چشمه های باداب سورت

زمان مطالعه: 5 دقیقه

وقتی نام استان مازندران به میان می‌آید، ناخودآگاه چشمه‌‌های عجیب و جذاب باداب سورت در ذهن تداعی می‌شود. این چشمه‌های رنگی که در روستای ارست یا اروست، بخش چهاردانگه شهرستان ساری قرار دارد، آنقدر جذاب و دیدنی است که سالانه عده زیادی گردشگر داخلی و خارجی را به خود جذب می‌کند. این گردشگران یا برای بازدید از این چشمه‌ها به مازندران سفر می‌کنند و یا به باداب سورت می‌آیند تا از خواص درمانی آن استفاده کنند.


آشنایی با چشمه های باداب سورت

    جالب است بدانید چشمه‌های باداب سورت در سال 1378 به عنوان دومین میراث طبیعی ایران پس از کوه دماوند در فهرست آثار ملی به ثبت رسید. همچنین این چشمه‌ها به عنوان دومین  چشمه آب شور پس از پاموک کاله ترکیه شناخته می‌شود و همه این موارد نشان از اهمیت این چشمه از نظر طبیعی و همچنین از نظر گردشگری دارد.

    چشمه‌های باداب سورت در واقع دو چشمه هستند که آبشان از لحاظ رنگ، مزه، بو و دبی (سرعت جریان آب) با هم تفاوت دارد. این چشمه‌ها محل مناسبی برای آب‌تنی‌های تابستانه به حساب می‌آیند و برای درمان بیماری‌هایی از قبیل کمر درد، رماتیسم، میگرن و امراض پوستی بسیار مناسب هستند.

چشمه های زیبای باداب سورت از جاذبه های گردشگری استان مازندران و از دومین اثر ملی طبیعی ایران است

    در مطلب آشنایی با چشمه های باداب سورت قصد داریم همه چیز را درباره این چشمه‌ها بررسی کنیم. ابتدا و پس از معرفی کمی درباره تاریخچه این چشمه‌ها حرف خواهیم زد. سپس ویژگی‌های آن را بررسی می‌کنیم و در نهایت به معرفی دیگر جاذبه های گردشگری که در اطراف چشمه های باداب سورت وجود دارند و هنگام بازدید از این جاذبه گردشگری می‌توان برای بازدید از آنها نیز برنامه‌ریزی کرد خواهیم پرداخت. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.

آشنایی با چشمه‌های باداب سورت

    باداب به معنای گازدار و سورت به معنای شدت اثر است. یقینا این اسم را از روی ویژگی چشمه‌های باداب سورت انتخاب کرده‌اند. این چشمه‌ها از شمال به جنگل‌های سوزنی برگ می‌رسند و از شرق نیز درختچه‎‌‌ها و گیاهان بوته‌ای آنها را فرا گرفته و منظره زیبایی را به وجود آورده است. 

    یکی از چشمه‌های باداب سورت چشمه‌ پر آب است که همانطور که در بالا ذکر شد برای درمان برخی از دردها مفید واقع می‌شود. این آب استخری با قطر 15 متر دارد و برای آب تنی بسیار مناسب است و به دلیل شور بودن آبش در فصل زمستان یخ نمی‌زند. چشمه دیگر بالا دست چشمه اول در شمال غربی آن قرار دارد. آب این چشمه قرمز و نارنجی رنگ است و مزه ترشی دارد.

باداب سورت از جاذبه های گردشگری استان مازندران است و در چشمه آب معدنی به شمار می رود

    جالب است بدانید جریان رسوبی که این چشمه‌ها دارند، برای سال‌های متمادی در شیب پایین دست کوهستانی روی هم جمع شده و طبقات و حوضچه‌های بسیار زیبا با آب رنگی تشکیل داده است. حاصل این امر چشمه‌های رنگی و طبقاتی باداب سورت بوده است و در واقع این حوضچه‌ها و طبقات رنگی جذابت اصلی چشمه‌های باداب سورت به شمار می‎روند. و همین‌ جذابیت‌هاست که سالانه گردشگران زیادی را به سوی این منطقه جذب می‌کند.  از نظر زمین شناسی این چشمه‌ها از نوع ژئو پارک محسوب می‌شوند و در زمان آخرین چین‌خوردگی البرز درپلیوستوسن و پلیوسن یعنی دوره چهارم زمین شناسی شکل گرفته است.

    در جهان تنها چند مورد مشابه با باداب سورت وجود دارد. مورد اول کانی گراوان در شهرستان سردشت استان آذربایجان غربی است و موردهای دیگر پاموک کاله ترکیه، ایوان‌های مطبق سفید و صورتی در نیوزلند، بایشوایتای در چین، باگنی سان فلیپو در ایتالیا، منطقه سنگ زرد در آمریکا و هیرو آل گورا در مکزیک هستند.

باداب سورت کجاست را در مقاله دکوول بخوانید

تاریخچه چشمه‌های باداب سورت

    همانطور که در بالا ذکر شد ایجاد چشمه‌های باداب سورت مربوط به دوره چهارم زمین شناسی است و در این مدت با روی هم انباشه شدن رسوبات این چشمه‌ها شکل جذاب کنونی‌اش ایجاد شده است. نام باداب سورت در برخی از کتب قدیمی ذکر شده است. برای مثال در سال 1858 و 1860 فردی به نام گرگوری ملگنف برای انجام ماموریتی به دستور تزار، از جانب قفقاز به جنوب مازندران سفر کرده بود. او سفرنامه‌ای نوشت که در آن از چشمه‌های باداب سورت به عنوان چشمه اروس یاد کرده است. به نظر می‌رسد منطور از نام اروس اشاره به چشمه‌ای است که در روستای ارست قرار دارد.

    اما زمانی که این چشمه‎های شگفت‌انگیز به ثبت ملی رسید، یک کوهنورد کشفشان کرده بود. او زمانی به این چشمه‌ها رسیده بود که در حال تحریب آنها برای ساخت هتل بودند. این کوهنورد توانست با کمک مردم از تخریب و نابودی این چشمه‌ها جلوگیری کند و برای ثبت ملی آن قدم بردارد. تا سال 1391 این چشمه‌ها هنوز در حال نابودی بودند. بازدیدکنندگان فراوانی به این منطقه سر می‌زدند اما نه حصاری در آن وجود داشت و نه به طرز صحیحی از این میراث ملی حفاظت می‌شد.

بهترین زمان سفر و مسیر دسترسی به چشمه‌های باداب سورت

    اگر چه چشمه‌های باداب سورت به دلیل شوری آبشان یخ نمی‌زند اما بهترین زمان سفر به این منطقه را باید اواخر بهار و تابستان دانست زیرا هم آب و هوای مناسبی در منطقه وجود دارد، هم طبیعت اطراف آن سر سبز است و هم می‌توانید در حوضچه‌ها آب تنی کنید. اگر به باداب سورت سفر کردید فراموش نکنید حتما طلوع و غروب خورشید در این منطقه را تماشا کنید زیرا، تلآلو نور در حوضچه‌ها منظره شگفت‌انگیزی را به وجود می‌آورد.

    مسیر دسترسی به چشمه‌های باداب سورت از تهران از جاده‌های استان سمنان و استان مازندران می‌گذرد. اگر می‌خواهید مسیر زیبا را انتخاب کنید، پیشنهاد ما به شما جاده‌های مازندران است و اگر دوست دارید از مسیر ایمن‌تر حرکت نمایید، جاده‌های سمنان گزینه بهتری است. پس از اینکه به روستا رسیدید، یک مسیر خاکی در حریم روستای اورست شما را به چشمه‌ها خواهد رساند.

    اگر گذرتان به چشمه‌های باداب سورت خورد. پس از بازدید از این منطقه می‌توانید از جاذبه های گردشگری دیگری مانند روستای اروست و روستای مالخواست نیز دیدن کنید تا لذت سفرتان دو چندان شود. همچنین اگر قصد دارید مدتی را در این مناطق بمانید می‌توانید در هتل‌ها و اقامتگاه‌هایی که در نزدیکی باداب سورت وجود دارند می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای شما به شمار بروند. رستوران‌هایی نیز در این منطقه وجود دارند که شما می‌توانید هم غذاهای بومی مازندران و هم هر غذای دیگری که دوست داشته باشید را در این رستوران‌ها نوش جان کنید.

فاصله باداب سورت ساری از جاذبه های طبیعی استان مازندران

کلام آخر

    ایران پر از شگفتی است. از نظر طبیعی این کشور را باید یکی از منحصر به فردترین‌ها در جهان دانست. فقط کافی است کمی بیشتر به اطرافمان دقت کنیم و ببینیم هر گوشه از این خاک چه گنجینه‌هایی نهفته است. چشمه‌های شگفت‌انگیز باداب سورت یکی از این گنجینه‌هاست. در مطلب آشنایی با چشمه های باداب سورت اطلاعات زیادی درباره این گنجینه ملی ارزشمند به دست آوردیم. این چشمه‌ها نه تنها در ایران مشهور است بلکه در جهان نیز به عنوان یک جاذبه گردشگری منحصر به فرد و شگفت‌انگیز شناخته می‌شود. بنابراین طبیعی است که سالانه گردشگران داخلی و خارجی زیادی برای بازدید از این جاذبه‌ گردشگری به مازندران سفر کنند.

    در این مطلب ما درباره تاریخ پیدایش این چشمه‌ها خواندیم و کمی هم درباره ویژگی‌های منحصر به فردشان حرف زدیم. فهمیدیم چشمه‌های باداب سورت علاوه بر اینکه یک جاذبه گردشگری محسوب می‌شوند، به دلیل داشتن خواص درمانی هم مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرند.

باداب سورت ساری در شب

    در پایان این مطلب باید به این نکته اشاره کنیم که باداب سورت یک بار همین چند سال پیش به دلیل بی مبالاتی تا مرز ویرانی رفته است. اگر به بازدید این چشمه‌ها می‌روید سعی کنید از این منطقه محافظت نمایید و آسیب‌های زیست محیطی تفریحتان را به حداقل برسانید. تنها در این صورت است که این گنجینه به دست نسل‌های بعد از ما نیز خواهد رسید. اگر نکته دیگری درباره چشمه‌های باداب سورت وجود دارد که در این مقاله بدان اشاره نشد، لطفا آن را با ما به اشتراک بگذارید. امید است این مطلب برایتان مفید باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.