آبگرم لاریجان

زمان مطالعه: 6 دقیقه

شرایط خاص زمین‌شناختی دامنه‌های رشته‌ کوه البرز، به‌ خصوص در اطراف قله دماوند، به نحوی هست که آب‌های زیرزمینی این منطقه املاح معدنی زیادی دارن و از خواص درمانی مختلفی برخوردار هستن؛ همین باعث شده که چشمه‌های آبگرم این منطقه به دلیل خاصیت درمانی خودشون، موردتوجه گردشگران زیادی قرار بگیرن. تعداد زیادی از این چشمه‌های آبگرم در بخش لاریجان از شهرستان آمل در استان مازندران قرار دارن؛ روستاهای ییلاقی و خوش‌ آب‌ و هوای لاریجان در نزدیکی قله دماوند به‌ واسطه چشمه‌های آبگرم خودشون شهرت دارن؛ روستای آبگرم لاریجان، یکی از این روستاها و از جمله جاهای دیدنی آمل به شمار می‌ره که نباید اون رو از دست داد. همین موضوع اون رو به یکی از گردشگرپذیرترین مناطق این استان تبدیل کرده. در این مقاله به موضوعاتی مثل: آدرس دقیق، مسیر دسترسی، بهترین زمان سفر، خواص درمانی آب گرم، امکانات رفاهی منطقه، شرایط بازدید، نکات اقامت و مکان‌های دیدنی در اطراف لاریجان می‌پردازم با من در دکوول همراه بشین.


می‌دونی آبگرم لاریجان کجاست؟

  • آدرس دقیق: مازندران، شهرستان آمل، بخش لاریجان، نزدیک شهر رینه

    آبگرم لاریجان، از جمله جاذبه‌های گردشگری نزدیک تهران به شمار می‌ره که گردشگران بسیار زیادی رو به خودش جلب می‌کنه و از لحاظ گردشگری دارای قابلیت‌های زیادیه. آبگرم لاریجان می‌تونه یک مقصد گردشگری یک‌ روزه از مبدا تهران یا نقاط نزدیک دیگه‌ی پایتخت ایران باشه. چشمه‌های جوشان آبگرم لاریجان، از دل قله دماوند سرچشمه می‌گیرن و عمر زیادی دارن؛ علاوه بر این، ‌ آبگرم‌های این منطقه از لحاظ درمانی خاصیت‌های زیادی دارن و همین سبب شده تا روستای آبگرم لاریجان، امروزه از نظر گردشگری سلامت مورد توجه قرار بگیره.

    آبگرم لاریجان در نزدیکی شهر رینه لاریجان قرار گرفته که به نام آبگرم رینه هم شناخته می‌شه. فاصله آبگرم لاریجان از شمال شرق تهران حدود ۶۰ کیلومتر و از شمال شرق شهرستان دماوند حدود ۲۶ کیلومتر هست. دمای آبگرم لاریجان به حدود ۶۵ تا ۷۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسه و از این مقدار پایین‌تر نمی‌آد؛ مزه آب‌ها نامطبوع هستن و بوی هیدروژن سولفور دارن. رنگ آب‌های آبگرم لاریجان، زلاله و املاح بی‌کربنات منیزیم داخل اون، برای درمان بیماری‌های مفصلی بسیار مفیده و طبق تجربه حتما بازدید از اون رو پیشنهاد می‌کنم.

درباره آبگرم لاریجان با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.

مسیر دسترسی به آبگرم لاریجان رو با جزئیات بشناس

    لاریجان در استان مازندران قرار داره و راه دسترسی به اون در جاده هراز قرار داره. برای رفتن به اونجا از مبدا تهران، باید حدود ۷۰ کیلومتر را در جاده هراز طی کنین و بعد در نزدیکی شهر گزنک از راه اصلی به‌ طرف شمال غربی خارج می‌شین و در مسیر کوهستانی و آسفالت حرکت کنین که با تابلوی «رینه، لاریجان» مشخص شده.

    این جاده انحرافی با طول تقریبی ۱۸ کیلومتر، دارای دو خروجی از جاده هراز هست که در فاصله دو کیلومتری از یکدیگر قرارگرفتن و روستای لاریجان تقریبا در میانه اون قرار گرفته. خروجی اول شما رو پس از هشت کیلومتر و با گذر از روستای رینه به لاریجان می‌رسونه؛ در خروجی دوم پس از پیمودن ۱۰ کیلومتر و پس از عبور از روستای گزانه به آبگرم لاریجان می‌رسین.

چه زمانی به لاریجان سفر کنیم؟

    سفر به آبگرم لاریجان در هر فصل از سال، ‌ زیبایی‌های خاص خودش رو داره؛ صلابت دیدنی کوه دماوند هم که در فصل‌های مختلف به شکل‌های گوناگون خودنمایی می‌کنه به زیبایی‌های منطقه اضافه می‌کنه. از همین جهت، انتخاب زمان سفر به آبگرم لاریجان بستگی به خودتون داره. فصل‌های بهار و تابستان از لحاظ سرسبزی مناطق اطراف، زمان بهتری به نظر می‌رسن.

    هرچند لذت غوطه‌ورشدن در آبگرم‌های کوهپایه دماوند، در فصل سرما دوچندان می‌شه. ابتدای فصل پاییز در روستای آبگرم لاریجان، آب‌ و هوا نسبتا معتدل و رو به خنکی هست و می‌تونه زمان خوبی برای انجام سفری پاییزی باشه؛ در فصل زمستان هم احتمال بارش برف در روستای آبگرم لاریجان وجود داره؛ ولی اگر با این موضوع مشکلی نداشته باشین و بتونین از مسیرهای کوهستانی عبور کنین، تجربه لذت‌بخشی در سفر در زمستان و آب‌ تنی در آبگرم لاریجان رو به دست می‌آرین.

درباره بهترین زمان سفر برای سفر به آبگرم لاریجان با دکوول همراه باشید.

خواص درمانی آبگرم لاریجان رو باید بدونی

    املاح موجود در آب‌های آبگرم لاریجان شامل کلسیم، لیتیوم و گوگرده که خاصیت درمانی زیادی دارن. این املاح باعث تحریک جریان خون، کاهش دردهای مفصلی و استخوانی، بهبود روند درمانی امراض پوستی، القای حس آرامش می‌شه.

امکانات رفاهی آبگرم لاریجان

    امکانات مختلفی در روستای آبگرم لاریجان فراهم‌ شدن تا اقامت برای گردشگران بسیار راحت باشه. از حوضچه‎‌های جکوزی و استخر تا واحدهای اقامتی، ‌همگی برای رفاه گردشگران در دسترس هستن. روستای آبگرم لاریجان، تنها یک آبگرم عمومی داره که با پرداخت هزینه می‌تونین ازش استفاده کنین.

    جدا از این آبگرم عمومی، منازل و سوئیت‌های مختلفی وجود دارن که هرکدوم از اون‌ها، حوضچه آبگرم خصوصی و کوچک دارن؛ در سال‌های اخیر هم چندین هتل در این روستا افتتاح‌ شدن که امکانات مجلل‌تری رو در اختیار افراد قرار می‌دن که شامل استخر و جکوزی آبگرم و آبسرد می‌شه.

    توجه داشته باشین که به علت افزایش بی‌رویه منازل مجهز به آبگرم که در اختیار گردشگران قرار دارن، چشمه آبگرم لاریجان ظرفیت کافی نداره؛ از همین جهت، ‌ در وسط هفته، آب بین منبع‌های آب این منازل و سوییت‌ها تقسیم می‌شه؛ بعد، در روزهای آخر هفته، این منبع‌ها گرم و به حوضچه‌ها سرازیر می‌شن؛ این کار، ‌ خاصیت گوگردی آب رو از بین می‌بره؛ پس حتما قبل از تهیه منزل یا سوییت در روستای آبگرم لاریجان، به این موضوع توجه داشته باشین تا بتوانید به‌ خوبی از خاصیت درمانی آبگرم بهره ببرین.

درباره امکانات رفاهی آبگرم لاریجان یا همان رینه با دکوول همراه باشید.

شرایط بازدید از آبگرم لاریجان رو بدون

    در روستای آبگرم لاریجان، تنها یک آبگرم عمومی وجود داره که با پرداخت هزینه می‌تونین از اون استفاده کرد؛ اگر تنها سفر می‌کنین، رفتن به آبگرم عمومی گزینه به‌ صرفه‌تری هست؛ اما چنانچه دوست ندارین به آبگرم عمومی برین و قصد اقامت شبانه رو هم ندارین، می‌تونین سوییت‌ها و منازل مختلفی که در دسترس هستن رو برای نیم روز یا به‌ صورت شبانه کرایه کنین.

اقامت در آبگرم لاریجان به چه صورت هست؟

    در روستای آبگرم لاریجان، سوییت‌ها و منازل اقامتی مختلفی وجود دارن که می‌شه اون‌ها رو برای نیم روز، یک شب یا چند شب اجاره کرد. علاوه بر این موارد، اتاق‌هایی هم اجاره داده می‌شن که هزینه پایینی دارن و از امکانات کمتری هم برخوردار هستن. در این اتاق‌های خالی، علاوه بر فضای اتاق، یک اتاق آبگرم در حدود دو یا سه متر وجود داره.

    در روستای آبگرم لاریجان، سوییت‌ها و منازل برای نیم روز، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۸ عصر کرایه داده می‌شن. این منازل و سوییت‌ها دارای آبگرم هستن و بسته به امکانات داخلی، قیمت‌‌های متفاوتی دارن. اگر در سفر خودتون به آبگرم لاریجان، قصد اقامت شبانه رو دارین، بهتره که به هنگام عصر و غروب به این روستا سفر کنین، سوییتی رو تا صبح فردا کرایه کنین و از شام و صبحانه محلی هم لذت ببرین.

    به این صورت،‌ می‌تونین علاوه بر لذت‌ بردن از آبگرم به‌ صورت خصوصی، تجربه اقامت در این روستای تماشایی و خوش‌ آب‌ و هوا رو هم داشته باشین. سوییت‌ها و منازل برای اقامت شبانه از ساعت ۱۸ عصر تا ۱۰ صبح فردا کرایه داده می‌شن .جدا از سوئیت‌ها، منازل روستایی و هتل‌های مختلف در روستای آبگرم لاریجان، امکانات اقامتی مختلفی در ۵ کیلومتری این روستا، در شهر رینه هم وجود داره.

درباره اقامت در آبگرم لاریجان به چه صورت هست در دکوول بخوانید.

دیدنی‌های اطراف آبگرم لاریجان رو بهتره بدونی

    روستای آبگرم لاریجان، به‌ واسطه نزدیکی به قله دماوند، از طبیعی بسیار زیبا و تماشایی برخورداره؛ از همین رو، جاذبه اصلی این منطقه کوه دماوند به‌ حساب می‌آد. جدا از کوه دماوند، جاذبه‌های دیگه‌ای هم در اطراف آبگرم لاریجان وجود دارن که سفر شما رو جذاب‌تر خواهند می‌کنه.

غارهای کافرکلی

  • آدرس غار: مازندران، شهرستان آمل، بخش لاریجان، ۹۰ کیلومتری شهر آمل

    غارهای «کافر کلی» که به‌ عنوان دخمه سنگی «کافر کلی» هم شناخته می‌شن، سوراخ‌هایی هستن که با دست در دل کوه در حاشیه جاده هراز و در مسیر آمل ایجاد شدن. قدمت تاریخی دخمه سنگی «کافر کلی» دقیقا مشخص نیست؛ اما به نظر می‎‌رسه که از اون‌ها به‌ عنوان پناهگاهی به هنگام حملات استفاده می‌شده.

