آرامگاه لنین در مسکو

زمان مطالعه: 4 دقیقه

یکی از جاذبه‌های گردشگری هیجان‌انگیزی که می‌توانید در شهر مسکو ببینید، آرامگاه مومیایی شده یکی از رهبرهای مهم در اتحاد جماهیر شوری، یعنی لنین است، بله درست خواندید آرامگاه لنین. سالانه شمار زیادی گردشگری به شهر زیبای مسکو سفر می‌کنند تا از این مقبره دیدن نمایند. ولادیمر ایلیچ که به لنین معروف است، رهبر انقلاب روسیه در سال ۱۹۱۷ بوده و پدر اتحاد جماهیر شوروی نیز به حسام می‌آید.

از لنین به عنوان یک نظریه پرداز در شوروی کمونیستی نیز یاد می‌شود و آرامگاهش در چند قدمی کاخ کرملین قرار دارد. در این نوشته قصد داریم همه چیز را درباره آرامگاه این رهبر بزرگ کمونیستی بررسی کنیم. ابتدا به معرفی این مقبره خواهیم پرداخت و سپس درباره دیگر موارد مهم مربوط به آن حرف خواهیم زد. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.


 آرامگاه لنین در مسکو

    در چند قدمی کاخ کرملین در مسکو که در مطلبی دیگر مفصلا درباره آن حرف زدیم؛ آرامگاه لنین قرار دارد که باید آن را یکی از جنجالی‌ترین و ترسناک‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر مسکو دانست. در طول سال حدود  ۲.۵ میلیون مسافر برای بازدید از مقبره ولادیمر لنین راهی مسکو می‌شوند که این میزان بازدید برای یک مقبره عدد شگفت‌انگیزی است. جسد این رهبر را مومیایی کرده‌اند و این بیشترین دلیل جذابیت آرامگاه اوست. اما چیزی که لازم است بدانید این است که برای بازدید از این مجموعه باید آداب خاصی را رعایت کنید.

    در تاریخ اوت ۱۹۲۴ درب‌های مقبره لنین را برای بازدید عمومی، به روی مردم گشودند. این بنا دارای ۲۴ متر طول و ۱۲ متر ارتفاع دارد. داخل این مقبره یک تالار یادمان کم نور وجود دارد که جسد مومیایی شده لنین را در یک تابوت شیشه‌ای داخل این تالار گذاشته‌اند. آرامگاه لنین تا جاذبه‌های گردشگری مهم مسکو مانند کاخ و محوطه کرملین، مرکز خرید GUM و کلیسای سن باسیل  فاصله بسیار کمی دارد.

لنین و جسد مومیایی شده او 

    لنین در سال 1917 رهبر انقلاب روسیه بوده است و هم اکنون از او به عنوان یک نظریه‌پرداز در شوروی کمونیستی یاد می‌شود. اما بخت با او یار نبود و چندین سال بعد، در سال 1924 به علت بیماری علاج ‌ناپذیر عروق خونی در گذشت و پس از مرگ جسد وی را مویایی کرده و در زیر بقعه‌ای به نام قبر سرخ که در خارج از کاخ کرملین قرار دارد، نگهداری کردند.

    اگر چه لنین مرگ را پایان زندگی می‌دانست و باور به زندگی پس از مرگ نداشت، اما جسد او را برای باقی ماندن پس از مرگ، مویایی کردند و امروزه جسد مویایی شده لنین را به عنوان مشهورترین مویایی جهان می‌شناسند و اکنون مقبره هرمی شکل او که از جنس گرانیت و سنگ سیاه است به زیارتگاه بسیاری از پیروانش تبدیل شده است.

    شاید جالب باشد که بدانید در زمان جنگ جهانی دوم برای اینکه مومیایی لنین به دست نازی‌ها نیافتد آن را به تیومن در سیبری منتقل کردند و پس از پایان جنگ مجدداً این به مقبره لنین در میدان سرخ بازگرداندند. زمانی که لنین درگذشت، گروهی از متخصصین در زمینه مومیایی کردن از جمله ایلیا بارسکی و پسرش بوریس بارسکی را جمع کردند تا راهکاری برای حفظ و نگهداری از جسد این رهبر بزگ شوروی پیدا کنند. درحال حاضر جسد چندین ساله لنین برای اینکه ظاهری زنده داشته باشد در دما و رطوبت خاصی نگهداری می‌شود.

    تابوت این رهبر همیشه در دمای ثابت ۱۶ درجه سلسیوس و رطوبت 80 یا ۹۰ درصد نگهداری می‌شود و هر هفته کمی سفید کننده بر روی پوست او ریخته می شود تا قارچ ها و کپک‌های روی پوستش از بین برود. در طول هر 18 ماه، این مقبره به مدت یک ماه تعطیل خواهد شد تا که جسد را با گلیسرین حمام کنند.

    در این مدت همچنین لباس‌های او را شسته و به دقت اتو می‌کنند و نکته جالب توجه این است که کت وی هر سه سال یک بار تعویض می‌شود، ولی در حال حاضر برخی بحران‌های مالی برای خیریه‌ای که از جسد لنین محافظت می‌کرد بوجود آمده که منجر به ورشکستگی این مجموعه شده است و دیگر نمی‌تواند کت‌های ابریشمی جدیدی را برای لنین تهیه کند.

    فضای مقبره و خود آرامگاه لنین را از سنگ‌های گرانیت و مرمر ساخته‌اند. زمانی که وارد مقبره می‌شوید؛ فضای تاریکی شما را احاطه خواهد کرد و تنها محل جنازه روشن است تا گردشگران به خوبی بتوانند آن را مشاهده نمایند. برخی بر این باورند که عناصر به کار رفته در ساختار مقبره لنین از آرامگاه باستانی کوروش کبیر الهام گرفته شده است. تا قبل از سال 1991 جنازه لنین در فضای باز قرار داشت و همه می‌توانستند به راحتی در میدان سرخ مسکو حضور پیدا کنند و جسد مومیایی شده را ببینند؛ اما در آن سال فردی تلاش کرد روی جسد اسید بپاشد که این اقدام باعث شد مومیایی را در حفاظ شیشه قرار دهند تا آسیب نبیند.

    در سال 1931 به اطراف مقبره دیواری از جنس گرانیت اضافه نمودند تا درواقع یک مکان برای مقامات دولتی قصد دارند جسد را ببینند، فراهم کرده باشند. در ابتدای ورود به مقبره لنین اینطور تصور خواهید کرد که آرامگاه او کوچک است، اما این مکان اعماق پنهانی دارد و دو طبقه از آن در زیر زمین قرار گرفته است و افراد برجسته می‌توانند در آن استراحت کنند. ورود عموم به این طبقات آزاد نیست.

درباره لنین و جسد مومیایی او در مسکو در دکوول بخوانید.

ساعات بازدید از آرامگاه لنین

    در روزهای سه شنبه، چهارشنبه، پنجشنبه و شنبه از ساعت ۱۰ صبح تا 10 شب می‌توان برای بازدید از این مقبره اقدام کرد. آرامگاه لنین در تعطیلات عمومی و روزهای تعمیر و بازسازی بسته است و بهتر است قبل رفتن به آدرس آن، از باز بودنش مطمئن شوید.

ورود به آرامگاه لنین

    برای اینکه وارد آرامگاه لنین شوید باید از باجه کنترلی که در برج نیکولسکایا در باغ الکساندر وجود دارد، عبور کنید تا بازرسی‌های لازم از شما انجام شود و سپس به این آرامگاه وارد شوید. ممکن است با یک صف طولانی مواجه شود و اگر خوش شانس باشید می‌توانید هنگام ایستادن در صف، مراسم تعویض نیروهای امنیتی در مقبره سربازان گمنام را هم مشاهده نمایید.

بازدید از آرامگاه لنین رایگان است

    لازم است بدانید که بازدید از مقبره لنین برای تمامی افراد رایگان است و تنها در صورتی از شما پول دریافت می‌شود که با خود کیفی برای بازرسی داشته باشید.

    اشخاص زیادی پیدا می‌شوند که کلاه بردار هستند و با فریب گردشگران کم تجربه بلیط‌های ورود سریع به مقبره می‌فروشند. از همین رو اگر شما با چنین پیشنهادی مشابهی مواجه شدید حتما از خرید این بلیط‌ها خودداری کنید چرا که ورود به آرامگاه لنین کاملا رایگان است و تنها تعدادی از تورهای گروهی نیاز به پرداخت ورودی ویژه دارند.

همراه خودتان کیف نبرید!

    این مساله شاید کمی برایتان عجیب باشد که نباید در این بازدید کیف همراه خود داشته باشید، اما برای اینکه مسائل امنیتی رعایت شود، بازدیدکنندگان اجازه ندارند هیچ گونه شی فلزی، کیف‌های بزرگ، تلفن همراه و دوربین و همچنین انواع مایعات را به داخل آرامگاه ببرند. در صورتی که فراموش کردید و کیفتان را همراه خودتان بردید، باید برای بررسی کیفتان از گیت رد شوید و برای این کار مبلغی از شما دریافت خواهد شد. علاوه بر این در طول این بازدید باید خود را برای یک بازرسی بدنی کامل هم آماده کنید.

