمایید و هم از درخواست‌های مکرر آنان آسوده شوید. حقیقت این است که هر رویداد و عملی با وجود مزایای بسیار زیادی که دارد ممکن است برخی مضررات نیز داشته باشد که در مورد گرشگری کودک، مزایای آن بسیار بسیار بیشتر از معایبش خواهد بود.

چه نوع سفرهایی برای ارتقای رشد کودکان مناسب است؟، در این باره در دکوول بخوانید.

  • تصویر برگرفته از وب سایت  www.tourismonline.co

اهمیت ترویج گردشگری کودکان در ایران

    ترویج گردشگری کودکان در ایران و اهمیت دادن به گردشگری کودک در سطح داخلی و حتی بین‌المللی برای ایران عزیزمان، می‌تواند دستاوردهای بسیار زیادی داشته باشد. در ادامه به معرفی برخی از تاثیرات گردشگری کودک در ایران پرداخته‌ایم.

گردشگری کودک و غنی‌سازی آموزشی و فرهنگی

    آشنایی کودکان با فرهنگ‌ها، سنت‌ها و مکان‌های تاریخی متنوع در سراسر ایران، تجارب آموزشی ارزشمندی را برای آنان به ارمغان می‌آورد.

گردشگری کودکان و گسترش گردشگری داخلی

    تشویق گردشگری کودک و نوجوان در ایران می‌تواند به گردشگری داخلی رونق دهد. به اقتصاد محلی کمک کند، از مشاغل محلی حمایت کند و فرصت‌های شغلی در بخش گردشگری و توریسم ایجاد نماید.

حفظ میراث و سنت‌ها با گسترش گردشگری کودک

    گردشگری کودک و نوجوان و ایجاد امکان بازدید آنها از مکان‌های تاریخی و فرهنگی می‌تواند احساس مسئولیت در حفاظت از میراث فرهنگی و سنت‌های ایران را در آنان تقویت کند. این امر حس میهن پرستی را در نسل‌های بعدی القاء کرده و کمک به حفظ مکان‌های تاریخی و فرهنگی می‌نماید.

تحرک و رشد اقتصادی با ترویج گردشگری کودک

    گردشگری کودکان و نوجوانان می‌تواند با ایجاد تقاضا برای اقامتگاه‌ها، امکانات غذاخوری و فعالیت‌های مناسب برای کودکان، تأثیر مثبتی بر اقتصاد محلی داشته باشد.

گردشگری کودکان و افزایش سلامتی

    گردشگری کودک و نوجوان باعث تشویق آنان به فعالیت‌های بدنی و کاوش در فضای باز و طبیعت می‌شود. که در ادامه به بهبود سلامت اجتماعی کمک می‌کند.

درباره اهمیت ترویج گردشگری کودکان در ایران در دکوول بخوانید.

  • تصویر برگرفته از وب سایت kakoosha.ir

تاثیرات مهم گردشگری کودک چیست؟

    اگر شما والدین کودکانی هستید که در سنین مدرسه هستند و مانند بسیاری دیگر معتقدید که فرزندتان باید در درجه اول تمرکز خود را بر تحصیل در مدرسه و سفر فقط در زمان تعطیلات بگذارد، توصیه می‌کنیم در این رابطه با دیدی متفاوت‌تر عمل کنید. با قاطعیت خدمت شما عرض می‌کنیم که لازم است تا آماده یک تغییر بزرگ در جایگاه و نقش خود به عنوان والدین کودک در رابطه با گردشگری کودکان تجدید نظری اساسی کنید.

    گفتنی است که مطالعات اخیر در زمینه تاثیر گردشگری کودک بر رشد کودکان نتایج جالبی به همراه داشته است و دیدگاه مربیان، روانشناسان و والدین را در سراسر جهان توانسته تغییر بدهد. تغییر داده است. اگر همچنان پافشاری می‌کنید که در درجه‌ی اول مدرسه و تحصیلات برای رشد فردی و تعلیم کودکان از اهمیت بیشتری نسبت به دیگر فعالیت‌ها برخوردار است، توصیه می‌کنیم که پاراگراف‌های بعدی را کمی با دقت‌تر مطالعه فرمایید.

گردشگری کودک چه تاثیری بر رشد کودکان دارد؟

    سری تحقیقاتی در ایالات متحده آمریکا و با کمک 1500 تن از معلمین فعال در مقاطع اولیه تحصیل انجام شد. هدف از انجام این تحقیقات و آزمایشات، رسیدن به میزان و عمیق تأثیراتی بود که گردشگری کودکان بر کودک خواهد داشت. در طی انجام این آزمایشات، تمامی حالات روحی و وضعیت درسی دانش آموزان را ثبت نموده و پروژه‌ای را آغاز نمودند که دسته‌ای از کودکان در کنار تحصیل به گردشگری کودکان نیز مشغول می‌شدند و برخی دیگری در جایگاه مقابل در مدت زمان مشخص شده هیچ نوع سفر و گردشگری کودک را تجربه نکردند.

    این مطالعات و آزمایشات نتایج بسیار قابل تامل، توجه و جالبی را به همراه داشت. محققین توانستند اثبات نمایند که گردشگری کودکان بر رشد تمامی مهارت‌های آنان تاثیرات بسیار مثبتی دارد. در درجه اول، گروهی از دانش آموزان که در کنار تحصیل به گردشگری کودک نیز پرداخته بودند، رشد بسیار زیادی را در زمینه تحصیلی از خود نشان دادند.

    طبق آماری که در این باره منتشر شده، این دانش آموزانی که به سفر رفته و در قالب گردشگری کودک تفریحات و سیاحت‌هایی را تجربه نموده بودند، 74 درصد بیش از دسته‌ای از دانش آموزانی که به تور گردشگری کودکان برده نشده بودند، رشد تحصیلی از خود نشان دادند!

    همچنین در تست‌هایی که از هر دو گروه گرفته شد، مشخص گردید که کودکان شرکت کننده در تورهای گردشگری توانستنه‌اند درک بهتری از نقش خود، و دیدی از آینده خود بدست آورند. برای مثال 56 درصد این کودکان در تست‌‌های مربوطه، نشان دادند که به دید و درک بهتری از روند زندگی و مسیر شغلی خود در آینده دست پیدا کردند و تا حد زیادی به رشد کافی در رابطه با جایگاه و نیازهایشان رسیده‌اند.

    و نکته بسیار مهم دیگر، انگیزه بالای کودکان شرکت کننده در تورهای گردشگری کودک بود که طبق اطلاعات ارائه شده توسط 1500 معلم شرکت کننده در این آزمایش ثبت گردید. به شکل بی سابقه‌ای این کودکان دارای انگیزه برای تحصیل و کسب موفقیت‌های بیشتر تحصیلی شده بودند. سر کلاس‌ها و در فعالیت‌های درسی فعال‌تر و مسئولیت پذیر‌تر از دیگران عمل می‌کردند.

    ضمنا علاوه بر تمامی مزیت‌هایی که در این آزمایش برای گردشگری کودکان به ثبت رسید، گفتنی است که صبر و حوصله کودکانی که سفر کرده کرده بودند، سر جلسه‌های آموزشی و کلاس‌های درس بسیار افزایش پیدا کرده است. شوق بسیار بالایی در بین این کودکان، برای یادگیری و تحصیل گزارش شده که خود به تنهایی می‌تواند مزیت بسیار قابل توجهی باشد.

درباره گردشگری کودک چه تاثیری بر رشد کودکان دارد در دکوول بخوانید.

گردشگری کودک در تهران

    تهران، پایتخت بزرگ و غرق در برج‌های بلندمان، پتانسیل‌های بسیار زیادی در زمینه گردشگری کودکان دارد. زندگی مدرن و آسمان خراشهای چندین طبقه، باعث شده تا کودکان و نوجوانان تهرانی بیشتر اوقات فراغت خود را پای پلتفرم‌های مختلف کامپیوتری سپری نمایند و همین امر آنها را از جامعه هم سن و شهر خود دور کرده است.

کلام آخر

    مجموعه دکوول با هدف رشد فرهنگ آموزش در گردشگری و تعامل بیشتر کودکان با جامعه و محیط خود، از طریق تورهای گردشگری کودک و نوجوان، سعی در ارائه اطلاعات و خدماتی دارد که می‌توانید از طریق وب‌سایت ما، با آنها آشنا شوید. در صورت تمایل کافی است از طریق برقراری تماس با شماره تلفن‌های موجود در وب‌سایت، با کارشناسان ما ارتباط برقرار کرده و اقدام به دریافت مشاوره و دریافت اطلاعات بیشتر نمایید.


پوریا حبیبی
پوریا حبیبی