 دشت لار

  • آدرس دشت: مازندران، شهرستان آمل، بخش لاریجان، ۴۲ کیلومتری شهر رینه

    یکی از دیدنی‌ترین مناظر در فصل بهار، تماشای دشت‌های سرسبز و پر از گل هست؛ دشت لارهم از جمله دشت‌های بسیار خوب در مرز استان‌های مازندران و تهران به شمار می‌ره که در ماه‌های اردیبهشت و خرداد بسیار سرسبز و پر از گل‌های سرخ شقایق هست؛ از همین رو، دشت لار به نام دشت شقایق‌های وحشی هم شناخته می‌شه. از جمله دیدنی‌های دشت لار می‌تونم به سد و دریاچه لار، چشم‌انداز زیبای دماوند، رودها، کوه‌ها و مناظری تماشایی و خیره‌کننده اشاره کنم.

آبشار شاهاندشت

  • آدرس آبشار: مازندران، شهرستان آمل، بخش لاریجان، روستای شاهاندشت

    آبشار شاهاندشت که با نام آبشار وانا هم شناخته می‌شه، یکی از آبشارهای زیبای این منطقه به شمار می‌ره. ارتفاع زیاد این آبشار، به‌ عنوان بلندترین آبشار استان مازندران، جلوه بسیار زیبایی به اون بخشیده. ارتفاع آبشار شاهاندشت به حدود ۵۲ متر می‌رسه و از هشت بخش با ارتفاع‌های متفاوت تشکیل می‌شه. این آبشار در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

حمام شاه‌عباسی

  • آدرس حمام: مازندران، شهرستان آمل، بخش لاریجان، روستای آبگرم لاریجان

    از جمله بناهای معروف روستای آبگرم لاریجان، می‌تونم به حمام شاه‌عباسی اشاره کنم. قدمت حمام شاه عباسی به دوره صفوی و سده ۹ هجری قمری برمی‌گرده. حمام شاه‌ عباسی هم در تاریخ ۷ مرداد ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۹۳۴۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده.

درباره جاذبه های گردشگری در اطراف آبگرم رینه در دکوول بخوانید.

کلام آخر

    در ابتدا می‌خوام ازتون بابت وقتی که برای خوندن این مقاله صرف کردین تشکر کنم. من در این مقاله به معرفی آب گرم لاریجان و قسمت‌های مختلف اون پرداختم و آدرس دقیقی از چگونگی دسترسی در اختیارتون گذاشتم در نهایت باید بدونین که باعث افتخار من هست که اگر تجربه‌ای از لاریجان و یا آب گرم دارین با من در دکوول به اشتراک بذارین.


پریسا باقریان

مربی ژیمناستیک و زبان انگلیسی هستم از کودکی ژیمناستیک تمرین کردم و سابقه قهرمانی استانی و کشوری رو دارم در رشته مربیگری ورزشی کارشناسی گرفتم و در حال حاضر کارشناس ارشد فیزیولوژی ورزشی-کاربردی هستم.امتیاز دهی


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها

سوالات متداول شما

آبگرم لاریجان که نزدیک‌ترین آبگرم به تهرانه، در بخش لاریجان شهرستان آمل در استان مازندران قرار داره و راه دسترسی به اون از جاده هراز هست.

گفته می‌شه وجود املاح معدنی در آب‌های آبگرم لاریجان، برای درمان بیماری‌های مفصلی و استخوانی و همچنین برخی بیماری‌های پوستی مفیده.

روستای آبگرم لاریجان، تنها یک آبگرم عمومی داره و بقیه آبگرم‌ها در داخل سوییت‌ها و منازل قرار دارن. برای اقامت در روستای آبگرم لاریجان، اتاق‌ها، سوییت‌ها و هتل‌های مختلفی در دسترس هستن.

دخمه سنگی کافر کلی، آبشار شاهاندشت، دشت لار و حمام شاه‌عباسی در اطراف لاریجان هستن.