درباره قوانین بازدید از مقبره لنین در دکوول بخوانید.

عکاسی ممنوع!

    در آرامگاه لنین اجازه عکاسی نخواهید داشت. از آنجایی که نیروهای امنیتی شما را قبل از ورود به آرمگاه بازرسی خواهند کرد، اصلا نمی‌توانید دوربین یا موبایل وارد مقبره کنید و اگر هم این اتفاق بیافتد کارمندان داخل آرامگاه این اجازه را دارند تا از شما بخواهند که تمامی عکس‌های گرفته شده را پاک نمایید.

رعایت تمامی قوانین الزامیست

    آرامگاه لنین قوانین مخصوص به خود را دارد که هنگام بازدید باید رعایتشان کنید. یکی از این قوانین این است که داخل آرامگاه باید همیشه در یک خط یا یک صف همراه با دیگر گردشگران حرکت کنید. جای نگرانی نیست  شما در حالی که به آرامی حرکت می کنید و چشمانتان را به تاریکی عادت می دهید شانس روبرو شدن با پدر بلشویک‌ها را دارید. از دیگر قوانین آرامگاه لنین این است که مردها نمی‌توانند در حین بازدید از مقبره کلاه بر سر داشته باشند. علاوه بر این تمامی بازدیدکنندگان باید هنگام بازدید از مقبره دست‌های خود را از جیب خارج کنند.

    بعد از رعایت قوانین سخت و پیمودن مسیر شما تازه جسد  لنین با کت و شلواری مشکی، ظاهری بسیار مرتب و ریش اصلاح شده در تختخوابی سرخ دراز کشیده و انگار که همین الان مرده است را مشاهده خواهید کرد. جسد لنین در محفظه‌ای شیشه‌ای قرار دارد و داخل این محفظه دما و میزان رطوبت به شدت کنترل می‌شود. این محفظه طوری طراحی شده است که  هیچگونه باکتری نتواند به داخل آن نفوذ کند و این محافظت باعث سالم ماندن جسد می‌شود. با این حال، هر هفته جسد لنین را به دقت بررسی می‌کنند و تمهیدات لازم برای مراقبت از او را انجام می‌دهند.

وصیت نامه لنین

    با وجود این که لنین تصور می‌کرد پس از مرگ زندگی‌اش پایان می‌یابد، در وصیت نامه خود بیان کرد که او را به خاک بسپارند، اما مردم روسیه با دفن جسد او مخالفت کرده و  از دولت روسیه با بیش از ۱۰۰۰۰ تلگراف درخواست کردند که بدن این رهبر بزرگ برای نسل‌های آینده حفظ شود.

    بنابراین طرفداران این رهبر بزرگ، به جای به خاک سپردن او، جسدش را مومیایی کردند و قبل از تدفین به نمایش عموم گذاشتند. سپس او را برای مدت کوتاهی داخل یک تابوت چوبی نگهداری کردند. در نهایت در سال ۱۹۲۹ یک مقبره دائمی برای نگهداری از جسد لنین در میدان سرخ ساخته شد.

درباره مراسم خاکسپاری لنین در دکوول بخوانید.

کلام آخر

    در مطلب آرامگاه لنین، هر آنچه را که لازم بود درباره این جاذبه گردشگری روسیه بدانید بیان کردیم. بازدید مقبره لنین جدا از اینکه به عنوان یک جسد مومیایی شده برای مردم جذاب است، اهمیت سیاسی نیز دارد. بسیاری از طرفداران شوروی سابق و اندیشه لنین برای اینکه جسد مومیایی شده یکی از رهبران و تظریه پردازان مهم تاریخ را ببینند به مسکو سفر می‌کنند.

    این رهبر به قدری پر نفوذ بوده است که نام او را بر روی قله‌ای در منقطه پامیر کشور قرقیزستان نیز گذاشته‌اند. قله لنین قله‌ای است به ارتفاع 7134 متر که برای صعود به آن باید توانایی و مهارت کوهنوردی فراوانی داشته باشید. مقبره لنین در میدان سرخ قرار دارد و پس از بازدید از آن می‌توانید به سراغ دیگر جاذبه‌های موجود در این میدان نیز بروید.

    اگر نکته دیگری درباره این موضوع وجود دارد که در این نوشته بدان اشاره نشد و یا اگر تجربه بازدید از مقبره لنین را دارید؛ حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید. 
امتیاز دهی


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها