خانه مریم مقدس؛ تجربه ‌ای لذتبخش در کوش آداسی

تاریخ انتشار: 1401/5/15 | تاریخ آخرین ویرایش: 1402/11/30

هر چند عمده جمعیت کشور ترکیه را مسلمانان تشکیل می‌دهند، اما به دلیل وجود پیروان ادیان مختلف در این کشور و همچنین تاریخ این کشور آسیایی – اروپایی که بارها بین حکومت‌های مسیحی و مسلمان دست به دست شده، به وفور مکان‌های مذهبی از دیگر ادیان به ویژه دین مسیحیت در این کشور یافت می‌شود. از جمله این مکان‌های مذهبی که جایی مقدس به حساب آمده و زیارتگاه مسیحیان است، می‌توان به خانه مریم مقدس در کوش آداسی اشاره کرد که برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.


کوش آداسی؛ شهر سواحل زیبا و مکان های تاریخی

    در میان شهرهای ترکیه، استانبول به عنوان شهری تاریخی و چند فرهنگی شناخته می‌شود، اما باید عنوان کرد که جز این، شهرهای دیگری نیز در ترکیه هستند که تاریخی پر فراز و نشیب را طی کرده و یادگارهایی از اتفاقاتی را که بر آنها گذشته در خود جای داده اند. کوش آداسی از جمله این شهرهاست که در سال‌های اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته و به مقصدی جذاب برای گردشگران خارجی تبدیل شده است.

    کوش آداسی را با سواحل زیبایش می‌شناسند. این شهر که در ۷۱ کیلومتری شهرستان مرکزی استان آیدین و در نوار ساحلی دریای اژه واقع شده است، جز سواحل بکر و زیبا جذابیت‌های دیگری از جمله مکان‌های تاریخی و میراثی هم دارد که قدمت برخی از آنها بیشتر از جاذبه‌های تاریخی معروف ترکیه مانند مسجد ایاصوفیه است.

    در حدود پنج هزار سال پیش شهری به نام افسوس در نزدیکی کوش آداسی کنونی وجود داشت که یادگارهایی از آن بر جا مانده است. ۲۵۰۰ سال پیش ایرانیان این شهر را به تصرف خود در آوردند و ۷۰۰ سال بعد از آن امپراتوری روم آن را تصرف کرد. این شهر البته بر اثر یک زمین لرزه ویران شد و رومی‌ها در نزدیکی آن، شهر کوش آداسی را که در واقع یک بندر استراتژیک است ایجاد کردند. اتفاقات مربوط به کوش آداسی ادامه یافت و نهایتا با شکست امپراتوری روم شرقی از عثمانیان این شهر نیز به ترکان عثمانی رسید.

    تاریخ پر فراز شهر کوش آداسی باعث شده این شهر نیز مانند استانبول شهری چند فرهنگی باشد و به همین دلیل است که در جای جای آن نشانه‌هایی از فرهنگ اقوام و مذاهبی که روزی کوش آداسی را در اختیار داشتند می‌بینیم. هم نشانه‌هایی از فرهنگ و تاریخ ایرانی در کوش آداسی هست و هم تاثیر سلطه رومیان بر این شهر کاملا مشخص است. از جمله نشانه‌های بر جا مانده از زمانی که کوش آداسی توسط رومی‌ها اداره می‌شد، مکان‌های مذهبی و مقدس مربوط به مسیحیان است که از مهمترین آنها خانه مریم مقدس است.

درباره شهر زیبای کوش آداسی در دکوول بخوانید.

همه چیز درباره خانه مریم مقدس کوش آداسی

    هر چند کلیسای کاتولیک به طور رسمی چیزهایی را که به خانه مریم مقدس کوش آداسی نسبت می‌دهند، تایید نکرده است، اما این مکان یکی از زیاتگاه‌های مهم مسیحیان است و پیروان این دین اهمیت زیادی به آن می‌دهند.

    تا اواخر قرن نوزدهم میلادی خانه مریم مقدس ناشناخته بود. روایتی درباره چگونگی کشف آن وجود دارد که تا حد زیادی روایتی عجیب و غریب است و همین روایت نیز از جمله مواردی است که باعث می‌شود این مکان را جایی مقدس به شما آورند. عنوان می‌شود قبل از اینکه خانه مریم مقدس کشف شود راهبی آلمانی مکان دقیق آن و حتی شکل و معماری آن را پیش بینی کرده بود. پیر پولین و یونگ دو جوینده‌ای بودند که آدرس پیش بینی شده توسط راهب آلمانی را دنبال کردند و در کمال ناباوری در سال ۱۹۸۲ توانستند خرابه‌های این خانه را پیدا کنند.

    خانه مریم مقدس کوش آداسی در واقع جایی است که مادر حضرت عیسی (ع) در آن زندگی می‌کرده و تا آخر عمر نیز در آن سکونت داشته است. این خانه، خانه‌ای کوچک و محقر بوده است، اما بعد از کشفش کلیسایی در محل آن بنیان گذاشته شد و از آن به بعد بود که این مکان به محلی برای زیارت تبدیل شد، تا جایی که مقامات مذهبی از جمله چند پاپ نیز از آن دیدن کرده‌اند.

درباره خانه مریم مقدس در ترکیه شهر کوش آداسی در دکوول بخوانید.

ویژگی های و جاذبه های خانه مریم مقدس

    خانه مریم مقدس در کوه بلبل در نزدیکی شهر افسانه‌ای افسوس واقع شده است. این زیارتگاه مذهبی در هفت کیلومتری شهر سلجوق ترکیه قرار دارد. این خانه با سنگ‌های مستطیلی شکل ساخته شده و پنجره‌های آن نزدیک به بام است. هر چند برای رسیدن به آن وسیله نقلیه منظمی وجود ندارد و باید از تاکسی استفاده کرد، اما سالانه تعداد زیادی از آن بازدید می‌کنند. اهمیت مذهبی خانه مریم مقدس کوش آداسی باعث شده که آن را یکی از مکان‌های جذاب و پر طرفدار ترکیه از نظر گردشگری مذهبی بدانند.

    به جز خود خانه و محرابی که در آن ساخته شده دو جاذبه مهم مذهبی دیگر نیز در خانه مریم مقدس وجود دارد. اولی چشمه آبی است که به آن آب مقدس می‌گویند و معتقدان به آیین مسیحیت بر این باورند که آب این چشمه خاصیت شفابخش دارد. جز این، دیواری با عنوان دیوار آرزوها نیز در خانه مریم مقدس هست که درباره آن نیز باورها مذهبی وجود دارد و عنوان می‌شود اگر نامه‌ای را در شکاف آن قرار دهید به آرزوی خود می‌رسید.

ویژگی های و جاذبه های خانه مریم مقدس کوش آداسی در دکوول بخوانید.

جاذبه‌های نزدیک به خانه مریم مقدس

    شهر کوش آداسی پر از جاذبه‌های طبیعی و باستانی است. با سفر به این شهر علاوه بر تفریحات آبی، پیاده‌روی در ساحل و شنا کردن در دریای اژه می‌توانید به چند پارک طبیعی و تفریحی و همچنین جاهایی مانند شبه جزیره دلیک، آدالند، شهر باستانی افسوس، شهر تاریخی پرینه، میلتوس، دیدما و… بروید. فاصله این مکان‌ها از هم زیاد نیست و برای مثال اگر به خانه مریم مقدس رفته‌اید تنها چند دقیقه با باقی مانده‌های شهر باستانی افسوس فاصله دارید.

    جز این اگر بعد بازدید از خانه مریم مقدس کوش آداسی قصد دارید از جاذبه‌های بسیار نزدیک به این مکان هم دیدن کنید، چند گزینه وجود دارد که چند دقیقه‌ای به آنها می‌رسید. گالری هنرهای سرامیکی از جمله این جاذبه‌هاست که تنها با پیمودن مسافتی پنج دقیقه با ماشین از خانه مریم مقدس به آنجا می‌رسید. همچنین پارک مریم مقدس و استخر تعمید باستانی از جمله جاذبه‌های نزدیک به خانه مریم مقدس هستند.

    در بازدید از خانه مریم مقدس باید به نکته‌ای توجه داشته باشید و آن هم این است که رسیدن به آن با وسایل حمل و نقل عمومی امکان‌پذیر نیست. هر چند دولت ترکیه در سال‌های اخیر توجه بیشتری به توسعه زیرساخت‌های گردشگری نشان داده است، اما همچنان در جاهایی از این کشور امکانات کافی وجود ندارد. اگر با تور به کوش آداسی می روید، معمولا بازدید از خانه مریم مقدس در برنامه شما گنجانده می شود، اما در صورت سفر انفرادی لازم است از تاکسی برای رسیدن به این مکان که بازدید از آن تجربه دلچسبی خواهد بود استفاده کنید. درهای این مکان مقدس از هشت  صبح تا هفت بعد از ظهر بر روی گردشگران باز است.

کلام آخر

    گردشگری مذهبی یکی از شاخه‌های پر طرفدار گردشگری است و سالانه تعداد زیادی از پیروان مذاهب مختلف برای بازدید و زیارت از مکان های مذهبی سفر می‌کنند. با وجود این نباید گمان کرد که این فقط معتقدان به یک آیین هستند که از مکانی مقدس بازدید می‌کنند. مکان‌های مذهبی معمولا معماری خاصی داشته و در آنها جاذبه‌های هنری و تاریخی یافت می‌شود.

    ترکیه به عنوان کشوری که زمانی تحت تسلط رومی‌ها بوده و بعد از آن به دست مسلمانان افتاده، جاذبه‌هایی مربوط به این دو آیین را در خود جای داده است. آن دسته از بناهای تاریخی در ترکیه که توسط مسیحیان ساخته شده تا حد زیادی از معماری غربی یا بیزانسی تبعیت می‌کند. رد این معماری را در کلیساهای ترکیه می‌توان پیدا کرد. نمونه بارز آن ایاصوفیه در استانبول است که ابتدا کلیسا بوده و بعد تبدیل به مسجد شده است.

    هر چند خانه مریم مقدس در کوش آداسی بنایی باشکوه و بزرگ نیست، اما در آن می‌توان زیبایی معماری غربی را دید. بیش از معماری آن البته وجه تاریخی و روایت‌هایی که درباره آن نقل می‌شود مهم است. فضای بیرونی و داخلی این مکان آرامش بخش است و بازدید از آن از جمله تجربه‌های فراموش نشدنی شما در سفر به کوش آداسی خواهد بود.
امتیاز دهی


شبکه های اجتماعی


مطالب اخیرناکسوس
1402/12/21

پاتموس
1402/12/21


دسته بندی ها