قله کاچکار

زمان مطالعه: 6 دقیقه

قله کاچکار را باید طولانی‌ترین و بلندترین کوهستان‌ها در در شرق دریای سیاه دانست که بلندترین نقطه آن 3937 متر ارتفاع دارد. کاچکار همچنین یکی از سردترین مناطق موجود در میان کوهستان‌های ترکیه است که در حال حاضر پنج یخچال طبیعی و بزرگ در آن وجود دارد. در این مطلب قصد داریم همه چیز را درباره قله کاچکار ترکیه بررسی نماییم.

ابتدا به معرفی این منطقه کوهستانی خواهیم پرداخت و سپس درباره دیگر موارد مهم مربوط به آن حرف خواهیم زد. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید؛ با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.


معرفی کوهستان کاچکار

    در منطقه کاچکار 11 روستا و 44 ییلاق وجود دارد و معمولا در فصل‌های بهار و تابستان چوپان‌ها برای زندگی به این روستاها و ییلاقات می‌روند. یکی از قسمت‌های ییلاقی این منطقه که نسبت به قسمت‌های دیگر امکانات بیشتری دارد؛ ییلاق آیلار است. معمولا کسانی که قصد صعود به قله کاچکار را دارند، معمولا در این منطقه ییلاقی اقامت می‌کنند.

نام قله

کاچکار

ارتفاع

3937 متر

کشور

ترکیه

زبان محلی

ترکی استانبولی

پول محلی

لیر ترکیه

    پارک ملی کوهستانی کاچکار در 70 کیلومتری شرق استان ریزه و در منطقه دریای سیاه قرار گرفته است. وسعت منطقه کوهستانی کاچکار 52970 هکتار است و نام این منطقه در سال 1994 به عنوان پارک ملی هم به ثبت رسیده است. سالانه به صورت میانگین حدود  100 هزار بازدیدکننده به قله کاچکار می‌روند و این خود باعث افزایش آلودگی هوا، آب، صدا و دیداری منطقه شده است.

پیش از صعود به کوهستان کاچکار

    نکنه مهمی که قبل از صعود به قله کاچکار باید بدانید این است که وضعیت آب و هوایی در این منطقه کوهستانی بسیار متغیر است. به طوری که حتی ممکن است در کوهستان‌ها هم هوا سرد و بارانی و حتی برفی شود. بنابراین قبل از اینکه وارد مسیر صعود شوید، هواشناسی را چک کرده و براساس آن تجهیزات لازم را بردارید. شاید در برخی از روزها حتی بهتر باشد کوهنوردی را برای روز دیگری بگذارید.

    اگر به دنبال راهنمای محلی می‌گردید می‌توانید آن را در ییلاقات آیدر و کملیهمسین پیدا کنید. در صورتی که تازه کار هستید و زیاد تجربه کوهنوردی ندارید و این منطقه را هم به خوبی نمی‌شناسید، داشتن راهنما برایتان ضروری به نظر می‌رسد. نکته مهم دیگر اینکه فقط برخی از مسیرهای صعود به قله کاچکار اقامتگاه و پناهگاه دارد و برای برخی از مسیرها باید چادر همراه داشته باشید. بنابراین قبل از شروع حرکت این مساله را هم چک کنید و در صورت نیاز چادر هم همراه با خود ببرید.

صعود به قله کاچکار در دکوول بخوانید.

صعود به قله کاچکار

    طبیعتا اصلی‌ترین تفریحی که در کوهستان وجود دارد، کوهنوردی است و کاچکار یکی از بهترین کوهستان‌ها برای این کار است. کوهنوردان زیادی در طول سال تصمیم می‌گیرند به صورت گروهی یا انفرادی راهی فتح قله کاچکار در ترکیه شوند. در این کوهستان هشت مسیر برای صعود وجود دارد و بسته به مسیر انتخابی و مهارتتان در کوهنوردی بین 3 تا 6 ساعت زمان برای صعود نیاز دارید. در میان هشت مسیر موجود برای صعود به قله کاچکار، دو مسیر از محبوبیت بیشتری برخوردارند و بیشتر مورد استفاده کوهنوردان قرار می‌گیرد. مسیر اول از کناره دریای سیاه و شمال کوهستان شروع می‌شود و آن را باید یک مسیر نسبتا آسان دانست.

