خلیج گواتر

تاریخ انتشار: 1401/9/20 | تاریخ آخرین ویرایش: 1402/11/27

خلیج گواتر را باید یکی از جاذبه‌های طبیعی بکر و زیبا در نزدیکی چابهار دانست که مردمان آن هنوز به صورت سنتی زندگی می‌کنند و مدرنیته روی آنها تاثیر نگذاشته است. این خلیج جاذبه‌ های گردشگری زیادی برای بازدید گردشگران دارد اما شاید جذاب‌ترین چیزی که در آن می‌توانید ببینید، وجود مردمی خونگرم و مهمان‌‌نواز است. در این مطلب قصد داریم همه چیز را درباره خلیج گواتر بررسی کنیم. ابتدا به معرفی آن خواهیم پرداخت و سپس درباره دیگر موارد مهم مربوط به آن حرف خواهیم زد. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید؛ با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.


خلیج گواتر کجاست؟

    در مرز ایران و پاکستان، یعنی در جنوب شرقی‌ترین نقطه ایران، جایی به نام خلیج گواتر وجود دارد که مانند نگینی بین دریای عمان و ساحل مکران می‌درخشد. 40 درصد از این خلیج در استان سیستان و بلوچستان و 60 درصد آن در خاک کشور پاکستان قرار دارد. یک رودخانه به نام باهوکلات در خاک ایران و یک رودخانه‌ به نام نهر دشت در خاک پاکستان، به خلیج گواتر می‌ریزد .

مردم خلیج  گواتر

    بیشتر اهالی  خلیج گواتر از قوم بلوچ هستند. مردمانی بسیار مهمان‌نواز و خون‌گرم که حتی با مردمان منطقه پاکستانی گواتر نیز روابطی خوب دارند. عمده درآمد این مردمان از راه ماهیگیری، حصیربافی و پرورش میگو به‌دست می‌آید. همان‌طور که همه ما می‌دانیم صنعت گردشگری تأثیر بسیار زیادی بر اقتصاد مناطق مختلف گردشگری دارد. خلیج گواتر به دلیل دارا بودن منابع طبیعی غنی و بسیار زیبا، به یکی از قطب‌های گردشگری جنوب کشور تبدیل شده است.

    متاسفانه به دلیل نبود امکانات رفاهی و عدم تبلیغات اصولی، نسبت به بقیه مناطق گردشگری جنوب نظیر کیش و قشم، از امتیازات گردشگری پایینی برخوردار گردیده و به همین علت درآمد مردم از صنعت گردشگری این خلیج زیبا بسیار ناچیز است.

آب و هوای خلیج گواتر

    منطقه گواتر در فصل زمستان‌ هوای خلیج گواتر خنک و معتدلی دارد. تابستان‌های گواتر هم به خاطر وزش باد‌های موسمی زیاد گرم نیست. در طی سال بیشینه و کمینه دمای مطلق این خلیج به ترتیب حدود ۳۰ و ۲۲ درجه سانتی‌گراد بوده و میانگین بارش سالانه در این منطقه حدود ۱۱۴ میلی‌ متر است. همان‌گونه که گفته شد فصل تابستان، فصل وزش باد‌های موسمی در این منطقه از کشورمان است. در این زمان  از سال موج‌های خلیج حتی تا ۱۵ متر هم ارتفاع می‌گیرند. این مساله باعث شده است تا شمار زیادی از موج‌سواران داخلی و خارجی در تابستان خلیج گواتر را برای سفر انتخاب می‌کنند.

مسیر دسترسی به خلیج گواتر

    برای سفر به گواتر، باید ابتدا به چابهار بروید. از سه طریق می‌توانید به چابهار سفر کنید.

  • سفر با هواپیما: شما می‌توانید از طریق هواپیما در کوتاه‌ترین زمان ممکن خود را به چابهار برسانید و از آنجا سوار اتوبوس یا تاکسی شوید و خود را به خلیج گواتر برسانید.
  • سفر با قطار: از طریق قطار نمی‌توان به چابهار سفر کرد و به همین منظور اگر بخواهید سفر ریلی داشته باشید باید با قطار به زاهدان بروید و از این شهر با اتوبوس یا تاکسی خود را به گواتر برسانید.
  • سفر با ماشین شخصی: اگر هم بخواهید با ماشین شخصی راهی خلیج گواتر شوید باید خود را ابتدا به چابهار و سپس از طریق جاده چابهار به این خلیج برسانید. از آنجایی که مسیر طولانی است، می‌توانید خودروی شخصی خود را به با قطار به زاهدان برسانید و از آنجا تا خلیج گواتر رانندگی کنید.

    نکته‌ای که باید بدانید این است که جاده مخصوص چابهار به خلیج گواتر، جاده خوبی نیست و استاندارد‌های جاده‌سازی را ندارد. به همین دلیل هنگام تردد در آن، لازم است با احتیاط کامل رانندگی نمایید.

فاصله خلیج گواتر تا چابهار

    برخی به خلیج گواتر لقب پایان جاده‌های ایران را داده‌اند. این خلیج در 95 کیلومتری چابهار در مرز ایران و پاکستان قرار دارد. شاید برایتان جالب باشد که گواتر بی واسطه به قطب جنوب وصل است. یعنی از گواتر تا قطب جنوب هیچ خشکی‌ای مشاهده نمی‌شود.

غذا‌های خلیج گواتر

    یکی از جذاب‌ترین بخش‌های هر سفری امتحان کردن غذاهای محلی است. در خلیج گواتر انقدر غذای خوشمزه وجود دارد که گیج خواهید شد کدامشان را انتخاب کنید. معمولا غذاهای بلوچی پر از ادویه و تند هستند و همین خوشمزه‌شان می‌کند. از میان غذاهایی که از خلیج گواتر می‌توانید امتحان کنید باید به کرائی، بریانی، کابلی پلو، انواع ماهی‌ها و نان‌های محلی اشاره کرد. در ادامه شماری از غذاهای محلی خلیج گواتر را به شما معرفی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

کرائی

    این غذای لذیذ و پر ادویه، در ظرف گود مخصوصی به همین نام طبخ می‌شود. کرائی سه نوع مختلف به نام‌های کرائی مرغ، کرائی گوشت و کرائی قرمز دارد.

درباره غذای لذیذ کرائی در دکوول بخوانید.

بریانی 

    پلو تند و خوشمزه‌ای است که خورشت آن در مرحله‌ آبکش کردن برنج اضافه می‌شود و برنج همراه با خورشت دم می‌کشد. این غذا با مرغ پخته می‌شود.

درباره بریانی پلو سیستان و بلوچستان در دکوول بخوانید.

کابلی پلو

    مشابه بریانی است با این تفاوت که با گوشت طبخ می‌شود. مزه این غذا تند نیست و مایل به شیرین است.

ماهی ها

    مگر می‌شود به خلیج گواتر سفر کرد و حداقل یک وعده ماهی نخورد. در این خلیج در هر فصل ماهی‌های مختلفی وجود دارد. همچنین روش‌های مختلفی برای طبخ ماهی در گواتر دیده می‌شود. از میان معروف‌ترین ماهی‌های موجود در این منطقه می‌توان به ماهی شوریده و شیر ماهی اشاره کرد.

صبحانه های خلیج گواتر

    برای صبحانه در خلیج گواتر هم می‌توانید دودپطی (شیرچای) و نان محلی بندر را امتحان کنید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید چای گواتر با چای‌های دیگر متفاوت است و طعم بی‌نظیری دارد.

درباره صبحانه های خلیج گواتر در دکوول بخوانید.

میوه های خلیج گواتر

    یکی دیگر از چیزهایی که حتما باید در خلیج گواتر به سراغش بروید، میوه‌های آن است. از میان این میو‌ها می‌توان به انارگلی یا میوه کاکتوس اشاره کرد. این میوه بیضی شکل است رنگی بین قرمز و بنفش دارد. . سطح آن خار‌های کوچکی داشته و مزه‌ای نسبتاً ترش دارد. گواوا یا همان زیتون چابهاری نام یکی دیگر از میوه‌های بومی این منطقه است که برخلاف نام آن، هیچ شباهتی به زیتون ندارد. شکلی شبیه به گلابی دارد و مزه آن شیرین و شبیه به انبه بوده و خاستگاه این میوه مکزیک شناخته شده است.

میوه های خلیج گواتر را در دکوول ببینید و درباره آنها بخوانید.

جاذبه های گردشگری اطراف خلیج گواتر

    حالا وقت آن رسیده که به سراغ معرفی جاذبه‌ های گردشگری گواتر برویم. این منطقه پر است از زیبایی و شگفتی که از ابتدای جاده چابهار به گواتر آغاز می‌شود و حیف است که فرصت بازدید از هر کدامشان را از دست بدهید. دریاچه صورتی لیپار، بندر برسی و کوه‌های مینیاتوری را باید جاذبه‌هایی دانست که در جاده خلیج گواتر قرار دارند. تالاب لیپار را یکی دیگر از جاذبه‌های گواتر دانست. زمانی که این جاذبه را ببینید تصور می‌کنید که یا یکی از شاهکار‌های طبیعت رو به رو شده‌اید.

    این تالاب که 25 دقیقه از گواتر فاصله دارد، سرخ رنگ است اما در برخی از روزهای سال به رنگ صورتی تغییر پیدا می‌کند. دلیل این پدیده، شوری زیاد آب و وجود نوعی جلبک است که توانایی زنده ماندن در آب‌های بسیار شور را دارد. در این تالاب امکان انجام تفریحات آبی نیز وجود دارد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در این تالاب حتی اگر بلند نباشید شنا کنید باز هم غرق نخواهید شد. زیرا آب آن به دلیل دارا بودن مواد معدنی زیاد و شوری فراوانش سنگین است و این امکان غواصی را کاملا در آن غیرممکن می‌کند.

    بندر بریس از دیگر زیبایی‌های اطراف خلیج گواتر است که تقریباً در فاصله ۵۰ کیلومتری چابهار قرار دارد. برای رفتن به این بندر زیبا باید از سواحل طلایی مکران، به سمت شرق حرکت کنید، بعد از عبور از کوه‌های مینیاتوری، وارد روستای بریس و سپس بندر بریس می‌شوید. وجود صخره‌های بسیار بلند در کنار دریا، حضور قایق‌ها و لنج‌های ماهیگیری در ساحل بندر، همین‌طور مرغ‌های دریایی که بر فراز اسکله پرواز می‌کنند تنها بخشی از زیبایی‌های بندر بریس است.

    زیبایی‌های جاده چابهار به گواتر تمام ‌شدنی نیست. با دیدن کوه‌های مینیاتوری گمان خواهید کرد به مریخ سفر کرده‌اید! به همین دلیل است که به آنها کوه‌های مریخی هم گفته می‌شود. همه جای جاده چابهار، می‌توانید این کوه‌ها را ببینید که رنگشان سفید و طوسی است. شاید برایتان جالب باشد که با جابه‌جایی نور خورشید در طول روز، رنگ این کوه‌ها هم تغییر می‌کند‌. اختلاف ارتفاع این کوه‌ها بسیار زیاد بوده به‌طوری که ممکن است بعضی ۵ متر و بعضی بیشتر از ۱۰۰ متر ارتفاع داشته باشند. مواد تشکیل دهنده این کوه‌ها، عمدتاً بقایای جانوران دریایی مثل ماهی‌ها و سخت ‌پوستان به همراه ماسه و خاک رس است.

طبیعت خلیج گواتر

    بالاتر هم اشاره کردیم که خلیج گواتر طبیعتی بکر و دست نخورده دارد و اگر چنین سلیقه‌ای دارید، این منطقه بهترین گزینه سفر برای شماست. در قدم نخست می‌توانید به دیدن جنگل‌های حرا بروید. برای این‌ کار باید سوار قایق‌هایی که به این منظور در بندر هستند بشوید. پس از آن وقت بازدید از جنگل درختان خودرو می‌رسد. این جنگل تقریبا 300 هکتار است. سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرده است که 40 گونه پرنده در هر پاییز به این جنگل‌ها می‌آیند.

    خلیج گواتر به اقیانوس هند نزدیک است و به همین دلیل هم نسبت به دیگر شهرهای ساحلی و جزیره تفاوت‌هایی دارد. در واقع در این منطقه آب شیرین رودخانه باهوکلات و دریای شور عمان با هم ترکیب می‌شود. آب رودخانه باهوکلات پس از ریختن به دریا به کمی زمان نیاز دارد تا با آب شور دریا یکی شود. در این بازه زمانی آب دریا دو رنگ می‌شود. یکی دیگر از زیبایی‌های طبیعی که می‌توانید در گواتر ببینید، موج‌های بلندی است که ارتفاعشان تا 15 متر هم می‌رسد. همچنین در ساحل گواتر صخره‌های بندی را می‌توانید ببینید که نقش موج شکن را دارند. زمانی که موج به این صخره‌ها می‌زند، می‌توانید شاهد پدیده موج ‌افشان باشید. یقینا چنین منظره‌ای می‌تواند هر گردشگری را میخکوب خود کند.

بهترین زمان سفر به خلیج گواتر

    خلیج گواتر در هر فصل جذابیت‌های مخصوص به خود را دارد. اما از نظر آب و هوایی بهترین زمان برای سفر به این منطقه را باید زمستان و بهار دانست. در این فصول هوای گواتر خنک است. در صورتی که دوست داشته باشید، پدیده موج‌ افشان را ببینید بهتر است در فصل تابستان به سوی خلیج گواتر سفر نمایید .

اقامت در بندر گواتر

    در صورتی که بخواهید در این خلیج اقامت کنید، بهترین گزینه مراجعه به بوم‌ گردی‌ها است. معمولا بوم گردی‌های این منطقه با وفاداری به بافت سنتی منطقه، به شکل کپر ساخته شده‌اند و سقفشان نیز از برگ درختان نخل است.

نکاتی که باید درباره سفر به بندر گواتر بدانید

  • از آنجایی که این خلیج در نقطه مرزی قرار دارد، توجه به هشدار‌های ایمنی ضروری است.
  • از آنجایی که بخشی از آب‌های این خلیج در ایران و بخشی در پاکستان قرار دارد، شنا کردن در آن ممنوع است.
  • با توجه به فرسایش‌‌پذیری شدید کوه‌های مینیاتوری، از کوهنوردی در این کوه‌ها جدا خودداری فرمایید.
  • از آنجایی که امکانات مدرن همچون عابر بانک در گواتر کم است، همراه داشتن پول نقد را نباید فراموش کنید.
  • لطفاً به عقاید هم‌ میهنانمان در این منطقه احترام بگذارید.
  • شهرهایی که در جنوب شرقی کشورمان قرار دارند از هم دور هستند و بنابراین به هر شهری که رسیدید باید باگ خودروی خود را پر کنید و چیزهایی که نیاز دارید را تهیه نمایید.

کلام آخر

    در مطلب همه چیز درباره خلیج گواتر هرآنچه که لازم بود درباره این جاذبه طبیعی بی‌نظیر در استان سیستان و بلوچستان بدانید را بیان کردیم. اگر نکته دیگری وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد و یا اگر تجربه بازدید از خلیج گواتر را دارید آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید تا دیگران هم بتوانند از آن استفاده کنند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و از خواندن آن لذت ببرید.