    مسیر دوم هم از کناره رود کروه (Coruh) و شرق کوهستان کاچکار می‌گذرد اما آن را بسیار سخت و خطرناک می‌دانند و اگر بخواهید از طریق آن به قله صعود کنید باید توانایی و مهارت بالایی در کوهنوردی داشته باشید.اگر علاقهداشته باشد امکان رفتینگ در رود کروه هم وجود دارد.

    این کوهستان آب و هوای بسیار سردی دارد و در بسیاری از قسمت‌هایش هم یخ دیده می‌شود. به همین دلیل شاید بهتر باشد همراه با لوازم و تجهیزات کوهنوردی، لوازم کوهنوردی مناسب برای چنین شرایطی مانند یخ شکن یا کرامپون، کلنگ و باتوم را نیز همراه با خود داشته باشید. بهترین زمانی که می‌توانید برای کوهنوردی راهی کوهستان کاچکار شوید، فصل تابستان، از اواسط خرداد تا شهریور است. در صورتی که بخواهید در زمستان به سراغ این کوه بروید بهتر است ماه‌های فوریه تا مارس را انتخاب کنید.

    تجهیزات لازم که باید هنگام صعود به قله کاچکار ترکیه همراه با خود داشته باشید عبارتند از: طناب، کلاه ایمنی یا هلمت، کلنگ، یخ شکن یا کرامپون، تجهیزات مناسب و کافی برای کمپ کردن، لباس مناسب برای هوای مرطوب و بارانی و ... توجه داشته باشید که ارتفاعات بالای این کوهستان فاقد پوشش گیاهی است و بنابراین در صورتی که قصد کمپ کردن دارید باید برای برپا کردن چادر از سنگ استقاده کنید.

پوشش گیاهی کوهستان کاچکار

    همانطور که بالاتر هم ذکر شد، پوشش گیاهی این منطقه کوهستانی بسیار متنوع است. در فصل‌های بهار و تابستان می‌توانید حجم زیادی از گل‌های کوهستانی و وحشی را در دامنه‌های این کوه ببینید. در فصل بهار شکوفه‌های آزالیا منظره‌ای فوق‌العاده را پدید می‌آورد. از میان دیگر گیاهان موجود در این منطقه باید به چای اشاره کرد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید، بیشتر چای کشور ترکیه در دامنه‌های همین کوهستان کشت می‌شود. درختان شاه‌بلوط، ممرز، راش، خزان‌پذیر و کاج و ... از دیگر گیاهان موجود در این منطقه کوهستانی است.

تفریح در کاچکار

    کوهستان کاچکار را باید یک منطقه بسیار وسیع دانست که طبیعت بکر و بی‌نظیری دارد. تعداد زیادی از عکاسان طبیعت و منظره در فصل‌های مختلف سال برای عکاسی به سوی این کوهستان روان می‌شوند. همچنین کسانی که درباره طبیعت و اشکال مختلف زمین‌شناسی کنجکاو هستند هم به سوی کاچکار جذب می‌شوند. تعدادی زیادی هم برای پیاده‌روی، کوهنوردی، رفتینگ، هلی اسکی و ... کوهستان کاچکار را انتخاب می‌کنند. در ادامه برخی از تفریحاتی که می‌توان در این منطقه کوهستانی انجام داد را به شما معرفی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

اقامت در خانه‌های ییلاقی

    یکی از تفریحاتی که می‌توان در این منطقه کوهستانی با آب و هوای فوق‌العاده مطبوعش انجام داد، اقامت چند روزه و استراحت کردن در این منطقه است. در این منطقه خانه‌هایی قدیمی و ییلاقی وجود دارد که از چوب و سنگ ساخته شده‌اند. همچنین در روستاهایی که در دامنه این کوهستان وجود دارد، عمارت‌های بسیار بزرگی با سنک شاخته شده است که معمولا در کنارشان انبار علوفه هم برای ذخیره زمستانی وجود دارد.

    در دامنه‌های جنگلی و شمالی این کوهستان هم خانه‌های چند طبقه چوبی با پایه‌هایی سنگی را می‌توانید ببینید که هر طبقه از این خانه‌ها یک کاربرد دارد. معمولا از طبقه اول به عنوان اتاق نشیمن و آشپزخانه استفاده می‌کنند و در طبقات بعدی اتاق‌های خواب قرار دارند. یک طبقه را هم برای انبار غذا کنار می‌گذارند. معمولا از این خانه‌های ییلاقی در تابستان و پاییز استفاده می‌کنند.

    اگر برای کوهنوردی راهی کوهستان کاچکار شده‌اید و یا قصد دارید چند روز از شهر دور شوید و در دل طبیعت به استراحت بپردازید؛ می‌توانید براساس سلیقه خود یکی از انواع اقامتگاه‌های نام برده را برای اقامت چند روزه خود انتخاب کنید.

اقامت در خانه‌های ییلاقی در کاچکار ترکیه در دکوول بخوانید.

هلی اسکی در کاچکار

    یکی از تفریحات دیگری که می‌توانید در این منطقه کوهستانی انجام دهید، تجربه هلی اسکی کردن در این کوهستان است. برای هلی اسکی در این منطقه ابتدا شما را با هلی‌کوپتر به بالای این کوهستان می‌رسانند و در ادامه شما می‌مانید و تجهیزات اسکی‌تان و هیجانی که قرار است به وجودتان تزریق شود. برای انجام هلی اسکی لازم است خود را به ییلاق آیدر برسانید. هزینه این تفریح پر هیجان به تعداد افراد و ساعت اسکی بستگی دارد. دو گزینه  8 و 12 ساعته برای این تفریح موجود اشت و تعداد هم باید حداقل 3 و حداکثر 12 نفر باشد. هر چه تعداد بیشتر باشد و ساعت بیشتر را انتخاب کنید، هر فرد پول کمتری پرداخت خواهد کرد.

طبیعت‌گردی و جنگل‌نوردی

    شاید برایتان جالب باشد که بدانید، بالاترین جنگل‌های ترکیه در کوهستان کاچکار واقع شده است. در این منطقه می‌توانید چمن‌زارهای بسیار سرسبز و گونه‌های گیاهی متنوع را ببینید. همچنین شمار زیادی نهر و دریاچه‌های فصلی نیز در این منطقه کوهستانی وجود دارد. بنابراین یکی دیگر از تفریحاتی که می‌توانید در این منطقه انجام دهید، طبیعت‌گردی و جنگل‌گردی است. فقط تاکید به این نکته ضروری است که بدون راهنما و به تنهایی نباید وارد جنگل شوید زیرا احتمال گم شدنتان وجود دارد.

دسترسی به کوهستان کاچکار

    برای دسترسی به مسیرهای جنوبی کوهنوردی در قله کاچکار، باید از خود را به ارزوروم (Erzurum) برسانید و برای مسیرهای شمالی هم به ترابزون (Trabzon) بروید. برای رسیدن به هر دو مورد هم می‌توانید از اتوبوس و هم از هواپیما استفاده کنید. معمولا هر روز برای این مسیرها اتوبوس از شهرهای مختلف ترکیه وجود دارد. اگر می‌خواهید برای رسیدن به قله مسیر آسان را انتخاب کنید باید به شمال این کوهستان بروید و اگر به دنبال هیجان بیشتر می‌گردید باید خود را به به نقطه جنوبی برسانید. نکته قابل توجه است است که بیشتر مسیرهای این کوهستان در جایی به هم می‌رسند و معمولا این مسیرها از داخل روستاها و ییلاقات آغاز می‌شوند.

کلام آخر

    در مطلب قله کاچکار، هر آنچه را که لازم بود درباره این کوهستان جذاب و زیبا در کشور ترکیه بدانید بیان کردیم. ابتدا به معرفی این منطقه کوهستانی پرداختیم و سپس درباره مسیرها، پوشش گیاهی، اقامت و دیگر اطلاعات مهم مربوط به آن حرف زدیم. اگر نکته دیگری درباره این موضوع وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد؛ حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید تا دیگران هم بتوانند از آن استفاده کنند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و از خواندن آن لذت ببرید.
امتیاز دهی ( میانگین امتیازات: 5 )


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها